Інтерв'ю з Борисом Колесніковим: "Україна повинна бути унітарною та парламентською"

7 жовтня 2016, 07:35

Корчинський Олександр Корчинський Олександр

Голова опозиційного уряду розповів "Сегодня", чому, на його погляд, потрібна нова Конституція і не можна продавати землю, про "білий бізнес", боротьбу з корупцією і про те, як 20 років діє за порадою свого друга Ріната Ахметова

Борисе Вікторовичу, зараз всі обговорюють бюджет-2017. Ви його розкритикували. Які ваші претензії до документа?

Реклама

Будь-який бюджет, від державного до сімейного, передбачає підвищення доходів і зниження витрат. Для зниження витрат держбюджету потрібна прозорість рішень та децентралізація влади. Якщо реальна влада буде у місцевих рад, то не думаю, що вони утримуватимуть роздуті міністерства, облдержадміністрації та їхні сателіти. Це дасть десятки мільярдів гривень. Бюджет має бути ефективним. У нас же не тільки бюджет проїдання, а й бюджет запозичення. Борги адже треба буде віддавати, а нинішні дії влади можна виразити приказкою "Після нас – хоч потоп".

А для підвищення доходів треба створити умови для абсолютно "білого бізнесу". Це означає скасування будь-яких "точкових" пільг. Пільги держава може визначати тільки секторально, а не конкретним підприємствам. Треба створювати робочі місця в Україні, а не говорити про те, що, наприклад, Польща може дати роботу двом мільйонам наших співгромадян. З цих заробітків адже не підуть гроші на українських пенсіонерів, на нашу освіту тощо. А в країні податки, в тому числі прибутковий, повинні платити всі – це теж входить до поняття "білого бізнесу". І до Пенсійного фонду повинен перераховувати кошти абсолютно будь-який роботодавець, незалежно від форм ведення бізнесу. Адже працівник малого підприємства або ПП теж колись вийде на пенсію...

— Ще один подразник – меморандум з МВФ, особливо питання продажу землі і можливе підвищення пенсійного віку. Як до цього ставиться опозиційний уряд?

Люди у нас поки що не відчули себе господарями землі, вони не отримують гідну ренту. Завдання держави – створити справжню вартість цієї землі. Для цього, вважаємо, потрібно мінімум 10 років, на протязі яких вільно продавати землю не можна. Приватизацією, в тому числі землі, може займатися тільки сильна держава, яка в змозі забезпечити виконання законів. Наша – поки що не в змозі.

Реклама

Які аргументи за продаж землі ми чуємо зараз? Ось, мовляв, банки братимуть в заставу довгострокові договори оренди. Але якщо забезпечити законодавчо, щоб можна було землю брати в оренду на 25-30 років, то банки братимуть зобов'язання оренди. А люди, які не втративши землі, отримуватимуть за неї, скажімо, другу пенсію. І тоді реально самі її оцінять. Якщо сьогодні землю скуплять за 800-1200 доларів за гектар, то через 5-6 років вона коштуватиме 3500-4000 доларів. Це вже буде справжній ринок.

Стосовно підвищення віку виходу на пенсію, то, поки немає передумов для підвищення тривалості життя в Україні, про це говорити передчасно. А щоб покрити дефіцит Пенсійного фонду, цілком достатньо відмовитися від зарплат в конвертах і домогтися того, щоб всі без винятку роботодавці платили до цього фонду.

— Які сьогодні основні проблеми в економіці?

Головна проблема в тому, що Україна втратила традиційні ринки збуту нашої продукції і не придбала жодного нового. Всі слова про європейські ринки – утопія. Крім зерна і металу, які і раніше продавалися, нехай за квотами, нічого нового немає. Говорити про продаж, скажімо, продукції машинобудування, навіть не смішно... Продукцію нашого тваринництва на Захід взагалі майже не пускають. Квота, скажімо, на птицю становить близько 2% від виробничих можливостей лише одного українського підприємства.

Що робити? Україна повинна йти на ринки БРІКС (Бразилія, Росія, Індія, Китай, ПАР. – Авт.), повернути їх за всяку ціну, це перше. Друге – спростити управління країною, максимально позбувшись бюрократії. І за рахунок зростання доходів від роботи ринків (будуть зарплати, податки тощо.) І зниження витрат забезпечити соціально відчутний результат.

Реклама

Тепер про внутрішній ринок. З кожним проведеним у нас мегаватом енергії, здобутим кубометром газу ми знижуємо свою імпортну залежність. Але як нам конкурувати з західним продуктом, якщо у нас кредити вище західних в 10 разів: 2,5-3% річних там і 25% – у нас! Я думаю, всі українці виступають за рівень життя ЄС, за економічні відносини з ЄС, за експорт туди своєї продукції, але влада повинна забезпечити нормальні конкурентні умови. Цього нема. Отже, треба розвивати внутрішній ринок. Тільки модернізація залізниць потребуватиме мільйони тонн рейок. А наші рейко-балкові потужності недозавантажені. Мостові переходи, автодороги, будівництво – це десятки мільйонів тонн металу... Якщо Україна споживатиме хоча б дві третини (25-30 млн тонн) металу, виробленого у нас, будуть зняті всі проблеми металургів, і будуть завантажені роботою машинобудівники і будівельники. А це мільйони робочих місць. Ось найпростіший рецепт виходу з кризи.

Які ваші пропозиції щодо боротьби з корупцією?

В тренді
У Медведчука вдома обшуки: ЗМІ дізналися перші подробиці (оновлено)
Колаж "Сьогодні"

Єдиний шлях боротьби з корупцією – це усунути причини, за якими дають хабар. Якщо платити нема за що – хабар не дадуть. А всі ці високооплачувані посади для нових борців з корупцією нічого не дадуть. Поки від чиновника залежить непрозорість прийняття рішень, ніякими зарплатами і пільгами корупцію не побороти. Так, на Заході правоохоронці отримують чимало. Але такою разючою різниці в зарплатах між поліцейськими і, скажімо, вчителями або медпрацівниками, як у нас, там немає. Якщо у нас голова Нацполіції отримує 4000 доларів, а вчитель – 200, такого дисбалансу на Заході немає. Це недопустимо.

Як оцінюєте ситуацію на Донбасі і які шляхи виходу?

Влада визнала, що ніякого військового вирішення конфлікту на Донбасі немає і бути не може. Однак витрати на військові потреби все збільшуються, віднімаючи засоби у соціальної сфери. Тим самим Україна не стимулює підписантів Мінських угод до їх виконання та сама їх не виконує. Не можна ж насправді думати, що все само собою розсмокчеться... Звідси і єдиний на сьогодні шлях виходу з кризи: змусити всіх виконувати Мінські угоди в повному обсязі. І реінтегрувати Донбас в Україну.

Реклама

— Яке ваше бачення політустрою країни і Конституції?

Нова Конституція – це інструмент для досягнення головної мети: створення суспільства рівних можливостей. Основне завдання нової Конституції – децентралізація влади. Звичайно, федеративний устрій – це найефективніша модель держави. Докази: США – найбагатша країна в світі, Німеччина – в Європі. Але у нас, мені здається, поки що бракує політичної культури для створення федерації. Тому на першому етапі, безумовно, в Конституції треба прописати України як унітарну країну. Але з найширшими повноваженнями місцевих рад. Крім того, Україна повинна бути парламентською країною. Парламент може бути двопалатний. Але це технічні деталі, головне і першочергове – децентралізація, закріплена в новій Конституції. Тому, до речі, не бачу сенсу в дострокових парламентських виборах. Самі по собі вони нічого не дадуть, просто зміняться деякі особи, одних стане більше, інших менше... Спочатку – нова Конституція.

Трохи про особисте. Розкажіть про родину, захоплення... Може, кішка улюблена є?

Кішки у мене точно немає... Я одружений, у мене двоє дітей, синові 24 роки, він закінчує магістратуру в університеті, донька навчається в 6-му класі. Захоплення – футбол і хокей. Люблю політичну історичну літературу. Від Джефферсона, Гамільтона та Вашингтона до Маргарет Тетчер. Адже дуже важливо зрозуміти, як найрозвиненіші країни світу досягли успіху. І в цих історичних пластах обов'язково є правильні рецепти, які можна застосувати для розвитку нашої країни.

— Які правила життя від Бориса Колесникова? Що ви говорите собі в складних ситуаціях, яку пораду одного або рідних несете через все життя?

Процитую слова мого друга Ріната Ахметова, сказані 20 років тому (а дружимо ми 35 років), про те, що потрібно для успіху. Перше – любити свою справу, це головне. Друге – знати, як це зробити. Третє – вміти це здійснити. Тут ні відняти, ні додати, і це не реклама для мого друга, він її не потребує.

Нинішній молоді я б порадив отримувати максимальні знання, щоб потім застосовувати їх в життя. І не треба слухати тих, хто стверджує, що сьогодні не потрібні фундаментальні знання, мовляв, якщо щось треба дізнатися, можна просто погуглити... Все геніальні рішення, наприклад в бізнесі – інтуїтивні. І питання в тому, на якій базі знань заснована ця інтуїція, з якого фундаменту вона починається. Тому треба отримувати знання, а завдання держави – дати цим дітям можливість самореалізуватися. Тоді це буде дійсно суспільство рівних можливостей.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти