Інтерв'ю із заступником міністра спорту Ігорем Гоцулом: "1 долар, вкладений в спорт, економить 8 на охорону здоров'я"

1 серпня 2016 10:00

Александра Погорелая

Перший заступник міністра молоді та спорту і президент Федерації легкої атлетики в інтерв'ю Сегодня.ua розповів про розвиток масового спорту в Україні, проблеми спортпроектів і підготовку спортсменів до високих досягнень

- Якщо взяти часи СРСР, багатьом з нас близькі і знайомі як мінімум зі шкільного досвіду, то ми пам'ятаємо, як було розбудовано інфраструктуру для аматорського спорту в країні. Всі мали доступ до відкритих спортивних об'єктів, могли займатися на численних стадіонах. Ця інфраструктура останнім часом стала розмиватися. Сьогодні для того, щоб зайнятися аматорським спортом, як правило, людині потрібно звертатися або в фітнес-клуб, або на якісь платні майданчики. Як об'єктивно йдуть справи з інфраструктурою для аматорського спорту, і на якій стадії зараз ми знаходимося?

Реклама

- Це непросте питання. Я б не був таким категоричним з приводу відсилання до СРСР і до того, що там був рай для тих, хто хоче займатися аматорським спортом. Дозволю собі не погодитися з цим з кількох причин. По-перше, ніколи радянська система спорту не була орієнтована на розвиток аматорського спорту. Вона була орієнтована на пошук дітей, яких можна потім привести до великого спорту. Ця система працювала саме таким чином. Тобто вона була заточена на те, щоб відбирати талановитих дітей з тим, щоб далі їх в результаті селекції зробити спортсменами високих досягнень. Але знову ж таки, не заради самих дітей, а тому що спорт в Радянському Союзі використовувався як якийсь інструмент "холодної війни", як спроба довести перевагу радянського ладу. Власне, на цьому він тримався, і тому на нього виділялися чималі гроші.

Друге – у людей не було особливого вибору. Були 1-2 канали на телебаченні, не було Інтернету, не було великої кількості розваг. Один з небагатьох моментів, який дозволявся і який був доступний, – це спорт. Тому дуже багато молодих людей хотіли і реально прагнули до того, щоб займатися спортом. Але цифри – річ уперта. Напевно, якась частина людей не погодиться зі мною: "Як же так? Ми пам'ятаємо! У нас все було прекрасно!" Але ми повинні розуміти, що всі ці спогади виникають у людей через призму "я був молодий" або "я була молода": у мене було безтурботне дитинство, все було попереду, у мене було прекрасне здоров'я. Багато речей, в першу чергу, негативні, – вони забуваються.

unspecified_3

Повертаємося до цифр. Сьогодні показник масового спорту, до якого прагне Європейський Союз, – це близько 40%. Вважається, що 40% – це та норма, до якої потрібно прийти. У той же час в радянській системі ніколи не доходив показник тих людей, які займаються масово спортом, до 20%. І в зв'язку з цим, абсолютно неправильно говорити про те, що спорт був дійсно масовим явищем. Можна порівняти тривалість життя, кількість професійних захворювань і інші речі, які не суб'єктивно, а об'єктивно характеризують це явище. І відповідно, ми зрозуміємо, що, власне, такого дійсно реального поширення в радянській системі масовий спорт не мав. Другий момент тут пов'язаний зі спортивними спорудами. Так, кількість спортивних споруд, які були в радянській системі, в Радянському Союзі, – їх було більше, ніж є зараз. Але потрібно розуміти, що в своїй більшості вони були досить убогі. Ми сприймали їх як норму тільки лише тому, що інших не бачили, як і не бачили іншого взуття, одягу, їжі...

Реклама

- А зараз ми бачимо інші телефони, технології і так далі, але не бачимо спортивної інфраструктури як такої. Щось планується робити зараз в цьому напрямку? Міністерство має якусь програму розвитку? Ви можете назвати цифру, яка закладена в бюджеті на те, щоб підтримувати наявні або будувати нові об'єкти?

- Бюджет – це гроші, а гроші – така категорія, якої ніколи не вистачає. І тому гроші, як правило, направляються туди, де визначені якісь пріоритети, де дійсно вважається це важливим. Сьогодні можна сказати, за великим рахунком, спорт масовий ще не став для нашої країни пріоритетом. Так, останнім часом багато чого змінюється, в тому числі і в роботі міністерства. Одна з таких наріжних основоположних речей, – що спорт високих досягнень перестав бути єдиною метою Міністерства молоді і спорту. Ми взяли для себе вже як якусь аксіому, що масовий спорт не менш важливий для країни. Зрештою, успіхи в спорті високих досягнень безпосередньо залежать від того, як буде в країні розвиватися масовий спорт. І вже певні кроки зроблені. Але я був би нещирим, якби сказав, що ми досягли вже неймовірних висот. Це було б неправдою.

Успіхи в спорті високих досягнень безпосередньо залежать від того, як буде в країні розвиватися масовий спорт

- Можете назвати якісь конкретні кроки?

- Коли ми говоримо про кроки або очікування, то часто, знову ж таки, апелюємо до досвіду нашого радянського минулого. Що ми говоримо? "А що міністерство зробило в цьому відношенні? Який комітет створений? Які гроші з бюджету виділено?" Це важливі речі. Але є й інша важлива річ. Чиновники намагаються сподобатися людям. Вони, як правило, реагують на те, що важливо для жителів. І в зв'язку з цим, мені здається, вирішальним з точки зору розвитку масового спорту буде не стільки воля конкретного чиновника чи директива міністерства, скільки якийсь громадський тренд, який буде виступати серед іншого елементом тиску на владу. Якщо люди скажуть "Для нас це важливо". Сьогодні для скількох людей важливо не декларативно, а реально мати умови для здорового способу життя? Скільки людей можуть не написати в Фейсбуці, а готові реально піднятися вранці і піти на пробіжку?

unspecified_7

Реклама

- Ініціатива "Сомнение Challenge" показує, що дуже активно народ цю ідею підхоплює.

- Це прекрасна ініціатива! Але це тільки початок великого шляху. Так як часто що люди говорять? "Не вистачає спортивних споруд", "Це може бути дорого", "Держава не ставить це в пріоритет" – "Саме тому я не веду здоровий спосіб життя і не бігаю вранці". Але для того, щоб бігати, потрібно вийти з квартири і побігти. У парку, на вулиці, на набережній – де завгодно. Якщо я хочу це робити, я це роблю. Може бути, не в ідеальних умовах, але я це роблю. Я вимагаю від своєї країни, щоб це стало одним із пріоритетів. Не взагалі вимагаю, а я обираю депутата, який і сам це робить, і буде втілювати цю політику в життя. Я голосую за такого мера, я підштовхую владу – і в першу чергу місцеву, до цього.

Для того, щоб бігати, потрібно вийти з квартири і побігти. У парку, на вулиці, на набережній – де завгодно

Приклад. Є державна програма: Фонд регіонального розвитку. Це держпрограма, яка фінансує важливі для областей місцеві проекти. Я особисто спілкувався з багатьма губернаторами. Міністерство регіонального розвитку займається цим фонд і займається його супроводом. Є колосальна проблема: гроші, які є в фонді, – їх не можуть в повній мірі використовувати. Більш того, викликає подив і викликає жаль якість проектів, які туди подаються. Найчастіше це проекти "замінити вікна в школі і лікарні", ще щось. Дуже мало проектів саме спортивних. І ми як міністерство активно працюємо з місцевою владою, роз'яснюючи, допомагаючи, підтримуючи, підштовхуючи їх до того, щоб такого роду проекти подавалися. Але ми не можемо їх змусити бути щасливими. Або це влада місцева, яка не розуміє, що це важливо людям, або вона розуміємо, що людям це не важливо. Вони якусь зворотний зв'язок мають.

Але є якийсь інший тренд в країні: децентралізація, дерегуляція та інше. В рамках цього відбулися вже істотні трансформації в бюджеті країни. Сьогодні відбувається передача великої частини повноважень на місця. І разом з цими повноваженнями передаються гроші. Місцеві бюджети збільшилися на 30-40, в деяких місцях – на 100%. Але при цьому ми не бачимо буму зведення спортивних споруд – реконструкції і всього іншого. Це проблема, над якою працює, в тому числі, і наше міністерство. Але ще раз я звертаю вашу увагу на те, що силами лише міністерства неможливо вирішити цю проблему. Повинен дозріти якийсь суспільний запит. Сьогодні очевидний тренд до того, що все більше і більше людей хочуть вести здоровий спосіб життя, хочуть займатися. Він є, він видно неозброєним оком. Зростає кількість фітнес-клубів, кількість збігів. Але, як видно, це рух ще не набрало критичної маси, яка здатна тиснути на владу, в першу чергу – влада на місцях, і відстоювати цю позицію. Наприклад, щороку колосально ростуть бюджети на охорону здоров'я. І є при цьому офіційні дослідження Всесвітньої організації охорони здоров'я. Відповідно до цих дослідженнями, 1 долар, вкладений в розвиток спорту в широкому сенсі, економить 8 доларів, які потім потрібно витратити на охорону здоров'я. Замість того, щоб витрачати такі гроші на боротьбу з наслідками, напевно, розумно було б попрацювати над причинами. Тобто над тим, що створює ризики для здоров'я.

Щороку колосально ростуть бюджети на охорону здоров'я. І є при цьому офіційні дослідження Всесвітньої організації охорони здоров'я. Відповідно до цих дослідженнями, 1 долар, вкладений в розвиток спорту в широкому сенсі, економить 8 доларів, які потім потрібно витратити на охорону здоров'я

- Від кого може залежати генеральна лінія, політика? Як, на Вашу думку, можна донести цю ідею до вищих керівників країни? Що має статися, щоб змінити вектор і бюджет охорони здоров'я перенаправити хоча б в якомусь відсотку в бюджет підтримки і пропаганди здорового способу життя?

Реклама

- Так, повинна бути державна політика, яка буде на це спрямована. Мені здається, зараз настав момент, коли найголовніший орган країни – Міністерство молоді і спорту – який відповідає за спорт, – він змінив свої підходи, свою філософію, він прийняв для себе, що спорт масовий не менш важливий, і починає рухатися в цьому напрямку. Це важлива робота, яка повинна бути виконана. Її виконання вже почалося. Але потрібно розуміти й інше: не можна указом президента змусити людей бути щасливими. Ніякий закон не змусить нікого кинути палити, вести здоровий спосіб життя або робити зарядку. Це те, що лежить всередині нас. Це те рішення, яке кожен з нас приймає для себе самостійно. Тому не менш важливо тут те, про що ми згадували: громадські ініціативи, особистий приклад людей, спрямовані на пропаганду здорового способу життя і залучення до нього інших людей. Можна написати якусь директиву, сказати: "Всім намагатися бути здоровими!" Не впевнений, що це буде мати успіх. Можна просто бачити поруч своїх колег: хтось скинув зайві кілограми, хтось почав бігати, хтось почав здорово харчуватися, хтось долучився до такого роду ініціативи – і мені начебто вже не зручно, я вже випадаю з цього тренда, я вже не сучасний. Тобто немодно і не кльово бути нездоровим.

unspecified_5

- Давайте повернемося до спорту високих досягнень. Якщо ми говоримо про селекцію талантів для спорту високих досягнень, як з цим зараз йдуть справи? Тому що раніше була зрозуміла логічна структура: шкільний відбір, потім секції – це все легко відстежувалася. Якісь школи-інтернати для спортсменів. Зараз як це в Україні функціонує? І знову ж таки, яка частка спортивного бюджету йде на виховання юних талантів, майбутніх наших олімпійських призерів?

- Насправді питання дуже масштабний. Якщо говорити про систему спорту в країні, ми раніше зазначали, що вона в принципі взаємопов'язана. І спорт високих досягнень, і спорт масовий – вони є однаково частиною одного цілого. За великим рахунком, ми досі перебуваємо в якомусь пошуку нашого шляху. Ми намагаємося зберегти цілі сегменти радянської системи спорту. У той же час ми живемо в принципово інших умовах. Тобто радянська система спорту була ефективна в умовах Радянського Союзу. Тобто це що? Це жорстка централізація всього: влади, грошей, відсутність альтернатив і так далі. Зараз ми живемо в умовах ринкової економіки. Зараз ми живемо в умовах жорсткої конкуренції – в тому числі конкуренції індустрії розваг. Дуже частина спорт, на жаль, в тому вигляді, в якому він присутній у нас в країні, програє це змагання. Програє серед іншого тому, що спроба зберегти ось ці всі досягнення радянської системи дуже часто зв'язує по руках і ногах людей зі спорту. Що я маю на увазі? Дуже висока ступінь регуляції будь-якої діяльності, маса "не можна", відсутність майже повне ринкових якихось альтернатив, якісь стереотипи, які тяжіють над нами.

Ви питали: "Ось тоді було безкоштовно, а зараз платно". Чи завжди це добре? Чи погано? Чи завжди безкоштовно добре і завжди платно – погано? У мудрого Жванецького була відповідь на це питання. Він говорив про те, що безкоштовна медицина характеризується тим, що за неї неможливо заплатити і, як наслідок, неможливо вплинути на результат. Так і тут. В країні існує маса людей, які готові платити за послугу хорошої якості, за послугу, яка дійсно буде адекватною. Тому тут теж потрібно відходити від стереотипів. Зараз відбувається дуже жива і іноді жорстка дискусія з приводу, наприклад, ціни на енергоносії. Говориться про те, що якщо країна дотує енергоносії, газ і все інше, відповідно, виходить, що бідні платять за багатих. Багаті отримують більше, але вони платять за тією ж низькою ціною. Те ж саме можна говорити про спорт.

Коли ми говоримо про те, що у нас повинен бути безкоштовний спорт, ми тоді погоджуємося з тим, що у нас будуть продовжувати існувати убогі спортивні школи, у нас існуватимуть жебраки тренери, у нас не буде розвиватися спортивна інфраструктура, тому що немає грошей. Гроші не беруться з повітря – у країни немає своїх грошей, у країни є гроші платників податків. Платники податків кажуть: "Нам зараз важливіше туди, туди і туди" – і туди пішли гроші.

- Більшість батьків готові платити за якісні спортивні секції – так і чинять ті, хто може собі це дозволити. Напевно якби була ідея про те, що в найближчі 5 років весь дохід спортивних секцій буде спрямовано до бюджету, і з цих грошей буде будуватися інфраструктура, напевно, в більшості своїй країна б підтримала цю ідею. А зараз ми розуміємо, що всі комерційні секції для дітей – як правило, має прибуток якась приватна особа. Глобально країна все одно не отримує ніякого профіту з того, що батьки оплачують здорові секції.

- Чому? Тому що немає системи. У нас немає системи. Тут міністерство, на жаль, пов'язано по руках і ногах якимись очікуваннями людей. Якщо говорити про настрої спортивної спільноти, то дуже часто ми можемо чути такі взаємовиключні посили: "Ми живемо погано", "Ми живемо дуже погано", "Нам дуже важко, заради Бога, нічого не міняйте". Власне, в цій дилемі міністерству доводиться лавірувати. З одного боку, очевидно, що необхідні зміни. Необхідні зміни не косметичні, а серйозні зміни в самій системі спорту, яка повинна бути адаптована до нових умов, в яких ми живемо. З іншого боку, є очевидна неготовність значної частини протилежного спільноти до такого роду змінам. Без якихось серйозних зрушень у свідомості, без нікого такого громадського руху, громадського тиску, коли врешті-решт ми скажемо "Так, ми вибираємо такий шлях, ми хочемо сюди, ми рухаємося сюди, ми нарешті вирішили", країна нічого не прийме. Так працює будь-яка система. Якщо влада бачить, що люди не сприймають ці зміни, то влада ці зміни не буде рухати, якщо тільки це не тоталітарна влада.

- Тоді давайте поговоримо про спортсменів і про наші досягнення на європейських рівневих змаганнях та Олімпійських іграх. Ви як президент федерації можете пишатися досягненнями? Вся країна стежила за Чемпіонатом Європи з легкої атлетики. Скажіть, чи є зараз пріоритетні галузі спорту? Як підтримуються спортсмени високих досягнень? Чи є за останні 2 роки якісь технічні системні зміни в підготовці спортсменів в спорті високих досягнень?

- Спорт високих досягнень – це одна з успішних сторінок радянського спорту, яка дісталася нам у спадок і яка в масі своїй все-таки була збережена. Завжди є привід бути незадоволеним, якісь приводи для того, щоб була критика. Але тим не менше, Україна продовжує залишатися однією з провідних спортивних держав світу. Ми впевнено входимо в 20-ку, 30-ку в світі в спорті вищих досягнень. Є мало або майже немає інших галузей або інших напрямків людської діяльності, в яких Україна може похвалитися такими досягненнями. При цьому спорт вищих досягнень продовжує займати якесь досить привілейоване становище в суспільстві. Знову ж таки, попри все те, що завжди є до чого прагнути до кращого, можна сказати, що сьогодні українські спортсмени далеко не найбідніша категорія населення. Знову ж таки, тут можлива дискусія: чи те, що вони отримують, – то, що вони заслуговують. Можна намагатися порівнювати з іншими країнами, що досить часто відбувається. Однак тут реально чималі гроші витрачаються.

Наприклад, бюджет Міністерства молоді і спорту в цьому році становить 1420 з гаком мільйонів гривень. З них більше 1 млрд грн йде якраз на підтримку спорту високих досягнень. Адміністративні витрати міністерства – всього-на-всього близько 30 млн. При цьому провідні спортсмени отримують платню, отримують якісь стипендії, отримують призові виплати, отримують можливість для підготовки. До 300 днів в році вони знаходяться на навчальних тренувальних зборах, коли їм оплачується проживання, харчування, медичний супровід, фармакологічні препарати, різного роду засоби відновлення і так далі. Це реально чималі гроші.

unspecified_10

До речі, часто існує якісь моменти пересмикування, некоректної подачі інформації. Кажуть: "Ось подивіться, як наш спортсмен може готуватися, коли він отримує 4000 грн зарплати?" Це правда, що у нього 4000 грн зарплата. Це абсолютна правда. Але правда й інше: що ведучий спортсмен отримує ще стипендію президента, а це 12, 10, 7 тис. грн. Є ще призові виплати. І в цьому році міністерство змогло забезпечити, і Кабмін це підтримав, що призові виплати за успішний виступ на змаганнях міжнародних збільшилися вдвічі. Тобто якщо раніше чемпіон світу отримував разову виплату в 50 тис. грн, то зараз це 100 тис. Чемпіон Європи отримував 25, сьогодні це 50 тис. грн. Крім того, призові отримують – половину цієї суми – тренера відповідного спортсмена. Підготовка спортсмена високого класу, якщо підсумувати, обходиться платникам податків десь близько мільйона гривень на рік, а то і більше.

- Одного спортсмена?

- Так. Це досить вагома цифра. Це ні в якому разі не докір спортсменам. Наші спортсмени – це люди, які працюють серйозно, приносять славу країні. Вони гідні всілякої поваги, всілякої похвали. Але це просто спроба як би дати об'єктивну оцінку. Тобто реально це досить високі виплати. Наприклад, в цьому році збережені призові для олімпійців – одні з найвищих в світі: 125 тис. доларів за перше місце отримає спортсмен, близько 80-ти – за друге і близько 60-ти – за третє місце. У жодній країні Європейського Союзу немає таких призових навіть близько. Ні в Сполучених Штатах, ні в Великобританії. Так, є в Об'єднаних Арабських Еміратах або в Азербайджані. Є точково кілька країн. Але ми дійсно хочемо на них орієнтуватися? Може, ми хочемо і жити так, як вони живуть? Це теж правда. Можна скільки завгодно говорити про падіння українського спорту. Але об'єктивні показники українських спортсменів говорять про зворотне. Реально спорт високих досягнень продовжує існувати в країні досить непогано.

Інша справа, що вся ця система спорту, яка досі у нас є, про недоліки якої ми говорили, – вона рано чи пізно, звісно ж, впаде, якщо ми її не перелаштуємо. Вона рано чи пізно зруйнується. У тому числі вона поховає під собою ті досягнення високого спорту, які є. Це теж треба розуміти. До цього теж потрібно відповідально ставитися. Робота Міністерства зараз в значній мірі орієнтована на те, щоб підготувати серйозні пропозиції, пов'язані з реформою спорту. Зараз ми цим активно займаємося. У нас вже є багато напрацювань, багато речей, які ми могли б уже зараз реалізувати. Вони готові до реалізації, але ми не можемо їх реалізувати внаслідок певних причин, в тому числі і неповної готовності суспільства до цього. Але це є.

Часто існують якісь спекуляції на тему. Провідні спортсмени їдуть – і така тенденція є. "Країна нічого не робить", "Як міністерство буде їх утримувати?", "Що міністерство буде обіцяти?", "Чи може бути, треба обіцяти по квартирі, по дві, по три?" Така дискусія відбувається. Але вона теж не завжди коректна. Тому що, на жаль, ми живемо в країні, м'яко кажучи, не багатою. Ми живемо в країні, в якій насправді досить велика кількість проблем. У країні, де, на жаль, серед іншого, йде війна. І з цієї країни їдуть не лише спортсмени – а й лікарі, і програмісти, і масажисти, і журналісти, і оператори, і вчителі, і так далі. Просто спортсмени – це люди, які на увазі, що публічні, які помітні. Завжди це є предметом обговорення. Але це не є проблемою тільки лише спорту. Це взагалі відтік кадрів з країни, це проблема в цілому нашої країни, проблема економіки, проблема тих обставин, в яких ми живемо. Тому завжди будуть люди, які між патріотизмом і бажанням жити краще або якоюсь надією на якусь життя краще, виберуть друге. Чи маємо ми право їх за це засуджувати? Не знаю. Кожен тут робить свій вибір. Але такі люди є. Вони будуть продовжувати існувати, поки буде продовжувати існувати розрив між основними економічними показниками в нашій країні і країнами, наприклад, Європейського Союзу, на який зараз ми більшою мірою орієнтуємося.

- Тут буде дуже приємно повернутися до перемоги Наталії Прищепи. Ви ж були в Амстердамі, вболівали. Може, розкажете нам якийсь інсайт про її мотивацію або про її взаємини з тренером? Вона ж дуже молода – їй лише 21 рік – і така блискуча перемога. Як це було?

- Тут важливо зробити невеличкий відступ. Коли ми говоримо про те, що країну покинув той чи інший спортсмен, ми часто обговорюємо його мотивацію, з чимось погоджуємося, не погоджуємося. Але ми забуваємо часто про те, що це поодинокі випадки. Насправді за останній 4-річчя країну покинуло 3 десятків спортсменів. Переважно більшість з них була пов'язана якраз з окупацією Криму, частини Донецької і Луганської області. А ось усвідомлене рішення про перехід брали буквально одиниці. Але в цей же час десятки, сотні, тисячі спортсменів залишилися в цій країні. Вони продовжують тут жити, тренуватися, продовжують пишатися тим, що вони є громадянами України, з гордістю піднімати її прапор, носити українську форму і приносити славу своїй країні. І ось одна з таких спортсменів – це Наталя Прищепа. Прекрасна дівчина, дивовижне створіння. Дуже безпосередня, дуже життєрадісна, тендітна. На вигляд дуже тендітна, але в тому ж час з неймовірним вольовим і бойовим характером, з колосальною цілеспрямованістю. Таке рідкісне поєднання дає їй можливість домагатися цих успіхів.

Що стосується Наташі, вона сама з Рівного. Кілька років тому вона перейшла тренуватися до Андрія Попеляєва – одного з провідних тренерів з легкої атлетики країни, який сам свого часу був прославленим спортсменом і домігся чималих висот в спорті особисто, а зараз реалізувався як тренер і став одним з визнаних авторитетів вже в тренерській області. Разом з тренером вони цілеспрямовано, дуже чітко, дуже системно працюють. Цей рік став, напевно, вирішальним, якимось проривом в цій роботі. Вони нарешті відчули реальне втілення своїх праць. Тому що – що таке стати чемпіоном Європи в наймасовішому виді спорту? Я не хочу образити ніякі інші види спорту ні в якому разі, але легка атлетика – це королева спорту. Легка атлетика – це вид спорту номер один сучасних олімпіад не за назвою, а за суттю. Тут найбільша конкуренція. Цей вид спорту в усіх країнах світу так чи інакше розвивається. Тут найбільша конкуренція, тут найвищі вимоги і одні з найдавніших традицій. Тому що з самих перших Олімпійських ігор цей вид спорту був представлений. Відповідно, перемога тут – це щось неймовірне. Уявіть, людина – перший в Європі.

Зараз вони цілеспрямовано готуються до Олімпійських ігор. Так, Олімпіада – це серйозне випробування. Так, Олімпіада – це ще більша конкуренція. Але ми віримо в Наташу, ми віримо в те, що вона зможе показати свій справді хороший результат. Є її історія успіху, до якого вона йшла крок за кроком. І вона підтверджує її амбіції. Тому що в 13-му році вона стала чемпіонкою Європи серед юніорок. У 15-му році вона стала призером Чемпіонату Європи серед молоді. І ось, в 16-му році – зійшла на дорослий такий п'єдестал. Що цікаво, вона ще примудряється, крім усього іншого, поєднувати свій тренувальний процес з навчанням в Університеті водного господарства. У неї незвичайний для спортсмена вибір. Вона вирішила там вчитися. Тобто це теж її характеризує. Спортсмен, у якого є свій шлях у житті. Вона тренувалася – потім вирішила поміняти тренера. Вона не пішла звичним шляхом для більшості спортсменів на факультет фізвиховання – вирішила в Національний університет водного господарства.

- Поміняти тренера – це було її рішення, її ініціатива?

- У легкій атлетиці по-іншому не буває. Не можна змусити людину тренуватися. Тут спортсмени самостійно роблять вибір. Іноді вони радяться з батьками. У легкій атлетиці не буває директивного призначення тренера. Що ще цікаво, у них досить велика сім'я. У неї двоє братів, батьки. Вони всі живуть поки в одній квартирі. Ми дуже сподіваємося, що влада славного міста Рівне оцінять її внесок в розвиток спорту, країни і в пропаганду, в просування, прославляння їх краю, і реалізують те рішення, яке було не так давно прийнято ...

До речі, ви питали про те, що робиться. Є реальне рішення, є оргкомітет з підготовки до Олімпійських іграх, який очолює прем'єр-міністр. На цьому оргкомітеті було прийнято, серед іншого, рішення звернутися до всіх місцевих органів влади з проханням для спортсменів-олімпійців, хто готується до Олімпіади, у кого є проблеми житлові, постаратися це питання вирішити з тим, щоб спортсмени могли цілеспрямовано готуватися і розуміти, що їх люблять, цінують, що про них піклуються, що вони потрібні. Це важливо, звичайно, для спортсменів. Важливо для створення настрою. Ми зі свого боку – з боку міністерства і з боку Федерації – будемо теж апелювати до влади. Думаю, що спільними зусиллями ми зможемо цього домогтися.

Наташа серед інших 65-ти легкоатлетів представлятиме Україну на Олімпійських іграх. Відправиться туди – і ми будемо за всіх хворіти, всіх підтримувати. Ми всім будемо бажати перемоги. Але зараз я б не взяв на себе сміливість говорити, що хтось може розраховувати на таку медаль, хтось – на таку. Це дуже неправильно в спорті.

- Почекаємо результатів. Розкажіть, яким ви займаєтеся спортом?

- Я можу сказати, що як справжній учений провів експеримент на собі. Я займався спортом в дитинстві, потім вже не був спортсменом, але намагався вести активний спосіб життя – легка атлетика. Але коли в 2003-му я приїхав до Києва, будучи обраним генеральним секретарем Федерації легкої атлетики України, то це був дуже великий виклик для мене. Це було колосальне навантаження, пов'язане з цим. На якийсь час я зосередився виключно на роботі. Я сидів з ранку до ночі, не ходив ні в спортивний зал, ні в басейн – нікуди. І відповідно, в якийсь момент я зрозумів, що втрачаю колишню легкість. Я зрозумів, що мені, напевно, вже важко піднятися на якийсь поверх. Тобто я не відчуваю себе настільки добре, як міг би відчувати. У мене була вже відверто зайва вага. Я прийняв для себе рішення, що я не можу продовжувати так жити. Я повинен змінити своє життя. І виявилося, що навіть в умовах такої жорсткої завантаження, навіть в умовах катастрофічної нестачі часу, якщо людина хоче займатися, він знайде для цього час. Іноді цей час може бути невелике на пробіжку, іноді цей час на те, щоб зайти в басейн, іноді цей час на те, щоб зробити кілька вправ в кімнаті. Але це все одно можна знаходити. Я давно вже покинув клуб "Кому за 100" і ніяк не збираюся туди повертатися. І сьогодні, незважаючи на всі свої зайнятості і на свою високу відповідальність, яку я несу, і ті посади, які я займаю, я знаходжу час на те, щоб якось долучитися до спорту. Я плаваю в басейні, займаюся в тренажерному залі, займаюся в гімнастичному залі, якісь спеціальні вправи для себе роблю. Я дуже обмежую себе в харчуванні – особливо в тому, що можна назвати нездоровим. Все це складові того, що дозволяє мені бути у відносно хорошій формі.

unspecified_6

- І на останок. Дуже символічно, що саме 20-ка лідерів думок в Києві зараз зайнялися бігом, активно готуються до забігу на 5 або 10 кілометрів, який пройде в День незалежності України. Вони під керівництвом зіркового тренера Ірини Ліщинської зараз вчаться правильно бігати – і роблять це в першу чергу для того, щоб своїм прикладом надихнути тисячі, а може бути, і сотні тисяч українців. Багатьох з них ви, напевно, знаєте особисто: це громадські діячі, політики, заступник міністра. Як ви ставитеся до таких ініціатив, як "Сомнение Challenge"? Як би ви могли прокоментувати значущість для суспільства таких ініціатив?

- Однозначно, позитивно. Значення такої ініціативи важко переоцінити. Ще раз ми повертаємося до того, що неможливо директивно людей змусити бути здоровими і щасливими. Не можна видати наказ, який зобов'язує людей бути щасливими. Тут весь час потрібно пам'ятати про висловлення Миколи Амосова, який говорив, що лікарі лікують хвороби, а здоров'я потрібно здобувати самому. Його не купиш в аптеці, його неможливо отримати ні з якою посадою – його можна тільки добути. І не дарма сьогодні в розвинених країнах, в тій же системі Організації Об'єднаних Націй багато дискусій ведеться не просто про збільшення тривалості життя, а саме про якість життя. Зусилля мають бути спрямовані на те, щоб людина не просто прожив, а на те, щоб ця людина, яка живе, міг, набравшись знань, умінь і досвіду, потім цим досвідом належним чином розпорядитися.

Що сьогодні відбувається? У нас катастрофічно низька тривалість життя. У нас дуже багато людей, які не дбають про своє здоров'я. Відбувається такий самообман: людина витрачає зусилля колосальні – і в тому числі здоров'я – на те, щоб домогтися якихось знань, умінь, досвіду, і коли він це набуває, він не здатний цим належним чином розпорядитися. Більш того, разом зі знаннями, умінням і досвідом до нього приходять гроші, до яких він так прагнув, – і він теж не може ними насолодитися в силу того, що у нього немає здоров'я, у нього немає можливості це зробити.

Така ініціатива – вона настільки важлива саме таким прикладом: коли показують, що так, у нас є спорт високих досягнень, у нас є олімпійці, які домоглися неймовірних висот в спорті, вони пройшли свій шлях, але є прості люди, які можуть зробити свій вибір в будь-який час, в будь-який момент. "Так, я хочу бути здоровим, я хочу бути сильним, я хочу сам керувати своєю долею, я хочу сам піклуватися про своє здоров'я". Що для цього потрібно? Для цього не потрібна якась модна інфраструктура, хоча взагалі бажано, щоб вона була. Але найчастіше це відмовка, чому я цього не роблю. "Чому? А у нас в країні немає інфраструктури, у нас немає стадіонів, у нас недостатньо якісні спортивні зали". Потрібно просто одягнути кросівки, шорти і вийти в парк бігати. Для цього потрібно прийняти рішення всередині себе. Рішення цих людей важливо, тому що зібралися люди, які насправді впливають на громадську думку, за якими можуть піти десятки, сотні, тисячі інших людей. Коли це станеться, ця маса людей змінить країну. Ми будемо іншою країною – людей стильних, людей щасливих, людей, мислячих позитивно, бо всі ці речі взаємопов'язані. Здоров'я фізичне безпосередньо пов'язано зі здоров'ям духовним, з відчуттям наповненості життя людини. Якщо у людини щось болить, він не може радіти життю, він не може бачити, яке гарне сонце, він не може бачити, як прекрасний цей світ. Насправді ось такі люди і такі ініціативи змінюють країну, а не зусилля чиновників.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти