Інтерв'ю з Сергієм Льовочкіним: "Деяким представникам коаліції не подобається щось, що вони бачать на "Інтері"

17 жовтня 2016, 10:56

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

У першій частині інтерв'ю нардеп від Опозиційного блоку Сергій Льовочкін розповів про підпал телеканалу "Інтер", чому канал так довго не передавав слідству відео з камер спостереження, і хто стоїть за всім цим

"Я доручив генеральному прокурору взяти розслідування під особистий контроль, тому що залишається багато питань. Неприпустимо, щоб хтось вривався, підпалював – я впевнений в тому, що це ніяк не стосується патріотів. Сьогодні це не менше, або навіть більше шкодить Україні, ніж будь-які контакти з провокаторами", – заявив Петро Порошенко 5 вересня на нараді з керівниками силових відомств на наступний день після підпалу телеканалу "Інтер".

Реклама

Трохи менше, ніж через місяць ГПУ повинна представити перші результати розслідування подій під стінами телеканалу "Інтер" 4 вересня. Ми чули заяви депутатів Опозиційного блоку, президента, прем'єра і глави МВС Арсена Авакова. Але досі зі своїми коментарями до преси не виходив один із власників "Інтера", нардеп від Опозиційного блоку Сергій Льовочкін. За його словами, ні він, ні Дмитро Фірташ (у якого мажоритарний пакет акцій) не втручаються в редакційну політику каналу і незалежний моніторинг показує, що "Інтер" проукраїнський. Льовочкін каже, що паралельно з ГПУ своє розслідування проводить незалежна адвокатська компанія, яка також готова надати результати.

Що ж сталося на "Інтері" 4 вересня? Про це в першій частині інтерв'ю для "Сегодня.ua" розповів Сергій Льовочкін.

- Це Ваше перше інтерв'ю після скандалу з "Інтером". Давайте з цього і почнемо...

- Те, що сталося навколо "Інтеру" 4-6 вересня, називається не акція, а злочин. Люди, які увірвалися в приміщення каналу і підпалили їх, називаються терористами, про що телеканал подав відповідну заяву про злочин в ГПУ і СБУ, і зараз ми очікуємо результатів розслідування. Крім того ми чекаємо від генерального прокурора звіту про виконання доручення президента щодо розслідування підпалу "Інтера" і блокування його роботи. Сьогодні це тест на демократію: чи може влада в Україні захистити медіа, захистити журналістів, життя і здоров'я яких наражалися на небезпеку, і сказати суспільству, чи понесуть покарання злочинці?

Реклама

- Якраз з приводу підпалу... Відразу після того, що сталося, майже всі експерти, радники деяких міністрів та й народні депутати зійшлися на думці, що це був самопідпал.

- Ви ж журналіст? Поспілкуйтеся з вашими колегами на "Інтері" і дізнаєтеся, як це було...

_dsc8438_01

- Спілкувалися...

- Перше – це була спланована терористична атака з політичних мотивів. Друге, що більш важливо, – ті, хто планував цю атаку, розуміли, що можуть постраждати люди – журналісти, ваші колеги, – і їх це не зупинило. Атака була проведена з упевненістю в повній безкарності – нападники навіть не відібрали відео з камер спостереження сусідніх магазинів і аптеки. Крім того, організатори атаки не очікували, що нападники не знищать все відео з камер внутрішнього спостереження в будівлі телеканалу. В результаті аналізу всіх цих відеоматеріалів вдалося повністю відновити картину нападу, особи нападників.

Реклама

- Власне з приводу відео. Радники глави МВС нарікали на те, що "Інтер" навмисне не передає відео з камер спостереження слідству і заявляли, що це, як і сам підпал, був вигідний саме Вам.

- Не радники, а один радник (Зорян Шкіряк). Не активісти, а злочинці. Я б попросив вас бути точнішими в формулюваннях – постраждали ваші колеги. Перше, що зробили представники поліції перед початком атаки, – віддалилися від будівлі на вул. Щусєва (за даними прес-служби Київської поліції, вони затримали 9 колишніх військовослужбовців ЗСУ, їх опитали і відпустили – Авт.). Друга дія поліції – вони, гнані начальством, прибігли вилучати відео з внутрішніх камер спостереження (позаштатний радник глави МВС Антон Геращенко писав у своєму Facebook, що керівництво "Інтера" відмовилося надати відео по гарячих слідах прибулій на місце подій слідчо-оперативній групі, тому його довелося вилучати вже вночі в рамках постанови слідчого – Авт.). Частина дисків, які вони в поспіху захопили, була пошкоджена вогнем і залита водою, частина – були просто порожні або старі диски... Крім того, атака провалилася і будівля не догоріла тільки завдяки тому, що журналісти вчинили опір, в будівлі було невелика кількість внутрішньої охорони, вони всі разом протистояли вандалізму і терору... Терористи були змушені тікати з будівлі, хоча вони не виконали поставлене перед ними завдання, а саме – припинити мовлення студії "Інтера" на Щусєва. Студія в цей же день вийшла в ефір. Вдалося відновити ті диски, які постраждали і залишилися на телецентрі, вдалося отримати відео з сусідніх аптеки і магазину, вдалося зібрати всю картину злочину. Його побачив весь світ, його побачила Україна. Картина злочину відома суспільству, і особистості відомі суспільству. Чому нічого не робить влада, чому нічого не робить поліція, яка веде розслідування? Тому що їм добре відомо, хто нападав, і ці люди близькі до керівництва МВС. Зараз після терористичної атаки відбувається другий злочин – покриваються злочинці. Ми чекаємо на результати розслідування від СБУ і ГПУ.

- Вони вже завершили слідчі дії зі співробітниками каналу?

- Нам це невідомо. Адвокатська компанія, яка працює з телеканалом "Інтер", зараз документує злочин і збирає свідчення усіх, хто був у будівлі. Це десятки людей. Ведеться щохвилинне документування хронології терористичної атаки. Ми переконані, що рано чи пізно піде покарання тих, хто нападав на телеканал "Інтер" 4 вересня 2016 року і блокував його роботу в наступні дні.

- "Мені наполегливо пропонували продати телеканал за "пожежними" цінами". Про це Ви писали в своїй статті для видання Politico в середині вересня. Хто Вам пропонував продати "Інтер"?

Реклама

- У мене були такі розмови з кількома високопосадовцями. Більше зараз це не коментую.

_dsc8447

- Відразу після скандалу навколо "Інтеру" в пресі з'явилася інформація про те, що слідом за "Інтером" атака піде на інші телеканали. Кивали на владу, мовляв, таким чином, вона намагається сконцентрувати медіа-ресурси в своїх руках.

- Драматургія терористичної атаки проти телеканалу "Інтер" складалася з урахуванням двох напрямів. Перше – власне атака – проникнення, підпал будівлі, знищення студії на вулиці Щусєва та блокування будівлі на вулиці Дмитрівській. Друге – це інформаційна кампанія, яка супроводжувала ці дії. Суспільству продавалися негативного змісту інтернет-листування людей, які були побічно причетні до діяльності телеканалу "Інтер", канал місяць звинувачували в проросійськість, чого, до речі, не показує жоден незалежний моніторинг. У день, коли сталася атака, але "Інтер" не вдалося перетворити на чорний квадрат на телеекрані, автори кампанії проти каналу вкинули таку провокацію: самопідпал. І ті ж самі ресурси, ті ж самі спікери, що "гнали" сигнал про "проросійськість", намагалися "розігнати" сигнал про самопідпал. Зараз вони дещо розгублені, оскільки картина злочину відтворена і загальновідома. Сьогодні наші опоненти повернулися в тему проросійськості і зараз намагаються реабілітувати дії терористів нібито "неправильною" інформаційною політикою каналу. Але зараз зовсім зрозуміло, хто спланував цей теракт, абсолютно зрозуміло, з якою метою, і я переконаний, що головне, що має зараз вимагати від правоохоронних органів українське суспільство і що повинна зробити влада, якщо ми живемо в демократичній країні – це покарати винних, як би близькі до влади вони не були.

- Ви побіжно згадали про листування Столярова. Так що, це був ще один елемент тиску на канал або це листування справжнє, адже це був не перший скандал за участю Столярова?

В тренді
Українська армія одна з найсильніших в Європі: в США похвалили Україну

- Знаєте, мені взагалі нецікаво, що це було. Було листування, не було листування. Канал проукраїнський, канал патріотичний. Просто мабуть деяким представникам нинішньої владної коаліції не подобається щось, що вони бачать на екрані телеканалу "Інтер". Але це їхні проблеми. А то, як подавалася так звана листування і як розставлялися акценти і наводилися "докази" проросійськість каналу – це в принципі в класичному виконанні – чорна піар кампанія, яка була покликана переконати суспільство в тому, що цей канал не повинен існувати. А значить, за логікою людей, котрі вирішили ту терористичну атаку, можна було прийти і його спалити... Це вже колись було в іншому місці і в минулому столітті. Але я ніколи не міг уявити, що це може статися в сучасній Україні. Журналісти, оператори, технічні працівники, ті, хто знаходилися в будівлі, їх життя була піддана загрозі терористичною атакою організованою людьми, які зараз мають відношення до влади. Що має зробити здорове суспільство і правова держава? Воно повинно відповісти суспільству, народу і розповісти всьому світу, хто це робив і покарати винних.

- Ну, по закону на розслідування інциденту у правоохоронців ще місяць...

- Чекаємо. На цьому етапі ми вимагаємо забезпечення безпеки всіх без винятку співробітників "Інтера", забезпечення нормальної роботи телеканалу.

- Так чи був у Вас конфлікт з Дмитром Фірташем? Сам Фірташ в своєму останньому інтерв'ю для "РБК-Україна" сказав, що конфлікту немає...

- Ні, і не було ніякого конфлікту. Подібні чутки інспіровані нашими недоброзичливцями.

- Добре, як давно Ви з ним спілкувалися?

- Півтори години назад по телефону...

- Що він каже з приводу "Інтера"? Просто він, за його ж словами, не втручається в редакційну політику...

- І я не втручаюся. Наше завдання – створити нормальні умови для роботи колективу. Це дуже важко зробити, оскільки, як ви знаєте, телебачення в Україні сьогодні – неприбуткова галузь. А редакційна політика – це робота журналістів і менеджменту каналу.

_dsc8238_01

- За Вашими прогнозами, чим закінчиться справа проти Фірташа? Його екстрадують в Штати? Тому що в Україні ходять чутки, що екстрадують...

- Справа буде розглядатися в Апеляційному суді Відня і в найближчі місяці суд винесе рішення. Залишилося недовго чекати, у Фірташа сильна позиція, оскільки, на мій погляд, вона чесна.

- Але в Україні проти нього порушено три кримінальні провадження. І тут простежується певна взаємозв'язок риторики одного і глав правоохоронних органів проти Вас і Фірташа...

- Знову-таки, це формулює один і той же глава одного і того ж правоохоронного органу, який був замішаний в політично-вмотивованих дій проти бізнесу Фірташа в Україні та проти самого Фірташа, аж до перформансу з людьми у військовій формі в аеропорту в очікуванні його прильоту в Україну (2 грудня 2015 року на Фірташа в "Борисполі" чекали спецпризначенці – Авт.). Це не перша атака на бізнес Фірташа. Ці атаки ведуться багато років і до них, на жаль, звик навіть менеджмент холдингу. У 2012 році, наприклад, ось в цьому будинку (в бізнес-центрі "Парус" – Авт.) Тодішня податкова міліція проводила маски-шоу. У 2012-2013 роках з підприємств Фірташа не йшли податкові перевірки, сума постійно невідшкодованого ПДВ становила кілька сот мільйонів гривень. Тобто, тиск був і при попередньому режимі. Воно було завжди. Це, на жаль, стиль взаємодії держави з великим бізнесом в Україні. І це стосується не тільки Фірташа але і інших бізнес-груп. Я думаю, що спільне завдання – щоб держава відносилося до малого, середнього, великого, будь-якого бізнесу – з однаковою підтримкою і увагою. Щоб воно стимулювало бізнес, тому що бізнес – це робочі місця, зарплати для людей і податки в бюджет.

- Тоді щось не сходиться, оскільки все ж знають про домовленості, які були підписані у Відні. Виходить, одна зі сторін, яка прийшла до влади, не виконує свою частину домовленостей, чи як?

- Я думаю, що наявність, зміст і виконання домовленостей краще залишити історії. Потрібно говорити про інше – про те, як влада повинна взаємодіяти з бізнесом. Влада не повинна наступати на бізнес – влада повинна допомагати бізнесу. Багато бізнесменів зараз піддаються атакам з боку владних інститутів, часто це є супроводом рейдерських акцій, часто це супроводжується бажанням відібрати або переділити власність. Я бачу завдання для еліти, яка бере участь в державному управлінні, управляє великим і середнім бізнесом в країні, в тому, щоб сформувати атмосферу – інвестиційний клімат, при якому бізнесу буде комфортно. Як комфортно, наприклад, в сусідніх Словаччині чи Польщі, де він відчуває НЕ тиск, а підтримку держави. І це головний запит бізнесу і суспільства до влади – створити в країні атмосферу, при якій бізнесу буде добре працювати, а людям – жити.

*Другу частину інтерв'ю з Сергієм Льовочкіним читайте завтра на "Сегодня.ua"

Фото прес-служби Сергія Льовочкіна

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти