Інтерв'ю голови Антикорупційного бюро Артема Ситника: "Частина" Альфи "може попроситися до нас"

18 червня 2015, 08:30

Бунецький Дмитро , Крістіна Зеленюк

Глава Національного антикорупційного бюро розповів, коли детективи приступлять до розслідування кримінальних справ і як співробітники будуть провокувати чиновників на хабарі

- Коли НАБУ почне працювати повноцінно?

Реклама

- Є підрозділи, які швидко створити неможливо. Той же негласний апарат. За півроку його нереально запустити. На це потрібно мінімум рік-півтора. Але я хочу, щоб на розслідування справ Бюро вийшло в жовтні: у нас вже будуть детективи, аналітики та доступ, хай не до всіх, але до деяких базах даних. Після середини жовтня паралельно будемо доукомплектовуватися.

- Хто буде мати доступ до цих баз даних? Що це за бази?

- За законом, Бюро має право доступу до всіх баз даних (силовиків, реєстрів нерухомості, прав власності. – Авт.). І ця IT-структура дорога. Крім детективів, будуть ще аналітики. Це експерти, фінансисти, які будуть узагальнювати інформацію з баз даних та інформацію, яка буде приходити в Бюро, досліджувати і перевіряти матеріали тих же журналістських розслідувань. Коли я працював у Кіровограді (помічником прокурора, слідчим і старшим слідчим. – Авт.), У мене була справа про розкрадання бюджетних грошей. Гроші (з бюджету. – Авт.) виділялися на відшкодування відсотків по кредиту на покупку першої техніки – комбайнів для фермерських господарств. Коли (фермери. – Авт.) брали кредити під оборот (фірми. – Авт.), підробляли документи, що техніку нібито купили. Щоб перевірити, чи є ця техніка чи ні, ми розіслали 27 запитів в 27 регіонів в усі Держтехнагляди, які ведуть облік цієї техніки. Ми місяць чекали відповідей, щоб переконатися, що ця техніка ніколи не надходила на територію України. Паралельно запити йдуть в митницю для підтвердження, що техніка не проходила митне оформлення. Тоді на це (на отримання відповідей. – Авт.) пішов місяць. Потім ми всіх їх заарештували, посадили, їм дали реальні терміни. Але те, що тоді зайняло місяць, в НАБУ буде займати 10-15 хвилин завдяки доступу до баз даних.

Мінімальна звання у нас буде лейтенант НАБУ.

- У структурі НАБУ буде група захоплення, спецназ з 65 осіб...

Реклама

- Перед цим підрозділом стоять три основні завдання: проведення силових операцій по захопленню, тому що нерідко (підозрювані. – Авт.) чинять опір, забезпечення безпеки співробітників Бюро та безпеки учасників кримінального судочинства. Число (в 65 осіб. – Авт.) не остаточне. Подивимося, наскільки у нас вийде їх укомплектувати. Це досить витратна стаття, амуніція дорого коштує. Якщо говорити про матеріальне, у нас два таких дорогих напрямки: IT-технології (доступ до баз даних. – Авт.) і амуніція для групи силового захоплення. Формування елітного силового підрозділу масштабу "Альфи" (СБУ. – Авт.) для нас один з пріоритетів.

- На території НАБУ побудують два спортзали...

- Для постійних тренувань силового блоку: один з рукопашного бою, інший – для тренувань. Крім тестування на знання теорії (на етапі конкурсного відбору. – Авт.), буде ще й здача серйозних нормативів із фізпідготовки, в тому числі і нормативів з рукопашного бою. Вже після (прийому. – Авт.) у них три-чотири рази на тиждень будуть тренування.

- Кому будете віддавати перевагу при прийомі до лав спецназу?

- Зрозуміло, що до нас будуть приходити учасники АТО. Можливо, їм буде віддаватися перевага при рівності інших умов (етапів конкурсу. – Авт.). Не виключаю, що частина з "Альфи" може попроситися до нас. Але якогось окремого напрямку, звідки ми будемо брати людей, – немає.

Реклама

- Тобто людина, яка просто добре стріляє, може пройти?

- Стрільба тут не головне.

- Добре, чемпіон Європи з рукопашного бою...

- Здасть нормативи і тестування... Взагалі-то професійний профіль, який буде пред'являтися до кандидатів, – ще в стадії розробки. Я його ще не стверджував. Наприклад, коли з Углавою стверджували кваліфікаційні вимоги для детективів, сперечалися. Була пропозиція тільки "вища юросвіта" прописати, як у Грузії в прокуратуру набирали відразу після закінчення вузу. Я наполіг: у людини, яка призивається розслідувати справи відносно міністрів, повинен бути елементарний навіть не юридичний, а життєвий досвід. І ми поставили два роки юрдосвіду. Зараз йде обговорення з силового блоку, бійцям... Вони будуть в погонах, зі званням. Наймінімальніше звання буде лейтенант НАБУ. А назва посади – оперативний працівник, молодший оперативний працівник і старший.

- А у детективів будуть обов'язкові тренування?

Реклама

- Для них я також передбачив заліки з фізпідготовки. Це буде на добровільній основі і за умови, якщо буде довідка, що стан здоров'я дозволяє. Також у структурі НАБУ передбачені і вже оголошені конкурси на посади в управлінні внутрішньої безпеки. Це підрозділ, який буде розслідувати, не дай Бог, якщо будуть, справи стосовно наших детективів. Але, думаю, їх не буде. І у внутрішній безпеці буде підрозділ, який буде моніторити спосіб життя всіх наших співробітників, у тому числі і детективів.

- Таємно?

- І таємно. Починаючи від порівняння декларацій і реального матеріального становища, закінчуючи негласними заходами. У цьому, думаю, нам допоможуть журналісти, які вміють проводити ці розслідування. І це при тому, що у журналістів можливостей набагато менше, ніж у правоохоронців.

У жовтні Бюро вийде на розслідування кримінальних справ.

- Як ви ставитеся до пропозиції гаранта прийняти закон про можливість провокації хабара?

- Провокація хабара у нас була. Приходить людина, пише заяву, що у нього хтось вимагає хабар. На нього чіпляється апаратура, йому вручаються гроші, і він іде з ними до чиновника. Хіба це не провокація?

- А співробітники НАБУ будуть самі "спокушати" чиновників хабарами?

- У тому числі, звичайно. Провокування – реагування на якийсь сигнал. А ми не будемо чекати сигналу. Самі будемо виявляти, використовуючи доступ до баз даних. Бачив колись репортаж по телевізору. Приходить журналіст до судді і каже: "У вас стільки-то квартир". А суддя закриває двері. Ми (НАБУ. – Авт.) дивимося, що у судді, наприклад, 18 квартир. А в його декларації немає джерел доходів, які дозволяли б купити ці квартири. У нас буде доступ до баз даних про майно, реєстр прав власності. І якщо ми побачимо, що хтось підпадає під статтю "незаконне збагачення" (стаття КК 368 (2). – Авт.)... Також у першому читанні парламент прийняв закон про розширення підслідності НАБУ за статтею "внесення завідомо недостовірних даних у декларацію держчиновником". Тобто навіть в цьому напрямку можна активно рухатися і не чекати, поки хтось когось спровокує.

- Юрій Стець каже, що його Мінінформ закриють, коли Україна впорається з російською агресією. А що буде з НАБУ, коли всі чиновники стануть чесними? Не поділяєте ви думку народу, що створення ще одного органу по боротьбі з корупцією тільки збільшить її?

- Хотілося б дожити до цього часу (сміється). Після запуску Бюро частина справ до нас перейде із ГПУ. Під час конкурсу на главу НАБ я говорив, та й зараз можу сказати, що в принципі тих інституцій, які у нас є (ГПУ, СБУ, МВС. – Авт.), можливо, і достатньо для боротьби з корупцією. Але ефективність їх роботи, на жаль, невелика. Що стосується тези про те, що робота НАБУ призведе до ще більшої корупції... Я не думаю. Це наш останній шанс щось зробити в цій сфері. У нас ось ця жага наживи дуже багатьох людей пожирає, і вони не можуть встояти перед спокусою. Знаєте, це як в "Зоряних війнах": "Варто стати на темну сторону сили – і все, ти з цього ніколи не виберешся". Як би банально це не звучало, але вже сьогодні ми почали боротьбу з корупцією. Люди прийшли (на конкурсний відбір. – Авт.) і побачили: якщо ти чогось вартий, довів на тестуванні і співбесіді, що ти гідний, тебе візьмуть на цю службу і з гідною високою зарплатою.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти