Інтерв'ю з віцепрем'єром Вадимом Пристайком: "Ми не бачимо загроз, що безвіз для України буде ускладнений"

1 травня 2020 8:10

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

Як коронавірус вплине на безвіз з ЄС, які обмеження для заробітчан і чи планувати літні відпустки за кордоном

Днями Україну сколихнув скандал про начебто заборону українським сезонним робітникам виїжджати за кордон на заробітки. В Уряді Фінляндії заявили, що Україна просто не дає дозвіл на організацію таких чартерів, які, до слова, оплачує приймаюча сторона. У середу, 29 квітня, пізно ввечері з "Борисполя", зрештою, вилетів чартерний рейс з легальними працівниками до Лондона.

Реклама

За кілька годин до цього прем’єр-міністр Денис Шмигаль уповноважив віцепрем’єра з питань європейської і євроатлантичної інтеграції Вадима Пристайка вести перемовини з країнами, які хочуть залучити українців до сезонних робіт. Якраз цього дня сайт "Сьогодні" прийшов до Вадима Пристайка на інтерв'ю. Віцепрем’єр запевнив, що жодним чином не йдеться про якусь заборону на виїзд, більш того – чартери для сезонних робітників організовуватимуться постійно.

У першому після призначення на посаду віцепрем’єра інтерв’ю для сайту "Сьогодні" і спеціального проєкту SmartTalk Вадим Пристайко також розповів, як коронавірус вплине на наш безвіз з ЄС, чи можна українцям планувати свої літні відпустки за кордоном і коли та як пройдуть саміти Україна-ЄС та Східного партнерства.

- Пропоную почати з пандемії коронавірусу і карантину, в якому ми всі живемо вже другий місяць. Яким буде світ і Україна зокрема після закінчення карантину?

- Цікаве питання. Ми тільки почали з вами визначати, що таке соціальна дистанція. Навіть зараз під час інтерв’ю сидимо на відстані 2,5-3 метри. Яким чином зміниться світ, що буде нового? Зараз з’являється багато ідей, спекуляцій, але ніхто точно не знає. Чи перейдемо ми всі масово в онлайн? Чи здобудемо такий імунітет, що зможемо легко пережити наступний вірус? Чи, нарешті, зрозуміємо, що нам треба якось змінювати свої звички? Може, ми припинимо вітатися за руку і продовжимо вітатися, як індуси? Побутові дрібниці безумовно зміняться. Чи зміниться політика держав? Деякі країни і лідери постійно говорять про ізоляціонізм. Дехто каже, що нам треба вийти з кризи разом. Тобто або ми переможемо вірус всі разом, або він залишатиметься в деяких куточках планети і постійно про себе нагадуватиме. В будь-якому разі наша планета стає замаленькою для того, щоб дозволяти собі так "містечково" розв'язувати це питання. Якийсь новий поштовх до глобалізації обов’язково буде.

Реклама

- А як зміниться Україна?

- Бачите, наша "Мрія" (літак Ан-225. – Авт.) стала настільки затребувана в світі, що коли я спілкуюся з президентом "Антонова", він вже навіть не радіє (сміється. – Авт.) Літаки у них ще є, але не вистачає екіпажів, щоб здійснювати всі ці польоти. Наші програмісти, нарешті, отримали повну свободу дій, можуть творити і бути затребуваними. Навіть деякі наші виробники, тим більше ЄС відкрив безкоштовний доступ до раніше платних стандартів для виробництва захисних засобів від коронавірусу. Тож, масове виробництво спирту (для медичних потреб. – Авт.) виявилося надзвичайно потрібним тут в Україні, а також як гуманітарна допомога іншим націям. Тобто деякі сфери зажили інакше, не очікуючи цього. Проте деякі, безумовно, переживають складні часи. Уряд сьогодні зранку (29 квітня. – Авт.), ви бачили, ухвалив певні рішення, які дозволяють Україні поступово відновлюватися після карантину. Чи вона відновиться до такого стану, як була? Побачимо.

- Минулого тижня Греція запропонувала запровадити "паспорт здоров’я". Тобто у всіх в’їжджаючих має бути довідка про відсутність COVID-19. Вже цього тижня про це обмовилися і в ЄС. До чого готуватися українцям коли, нарешті, відкриють кордони?

- ЄС дійсно обговорює це питання, бо один з членів ЄС його порушив. І навіть не один. Є рекомендації ВООЗ, яка не рекомендує вдаватися до таких дій (запровадження паспортів здоров'я). На сьогодні уряд поділяє те, що рекомендує ВООЗ. Бо можна отримати "паспорт", а завтра десь в тролейбусі по дорозі додому підхопити вірус. Більше того, ситуація ускладнюється тим, що фіксуються випадки повторного зараження коронавірусом, зокрема, в Китаї. Тому, наскільки такі заходи (з впровадження "паспорту здоров’я". – Авт.) є ефективними – це важливе питання, на яке, я впевнений, ні у Греції, ні у ЄС немає відповіді.

Яке буде прийняте політичне рішення на фоні паніки і націоналістичних вимог? Я думаю, що це може бути щось на кшталт медичних страхувань, наявність яких вимагається від кожного туриста, який слідує до європейської або будь-якої іншої країни. Так само і з Україною, до речі. Багато тропічних країн, наприклад, вимагають від в’їжджаючих показати перелік щеплень. Думаю, щось близько до цього в остаточному документи ЄС і буде. Але я точно не передбачаю, що безвіз з Україною буде якимось чином ускладнений.

Реклама

- Про безвіз ми ще поговоримо. Наразі прикладне питання. Чи планувати українцям літні відпустки в Європі? Чи це безпечно? Бо була така інформація, що, наприклад, Італія може взагалі закрити свої кордони для іноземців до кінця року. Чи правда це? Можливо, і інші європейські країни подумують це зробити?

- В таких країнах, як Італія, яка чи не найбільше постраждала, є цілий спектр ідей. Від того, може ви читали, коли уряд компенсуватиме частину вартості авіаквитків…

- Так, на подорожі до Сицилії…

- До того, щоб взагалі заборонити, і рекомендувати громадянам з північних європейських країн приїхати до південних на відпочинок, проявивши солідарність. Напевно десь посередині між цими двома крайнощами і знаходиться те, що ми спостерігатимемо влітку. Інше цікаве питання з тими нашими громадянами, які ще місяць тому брали тури, умовно, по $100 в п’ятизірковому готелі з очевидних причин, ризикуючи своїм і життям і здоров’ям своїх близьких, їхали в ці тури. Багато з них, на превеликий жаль, все ще залишаються за кордоном. Зараз у них закінчуються кошти для існування, терміни перебування в готелях і туристичні візи. Наша держава "витягує" цих людей рейсами, обсервуючи їх по прильоту. Я б закликав пам’ятати, що будь-яка поїздка за кордон навіть в звичайні часи – це ризик. Ви стикаєтеся з іншою культурою, їжею, умовами. Але цього літа, щонайменше я, планую відпочивати в Києві.

Не пропусти!
Франція – Німеччина: онлайн матчу "групи смерті" Євро-2020
Франція і Німеччина зіграють між собою на Євро-2020

- Тобто Ви не радите українцям планувати відпустки на це літо в Європі чи десь за кордоном?

Реклама

- Станом на сьогодні, коли все ще закриті країни, коли зменшена кількість рейсів, коли навіть Україна закрита, я би рекомендував двічі подумати перед тим, як планувати на це літо поїздки за кордон.

- А тепер перейдемо до нашого безвізу. Минулого тижня європейські медіа з посиланням на документ, який обговорюється послами 27 країн ЄС щодо політики Східного партнерства, написали про невдоволення європейських країн результатами візової лібералізації. Про що, власне, йдеться?

- Я не згоден з такими оцінками. Ми не бачимо там критичних зауважень. Так, дискусія була. Але я хочу подивитися на остаточний звіт, який ще не вийшов офіційно. Той документ, який ми бачили на етапі підготовки, – позитивний, особливо що стосується України. Тому ми не бачимо жодних загроз, що безвіз для України буде якимось чином ускладнений. Більше того, ви бачите, що зараз в Україні точиться зовсім інша дискусія, що уряд України нібито не випускає своїх громадян працювати. Це трошки інше питання і не той безвіз, про який ми з вами говоримо. Це організовані поїздки для роботи на період, в більшості випадків, більший за 90 днів. Але тут зовсім інша ситуація і ми зараз намагаємося визначити для себе, як організовано надати можливість людям, які хочуть працювати за кордоном, власне, працювати там. Ці люди цінуються за кордоном, вони приносять своїм сім’ям і Україні певний дохід. Доки ми не можемо зараз в Україні створити ту кількість робочих місць за ті гроші, яких вони очікують. Але ми над цим працюємо.

- Ну, Ви ж розумієте, як сприйняло українське суспільство заяви від уряду Фінляндії і посла Естонії, що наших робітників не випускають з України? Як "зраду". Притому, що ці чартери оплачують ці країни.

- Сьогодні (29 квітня. – Авт.) прем’єр-міністр уповноважив мене, і ми про це говорили з послами ЄС і США, займатися якраз цим питанням глибше з цими країнами. І ви абсолютно правильно поставили питання – ми говоримо з конкретними країнами про організовані поїздки українських громадян на сезонні роботи. І неправильно тут деякі використовують слово "заробітчани", тому що ми зараз говоримо про сезонних робітників, які їдуть на довший термін. Напевно, уряд не зовсім докумунікував, що відбувається насправді.

Закриваючи кордони на в’їзд/виїзд, ми намагаємося захистити життя наших громадян. І в більшості наші дії були спрямовані проти тих людей, які неорганізовано виїжджають і заїжджають, постійно ставлячи під ризик наростання інфекції і кількості інфікованих. Ми ж говоримо про виїзд на 3-6 місяців, коли це організовані поїздки. У Фінляндії, якщо ви знаєте, ці люди проходять обсервацію на місці, сплачену урядом, або тими організаціями, які їх наймають. Вони мають медичне страхування, достойні зарплати, достойні умови проживання і роботи. Вони роблять це не перший рік. Щодо таких людей ми продовжуємо вести переговори з кожною окремою країною і забезпечуватимемо цю організовану сезонну роботу. Користуючись нашим з вами інтерв’ю, хочу пояснити, що одна справа заробітчани, як їх називають, і цей термін нам не подобається, які виїжджають постійно дезорганізовано, і ви бачите, які наші області постраждали від коронавірусу найбільше. Давайте чесно говорити – ті, які знаходяться вздовж кордону.

- Чернівецька…

- Але зовсім інше питання – це організовані поїздки. Проте ми дуже хочемо, як держава і економіка, створити достатньо достойних робочих місць тут в Україні для цих людей.

- Тобто найближчим часом все ж таки будуть організовані ці чартери?

- Вони організовуватимуться постійно. Проте, знаєте, знову ж таки, не хочеться, щоб складалося враження, що ми спочатку не пускаємо, а потім відправляємо за кордон наших людей. Ми дійсно їх цінуємо. Вони набули певної бізнесової культури, знають, як заробити, розраховують на ці кошти. Звичайно, ми би дуже хотіли, щоб ці люди залишилися і зробили внесок в економіку держави, до прикладу, побудувавши свої ферми з виробництва полуниці. Ми не кажемо, що вони всі мають мести вулиці чи укладати бруківку. Ні. Але нам ці люди дуже потрібні. Вони гнучкі, активні, готові виїхати за тисячі кілометрів до невідомої країни з невідомими умовами, щоб заробляти. Такі люди нам дійсно потрібні. Але ми не Радянський союз, ми не можемо їх тримати насильно.

У другій частині інтерв'ю з Вадимом Пристайком, яка вийде на сайті "Сьогодні" 4 травня, читайте, коли і як пройдуть саміти Україна-ЄС та Східного партнерства, як виконується Угода про асоціацію, що відокремлює Україну від промислового безвізу з ЄС і досягнення стандартів НАТО, а також про підсумки першого року президентства Володимира Зеленського та відносини з Росією.

Всі подробиці в спецтемі Коронавірус

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти