"У ЄС немає жодних претензій до безвізу з Україною": інтерв'ю з Дмитром Кулебою

Безвіз із ЄС для України знаходиться в абсолютній безпеці, а ось здоров'я громадян в умовах пандемії – в небезпеці

Днями Хорватія, яка одна з небагатьох відкрила свої кордони для українців, ввела обов'язкову 14-денну самоізоляцію (може бути скорочена на тиждень, якщо за власні кошти здати тест на коронавірус і отримати негативний результат). З 15 липня повну заборону на в'їзд українців вводить Угорщина, яка до цього дозволяла транзит. По суті, без карантину і негативних тестів на коронавірус, а також без обов'язкової обсервації після повернення в Україну, можна полетіти на відпочинок тільки в Туреччину. Детально про те, які країни відкриті на в'їзд для українця, сайт "Сьогодні" писав у статті "Відпустка за кордоном: як поїхати на море в Хорватію і чому після Єгипту потрібен карантин".

Коли українці знову зможуть літати по безвізу в ЄС, а після повернення з-за кордону не потрібно буде сидіти на карантині, розповів сайту "Сьогодні" міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

Реклама

- Українці вважають, що в умовах коронавірусу і де-факто закритих кордонів перше, що повинен робити міністр закордонних справ, приходячи на роботу, – обдзвонювати своїх іноземних візаві і домовлятися про відкриття кордонів. Так коли, нарешті, ми зможемо вільно подорожувати?

- По-перше, я вже виконав доручення українців, всіх обдзвонив, з усіма переговорив і ми вже налагодили механізми, яким чином нам максимально спростити рух в тій коронавірусній реальності, яка існує, і як можна швидше зняти обмеження і відновити повноцінний і вільний рух українців . Зараз, на жаль, цифри в Україні невтішні. За останніми даними, у нас 62 хворих на 100 тис. населення. При тому, що в ЄС, наприклад, ця цифра становить 16,3 людини на 100 тис. населення. Про зняття обмежень на в'їзд в Шенгенську зону ми зможемо говорити після того, як показник в Україні буде або дорівнювати середньому по ЄС, або буде меншим. Це ключова вимога. Як я вже назвав цифри, ви бачите, що поки ми, на жаль, дуже далекі від цього. Тому все в руках виключно нас самих. І тут не тільки влада, але й кожен громадянин зараз повинен вести себе відповідально, щоб стримувати поширення коронавірусу.

Дмитро Кулеба Відео: Сьогодні
Реклама

- На брифінгу в вівторок, 7 липня, ви сказали, що зараз для українців відкриті 23 країни. Однак за фактом, якщо перевірити умови в'їзду по "Інтерактивній карті світу" МЗС, більшість вимагають негативний тест на COVID-19 і обов'язкову 7-14-денну обсервацію. Виходить не таке вже й вільне пересування. З якими країнами зараз веде переговори МЗС про взаємне відкриття кордонів?

- Давайте спочатку з'ясуємо для громадян: всі країни діляться на три категорії. Перша – куди в'їзд заборонений за будь-яких обставин. Друга – це країни, куди в'їзд дозволений, але треба дотримуватися низки правил, які ви згадали. Але в'їзд туди принципово дозволений, і тому ми включаємо ці країни в загальний список. І третя – куди в'їзд в принципі вільно дозволений, досить показати результат тесту, що не є проблемою, або провести його на місці. З останніх двох груп і складається список з 23 країн. Ми постійно працюємо над тим, щоб цей список поповнювався додатковими країнами, і українські громадяни мали можливість туди подорожувати. Але я повторю, як мантру, те, що говорю завжди: дорогі українці, куди б ви не їхали, будь ласка, дотримуйтеся максимальних правил безпеки. Коронавірус все ще навколо нас, ситуація в світі погіршується, і ви повинні бути максимально обережними.

- Чи правильно ми розуміємо, що навіть стосовно тих країн, які дозволили в'їзд українцям, але в списку МОЗ вони знаходяться в "червоній" зоні, після прибуття наші громадяни повинні піти на обов'язкову обсервацію або отримати негативний тест на коронавірус?

Реклама

- Так, правильно розумієте. Але мушу сказати, що ми в МЗС проаналізували цю модель "червоних" і "зелених" країн, і буквально в середу я говорив з міністром охорони здоров'я про те, що нам потрібно скорегувати критерії, згідно з якими ми відносимо країну до тієї чи іншої категорії, щоб цей список був більш об'єктивним і більше відповідав реальності, яка існує в Україні. Тому що у нас ситуація з цифрами, на жаль, погіршується, я вже їх назвав. Ми, як і ЄС, теж повинні прив'язатися не до конкретної цифри, яка завтра вже може бути не актуальною, а до критеріїв. Наприклад, якщо в країні "Х" показник хворих на 100 тис. населення більший, ніж в Україні, тоді вона відноситься до червоної зони, а не писати, що будь-яка країна, в якій більше 40 хворих на 100 тис. населення, автоматично потрапляє в "червоний" список. Тоді ми створюємо нединамічну ситуацію, і країни будуть перебувати в "червоному" списку несправедливо, а українські громадяни втрачатимуть можливість і повертатися в Україну без самоізоляції після прибуття.

- Ви сказали про перегляд. А які терміни?

- В середу (8 липня. – Авт.) ми поговорили з Максимом Степановим. Мені здається, він почув мої аргументи. Зазвичай у нас дуже ефективна взаємодія з Міністерством охорони здоров'я та з міністром Степановим, який дійсно дуже ефективно працює на цьому терені. Тому я сподіваюся, що найближчим часом вони ці критерії скорегують.

- 1 липня Європейська Рада схвалила список з 15 третіх країн, громадянам яких дозволено в'їзд. Незважаючи на безвіз, України в цьому переліку немає. У рекомендаціях ЄС зазначено, що він буде переглядатися що два тижні. Тобто наступний перегляд – 14 липня. Чи має Україна шанси потрапити в цей "зелений" список?

- У найближчий перегляд шансів немає. Тому що, як я вже згадав, наші цифри зараз, м'яко кажучи, набагато гірші, ніж це потрібно. Але ми в МЗС зробили все, щоб допомогти МОЗ налагодити діалог з ЄС, увійти у внутрішні процедури і механізми взаємодії з ЄС, щоб українська сторона мала можливість надавати максимально динамічно повну інформацію не тільки про цифри, а й про ті заходи, які ми застосовуємо в Україні для боротьби з коронавірусом. А це теж дуже важливий критерій. Втім, будемо відверті і чесні, що поки ми не відповідаємо базовому критерію, а це – кількість хворих на 100 тис. в Україні має дорівнювати або бути меншою, ніж середня кількість хворих на 100 тис. по ЄС.

- Так, в рекомендаціях ЄС зазначено, що для відкриття кордонів показник захворюваності повинен бути не вище середнього по ЄС станом на 15 червня. А це – 16 людей на 100 тис. населення. Правильно?

- Тоді у них було майже 14 хворих на 100 тис. населення. Станом на тепер показник в ЄС – 16,3 хворих на 100 тис. населення.

- Тобто Україна повинна досягти цього показника і тільки тоді ЄС відкриє для нас кордони?

- Так.

- Чи не вважаєте Ви, що через коронавірус і рекомендацій ЄС наш безвіз де-факто заблокований? Справедлива це політика Брюсселя щодо України?

- Знаєте, у мене немає проблем з тим, щоб покритикувати Брюссель за деякі речі. Але саме в цьому випадку я переконаний, що критикувати їх нема за що. Більш того, ми вже неодноразово чули і публічні, і непублічні коментарі та запевнення наших колег з Єврокомісії, що у ЄС немає ніяких фундаментальних претензій до безвізу з Україною. На відміну від, наприклад, наших друзів – Грузії. Там є питання стосовно безвізу. Наш безвіз знаходиться в абсолютній безпеці. Але здоров'я громадян в умовах пандемії знаходиться в абсолютній небезпеці. Тому не потрібно сприймати встановлені обмеження як загрозу безвізу.


У другій частині інтерв'ю з Дмитром Кулебою найближчими днями читайте про погрози з боку Росії, війну на Донбасі, Мінські домовленості і повернення Криму.


Нагадаємо, на брифінгу в МЗС 7 липня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба розповів, що на сьогоднішній день для українців відкриті кордони 23 країн:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

19246.01

Bitcoin Cash (BCH)

114.84

Binance Coin (BNB)

286.18

Dogecoin (DOGE)

0.06

Ethereum Classic (ETC)

27.28

Litecoin (LTC)

52.96

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
47,99
-
51,39
26,19
49,00
47,40
52,00
25,78
49,50
49,00
53,00
25,20
49,50
49,00
53,00
25,09
49,95
48,49
53,45
25,95
51,99
-
56,99
26,47
51,99
49,94
53,49
26,09
52,00
49,18
52,99
25,93
52,00
51,00
55,00
26,85
52,00
51,00
55,00
26,91
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

36.57

Євро (€)

35.64

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти