Імпічмент, податки, прокуратура: чим цього тижня займеться Рада

10 вересня 2019, 09:05

Віталій Рябошапка Віталій Рябошапка

На порядку денному – ціла низка "революційних" законопроектів

"Прогрівши двигуни" на старті сесії (коли, нагадаємо, Верховна Рада в пленарному режимі працювала всього лише день), з вівторка, 10 вересня, новий український парламент готовий включити "повні оберти". У режимі "нон-стоп" народні депутати працюватимуть два тижні. У планах – розгляд цілої низки найважливіших законопроектів, які серйозно змінюють правила гри в тій чи іншій сфері. Сайт "Сьогодні" подає до уваги читачів найзнаковіші з проектів, які має намір розглянути Верховна Рада поточного тижня.

Імпічмент президента зроблять, як мінімум, можливим

Реклама

Всього з вівторка по п'ятницю народні депутати запланували розглянути близько 40 законопроектів. Почнуть же свою роботу з обговорення проекту закону "Про особливу процедуру усунення президента України з поста (імпічмент)" (№1012). Проект, поданий президентом Володимиром Зеленським як невідкладний, вже викликав бурхливі дискусії у Верховній Раді.

Опозиція нарікала, що закон про імпічмент, на відміну від законопроекту про скасування депутатської недоторканності, поданий як звичайний законопроект, а не проект змін до Конституції. У партії влади ж зазначають, що головне завдання документа – зробити можливою процедуру імпічменту в принципі.

Справа в тому, що особлива процедура відсторонення глави держави прописана в Конституції. Однак протягом десятиліть була "неробочою" через неякісно виписане або ж взагалі відсутнє законодавство, що конкретизує процедуру. Очевидно, прогалини в законодавстві з'явилися і підтримувалися всі ці роки не випадково. З ухваленням закону №1012 імпічмент президента буде можливий, як мінімум, теоретично.

Законодавче поле "декомунізують"

Ще один "революційний" законопроект, який нехай і спізнився на десятиліття, завершить "декомунізацію" законодавчого поля України. Проект закону "Про внесення змін до Закону України "Про правонаступництво України" про скасування дії актів СРСР і УРСР на території України" (№1075), скасовує акти УРСР, все ще діють в нашій країні.

Реклама

Виняток робиться для Декларації про суверенітет, Акту проголошення Незалежності, актів, що стосуються адміністративно-територіального устрою і державного кордону України, актів організаційно-розпорядчого та індивідуального характеру, а також підтверджених міжнародних договорів.

Крім того, тимчасово (до 30 вересня 2020 року) продовжать діяти Житловий кодекс УРСР і Кодекс України про адміністративні правопорушення. Також безстроково (але до затвердження відповідних законів) діятимуть деякі інші акти, наприклад "Про свободу совісті та релігійні організації", "Про зовнішньоекономічну діяльність" і т.д. Затвердження законопроекту скасовує явно застарілі закони, які не відповідають реаліям.

Справжню "революцію" в органах держуправління влаштує закон № 1066 "Про внесення змін до деяких законів України щодо перезавантаження влади". Крім іншого, закон дозволить набирати до держслужби за контрактом. Також значно спрощуються процедури найму на роботу і звільнення чиновників. Зазначимо, що оптимізація держапарату і підвищення його ефективності – серед вимог, які висувають до України міжнародні фінансові організації і наші зарубіжні партнери.

Депутатів дозволять обшукувати і прослуховувати, а корупціонерів надійно "закриють"

Цілий блок законопроектів, які парламент розгляне цього тижня, присвячений реформуванню системи. Так, проект закону № 1009 ("Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих положень кримінального процесуального законодавства") прибирає з законодавчого поля т.зв. "поправки Лозового", які свого часу викликали шквал критики. Нагадаємо, що ці поправки змінили терміни проведення досудового розслідування і встановили монополію держави на проведення експертиз. Наслідком їх стала перевантаженість судів, а також те, що злочинці отримали можливість уникати покарання. Також проект №1009 дозволить проводити стосовно народних депутатів без дозволу Верховної Ради різні слідчі дії: прослуховувати телефони, обшукувати і т.п. Таким чином нещодавнє рішення парламенту про скасування депутатської недоторканності отримує "законодавче забезпечення". Нарешті, ще однією " "фішкою" проекту є норма, що дозволяє суддям не призначати в обов'язковому порядку розміри застави для осіб, підозрюваних в корупції в особливо великих розмірах. Тобто після затвердження закону корупціонери вже не зможуть так легко виходити з СІЗО під заставу, як це було попередніми роками.

Генпрокуратуру реформують, закон про незаконне збагачення – повернуть

Проект №1025, який парламент розгляне сьогодні, дозволить зменшити навантаження на Антикорупційний суд: цей судовий орган розглядатиме лише дійсно важливі і резонансні справи. Також сьогодні депутати розглянуть зміни до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів, завдяки яким зменшиться тиск на бізнес. Так, з Кримінального кодексу приберуть статтю про фіктивне підприємництво. Також закон підніме суму податків, після несплати якої слідує кримінальне покарання.

Реклама

Проект №1032 про першочергові заходи щодо реформування органів прокуратури має головною метою швидке розв’язання кадрових питань та "перезавантаження" прокуратури. Крім іншого, проект передбачає реформування структури Генпрокуратури і наділення генпрокурора новими повноваженнями, переатестацію прокурорів і скорочення чисельності прокуратури на третину, ліквідацію військової прокуратури і т.д.

В тренді
Всі дізнаються правду – РНБО проведе аудит держземель в Конча-Заспі і Пущі-Водиці
В тренді
Екс-нардеп побив "слугу народу" Соломчука в прямому ефірі: відео
Фото: скріншот
В тренді
Загрожують катастрофічні наслідки: РФ збільшила кількість кібератак на Україну
Ілля Вітюк, фото: СБУ

Також депутати мають намір серйозно реформувати відносно новий держорган – Нацагентство з питань запобігання корупції. Парламент розгляне відразу два законопроекти, які передбачають реформування НАЗК: президентський і альтернативний, поданий народним депутатом Іваном Крульком ("Батьківщина").

Ще одним ключовим законопроектом, який парламент розгляне цього тижня, буде проект "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо конфіскації незаконних активів осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, і покарання за придбання таких активів". Документ, по суті, є заміною скасованої Конституційним судом статті про кримінальну відповідальність за незаконне збагачення. Нагадаємо, що це рішення викликало серйозну критику західних партнерів України і поставило під загрозу співпрацю з МВФ, безвіз і репутацію України на міжнародній арені.

"Євробляхам" дадуть відстрочку

Ще один блок законопроектів, які розгляне парламент поточного тижня, стосується українських доріг. Представники нової влади вже неодноразово заявляли, що в наступні п'ять років мають намір приділити "дорожньому питанню" найсерйознішу увагу. Треба думати, нинішній законодавчий "залп" з проблеми – лише перший в черзі. Однак дуже важливий.

Так, законопроект №1061 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з управління безпекою автомобільних доріг" засновує інститут дорожніх аудиторів, а також регламентує процедуру аудиту. Так, передбачається, що аудит безпеки доріг як на стадії проектування, так і на стадії експлуатації – не рідше, ніж раз на три роки. Проект закону №1063 передбачає наповнення Дорожнього фонду за рахунок, в тому числі, деяких видів штрафів (насамперед штрафів за "перевантаження" техніки). Ще один проект (№1041) наділяє Кабмін правом здійснювати середньострокове планування будівництва та ремонту доріг. Зараз перелік доріг, які будуватимуть чи ремонтуватимуть, затверджується щорічно.

Реклама

Крім цього, парламент має намір зробити ще один "подарунок" автомобілістам – принаймні частини з них. Законопроект №1030, який Верховна Рада розгляне в четвер, на три місяці відсуває крайній термін перереєстрації "євроблях".

Інвестклімат спробують поліпшити

Великий блок питань, які має намір розглянути цього пленарного тижня Верховна Рада, – економічні законопроекти. Про найважливіших з них сайт "Сьогодні" вже докладно розповідав. Так, саме цього тижня будуть розглянуті законопроекти №1053 і №1073, які дозволять продавцям здійснювати розрахункові операції за допомогою смартфонів. Одночасно проекти "б'ють" по тіньових операціях.

Серед переліку законопроектів – проект "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні" (№1059). Документ вносить поправки до цілої низки законів і спрямований на захист прав акціонерів і стимулювання інвестиційної діяльності в Україні.

Також будуть розглянуті проекти, які змінюють правила на ринку банківських і фінансових послуг, які впроваджують національну транзитну систему і т.д.

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" розповідали, що депутати планують запросити до Ради звільнених за обміном бранців Росії.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти