Інтереси США та ілюзії Росії: чи буде втручання в конфлікт у Венесуелі

29 січня 2019 13:00

Людмила Грубник

За словами політологів, Венесуела – зона впливу США, а Росія має фантомні уявлення про можливості впливати на цей конфлікт

Розвиток подій в Венесуелі визначатиметься співвідношенням сил усередині країни і, найперше, позицією армії. Якщо війська підтримають лідера опозиціонерів Хуана Гуайдо, конфлікт може швидко вирішитися. В іншому випадку – він може тривати досить довго.

"Ми бачимо зараз масові демонстрації, люди вийшли на вулицю. У цих умовах важливо, яку роль відіграє армія. Якщо армія займе нейтральну позицію або хоча б частина її перейде на бік опозиції, то тоді доля Мадуро буде вирішена", – розповідає в коментарі сайту "Сегодня" професор кафедри політології Києво-Могилянської академії, науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи" Олексій Гарань.

Реклама

Визначальною називає позицію армії і директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала. Якщо силові структури будуть продовжувати підтримувати Мадуро, то не виключено, що більш активно будуть проявляти себе інші країни. І саме зовнішній вплив може загострити ситуацію і призвести до громадянської війни.

"Все залежатиме від венесуельської армії, яка відіграє важливу роль. Якщо армія стане на бік Гуайдо, ситуація може досить швидко вирішитися через вибори. Якщо ні, то ситуація може розвиватися не за планом. І як вона розвиватиметься, залежатиме від того, які дії будуть ухвалювати ті ж європейські країни, США, і чи захоче туди відкрито втручатися Росія. І потім будемо розуміти, як буде розвиватися ситуація. За великим рахунком, це може привести до громадянської війни", – каже Бала.

І хоча багато країн продовжують робити заяви і надавати підтримку як Мадуро, так і Гуайдо, але поки ризиків втручання ззовні немає, вважають політологи. Наприклад, США не втручатиметься в конфлікт, поки в ньому не постраждають громадяни США.

"З боку США, я думаю, якщо не відбудеться ескалації, яка призведе до загибелі американських громадян, або до масових розстрілів, інтервенція не відбудеться. Зовнішній тиск буде продовжуватися, щоб забезпечити нейтралітет армії, або щоб забезпечити перехід силових структур на бік опозиції. Якщо не станеться якогось кровопролиття, не буде прямого втручання з боку США", – вважає Гарань.

Проте не варто забувати про прямий інтерес американців до Венесуели і венесуельської нафти.

"Тут ще є питання нафти. Так чи інакше вона дуже цікавить США", – говорить Бала.

А ось від Росії Мадуро варто очікувати лише моральної підтримки. Як вважає Олексій Гарань, у Росії для іншого немає ресурсів.

"Навряд чи станеться якесь втручання ззовні тих, хто підтримує Мадуро, буде моральна підтримка Росії, Китаю, можливо, Росія направить якісь військові кораблі, щоб вони зайшли з "візитом". Але військового втручання не буде. У них (Росії – ред.) для цього немає ресурсів, Венесуела дуже далеко", – каже політолог.

Реклама

У свою чергу Віталій Бала вважає, що Росія має хибні уявлення про те, що вона може впливати на конфлікт у Венесуелі. Латинська Америка вже давно стала зоною впливу США.

"Росія там на чужому полі. За часів Радянського Союзу було таке біполярне протистояння між США і СРСР. Зараз ситуація, м'яко кажучи, не така. Росія має фантомні уявлення про те, що вона може туди втручатися і протистояти (США – ред.). Я думаю, що це зовсім не так. На мою думку, ця територія далека від Росії. Це зона впливу США", – підсумовує Бала.

Нагадаємо, 23 січня в Венесуелі розпочалися великі антиурядові акції. Люди вийшли на вулиці і побудували барикади, а в деяких районах Каракаса демонстранти побилися з поліцією. Жителі Венесуели незадоволені політикою наступника Уго Чавеса – Ніколаса Мадуро.

Як голова Національної асамблеї (парламенту Венесуели) Гуайдо оголосив владу Мадуро нелегітимною і проголосив себе в. о. президента країни.

Пізніше радник Трампа з нацбезпеки Джон Болтон в своїй заяві закликав армію Венесуели, яка й досі підпорядковується Ніколасу Мадуро, перейти на бік опозиції, інакше будуть "жорсткі заходи" з боку США 

У свою чергу, президент Венесуели Ніколас Мадуро в досить різкій формі порадив США не втручатися у внутрішні справи країни.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти