"Наш бронепоїзд на парах": експерти оцінили введення воєнного стану

27 листопада 2018, 21:30

Віталій Рябошапка Віталій Рябошапка

Населення регіонів, які підпали під дію ВС, наслідків особливого режиму не відчує

Рішення про введення в деяких регіонах України воєнного стану, прийняте Верховною Радою на своєму позачерговому засіданні 26 листопада, залишається темою гарячих суперечок. Експерти, однак, закликають не згущувати фарби.

Реклама

У своєму виступі у Верховній Раді в понеділок, закликаючи нардепів схвалити його указ і ввести воєнний стан, президент Петро Порошенко пообіцяв, що ВС у повному сенсі буде застосовано лише в разі наземної військової агресії проти України.

"Зараз, коли нам треба об'єднати зусилля, коли нам треба прийняти важливе рішення про оголошення воєнного стану, яке, я хочу окремо підкреслити, буде застосовано тільки в разі наземної російської військової агресії. Якщо, дай Бог, спільними зусиллями нам вдасться уникнути цього сценарію, я підкреслюю, як президент і як верховний головнокомандувач Збройних Сил України не буде обмеження прав, не буде обмеження свобод ", – сказав президент, виступаючи в парламенті.

У тексті Указу та закону обіцянка президента відображення не знайшла. Однак, експерти вважають, що це і не потрібно: в даному випадку досить слова глави держави.

"Щодо використання – президент дав обіцянку, що скористається воєнним станом тільки за умови прямої агресії Росії. І, думаю, дав він її не тільки народним депутатам. Ризикну припустити, з урахуванням різних повідомлень, він таку ж обіцянку дав нашим міжнародним партнерам", – прокоментував сайту "Сегодня" цей момент політолог Володимир Фесенко.

Реклама

Однак залишилося незрозумілим, наскільки воєнний стан у настільки урізаному вигляді взагалі може бути ефективним і сприяти вирішенню завдань, що стоять перед країною. Експерти сходяться на думці, що навіть в такому вигляді рішення про введення воєнного стану є позитивним для України.

"Воєнний стан, нехай навіть в окремих регіонах, дає можливість, до речі, рідкісну для України, реагувати не пост-фактум, а працювати на випередження проти можливих проявів російської агресії на території нашої країни", – зазначає Олеся Яхно.

Крім того, за її словами, рішення України дуже важливо в контексті демонстрації рішучості відстоювати недоторканність кордонів України.

В тренді
У Раді їдальню закрили на карантин: "слугам" організують доставлення обідів

"Мені здається, вся ця провокація була здійснена Росією, щоб подивитися, як відреагує Україна і світ. І якби Україна ніяк не відреагувала, це дозволило б Росії і надалі намагатися де-факто перетворювати Азовське море двох країн – України та Росії у внутрішнє море Росії ", – вважає експерт.

У свою чергу політолог Володимир Фесенко вважає, що введенням воєнного стану влада вирішувала відразу кілька завдань.

Реклама

"Ми дали Росії чіткий сигнал: наш бронепоїзд на парах, якщо ви спробуєте почати агресію, ми будемо захищатися. Повторення Криму не буде. У міжнародному плані це рішення трошки напружило наших партнерів, тому що вони побоюються ескалації конфлікту. Але їх заспокоїли, сказавши, що це превентивний захід на випадок, якщо Росія буде проявляти агресію. Що стосується внутрішньополітичного контексту, то ми повинні розуміти, що президент не міг не відреагувати на події в Азовському морі. В іншому випадку в його адресу була б жорстока критика за відсутність реакції, його б зробили крайнім ", – зазначає політолог.

Що стосується населення регіонів, які підпали під дію ВС, то воно наслідків вступу в силу закону про введення воєнного стану не відчує, стверджують політологи. По-перше, тому що президент, як уже згадувалося вище, пообіцяв не застосовувати воєнний стан у тому обсязі, в якому йому дозволяє закон і Конституція. По-друге, тому що для влади зловживання повноваженнями, наданими ВС, напередодні виборів несе додаткові ризики.

"Можливо, якщо виникнуть нові інциденти в Азовському морі, або на сухопутних ділянках україно-російського кордону, можуть бути посилені заходи безпеки, обмежено транспортний рух в районах, що безпосередньо прилягають до Азовського моря або біля об'єктів МВФ України в Одеській області. А більше нічого не буде. Обмеження прав і свобод точно не буде. Не думаю, що хтось буде напередодні виборів зловживати воєнним станом ", – вважає Володимир Фесенко.

Звичайно, ці твердження справедливі лише в разі, якщо масштабної військової агресії Росії по відношенню до України не відбудеться. В іншому випадку президент напевно введе в дію прийнятий закон у повному обсязі. Більш того, в такому випадку воєнний стан по вже знайомій процедурі буде розширено на всю територію України. Але це буде вже інша історія і час інших рішень.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти