"У ЄС немає жодних претензій до безвізу з Україною": інтерв'ю з Дмитром Кулебою

13 липня 2020 8:35

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

Безвіз із ЄС для України знаходиться в абсолютній безпеці, а ось здоров'я громадян в умовах пандемії – в небезпеці

Днями Хорватія, яка одна з небагатьох відкрила свої кордони для українців, ввела обов'язкову 14-денну самоізоляцію (може бути скорочена на тиждень, якщо за власні кошти здати тест на коронавірус і отримати негативний результат). З 15 липня повну заборону на в'їзд українців вводить Угорщина, яка до цього дозволяла транзит. По суті, без карантину і негативних тестів на коронавірус, а також без обов'язкової обсервації після повернення в Україну, можна полетіти на відпочинок тільки в Туреччину. Детально про те, які країни відкриті на в'їзд для українця, сайт "Сьогодні" писав у статті "Відпустка за кордоном: як поїхати на море в Хорватію і чому після Єгипту потрібен карантин".

Реклама

Коли українці знову зможуть літати по безвізу в ЄС, а після повернення з-за кордону не потрібно буде сидіти на карантині, розповів сайту "Сьогодні" міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

- Українці вважають, що в умовах коронавірусу і де-факто закритих кордонів перше, що повинен робити міністр закордонних справ, приходячи на роботу, – обдзвонювати своїх іноземних візаві і домовлятися про відкриття кордонів. Так коли, нарешті, ми зможемо вільно подорожувати?

- По-перше, я вже виконав доручення українців, всіх обдзвонив, з усіма переговорив і ми вже налагодили механізми, яким чином нам максимально спростити рух в тій коронавірусній реальності, яка існує, і як можна швидше зняти обмеження і відновити повноцінний і вільний рух українців . Зараз, на жаль, цифри в Україні невтішні. За останніми даними, у нас 62 хворих на 100 тис. населення. При тому, що в ЄС, наприклад, ця цифра становить 16,3 людини на 100 тис. населення. Про зняття обмежень на в'їзд в Шенгенську зону ми зможемо говорити після того, як показник в Україні буде або дорівнювати середньому по ЄС, або буде меншим. Це ключова вимога. Як я вже назвав цифри, ви бачите, що поки ми, на жаль, дуже далекі від цього. Тому все в руках виключно нас самих. І тут не тільки влада, але й кожен громадянин зараз повинен вести себе відповідально, щоб стримувати поширення коронавірусу.

Дмитро Кулеба Відео: Сьогодні

- На брифінгу в вівторок, 7 липня, ви сказали, що зараз для українців відкриті 23 країни. Однак за фактом, якщо перевірити умови в'їзду по "Інтерактивній карті світу" МЗС, більшість вимагають негативний тест на COVID-19 і обов'язкову 7-14-денну обсервацію. Виходить не таке вже й вільне пересування. З якими країнами зараз веде переговори МЗС про взаємне відкриття кордонів?

Реклама

- Давайте спочатку з'ясуємо для громадян: всі країни діляться на три категорії. Перша – куди в'їзд заборонений за будь-яких обставин. Друга – це країни, куди в'їзд дозволений, але треба дотримуватися низки правил, які ви згадали. Але в'їзд туди принципово дозволений, і тому ми включаємо ці країни в загальний список. І третя – куди в'їзд в принципі вільно дозволений, досить показати результат тесту, що не є проблемою, або провести його на місці. З останніх двох груп і складається список з 23 країн. Ми постійно працюємо над тим, щоб цей список поповнювався додатковими країнами, і українські громадяни мали можливість туди подорожувати. Але я повторю, як мантру, те, що говорю завжди: дорогі українці, куди б ви не їхали, будь ласка, дотримуйтеся максимальних правил безпеки. Коронавірус все ще навколо нас, ситуація в світі погіршується, і ви повинні бути максимально обережними.

- Чи правильно ми розуміємо, що навіть стосовно тих країн, які дозволили в'їзд українцям, але в списку МОЗ вони знаходяться в "червоній" зоні, після прибуття наші громадяни повинні піти на обов'язкову обсервацію або отримати негативний тест на коронавірус?

- Так, правильно розумієте. Але мушу сказати, що ми в МЗС проаналізували цю модель "червоних" і "зелених" країн, і буквально в середу я говорив з міністром охорони здоров'я про те, що нам потрібно скорегувати критерії, згідно з якими ми відносимо країну до тієї чи іншої категорії, щоб цей список був більш об'єктивним і більше відповідав реальності, яка існує в Україні. Тому що у нас ситуація з цифрами, на жаль, погіршується, я вже їх назвав. Ми, як і ЄС, теж повинні прив'язатися не до конкретної цифри, яка завтра вже може бути не актуальною, а до критеріїв. Наприклад, якщо в країні "Х" показник хворих на 100 тис. населення більший, ніж в Україні, тоді вона відноситься до червоної зони, а не писати, що будь-яка країна, в якій більше 40 хворих на 100 тис. населення, автоматично потрапляє в "червоний" список. Тоді ми створюємо нединамічну ситуацію, і країни будуть перебувати в "червоному" списку несправедливо, а українські громадяни втрачатимуть можливість і повертатися в Україну без самоізоляції після прибуття.

- Ви сказали про перегляд. А які терміни?

- В середу (8 липня. – Авт.) ми поговорили з Максимом Степановим. Мені здається, він почув мої аргументи. Зазвичай у нас дуже ефективна взаємодія з Міністерством охорони здоров'я та з міністром Степановим, який дійсно дуже ефективно працює на цьому терені. Тому я сподіваюся, що найближчим часом вони ці критерії скорегують.

Реклама

- 1 липня Європейська Рада схвалила список з 15 третіх країн, громадянам яких дозволено в'їзд. Незважаючи на безвіз, України в цьому переліку немає. У рекомендаціях ЄС зазначено, що він буде переглядатися що два тижні. Тобто наступний перегляд – 14 липня. Чи має Україна шанси потрапити в цей "зелений" список?

- У найближчий перегляд шансів немає. Тому що, як я вже згадав, наші цифри зараз, м'яко кажучи, набагато гірші, ніж це потрібно. Але ми в МЗС зробили все, щоб допомогти МОЗ налагодити діалог з ЄС, увійти у внутрішні процедури і механізми взаємодії з ЄС, щоб українська сторона мала можливість надавати максимально динамічно повну інформацію не тільки про цифри, а й про ті заходи, які ми застосовуємо в Україні для боротьби з коронавірусом. А це теж дуже важливий критерій. Втім, будемо відверті і чесні, що поки ми не відповідаємо базовому критерію, а це – кількість хворих на 100 тис. в Україні має дорівнювати або бути меншою, ніж середня кількість хворих на 100 тис. по ЄС.

- Так, в рекомендаціях ЄС зазначено, що для відкриття кордонів показник захворюваності повинен бути не вище середнього по ЄС станом на 15 червня. А це – 16 людей на 100 тис. населення. Правильно?

- Тоді у них було майже 14 хворих на 100 тис. населення. Станом на тепер показник в ЄС – 16,3 хворих на 100 тис. населення.

- Тобто Україна повинна досягти цього показника і тільки тоді ЄС відкриє для нас кордони?

Реклама

- Так.

- Чи не вважаєте Ви, що через коронавірус і рекомендацій ЄС наш безвіз де-факто заблокований? Справедлива це політика Брюсселя щодо України?

- Знаєте, у мене немає проблем з тим, щоб покритикувати Брюссель за деякі речі. Але саме в цьому випадку я переконаний, що критикувати їх нема за що. Більш того, ми вже неодноразово чули і публічні, і непублічні коментарі та запевнення наших колег з Єврокомісії, що у ЄС немає ніяких фундаментальних претензій до безвізу з Україною. На відміну від, наприклад, наших друзів – Грузії. Там є питання стосовно безвізу. Наш безвіз знаходиться в абсолютній безпеці. Але здоров'я громадян в умовах пандемії знаходиться в абсолютній небезпеці. Тому не потрібно сприймати встановлені обмеження як загрозу безвізу.


У другій частині інтерв'ю з Дмитром Кулебою найближчими днями читайте про погрози з боку Росії, війну на Донбасі, Мінські домовленості і повернення Криму.


Нагадаємо, на брифінгу в МЗС 7 липня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба розповів, що на сьогоднішній день для українців відкриті кордони 23 країн:

Відео: МИД Украины

Всі подробиці в спецтемі Коронавірус NEW: штам Дельта

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти