Інтерв'ю з Романом Безсмертним: "Я постійно бачу на переговорах в Мінську прояви совкового менталітету"

Чому виступ Медведєва в Мюнхені – знущання, "Мінськ-2" – філософія, децентралізація України – її сила і який крок може стати початком миру на Донбасі

Поки в Києві увага громадськості прикута до політичної кризи, ситуація на Донбасі загострюється. Вчора в Мінську пройшло чергове засідання тристоронньої контактної групи. За словами прес-секретаря представника України на переговорах, з кожним днем кількість обстрілів тільки зростає. Представники ОРДЛО вкотре в ультимативній формі зажадали від України виконання політичної частини Мінських угод: прийняття Верховною Радою законів про амністію і виборів, а в другому читанні – проекту змін до Конституції щодо децентралізації з п.18 перехідних положень про особливий статус Донбасу. Вчора вимоги бойовиків підкріпив президент Росії Володимир Путін, заявивши: "Нагадаю, ключова річ – це політичне врегулювання, створення політичних умов, найголовнішим з яких є внесення змін до Конституції, що прямо записано в Мінських угодах, де чорним по білому значиться, що до кінця 2015 року українська сторона повинна внести зміни в свою Конституцію. Як ми бачимо, цього зроблено не було". В ході вчорашніх переговорів Леонід Кучма ще раз нагадав, що "без виконання положень про безпеку Мінська рухатися далі в напрямку врегулювання ситуації неможливо". На сьогодні-завтра в Мінську заплановано засідання робочих підгруп тристоронньої контактної групи. Всі складності переговорного процесу віч-на-віч з представниками бойовиків Сегодня.ua обговорив з представником України в політичній підгрупі Романом Безсмертним.

 - Почнімо розмову з теми наступної зустрічі в Мінську. Коли вона відбудеться?

Реклама

 - Наступна зустріч тристоронньої контактної групи запланована на 23-24 лютого. У ці дні пройдуть і засідання підгруп. Продовжиться обговорення модальностей можливості проведення виборів на окупованих територіях Донбасу. Питання амністії буде обговорюватися на засіданні політичної підгрупи. На засіданні підгрупи з безпеки – аналіз поточної ситуації, процедура розмінування, питання, пов'язані з грубими порушеннями протоколу про відведення озброєння. На гуманітарній підгрупі – тема обміну полоненими. На економічній – відновлення енергопостачання, водопостачання, фільтрування води, залізничне і дорожньо-транспортне сполучення, відкриття нових переходів для вантажного транспорту, легкових автомобілів і пішоходів.

 - Можна назвати ці переговори підготовчими перед зустріччю міністрів "нормандської четвірки" в кінці лютого в Парижі?

 - Хотілося б, щоб це вплинуло на можливість подальшого діалогу в рамках зустрічі "нормандської четвірки" на рівні міністрів або глав держав. Колосальний відбиток на цей процес позначився результатами зустрічі міністрів закордонних справ і представника Франції в Мюнхені. Очевидно, що і виступ прем'єр-міністра РФ Дмитра Медведєва в Мюнхені, і відповідь на це українського президента заклали повороти в цій дискусії. Ми вперше на рівні Європи почули: з одного боку "громадянська війна" (так охарактеризував військову агресію Росії на Донбасі Дмитро Медведєв – Авт.), З іншого – "інтервенція" (Росії, про це в Мюнхені говорив Петро Порошенко – Авт.).

Реклама

 - Хіба вперше, якщо Порошенко на тій же Мюнхенській конференції рік тому демонстрував паспорта російських військових.

 - Вперше друга сторона (Росія – Авт.) заявила про це (про "громадянському конфлікті" на Донбасі – Авт.) на такому рівні. У присутності європейської спільноти на офіційному форумі прозвучали дві кардинально протилежні лінії. Цей рух з можливістю включити задню швидкість: виставляється інша особистість (Дмитро Медведєв – Авт.) З меседжами, які повинна була сказати ключова фігура (президент РФ Володимир Путін – Авт.).

 - Тобто вони зараз передають нам своєрідний пас, щоб подивитися, як ми відповімо?

Реклама

- Це пас з глузуванням над дискусією, яка ведеться в європейському середовищі. Кажуть, виступ Медведєва – це шантаж. Ні, це – не шантаж, це – знущання. Якби Путін це сказав – це виглядало б як шантаж. Але це не Путін говорив.

- Якщо так, по-чесному, Мінські угоди залишилися в 2015-му. Все заявили, що у них немає так званого "терміну придатності", і вони продовжують діяти, поки не будуть виконані. Зараз всі говорять про нову "Дорожну карту" з новими термінами виконання "Мінська-2". Її вже розробляють?

 - Розробляють. У мене на столі лежать пропозиції авторства народних депутатів, вихідців з Донецька, фахівців з великих держустанов... Варіанти, прогнози, хронологічні розвитки з оцінками і ймовірністю прийняття рішень. Ми навіть володіємо окремими розробками, які роблять в Росії. Нестачі інформації щодо варіативності немає. Інша справа – ці варіанти залежать не тільки від української поведінки, але і від супротивної сторони, а тут найскладніше. Ми знаходимося в абсолютно різних ціннісних шкалах. Наприклад, я не можу не спілкуватися з журналістами і суспільством, це було б зрада цінностей. Інша сторона (Росія і бойовики – Авт.) вважає, що це неправильно, тому що спочатку потрібно домовитися (кулуарно – Авт.), а потім викласти. Як можна домовитися, коли є, наприклад, журналістське середовище. Я повинен їх поставити перед фактом? Ні, я з ними зустрічаюся (з журналістами – Авт.), а вони кажуть: "Поки хоч один журналіст перебуває в підвалі, ніяких розмов (з журналістами – Авт.) не буде". А що я можу сказати, наприклад, про Марію Варфоломєєву (яка потрапила в полон до бойовиків так званої ЛНР 9. січня 2015 го – Авт.), яка утримується за рішенням конкретної людини, якій приписують коригування вогню за те, що вона фотографувала приміщення? Якщо мені потрібно коригувати вогонь, я Google відкрию і скоректую... Яку б позицію я не займав, я повинен враховувати громадську думку і розумно, толерантно донести цю позицію. Але не такими відвертими словами, як це кажуть окремі геніальні учасники політичного спектаклю України.

 - "Дорожня карта" може бути презентована після зустрічі в Парижі?

 - Вона може бути не презентована ніколи, тому що "Дорожня карта" не означає написаний документ, це може бути логіка процесу, тлумачення позицій. Знаєте, як в Китаї: "Нехай розцвітають сто квітів" (гасло, під яким китайський лідер Мао Цзедун в 1957-му проголосив кампанію щодо посилення гласності та критики – Авт). Ніхто ж не знає, що за цією гарною назвою були мільйони жертв.

 - Тобто, стартом нової "Дорожньої карти" може стати чергове оголошення режиму припинення вогню, як це було, коли до роботи приступив Борис Гризлов?

 - Можливо, змістом цієї "Дорожньої карти" буде один пункт, про який ніхто не дізнається. Просто припинять поставки боєприпасів і озброєння – і ситуація зірветься в позитивному плані.

 - Наскільки на міжнародному рівні визнають факт незаконних поставок Росією озброєнь і своєї армії на Донбас?

 - Вони доведені не тільки зйомками, але і конкретними документами, пов'язаними з показаннями людей, які розповідали про ці "гуманітарні конвої", бачили ці ешелони, які приходять на вузлові станції. Європа прекрасно розуміє, хто поставляє туди боєприпаси і зброю. А ще краще знають місцеві, які бачать це все на переходах. Одного разу я сидів на чергових переговорах, коли мені прийшло повідомлення, що через конкретний перехід зайшло така-то кількість зброї. Що тут ще скажеш?

 - Нещодавно Ви поцікавилися, скільки на вихідні в'їжджає туди людей. І, як Ви сказали, цифри вражають.

 - Є реєстрація на КПВВ. І основна частина цих людей розміщена в Києві, не в Дніпропетровську, Харкові або ще десь...

 - І їздять кожні вихідні в Донецьк і Луганськ?

 - Кожні або майже кожні. Більшість з них подумки мріє туди повернутися. У них там було своє життя. А тепер виникає ось що: старші люди, які там знаходяться, проклинають Україну, яка кинула їх напризволяще. Люди, які перебувають тут, проклинають Росію, яка відбирає у них останнє. Всі ці фури, які пішли з плазмами, з холодильниками (вивели з будинків людей на окупованому Донбасі – Авт.) по всій Росії. Їх уже не повернеш назад. Згадайте, як Чечня розраховувалася з Росією, а Росія – з Чечнею після війни. Ось так воно і буде (в Україні – Авт.), ймовірно. Поцікавтеся, скільки російських військових загинуло при нез'ясованих обставинах після закінчення чеченської кампанії.

Потрібно розуміти складність цих процесів. Іноді ми спрощуємо це до "держави домовилися", але подивіться аналоги. Кажуть, Боснія, Хорватія... А ми знаємо, що там відбувається? Ми не знаємо. Тому я прошу поїдьте і розберіться, поживіть там хоча б місяць, щоб зрозуміти. Не можна робити кроки, які, не дай Бог, загострять ситуацію. Краще просто припиніть стріляти і давайте витримаємо паузу, нехай ситуація досягне спокою, перестане клекотіти. А потім будемо говорити про якісь політичні процеси. Потрібно усвідомлювати, що між нами людські смерті, і ніхто не буде з'ясовувати, хто правий, а хто винен.

 - Зараз все йде до спокою на Донбасі?

- Поки "шумлять" з артилерії і автоматів Калашникова – це як нижня лінія температури, вона в будь-який момент переключиться.

 - Ваша колега Ірина Геращенко заявила, що, можливо, питання обміну полоненими бойовики і Росія будуть відкладати до травня-червня – до чергової дати можливого скасування або продовження санкцій. Чи поділяєте її думку?

 - Це питання і далі буде набирати політичного забарвлення. Я бачу спроби у всіх підгрупах (з боку бойовиків – Авт.) перекинути розгляд майже всіх питань в політичну площину на політичну підгрупу. Це тактика російської дипломатії – бігти попереду паровоза: не вирішувати питання безпеки, а "давайте відразу поговоримо про фінал, про політичну ситуацію". Я не вірю в те, що такий аргумент буде сприйматися українським парламентом і суспільством. Ми демонструємо відкритість нашої дипломатичної позиції, а інша сторона намагається нав'язати договірняк. Вони вважають: "Давайте домовимося, а потім продамо". Так Путін говорив. В українському варіанті є запобіжник від ідіотів, він називається Майдан. Він дуже швидко всіх ставить на місце. Мені розповідали, що вже не буде Майдану. Був і буде.

 - Можна сказати, що Росія змушувала нас підписувати "Мінські угоди": спочатку був "Мінськ-1" під час Іловайську, потім "Мінськ-2" під час Дебальцеве. Ми їх підписали, а зараз не знаємо, що робити.

 - По-перше, ми (Україна – Авт.) під ними не підписалися. По-друге, я в цьому процесі участі не брав, тому не знаю деталей, які б могли дати реальну відповідь. А по-третє, раз це сталося, то потрібно розуміти, що угоди повинні бути реалізовані в рамках Конституції і законів України. Або ми живемо за законом, або нами керує нечиста сила. Є такий пункт, який вивалюється за межі закону (наприклад, пункт 18 перехідних положень Конституції про особливий статус Донбасу – Авт.)? Давайте його міняти, а для цього потрібен час.

 - Наша дипломатія приписує собі перемогу, мовляв, в пункті 11 "Мінських угод" йдеться про "нову Конституцію...", а ми, бачте, вносимо зміни.

 - Я Вам вдячний, що Ви вперше озвучили річ, про яку я не знав: що йде гра навколо слів "нова Конституція" або "внесення змін до Конституції". Я ставлюся до Конституції, як до живого організму. Вона може змінюватися настільки, наскільки НАРОД задає тональність. Але потрібно мати на увазі: ніяка Конституція ніде не дозволяє, щоб хтось один або група осіб, або певний регіон диктували всьому суверену (народу Авт.), що робити з Конституцією. І доля певної території, визначеної групи не може визначатися самостійно без суверена. Спільне рішення – так, воно може бути реалізовано через діалог. Зверніть увагу: Конституція – це така модель, яка настільки легітимна, наскільки законна і настільки законна, наскільки легітимна. По суті, це суспільний договір.

 - Йдемо далі по політичним пунктам "Мінських угод". Ось як можна провести вибори на окупованому Донбасі, якщо у них там свої "міністерства", "міліція", "суди" ... У них там вже свої квазідержави.

 - Те, що Ви перерахували – нелегітимне і незаконне. Зараз завдання, як завести туди легітимність і законність? Легітимність – це те, що визнається. Дивіться, один чиновник проїхав один раз на "Мерседесі" – йому кричать: "Ти падлюка і корупціонер". А інший має заводи, пароплави, але його чомусь не бачать, тобто визнають. Це називається легітимним. Потрібно зробити перші кроки, які будуть легітимні, які визнають усі сторони. І це дасть можливість встати на сходинку для того, щоб наступну сходинку зробити законною. Що, в свою чергу, надає цьому процесу легітимності. Це паритетність, участь в цьому процесі одного боку, другий – конфліктує, і посередника – гаранта безпеки, щоб не зірвався цей дискурс. Таким чином, відновлюється контроль держави над певним регіоном. Що таке контроль держави? Це відповідальність. Акцентую – це не диктування, що потрібно, а це відповідальність держави за безпеку, за права людини, за поведінку, за соціально-гуманітарну сферу, за правила гри. Тому що держава – це всього-на-всього правила гри. Поки стріляють, говорити про легітимність якогось процесу – зайве, її неможливо реалізувати.

22_100

 - А бойовики вимагають виконання Україною "Мінських угод" саме в частині політичної частини: провести вибори, амністію.

 - Вони вимагають убезпечити їх від страху. Психофізичний аналіз їх заяв свідчить, що ці люди перебувають в стані страху відсутності будь-яких гарантій на завтрашній день. Тому все, що вони заявляють і вимагають, – це механіка убезпечити себе. Це ще більше ускладнює ситуацію, тому що вона має прикладний характер, пов'язаний з долею окремих осіб, десяти людей, а іноді і двох осіб (з боку бойовиків – Авт.).

 - Місяць тому передрікали, що на цій сесії Раду поламають через коліно, щоб прийняти зміни до Конституції, амністію, вибори. Місяць пройшов – і ніхто ні на кого не тисне. Щось змінилось?

 - Відбувається нормальний процес. Наша сила в тому, що ми намагаємося бути демократичними. Тому працює закон Ньютона: дія дорівнює протидії. Будеш тиснути – отримаєш таку ж протидію. Все повинно робитися відповідно до Конституції і законам, а це прерогатива і повноваження українського парламенту. Розмови про тиск, з моєї точки зору, є і будуть певними домислами.

 - Представники громадянського суспільства, депутати після спілкування з віце-президентом США Джо Байденом передавали його слова: "Очі бачили, що підписували. І ви повинні виконати свою частину, прийняти Конституцію, вибори, амністію, щоб ми змогли потім звинуватити Росію в невиконанні і продовжити санкції".

 - Я був народним депутатом і розумію твердження "Валютний фонд вимагає". Я завжди питаю: а хто гроші просив у МВФ? Ми просили на певних умовах. Які можуть бути претензії до Байдена або всім іншим? Робіть або скажіть, що з нашої точки зору необхідно внести корективи.

 - Але альтернативного "Мінська-2" ніхто не пропонує, ось у чому проблема.

 - Я не бачу тут ніякої проблеми. Тому що "Мінськ-2" або будь-який інший "Мінськ" – це не географічна точка, а просто філософія і зміст. Але якщо ми уявимо собі зміну політичної кон'юнктури, це не означає, що зміниться "Мінськ-2". Поверніться на три роки назад і уявіть собі, що Верховна Рада проголосувала за створення Національного бюро розслідувань. Всі б розповідали про тоталітаризм. Це говорить про те, що в таких процесах іноді кращий лікар – це час. Трагізм зараз – загибель людей. Якщо ми розуміємо цінність людського життя перше, що потрібно зробити – припинити стрілянину і дати людям розібратися, чого вони хочуть. Моє глибоке переконання: краще поганий мир, ніж хороша війна.

- Ви сказали про можливу зміну політичної кон'юнктури. Що ви мали на увазі? Вибори в Німеччині, Франції та Штатах?

 - У зв'язку з тим, що цей конфлікт є складовою регіонального геополітичного конфлікту, на ньому будуть відображатися вибори у Франції, Німеччині та США і так звана управлінська криза (в Україні – Авт.), І формат коаліції. А хто його знає, що у Верховній Раді буде?

 - Рада повинна прийняти закони про амністію і вибори до травня-червня? Такі терміни?

 - Коли це станеться, і в якому змісті – справа народних депутатів. Кожна людина, яка знаходиться в цьому залі, – особистість, за яку проголосував народ. Я розумію, легко росіянину в договорняки грати. А тут ховають хлопців, яким по 18-20 років. Це вже люди, які молодше моїх дітей. І після цього потрібно сідати за стіл переговорів і обговорювати амністію? Емоції ми розуміємо? А тепер порахуйте, скільки таких смертей сталося за останні два роки, починаючи з Майдану, Криму і Донбасу. Потрібно просто сісти, закрити очі і усвідомити це все. Причому з тієї ж сторони не менше, просто там це не є трагедією народу, там це закрито, без прізвищ на хрестах і пам'ятниках, просто під номерами. Але це не змінює ставлення людей до ситуації. Ведіть переговори.

 - Депутати часто спекулюють на темі "особливого статусу", мовляв, це федералізація.

 - Децентралізація України – це її сила, а не слабкість. Тепер, як це зробити? Нинішня ситуація дійсно вимагає концентрації сил, фінансів, ресурсів і так далі. Просто політично відповідальні особи в Україні повинні сказати приблизно таку фразу: "Дайте на рік, на два ось такі повноваження (розширені повноваження президенту – Авт.), а після цього набуде чинності то, що ми називаємо децентралізацією (громади отримають більше влади – Авт.)". Причому, якщо буде відповідь, що децентралізація – це тільки Конституція (зміни до Конституції – Авт.), у це не повірять. Повинна бути змінена Конституція, прийнята ціла низка законів, цілий ряд підзаконних актів і організаційних рішень (Рада ще має прийняти близько 300 підзаконних актів – Авт.).

 - Порошенко заявляв, що в 2016-м Донбас повернеться. За Вашими оцінками, ситуація затягнеться на роки.

 - Я можу сказати кілька речей. Перше: Донбасу, а точніше не Донбасу, а цим окремим районам Донецької і Луганської областей, потрібно дати шанс повернутися. Друге: те, про що ми говоримо, – це тільки частина того, що ми маємо на увазі під словом "Донбас". Тепер читайте першу фразу. Друга фраза – це частина Донбасу. І третя фраза: нам вкрай необхідний на даному етапі міжлюдських діалог.

 - Формат "Женева +", про який говорив президент в питанні Криму, може бути розширений і на Донбас?

 - Я не думаю, що він спочатку замислювався лише на Крим. Ми були б раді, якби Мінськ увібрав в себе все. Але коли стало зрозуміло, що Мінськ не може вирішити навіть одну проблему, виникла "Женева +". Мінськ вимагає багато часу, а "Женева +" – ще більше.

 - У переговорах беруть участь представники ОБСЄ. В їхній бік лунає багато критики. Наскільки Ви з нею згодні?

 - ОБСЄ працює настільки, наскільки вони можуть працювати. Ця організація з точки зору багатьох фахівців не в повній мірі виконує свої зобов'язання як головного безпекового органу Європи. Це є. Тому пред'являти конкретним персонам претензії, з моєї точки зору, річ зайва. Там досить своєрідні мандати у них, і можливість на щось впливати. Вони не володіють ні санкціями, ні системою залучення до відповідальності. Вони володіють тільки інструментом констатації. Щось трапляється, а далі включається логіка людини: "Сталося 4 (обстріли – Авт.), напишемо 2". Менше трапилось – менше буде. Рік йде розмова про збільшення місії ОБСЄ. Вони на українській території всюди, починаючи з в'язниць і закінчуючи гарячими точками, а з іншого боку їх не допускають на більшість об'єктів. Це відповідь на питання, наскільки та сторона готова до відкритого діалогу.

 - А яка функція так званих "гуманітарних конвоїв", які в цьому році відновили?

 - Зрозуміло, що в цих транспортах поруч з гуманітарною допомогою йдуть і боєприпаси, і зброю. Я вже не кажу про залізничний транспорт, який йде закритим. Якщо через держкордон переходять радіолокаційні установки, танки, "Гради" і так далі, то уявіть собі, що йде в закритому вигляді.

 - Навіщо тоді показуха з нібито "гуманітарною допомогою", тушонкою і макаронами?

 - Як навіщо? Всім править четверта влада: "Дивіться, ми рятуємо". Це робиться, щоб втюхати росіянам, що "ми рятуємо братський народ". Потім вийшов Стас П'єха, заспівав пісню на святкуванні Дня Міністерства надзвичайних ситуацій, ті (бойовики – Авт.) своєю піснею відповіли, дискусія в соціальних мережах пішла. Розумієте, це життя. Це не високі матерії про переговори, дипломатію, де відповідна процедура. Тут П'єху бачили на конкурсі талантів в Україні, а тут бах, він співає про конвої. Ви, хлопці, там зовсім дахом поїхали або що?

 - Пам'ятаєте виступ Володимира Путіна на Мюнхенській конференції в 2007-му? Він говорив про однополярний світ.

 - Прочитайте "Битву двох залізних канцлерів" про Горчакова (Олександр Горчаков, останній канцлер Російської імперії – Авт.) І Бісмарка (Отто фон Бісмарк, перший канцлер Німецької імперії – Авт.) І побачите, що Росія в своїй імперській філософії якою була, такою і залишилася. Імперська Росія, Радянський Союз і нинішня путінська Росія – це одне і те ж. Горчаков говорив: "Росія сильна околицями". Вона звідти висмоктувала інтелектуальну силу. Подивіться передвиборні статті Путіна: "Росія і мінливий світ" і "Росія і СНД". Туди ж інтегруйте виступ "Однополярний світ" і останній виступ Медведєва в Мюнхені. Слухаєш прем'єр-міністра Росії і, якщо відключити радянську історію, думаєш: "Ідіотизм ж чистої води". А потім, якщо включаєш ретроспективу на радянську систему, там залізобетонна імперська совкова логіка. А тут європейці сидять. Я постійно бачу на переговорах в Мінську прояви совкового менталітету. Вони (бойовики – Авт.) намагаються цитувати якісь європейські документи. Кажу: "Ви можете від початку до кінця пропозицію прочитати?" Уроки Суслова я вже забув за 20 років незалежності. А мені цитатники слово в слово продовжують вичитувати.

 - Чому ви переконані, що буде наступний Майдан?

 - Якщо будуть переходити "за лінію" – буде. Чому я переконаний? Тому що перед вами сидить один з тих, хто є частиною цього українського бунтівного світогляду.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

50930.09

Bitcoin Cash (BCH)

257.74

Binance Coin (BNB)

367.44

Dogecoin (DOGE)

0.08

Ethereum Classic (ETC)

25.46

Litecoin (LTC)

67.91

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,40
49,40
50,90
26,39
51,50
49,31
49,91
26,59
52,59
50,59
50,70
26,71
53,05
51,26
51,44
26,24
53,68
52,29
53,68
27,79
56,99
54,99
54,99
28,10
56,99
54,99
54,99
28,14
57,49
53,85
53,99
27,20
58,99
56,99
55,99
27,98
-
48,74
48,63
26,06
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

38.48

Євро (€)

41.54

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти