Інтерв'ю з Борисом Колесніковим: "Може, вже досить позичати гроші?"

Борис Колесніков розповів, як треба говорити з МВФ, що повинна передбачати реформа ринку землі і чому в Україні має бути лише два державних банки

Наприкінці минулого тижня МВФ погодив виділення Україні четвертого траншу на $ 1 млрд. У Раді НБУ прогнозують надходження грошей в березні. Натомість Фонд очікує від України проведення низки реформ.

За словами мміністра фінансів Олександра Данилюка, який перебуває з візитом в США, в топ-пріоритеті три реформи – пенсійна, ринку землі та державних банків. "Треба розуміти, чого хоче МВФ і чого хочемо ми – це справедливої, збалансованої пенсійної системи. Для цього потрібно провести пенсійну реформу, яка збалансує Пенсійний фонд, щоб там не було дефіциту", – заявив голова Мінфіну. У Кабміні обіцяють, що пенсійний вік не підвищуватимуть, хоча, за словами голови Мінсоцполітики Андрія Реви, МВФ на цьому наполягає. Діру Пенсійного фонду в більш як 140 млрд грн пропонують латати так: забороною пенсіонерам працювати (або працюєш, або отримуєш пенсію), купівлею відсутнього стажу по 704 грн/місяць (пізніше інформацію про це з сайту Мінсоцполітики видалили), оплатою внесків на пенсію всіх працюючих. Поки що це все пропозиції, які не оформлені в єдиний законопроект. За інформацією "Сегодня", його активно пишуть в Кабміні і незабаром закон з'явиться під куполом.

Реклама

Крім того, в оновленому меморандумі є позиція щодо ринку землі. "Скільки років ринку землі у нас майже не існує насправді – де-юре. На практиці він є, землі купуються, продаються, все відбувається за сірими, дивними схемами. Необхідно домогтися, щоб ринок землі запрацював, особливо для агросектору", – прокоментував новий меморандум з МВФ Данилюк. За інформацією "Сегодня", у Кабміну вже є готовий законопроект про ринок землі, але через те, що рішення непопулярне, його не поспішають реєструвати у Верховній Раді, продовжуючи тримати "під сукном". А час же йде – МВФ рекомендує Україні запустити ринок землі вже з 2018 року.

Ще одна важлива реформа, за словами Олександра Данилюка, стосується державних банків. "Зараз ми як держава володіємо 55% банківської системи. Це дуже висока частка, і нам необхідно якомога швидше поліпшити роботу цих банків, щоб вони не "викривляли" конкуренцію, а також спланувати, як виходити з цих банків, тому що зрозуміло, що держава не може володіти 55% на ринку, це шкодить розвитку економіки", – вважає міністр фінансів. Частка держави в банківському секторі істотно збільшилася після націоналізації ПриватБанку. Але разом з цим зросла і заборгованість: в лютому Кабмін докапіталізував "Приват" ще на 9,8 млрд грн.

Разом з цим, за словами співголови Опозиційного блоку і прем'єр-міністра опозиційного уряду Бориса Колеснікова, Кабінет міністрів не робить жодних кроків для виведення зарплат українців з тіні. А адже саме цей крок допоможе скоротити дефіцит Пенсійного фонду і забезпечити українцям гідні пенсії. В інтерв'ю "Сегодня" Борис Колесніков розповів, як треба говорити з МВФ, що повинна передбачати реформа ринку землі і чому в Україні має бути лише два державних банки.

Реклама

- Пенсійна реформа – давня рекомендація МВФ. У Кабміні поки що не розкривають подробиць, що конкретно передбачатиме реформа, але точно зрозуміло, що вона повинна зменшити дефіцит Пенсійного фонду.

- Так, влада не розкриває інформацію про те, що передбачатиме реформа. Данилюк посилається на те, що потрібно збалансувати Пенсійний фонд. Для того щоб збалансувати Пенсійний фонд, досить "обілити" всі зарплати в Україні. Тоді буде профіцит Пенсійного фонду, а пенсія – точно буде 3000 грн і вище. І це прямий обов'язок міністра фінансів – домогтися 100% "білої" заробітної плати. А в контексті пенсійної реформи можна говорити про людей віком до 40 років, які за 20 років зможуть створити собі додаткову пенсію. Тож нехай навчаться працювати або вже починають думати про викладацьку діяльність.

- Також меморандум передбачає проведення реформи ринку землі, а по факту – скасування мораторію на продаж земель с/г призначення. За словами міністра фінансів, і зараз в Україні діє "ринок землі", тільки продається земля за тіньовими схемами, що породжує корупцію.

Реклама

- У нас земля не продається і не купується. Очевидно, Данилюк має на увазі продаж договорів довгострокової оренди. Для того щоб земля стала товаром, потрібно спочатку навести порядок в оренді. Кожен пайовик землі, і це пряма робота Міністерства фінансів, МінАПК та ВР, повинен відчути, яким активом він володіє. Тобто оренда землі повинна здійснюватися з можливістю щомісячної плати за цю землю, що утворює для кожного власника паю (а це переважно люди старшого віку) додатковий заробіток. І через 5-6 років власники земель реально відчують, що володіють дуже цінним активом. Тоді і можна говорити про ринок землі. А зараз, коли країна перебуває в найжахливішому становищі за всі 25 років незалежності з найдешевшими активами, просто дати можливість скупити землю за безцінь у людей, які на ній все життя пропрацювали, прямий злочин.

- Тобто потрібно на законодавчому рівні закріпити право оренди з щомісячною платою?

- Так, в тому числі і право довгострокової оренди. І жодні інвестиції не зупиняться. Інвестиції в агропромисловий сектор – єдиний вид інвестицій, які приходять в Україну. Це і є підтвердження високої ліквідності ринку землі.

- У меморандумі є пункт і про стабілізацію банківської системи, і про проведення реформи державних банків. На сьогодні в руках держави зосереджено 55% банківської системи. Чи не занадто високий показник?

- Звичайно, це погано. Державних банків за великим рахунком має бути два: "Ощадбанк" і "Укрексімбанк". "Ощадбанк" – це спокійна гавань, яка може при невисоких депозитах забезпечити безризиковий внесок. Тобто захистити вклади громадян. У "Укрексімбанку" зовсім інше завдання, і всі ресурси, в тому числі і урядові, можна направити на те, що закладено в назві "Укрексімбанку" – на експорт українських товарів та послуг, і на створення імпортозамінних потужностей. Щоб "Укрексімбанк" супроводжував українські товари з високим ступенем переробки по всьому світу. Так як це роблять банки США, Японії, Південної Кореї, ФРН, Великої Британії та Італії.

- МВФ 4 березня погодив виділення чергового траншу Україні в розмірі $ 1 млрд. Водночас, за інформацією Мінфіну, цього року за зовнішніми боргами нам належить виплатити 72,199 млрд грн (або $ 2,6 млрд) за зовнішніми боргами.

- Може, вже досить позичати гроші? Міністр звітує, як він займе, знищуючи Україну остаточно. У цей момент відбувається грандіозний скандал з відстрочкою сум платежів з рентної плати на 2,019 млрд грн (компаніям, які НАБУ пов'язує із збіглим нардепом з депутатської групи "Воля народу" Олександром Онищенком. – Авт.). Значить, якщо влада легко дають відстрочку на $ 80 млн, але при цьому випрошують у МВФ $ 1 млрд і готові продати за це всю Україну, то до цієї влади є питання. І зусилля громадянського суспільства (які фактично дві ночі чергували під Солом'янським райсудом столиці, поки Насірову обирали запобіжний захід. – Авт.) Необхідно спрямувати не на позування перед судами, а на моніторинг і складання повного реєстру відстрочених платежів. Виходить, українська влада може давати відстрочки на суми і більші, ніж нам дає МВФ. Ось головне питання до влади. Вони займають близько мільярда доларів, готові за це підписати вбивчі для України речі в соціальному плані, а в цей момент за підписом Насірова дають 2 млрд грн відстрочки (близько $ 80 млн). Тобто десяту частину цієї суми вони легко віддають тільки за однією оборудкою, про яку стало відомо суспільству.

- Але ми підписали з МВФ програму кредитування на чотири роки, і нам доведеться виконувати умови позики. Все-таки, це дешеві гроші, які відкривають дорогу інвестиціям в Україну, програмам з такими масштабними кредиторами, як ЄБРР, Світовий банк...

- Постійна робота з МВФ – це червоне світло для інвестора, а не зелене, як каже наш уряд. Якщо ми роками займаємо гроші і не можемо "зістрибнути" з валютної голки, значить, жодні інвестиції в Україну не прийдуть. Влада неефективно, а можна сказати, злочинно розпоряджається грошима платників податків. І зараз настануть часи з повернення цих боргів. Україні дали соломинку, щоб вона змогла виплисти. А влада втопила Україну разом з цією соломинкою. Що таке меморандум? Це нові ганебні умови позики!!! Давайте повернемося до того, про що ми говорили. Якщо ми зробимо всі зарплати повністю "білими", то вб'ємо двох зайців: люди отримають "білу" зарплату і право на велику пенсію, а місцеві бюджети – податки, щоб утримувати частину освіти і медицини, які і належить. Стосовно землі, дайте людям відчути заробіток з землі. Візьміть під контроль договори оренди і забезпечте щомісячну плату за оренду. За банками: у держави великий капітал, 55%, але потрібно дивитися не на розмір капіталу, а на функції держбанків. "Ошадбанк" повинен стати тихою гаванню, консервативним банком, що гарантує вклади. І повинен бути "Укрексімбанк". Зараз ми купуємо вуглеводні з імпорту, натомість давайте створювати потужності з видобутку газу і нафти. Це, наприклад, стосовно імпортозаміщення. Так само можна зробити щодо ліків, продуктів харчування – на все, що ми імпортуємо. Щодо експорту: завод "Антонова", МКЗС і інші підприємства з високим ступенем переробки повинні підтримуватися "Укрексімбанком" при продажу техніки за рубіж. Наприклад, Італія, хочете купити італійську виробничу лінію? Їх "Ексімбанк" дає гроші виробнику, виробник відвантажує за кордон, а покупець потім розраховується не з виробником, а з банком. Ось це просування і захист бізнесу.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

66304.57

Bitcoin Cash (BCH)

435.44

Binance Coin (BNB)

597.57

Dogecoin (DOGE)

0.14

Ethereum Classic (ETC)

25.21

Litecoin (LTC)

78.06

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
56,97
56,50
49,56
27,54
57,01
54,51
52,01
24,98
57,36
56,32
52,73
25,59
58,79
56,99
55,09
27,48
59,00
57,00
51,90
26,23
61,88
59,41
55,49
27,66
61,99
59,99
55,99
27,97
61,99
59,99
55,99
27,98
62,99
60,99
56,99
27,98
-
53,05
49,75
25,27
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

40.44

Євро (€)

43.53

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти