Екс-посол США в Росії: Ми не можемо зробити вигляд, що анексії Криму не було

16 вересня 2017, 09:03

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

На думку Макфола, за допомогою миротворців Путін хоче заморозити ситуацію на Донбасі

Під час майбутнього візиту до Нью-Йорк 21 вересня на 72-у сесію Генасамблеї ООН Петро Порошенко вдругезустрінеться з Дональдом Трампом.Цепідтвердилияк у Вашингтоні,таківКиєві.Впершевонизустрілися20 червня вБілому домі,говорилиблизькопівгодини.Домовилися про постачанняамериканськоговугіллявУкраїну,візитиамериканськихдержсекретаряіміністрівдо Києва,іпро продовженнядіалогупро наданняУкраїнілетальноїзброї.

Післяпризначеннявпершевісторіїукраїнсько-американськихвідносинспецпредставникаДерждепуз українського питанняКуртаВолкераіпідписанняТрампомновогозакону,якийввівдодатковісанкціїпротиРосії,розмовипро летальнузброютількипосилилися.З чуток,що доноситьсязБілого дому,маслау вогоньпідливісам Путін своєю недавньою заявою про миротворців на Донбасі. Адже в дійсності так званими миротворцями він хоче легалізувати російську військову присутність в Україні, як свого часу зробив в Придністров'ї, Абхазії і Південній Осетії.

Головними темами майбутніх переговорів Порошенка і Трампа стануть саме летальна зброя і миротворча місія. А точніше, мандат місії "блакитних касок" ООН. Адже, за словами колишнього посла США в Росії Майкла Макфола, важливо вибрати саме міжнародний мандат місії без участі російських миротворців. В іншому випадку Москва переможе в грі "нас там немає". В інтерв'ю "Сегодня" в рамках організованої Фондом Віктора Пінчука щорічної конференціїЯлтинська європейська стратегія (YES) в Києві Майкл Макфол розповів, чого чекати від Путіна, коли Україна зможе отримати летальну зброю, і на яких умовах США підуть на зближення з Росією.
Реклама

- На панельних дискусіях першого дня Ялтинської європейської стратегії (YES) все тільки і говорили про згоду Путіна на миротворців на Донбасі. Але ж ми пам'ятаємо, що ідея належить Україні. Ще два роки тому про це сказав Порошенко. Навіщо Путін вирішив згадати про миротворців саме зараз?

- Я думаю, Путін в пошуку чогось нового. Але також можливо він шукає шлях, як заморозити ситуацію на Донбасі. І в його пропозиції диявол криється в деталях. Я стурбований пропозицією Росії, що миротворці обов'язково повинні стати і взяти під контроль лінію зіткнення між Донбасом і рештою України. Це дуже небезпечно. В цілому рішення про розміщення миротворців на території України має бути прийнято українським урядом і парламентом. Тому це також питання для Києва, а не тільки для Москви.

- Чи є в Радбезі ООН більшість для прийняття такого рішення?

- Рішення про розміщення миротворців ООН на Донбасі за Радбезом, де Росія має право вето. Тому, це створює дуже складний феномен. Єдиний законний шлях – це якщо Росія погодиться. Саме тому я скептично ставлюся до можливості розміщення миротворців на Донбасі, якщо тільки не на умовах Москви.

- А може Путін, таким чином, хоче виставити себе миротворцем перед своїм наступним президентським терміном? Або хоче скасування санкцій.

- По-перше, очевидно, все, що робить Володимир Путін у зовнішній політиці, він робить з розрахунком на внутрішню аудиторію Росії. Так було протягом багатьох і багатьох років. І по-друге, ви маєте рацію, він шукає якусь нову ініціативу, яка могла б змінити дискусію про санкції (на Заході – Авт.). Я не знаю, що він зробить, це йому вирішувати. Але санкції буде дуже важко скасувати, особливо після того, як вступив в силу новий американський закон, який ввів додаткові санкції проти Росії. І я не думаю, що однієї цієї ідеї (про миротворців – Авт.) вистачить, щоб Захід пішов на пом'якшення санкцій.

- Як вважаєте, Путін може піти на ескалацію на Донбасі чи ще десь напередодні свого наступного президентського терміну? Треба ж якось електорат піднімати.

- Можливо, все може трапитися. Я думаю, що він легко виграє майбутні вибори. Але я не думаю, що для цього йому потрібна ще одна військова ескалація. Дуже легко виграти вибори, коли контролюєш всі медіа, і коли у тебе немає конкуренції.

- Існують різні мандати миротворчих місій ООН. І головне не опинитися в ситуації, коли на Донбас зайдуть "блакитні каски" ООН з мандатом вирішувати внутрішній конфлікт. Тоді Росія отримає всі карти в руки в дусі своєї пропаганди про "громадянську війну" в Україні.

- Це як раз і ключ до миротворчої місії. Якщо в Україні зайдуть миротворці, важливо щоб вони мали саме міжнародний мандат. "Міжнародний", тобто мандат для встановлення миру "між" країнами. І це фундаментальна і концептуальна різниця від миротворчої місії з мандатом встановлення миру всередині однієї держави. І я думаю, ця різниця повинна бути повністю зрозуміла для ООН. В іншому випадку така місія просто не повинна вводитися.

В тренді
Разумков мало що знає про вакцину Covishield: почув про неї кілька днів тому

- Але Росія напевно не погодиться на саме міжнародну миротворчу місію. Що тоді? Які ще є інструменти?

- Інші інструменти просто очевидні – Путін повинен просто піти з Донбасу. Як тільки він на це зважиться, він зможе зробити оголошення по ТБ і сепаратистські сили на Донбасі будуть деморалізовані, зміниться динаміка. Це не моє пророцтво. Але якщо він дійсно захоче щось змінити, він зможе це з легкістю зробити.

- Днями прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков підтвердив CNN, що план по зближенню США і Росії, який пару місяців назад просочився в ЗМІ, справжній. Що дійсно існував такий документ російського авторства, і Москва передавала його Вашингтону ще на самому початку президентства Трампа.

- Так, звичайно, я думаю, багато що змінилося. Я думаю, у Росії були великі очікування на нормалізацію відносин. Я думаю, що у Дональда Трампа також були великі очікування на нормалізацію відносин. Але з часом в уряді з'явилося більше скептично налаштованих на це людей ...

- Але тепер про потепління відносин, особливо після додаткових американських санкцій проти Росії, висилки американських дипломатів і закриття російських консульств годі й казати?

- Так, і в Конгресі з'явилося більше скептично налаштованих людей. Я теж хочу хороших відносин з Росією. Я великий прихильник цього. Але ж не ціною вибачення, забувши все, що було в минулому. Ми не можемо зробити вигляд, що Росія не анексувала ніякі території. Вона анексувала Крим. І ви не можете зробити вигляд, що нічого не було, і просто сказати: минуле, це минуле, давайте жити сьогоденням. Я думаю, це буде великою помилкою.

- Чи можемо ми очікувати від спільних російсько-білоруських військових навчань чогось непередбачуваного? Або Путіну зараз невигідно йти на ескалацію?

- Я не думаю, що потрібно побоюватися цих навчань. Так, я думаю, Путін зараз не буде нікого провокувати.

- А як щодо летальної зброї? За словами віце-прем'єра Іванни Клімпуш-Цинцадзе, Україна за крок від отримання летальної зброї. Але, як ми знаємо, останнє слово за Трампом, а він рішення ще не прийняв.

- Наскільки я розумію, він дійсно ще не прийняв рішення. І, в кінцевому рахунку, він єдина людина, від якої залежить це питання. І думки інших не мають значення, якщо він проти цього. Знаєте, в його Адміністрації є люди, які підтримують такий крок. І на даний момент це обговорюється. Я не знаю, яким буде підсумок, але дискусії йдуть дуже серйозні
.

- Ялтинська Європейська Стратегія (YES) проходить в Україні, про Україну і про те, що робити Україні. Який Ваш прогноз? Тому що ми з побоюванням чекаємо чергових виборів в 2019 році.

- Поглиблювати демократію. Боротися за Європу, боротися за демократію. Все просто: щоб перемогти Путіна, потрібно, щоб в Україні перемогла демократія. І, то, що я сказав, поглиблювати демократію – це боротися з корупцією і робити все, що з цим пов'язано. Це шлях для перемоги над Путіним і поглиблення відносин з ЄС і Заходом. Нам, в ЄС і Америці, потрібні позитивні новини про поглиблення демократії в Україні. Це завдання України, ви не повинні чекати, поки це зробить хтось за вас.

- Але в цьому нам потрібна європейська і американська допомога, якої, часом, не так вже й багато ...

- Знаєте, її може бути більше, менше. Але, врешті-решт, українцям вибирати своє майбутнє і вирішувати, яким воно буде. Захід може допомогти, коли є політична воля всередині України проводити реформи. І все залежить від ваших уряду і громадян, і набагато менше від зовнішніх гравців.

Довідка

Ялтинська європейська стратегія (Yalta European Strategy, скорочено форум YES) – щорічна конференція, яку організовує Фонд Віктора Пінчука.

На конференції збираються найвпливовіші політики та підприємці України і світу, вона проходить щорічно, починаючи з 2004 року.

Метою конференції є розвиток України, її європейське майбутнє, а також налагодження міжнародних зв'язків.

Засновником Ялтинської європейської стратегії є Віктор Пінчук, відомий український бізнесмен і меценат
.

Реклама

Всі подробиці в спецтемі Протистояння на сході України

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти