Виступ Яценюка в Раді: ключові заяви та оцінка експертів

11 грудня 2015 13:51

Олександр Литвин

Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк розповів парламентаріям про результати роботи та про плани на наступний рік

Пройшов рік з дня початку роботи уряду Яценюка. Сьогодні прем'єр-міністр разом з Кабміном прийшов у парламент, щоб розповісти про результати своєї роботи. Як відзначають експерти, минулий рік виявився одним з найскладніших для України, при цьому найважчий "удар" по економіці вже позаду. Докладніше про те, чого вдалося домогтися уряду і що влада обіцяє зробити в наступному році, з'ясовував сайт "Сегодня.ua".

Реклама

Що зроблено: менше російського газу, менше чиновників і 5 млн оформлених субсидій

Замість звіту уряду, який очікувався сьогодні, прем'єр-міністр, фактично, провів брифінг. За результатами офіційного звіту нардепи могли проголосувати, чи приймають вони звіт, чи ні, брифінг ж закінчився кількома запитаннями і скандальною бійкою.

"Я б хотів дуже чітко зазначити, щоб ми всі разом для себе зрозуміли, що було зроблено – де у нас є результати, а де недоліки", – почав свою промову перед нардепами Яценюк. Глава Кабміну нагадав про плачевну ситуацію в економіці, яка була рік тому: на єдиному казначейському рахунку було лише 108 тис. грн, 73 мільярда доларів загальний борг країни, а газ купували по 500 доларів за тисячу кубометрів. А після розповів про досягнення уряду.

Зменшили борг перед міжнародними кредиторами. Як розповів прем'єр-міністр, сума боргових зобов'язань України становить 66 мільярдів доларів. За минулий рік вона скоротилася на 6 мільярдів. "Це відповідь тим, які говорять, що ми беремо кредити і збільшуємо борги. Ми навчилися брати кредити і зменшувати борги", – заявив політик.

Реклама

Нова поліція. Також одне з важливих досягнень – створення поліції. За словами Яценюка, закон про Національну поліції розробили спільно – це спільне досягнення. "Нова національна поліція України – це наше спільне досягнення. Ми спільно підготували закон про Національну поліції України – ви за нього проголосували. І це є зразком того, як правоохоронна система може демонструвати свою відданість служінню народу України", – сказав прем'єр.

Знизили споживання газу. Загальний обсяг споживання газу щодня зменшився на 25%, заявив прем'єр. "В середньому ми вживаємо природного газу на 50 млн куб метрів менше, ніж це відбувалося в минулому році. А це означає, що кожен день ми платимо за природний газ на 11,3 мільйона доларів менше", – заявив Яценюк.

Скоротили кількість чиновників. За словами прем'єра, наполовину скорочено державний апарат – державні органи та інспекції. "Ми проголосували за скасування різного роду ліцензій і сертифікатів. Торік ми на 20% знизили чисельність державної служби, в цьому році – ще на 20%. Ми скоротили 30% Державної фіскальної служби. Ми скоротили кілька сотень податкових інспекцій", – заявив глава Кабміну.

Оформили 5 млн субсидій. Одне з важливих досягнень, упевнений Яценюк – оформлення 5 мільйонів субсидій. "Спочатку не вірили, а тепер отримали конкретну субсидію", – сказав прем'єр. За словами політика, всі, хто не може платити за комунальні послуги за новими тарифами, отримали знижки, а ті, хто "гріють басейни води дорогим газом", – будуть платити.

Половину доходів з'їла інфляція. Також Арсеній Яценюк визнав, сьогодні рівень інфляції становить 42%. "Нам вдалося підвищити соціальні стандарти тільки на 13 і 19%", – сказав прем'єр.

Реклама

Зросли тарифи. Прем'єр-міністр зазначає, одна з основних причин інфляції – різке зростання тарифу. "Це комунальні тарифи і підняття цін на енергоносії. Ми з вами підписували коаліційну угоду. І це є частиною коаліційної угоди та загальної політичної відповідальності всіх політичних сил", – говорить чиновник.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Наскільки зросли тарифи на комунальні послуги і як платять кияни

Обіцянки: зростання доходів наздожене інфляцію, а газу стане більше

Зростання соціальних стандартів і ВВП. Яценюк під час свого виступу заявив: на цей момент спостерігається невелике зростання ВВП (0,7%), а в наступному році він досягне 2%. Також знизяться темпи зростання інфляції. "Але наступного року ми прогнозуємо, що підняття соціальних стандартів скомпенсірует зростання цін і тарифів. Одне з ключових завдань 2016-го – це стабілізація цінової ситуації", – пообіцяв прем'єр.

"Але наступного року ми прогнозуємо, що підняття соціальних стандартів скомпенсірует зростання цін і тарифів. Одне з ключових завдань 2016-го – це стабілізація цінової ситуації", – пообіцяв прем'єр.

Реформи. Також серед завдань – проведення реформи медицини, шкільної освіти та судової реформи, наголосив глава Кабміну. "Я також визнаю перед вами, що і в реформі середньої освіти, і в реформі медицини в 2015-му році було зроблено дуже-дуже мало. Це наша спільна відповідальність – в першу чергу уряду", – сказав чиновник.

Реклама

Газу стане більше. За словами Яценюка, вже через 10 років Україна стане експортерам газу – закуповувати його у Росії чи ЄС не доведеться. "Наша мета протягом 10 років взагалі позбутися імпортного природного газу, збільшити власний видобуток і стати повністю енергетично незалежною країною. Через 10 років Україна буде в змозі експортувати природний газ", – заявив Яценюк.

"Наша мета на протяг 10 років взагалі позбутися імпортного природного газу, збільшити власний видобуток і стати повністю енергетично незалежною країною. Через 10 років Україна буде в змозі експортувати природний газ", – заявив Яценюк.

Безвізовий режим. Вже до літа 2016-го, зазначають в МЗС, в України може бути безвізовий режим з ЄС. За словами Яценюка, "Україна виконала всі критерії для запровадження безвізового режиму. 15-го числа буде оприлюднено звіт. Україна заслуговує того, щоб Європейський Союз відкрив кордони", – сказав політик.

Чому Яценюк залишиться прем'єром і чого чекати в економіці

Політолог Вадим Карасьов упевнений, головний показник роботи Яценюка – стан економіки, проте його політична доля від результатів роботи може не залежати. "Є проблеми з робочими місцями, проблема з фінансами. Але відставка прем'єра не завжди залежить від стану економіки. Є ще політичні чинники", – говорить експерт.

На думку політолога, якби по закінченню року роботи Яценюка, коли перестав діяти мораторій на відставку уряду, прем'єра відправили б у відставку – під загрозою опинилося б існування самої коаліції.

"Якщо пожертвувати Яценюком, потрібно буде жертвувати коаліцією і тієї конструкцією влади, яка була встановлена в 2014-му, яка характеризується тандемною побудовою влади – президент Порошенко – прем'єр Яценюк, Блок Петра Порошенка – Народний фронт. Можна піддати серйозним ризикам всю владну конструкцію", – говорить експерт.

"Якщо пожертвувати Яценюком, потрібно буде жертвувати коаліцією і тієї конструкцією влади, яка була встановлена в 2014-му році, яка характеризується тандемним побудовою влади", – говорить експерт.

Крім того, Яценюк повинен сформувати бюджет, відновити повномасштабне співробітництво з МВФ, розповідає експерт. "Відставка уряду може цей процес заблокувати і загострити фінансові, боргові проблеми України. Саме цей уряд є своєрідним гарантом формування бюджету, податкової реформи та стабілізації економічної ситуації", – вважає Вадим Карасьов.

Президента Українського аналітичного центру Олександр Охріменко впевнений, минулий рік виявився одним з найскладніших для України. "Так, посилили фіскальний тиск – податків зібрали більше. Соціальні зобов'язання уряд не виконав. Інфляція виросла на 42%, а зростання доходів не доганяє інфляцію", – говорить експерт.

Крім того, економіст прогнозує – у наступному році падіння економіки сповільниться, але продовжиться. "Буде колосальне падіння експорту, це пов'язано і з російськими санкціями. На жаль, це торкнеться всі сфери. У наступному році буде падіння, але не такими темпами", – розповідає економіст.

Відзначимо, що Міжнародний валютний фонд (МВФ) прогнозує зростання економіки України на 2% в 2016 році.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти