Інтерв'ю з екс-віце-прем'єром Польщі: "Можливо, деяке списання боргів Україні піде на користь МВФ"

Колишній міністр фінансів, найбільш цитований польський економіст поділився своєю оцінкою економічної ситуації в Україні і досвідом співпраці Польщі і МВФ

У плані трансформації і реформ України часто пов'язують із Польщею. По-перше, це наш найближчий сусід, який, не так давно прагнучи вступити в ЄС, співпрацюючи з МВФ та іншими фінансовими інститутами, повністю розбудовував не тільки економіку, а й модель управління державою в цілому. По-друге, багато польських експертів та реформаторів працюють радниками у прем'єра і президента України, підлаштовуючи свій досвід реформ під українські реалії. Так, наприклад, автор "шокової терапії" польських економічних реформ Лешек Бальцерович з квітня працює в ролі представника президента Петра Порошенка в Кабміні. Але в самій Польщі його нерідко критикують за проведену на початку 90-х "шокову терапію". Так, під час обговорення на третьому Київському міжнародному економічному форумі колишній віце-прем'єр і міністр фінансів Польщі Гжегож Колодко в напівжартівливому тоні зазначив, що даремно українська влада запросила Бальцеровича "радити Україні". Більш того, на думку Колодка, в плані реформування України потрібно робити поправку на те, що світова порядок денний істотно змінилася. Так, в середині 90-х, Польщі списали близько 50% її зовнішніх боргів. Для України ж таких преференцій ніхто не робить – сильно обпікся МВФ з Грецією. До того ж зараз все ускладнюється виборчою кампанією в Німеччині, яка виступає безумовним лідером думки в ЄС. Тим не менш, за словами Колодка, Україні варто спробувати поговорити з МВФ про можливість списання хоча б частини наших боргів, зрозуміло, під чіткі зобов'язання проведення реформ. Про це "Сегодня.ua" поговорив з одним із головних архітекторів польських реформ професором Гжегожем Колодком.

- Як Ви оцінюєте сьогоднішню економічну ситуацію в Україні?

Реклама

- Ситуація в Україні поліпшується, але повільно через два фактори. Перший – ще недостатньо було зроблено в Україні в плані структурних реформ та інституційного будівництва. Але я також вважаю, що потрібно змінювати менталітет людей на шляху до ринкової економіки. Досі в Україні залишається такий собі мікс негативу: негативна і неправильна частина управління державою і урядом, негативні і неправильні елементи ринкової економіки. Майбутнє має спиратися на комбінацію цих двох чинників: силу невидимої руки ринку і силу видимої руки уряду. Але вона повинна бути чистою, прозорою, не корупційною та добре регульованою – все це ще належить зробити. Є і другий фактор, який робить ситуацію в Україні досить складною і цей фактор не такий успішний, яким би ми його хотіли бачити, – це ситуація, яка перебуває за межами України. Ні ситуація в Євросоюзі або Близькому Заході, ні в Росії на Схід або в Туреччині на Півдні не є сприятливою для української економічної експансії. У довгостроковій перспективі Україна повинна покладатися на експортний зростання. Іншими словами, обсяг вашого експорту має зростати швидше, ніж обсяг продукції, що поставляється на внутрішній ринок. Але для цього потрібен зростаючий попит з боку зарубіжних країн, і це також веде до подальшого повільного розвитку, стагнації або рецесії, або повільного зростання інших країн. Але повертаючись в Україну час від часу, я бачу прогрес. Він не такий швидкий, як очікувалося. Але я б також хотів сказати як технократ і професіонал, він не такий швидкий, як це можливо. Зараз ви не витрачаєте час даремно, як раніше протягом дуже багатьох років. Але ви також не в повній мірі використовуєте дане вам час для необхідних змін.

- Знаєте, в Україні МВФ вже став ім'ям прозивним, майже всі реформи і рішення приймаються "в ім'я" чергового траншу.

- Ви знаєте, це нагадує мені ситуацію в Польщі, коли я був першим віце-прем'єром – міністром фінансів. Я був у цьому "взутті" (мається на увазі на цій посаді – Авт.) чотири рази на різних урядах. Але в середині 90-х ми були в схожому становищі, коли дуже багато залежало від "так" або "ні" з боку МВФ. Тому що Польща отримувала кредит на структурну перебудову і експерти Фонду приїжджали до Варшави моніторити прогрес або, що прогресу недостатньо на шляху реформ, інституційного будівництва, приватизації, лібералізації та інше. Але якщо ви читали в деяких моїх статтях і книгах, я не завжди беззастережно погоджувався з МВФ, тому що іноді вони помилялися. Не існує єдиного ліберального підходу, який би слугував основою для Вашингтонського консенсусу (тип макроекономічної політики, який в кінці XX століття був рекомендований керівництвом МВФ і Світового банку до застосування в країнах, що зазнають фінансова та економічна криза – Авт.) і не завжди ґрунтувався на російських реаліях і хорошому знанні проблем, пов'язаних із цим у нашій економіці. Зараз ситуація інша, тому що ви навчилися, ми навчилися, МВФ навчився. І думаю, багато з того, що радить і очікує МВФ, – це правильно й грунтується на тому, чого потребує ваша економіка. Тому я б слідував пропозицій МВФ в якійсь мірі, звичайно, з обговоренням деяких пунктів. Але слід мати на увазі, що в МВФ досі домінує думка лідерів. У вас є МВФ і у вас є рейтингові агентства – Moody's, Standard and Poor's, Fitch і інвестори, спекулянти, хедж фонди, інвестиційні фонди, а також зарубіжні уряду і їх аналітики, які озираються на думку МВФ. Вони не вникають в суть питання, не вивчають ряд статистичних економічних даних, наданих Україною. Вони читають звіти (МВФ – Авт.) і їхня думка – це лише слідувати думку МВФ і рейтингових агентств. Тому, працюйте з МВФ, тому що в довгостроковій перспективі це допоможе. Більш того, ви повинні (працювати з МВФ – Авт.), тому що без МВФ в цей складний для України період ви не зможете отримати міжнародну фінансову допомогу.

Реклама

- У той же час в Україні дуже багато хто згадує, що свого часу Польщі списали мало е 50% всіх її боргів. Для України таких поблажок ніхто не робить.

- Це може статися або не статися, навіть у випадку з Україною. Це дуже ризикована гра. Дійсно були випадки, коли нам прощали борги, включаючи, в тому числі і, наприклад, Єгипет 25 років тому і Польщу. Я підписав ось цією рукою в вересні 1994 року, 22 роки тому угода з Лондонським клубом (організація приватних кредиторів і приватних банків) і вони списали 50% наших боргів приватним банкам. Без списання цього боргу не вийшло б історії успіху. Але списання цих боргів Польщі грунтувалося на дуже жорстких умовах, узгоджених з МВФ та країнами-кредиторами, починаючи з США, закінчуючи Францією і Німеччиною. І ми йшли цим радам і умов. Іноді їх можна було обговорювати, але вони мали силу настояти і сказати: "Окей, ми скоротимо наступну частину вашого боргу, якщо ви проведете цю і цю реформу тощо". Без сумніву Захід використовував цей процес списання боргів в Польщі як інструмент тиску, щоб швидше відкрити нашу економіку, щоб прискорити приватизацію і денаціоналізацію банківського сектора. І сьогодні я кажу те ж саме, що я говорив тоді, – це не було лише гуманітарним жестом з боку Заходу. Це була найкраща інвестиція, яку вони зробили, тому що це допомогло перетворити Польщу в відкриту, процвітаючу, ринкову економіку, яка створила безліч можливостей для західного капіталу інвестувати в нашу країну для прибутків обох сторін. Тому, економічна, політична та фінансова ситуація тоді були трохи іншими, ніж зараз в випадку з Україною. Але я думаю, без певної реструктуризації, я не говорю зараз про суму і про умови, Україна не зможе зробити це (реформи – Авт.) так, як ми б хотіли це бачити. Але це проблема не тільки у відносинах з Україною – це було б занадто просто. Багато країн в світі мають схожі проблеми. І я думаю, ще більший "головний біль" для міжнародних інвесторів і багатих країн, і МВФ, але більше для Єврокомісії, – не Україна, а Греція. Греція набагато менша країна, ніж Україна. Але проблема BREXIT не вирішена – її просто "кинули під килим", і вона повернеться до порядку денного швидше швидше, ніж пізніше. І жодне питання тут не обходиться без Німеччини, яка є основним політичним і економічним гравцем. І, на жаль, вибори в Німеччині в наступному році і в цій важкій атмосфері складно прийти до пропозиції списати частину боргів України або Греції перед виборами в Німеччині. Тому я скажу вам те ж, що б сказав Греції, – якщо ви можете розраховувати – розраховуйте тільки на себе. Але, можливо, деякий списання боргів Україні піде на користь МВФ, якщо все на Заході будуть переконані, що Україна має бачення (не на ілюзіях) стратегії довгострокового розвитку і сильного управління для здійснення всіх реформ та інституційних змін.

Проф. Гжегож В. Колодко – інтелектуальний і політичний діяч, головний архітектор польських реформ. Віце-прем'єр і міністр фінансів Польщі в 1994-1997 роках і 2002-2003 роках відповідно. Член Європейської академії наук і мистецтв. Засновник і Директор Трансформації, Інтеграції та Глобалізації Економічних Досліджень, TIGER (www.tiger.edu.pl) в Університеті Козьмінського. Автор наукових праць і численних книг, виданих на 26 мовах. Найбільш цитований польський економіст в світі. Марафонець і мандрівник, який побував більш ніж в 160 країнах.

Реклама

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

62213.99

Bitcoin Cash (BCH)

296.63

Binance Coin (BNB)

414.66

Dogecoin (DOGE)

0.12

Ethereum Classic (ETC)

29.42

Litecoin (LTC)

74.55

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,50
49,38
50,05
27,61
51,90
49,90
50,90
27,89
53,05
51,38
51,62
27,56
53,09
51,09
51,20
27,61
53,68
52,29
53,68
28,48
56,99
54,99
54,99
28,97
56,99
54,99
54,99
28,98
57,88
54,39
54,49
28,29
58,99
56,99
55,99
28,48
-
48,90
49,05
26,98
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

38.21

Євро (€)

41.3

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти