Інтерв'ю з американським експертом: Місія Курта Волкера щодо Донбасу нездійсненна

1 листопада 2017 7:16

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

Санкції проти Росії потрібно збільшувати до моменту, поки ціна російської агресії проти України не збільшиться настільки, що Путін сам піде з Донбасу

На початку листопада відбудеться третя зустріч спецпредставника Держдепу Курта Волкера і помічника президента РФ Владислава Суркова. Порядок денний переговорів, як і двох попередніх зустрічей, не розголошується. Але напевно вони обговорюватимуть виконання Росією безпекових пунктів Мінських угод, гуманітарні питання і обмін полоненими, а також можливість розгортання на Донбасі миротворчого контингенту ООН.

Реклама

Здається, що і США, і Європа, і Україна просто вчепилися в ідею миротворців на Донбасі. Хоча умови Володимира Путіна, на яких він готовий обговорювати місію "блакитних касок", для України просто неприйнятні. По-перше, Москва вимагає від Києва амністії для бойовиків. По-друге, виборів на окупованому Донбасі, і, по-третє, присутності росіян в миротворчій місії. І чекати, що Путін піде на поступки майже напередодні своїх президентських виборів, щонайменше, нерозумно.

А ось США могли б допомогти Україні на четвертий рік війни летальною зброєю, що, на думку американських експертів, дуже підтримує Держдеп і Пентагон. Але, як нещодавно написала Washington Post, Адміністрація Трампа поставила на паузу питання надання Україні летальної зброї, продовжуючи політику Адміністрації Обами. Правда, позитивні новини для України все ж таки є. Минулого тижня Держдеп, хоча і з запізненням майже на місяць, підготував список компаній і осіб, пов'язаних з російською оборонкою і розвідкою, з якими американським і іноземним компаніям можуть заборонити співробітництво. Зараз документ знаходиться на розгляді Конгресу, і, якщо санкції введуть, вони можуть серйозно вдарити по фінансуванню російської державної програми озброєння на 2011-2020 рр.

Але гарантій, що нові санкції введуть швидко, немає. Адже в самих Штатах набирає обертів скандал з втручанням Росії у президентські вибори. Нові звинувачення проти екс-голови виборчого штабу Трампа Пола Манафорта і його колишнього ділового партнера Ріка Гейтса в змові проти США з метою відмивання грошей не мають прямого відношення до справи про втручання РФ у вибори. Але, за словами експертів, з часом напевно спливуть нові подробиці зв'язків Манафорта з російськими, і правоохоронним органам ще доведеться довести, чи мало це якийсь вплив на самого Трампа.

За словами американського експерта Девіда Крамера, варто все-таки дочекатися офіційних заяв від правоохоронних органів, але на відносини США і України це навряд чи вплине. А ось можливе посилення санкцій проти російської оборонки і розвідки може серйозно збільшити ціну агресії Кремля проти України. За словами Крамера, він довгий час працював з Волкером в Інституті Маккейна, вони близькі друзі.

Реклама

На презентації книги Крамера "Повернення до стримування: боротьба з режимом Путіна" в Києві завдяки Фонду Open Ukraine сайту "Сегодня" вдалося записати інтерв'ю з ним. На думку Крамера, Волкер не укладатиме жодних угод з Росією за спиною України, але йому навряд чи вдасться переконати Суркова або Путіна піти з Донбасу.

- Із запізненням майже на місяць Держдеп все-таки підготував список компаній і осіб, пов'язаних з російською оборонкою і розвідкою, з якими американським і іноземним компаніям можуть заборонити співробітництво.

- Зараз Адміністрація Трампа починає імплементувати закон, прийнятий Конгресом, і це додатковий тиск на Росію. Як ви сказали, Держдеп пропустив дедлайн, відведений законом (список повинні були підготувати до 1 жовтня – Авт.). Але те, що Держдеп і Мінфін підготували цей список, вже позитивний знак. Це буде чинити ще більший тиск на режим Путіна. Саме в цьому і мета. Ідея в тому, щоб збільшувати санкції до тих пір, поки Путін не змінить свою поведінку. За останні два роки він явно не міняв свою поведінку, тому що санкції ніхто не збільшував, і Росія відмовилася виконати Мінські угоди навіть в частині припинення вогню. Отже крок Держдепу – це позитивний знак, Путін явно щасливий не буде. Я впевнений, що він буде мстити в тій чи іншій формі. Але це та ціна, яку він повинен заплатити.

- Чи можуть ці санкції посилити позиції Волкера в переговорах з Сурковим?

- Це натяк Москві, що нинішня американська Адміністрація, яку змусив це зробити Конгрес, збирається посилити тиск на Москву і збільшити санкції. І так це може посилити позиції Волкера. Але, у підсумку, рішення за Путіним і, відверто кажучи, я не знаю, чи має Сурков досить впливу на Путіна в цьому питанні. Сурков є відповідальним за багато що, багато в чому, що сталося, звинувачують і його теж. Але, врешті-решт, Путін буде вирішувати, чи захоче він піти з України. І я не можу собі уявити, щоб до президентських виборів в Росії в березні він погодився на будь-яке рішення. У Москві це розцінять як слабкість.

Реклама

- Волкер зустрівся з Порошенком в минулу п'ятницю в Києві якраз напередодні своєї третьої зустрічі з Сурковим. Як думаєте, про що Волкер буде говорити з Сурковим?

- Я дуже добре знаю Курта, він мій хороший друг. Він чудова людина і ґрунтовно підходить до позиції, яку займає. Але я стурбований тим, що його завдання безнадійне.

Проблеми, з якими він стикається ті ж, з якими стикалася і Вікторія Нуланд. І Сурков не зацікавлений у вирішенні цієї кризи. Але більш важливим є те, що Путін в цьому не зацікавлений. І він не піде з України, поки на нього не зроблять необхідного тиску, тому додаткові санкції настільки важливі. Мета Путіна – дестабілізувати Україну.

І Сурков – його агент в просуванні цього процесу. Тому мета Суркова просто продовжувати переговори без будь-якого результату. Це процес без кінця. Тому навіть якщо Курт дуже обдарована людина, я боюся, він не зможе нічого зробити. Місія Курта Волкера щодо Донбасу нездійсненна.

- Нездійсненна, як на мене, ще й тому, що не можна говорити з росіянами про миротворчу місію на Донбасі, знаючи умови. А їх Путін озвучив на "Валдаї": спочатку амністія бойовиків, а потім будь-які розмови про миротворців?

- Пропозиція Путіна щодо миротворців ООН несерйозна. Він хоче розділити Донбас. Якби вводилися сили ООН, вони повинні отримати доступ до українсько-російського кордону, щоб стримувати Росію від перекидання своїх сил в Україну. Путін в цьому не зацікавлений, але його ідея про амністію також не пройде. Путін відмовляється поважати суверенітет і територіальну цілісність України. Росія повинна піти з України. Це не складне рішення. І я думаю, Курт і уряд США розуміють це, тому санкції будуть не тільки зберігатися, але і посилюватися.

Реклама

- У той же час під час зустрічі з українськими депутатами в п'ятницю Волкер заявивщо резолюція ООН щодо миротворців на Донбасі буде готова до кінця року. І Волкер шукає точки дотику з Сурковим з цього питання. Навіщо? Росія вимагає амністії бойовикам і хоче бути присутньою в миротворчій місії ...

- Я як і раніше скептично ставлюся до того, що пропозиція щодо миротворців може кудись привести. Я не звинувачую Курта за використання будь-якої можливості, але я вважаю, що ця ідея виявиться невдалою, як і всі попередні.

- До і після першої зустрічі з Сурковим Волкер роздавав інтерв'ю і коментарі направо і наліво. Але після другої зустрічі у Белграді Волкер затих. Чому? Може через Кремль? У недавніх інтерв'ю політологи Суркова прямо заявляли, що зайва медіаактивність може тільки нашкодити.

- Це краще у Курта запитати. Але я б сказав, що його мета – переконати Україну в тому, що США не збираються вести переговори з Росією щодо України за спиною України. Він розуміє, що йдеться про майбутнє України, її суверенітет і територіальну цілісність. Його заяви в незначній мірі могли вплинути на результати других переговорів з Сурковим. Нуланд теж кілька разів зустрічалася з Сурковим, але результату ми так і не побачили. Я її критикую. Це тому, що робота Суркова якраз і полягає в тому, щоб не досягти результату і не знайти рішення.

- А російські ЗМІ час від часу писали мало не про дружні стосунки Нуланда і Суркова ...

- Так, писали, але я не думаю, що це правда. Я не можу уявити, щоб їй сподобалося проводити з Сурковим більше часу, ніж це потрібно було робити.

- Як може змінитися політика Росії стосовно України після президентських виборів в березні?

- Можливо, Путін вирішить, що все, вистачить, потрібно шукати рішення. Але я не сильно впевнений в тому, що так буде. Думаю, ми не повинні недооцінювати його бажання робити те, що він хоче зробити зі дестабілізації України. Вибори будуть визначальним фактором, але я не впевнений, що після виборів щось зміниться і Путін захоче знайти рішення.

- Ви вірите в будь-які секретні угоди між США і Росією? Наприклад, Держдеп із запізненням майже на місяць підготував список санкцій, і немає гарантій, що санкції таки введуть.

- Я більше турбувався про це відразу після виборів і навесні, ніж зараз. Я думаю зараз практично неможливо, щоб Трамп підписав секретну угоду з Путіним за рахунок України. Тому зараз я про це менше хвилююся, ніж раніше. Але протягом перших тижнів січня Адміністрація Трампа намагалася скасувати санкції проти Росії, тому і була відповідна реакція Конгресу проти цього (Конгрес прийняв закон, за яким без згоди Конгресу Адміністрація Трампа не може скасувати санкції проти Росії – Авт.).

- Повторюся, що гарантій введення нових санкцій немає. Чи не здається вам, що США просто чекають, коли Путін сам піде з Донбасу?

- "Влада" Донбасу залежить від підтримки Росії. Тому якби Росія пішла з Донбасу, це б призвело до краху тамтешньої "влади" і Україна змогла б швидко відновити контроль над цими територіями. Ось чому я не думаю, що це реалістичний сценарій.

- Я більше питала про інтереси США. Нещодавно ми були у Варшаві і спілкувалися з колишнім послом Польщі в США. За її словами, Україна в порядку денному Америки не в топі: на першому місці Північна Корея, на другому – Сирія, і тільки на третьому – Європа, включаючи Україну.

- Взагалі-то третє місце не найгірший варіант для нинішньої Адміністрації. Я не думаю, що описаний порядок денний правильний. Я б дуже засмутився, якби це виявилося правдою. Але призначення Курта було явно позитивним розвитком ситуації. У нас є Уесс Мітчелл в якості помічника держсекретаря у справах Європи і Євразії замість Вікторії Нуланд. Він приголомшливий хлопець. І так повільно, але з'являються відповідні люди. Фіона Хілл з Ради нацбезпеки приголомшлива людина. І подивіться на коментарі Меттіса, Тіллерсона, Хейлі, Помпео і Пенса.

- Так, майже всі вони, за малим винятком, підтримують надання Україні летальної зброї. Але Washington Post днями написала, що це рішення Адміністрація Трампа поставила на паузу, продовжуючи, таким чином, політику Адміністрації Обами ...

- Я бачив цю статтю, і я не здивований, що рішення ще не прийняте. Здається, Пентагон і Держдеп підтримують поставки таких озброєнь, але ми не знаємо, чи дійшли їх рекомендації до президентської Адміністрації.

Всі подробиці в спецтемі Врегулювання на Донбасі

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти