Третій кум Порошенка в ГПУ: на що виміняли голоси за генпрокурора Луценка

13 травня 2016, 08:40

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

Депутати пояснили зв'язок між призначенням Луценка на пост глави Генпрокуратури і палаючими скандалами навколо "Укргазвидобування" і призначень на Митниці

Сьогодні, в п'ятницю 13-го, Юрій Луценко приступає до обов'язків на посаді глави ГПУ. Вчора з третьої спроби парламентарії змінили під нього закон про прокуратуру і призначили генеральним прокурором. Процедура прийняття поправок не витримує критики: з порушенням регламенту ті ж зміни реєстрували двічі, а тираж парламентської газети "Голос України" з публікацією прийнятих поправок побачив світ у четвер вранці ще до фактичного прийняття закону в Раді. Не кажучи вже про зміну закону під одну конкретну людину. Луценко і сам не приховує, що поправки вносили виключно під нього. В обмін обіцяє швидке і радикальне реформування просоченої корупцією прокуратури. Правда, потрібно враховувати ще один не менш цікавий факт: призначили Луценка, в тому числі, голосами депутатських груп "Воля народу" і "Відродження". І, за словами джерел Сегодня.ua "не за красиві очі Юрія Віталійовича, а за конкретні преференції для їх бізнесів".

Реклама

"ШУРИ-МУРИ" ІЗ ЗАКОНОМ. Чутки про можливе призначення Юрія Луценка генеральним прокурором під куполом ходили з листопада минулого року. У той час один із заступників тоді ще голови ГПУ Віктора Шокіна переконував Сегодня.ua, що незабаром кум президента отримає диплом про вищу юридичну освіту і зможе претендувати на посаду генерального. Навіть нардеп від "Батьківщини" Ігор Луценко про це в Facebook писав. Залишалася справа за малим: змінити закон про прокуратуру, щоб прибрати норму про необхідний 10-літній стаж роботи в органах прокуратури. Пізніше з'ясувалося, що жоден диплом про вищу юридичну освіту Юрій Луценко не отримує, Віктора Шокіна з горем навпіл відправили у відставку, а з призначенням нового генерального зволікали.

"Юра – єдиний кандидат Порошенка на заміну Шокіна. Інших людей, яким би він довіряв так само, як Луценку, у президента немає. Тому доведеться міняти закон про прокуратуру. Або залишиться вічний в.о. генпрокурора Севрук. Ну, явно ж Луценко на його фоні краще", – говорив Сегодня.ua місяць тому один із соратників президента.

Офіційно "Луценко гейт" стартував спочатку квітня. Будучи ще в статусі представника президента в ВР, Степан Кубів першим зареєстрував проект про внесення змін до ст. 40 ч.3 закону про прокуратуру, про вимоги до кандидата на зайняття посади генерального прокурора. Перейшовши на роботу в уряд, Кубів втратив право законодавчої ініціативи і в день призначення в Кабмін, 14 квітня, відкликав свій законопроект. Пізніше документ з аналогічною нормою перереєстрували два нардепа від БПП Руслан Князевич і Сергій Алексєєв. Вони пропонували переписати ст.40 ч.3 наступним чином: "кандидат на посаду генпрокурора має вищу освіту (не обов'язково юридична – Авт.) і стаж роботи в галузі права або досвід роботи в законодавчому або правоохоронному органі не менше п'яти років". Хоча попередня редакція статті говорила, що главою ГПУ може стати людина з вищою юридичною освітою і стажем роботи в галузі права не менше 10 років. Але прийняття проекту Алексєєва-Князевича Рада провалила 21 квітня.

В той же день в кулуарах парламенту Юрій Віталійович в серцях звинувачував колег по парламенту і говорив, що не буде братися за декоративну роботу. Але диявол як завжди криється в деталях. Змінити закон про прокуратуру під Юрія Луценка Рада поспішала ще й тому, що на 28 квітня була запланована Всеукраїнська конференція працівників прокуратури. І вона успішно відбулася. Підсумком Конференції стало формування органів прокурорського самоврядування – Ради прокурорів і Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії, які перебирають на себе більшу частину повноважень генерального прокурора. У тому числі і призначення його заступників. Що не вписується в "договірняк" БПП з НФ: "фронтовики" дали голоси за призначення Юрія Луценка генеральним в обмін на посаду заступника глави ГПУ для свого нардепа Дмитра Сторожука.

Реклама

"Та справа тут не тільки в нашому Сторожуку. Луценко – це вже третій кум президента на посаді генерального прокурора (першим був Віталій Ярема, другим – Віктор Шокін – Авт.). І що? Ми що, не розуміємо, що міняємо закон про прокуратуру виключно під Луценка? Розуміємо. Коли ми приймали закон про прокуратуру, Юрій Луценко був одним з авторів поправки про так зване прокурорське самоврядування. Ми сподівалися, що після успішних конкурсів на місцеві прокуратури ми перезавантажити систему, яка сформує незалежні Рада прокурорів і кваліфкомісії, які посунуть генерального від впливу на кадрові процеси в ГПУ. Але Шокін все провалив і ще більше законсервував систему. Остання надія на Луценка", – сказав Сегодня.ua один з "фронтовиків".

Як стало відомо Сегодня.ua, крім Дмитра Сторожука, в замах генпрокурора можуть з'явитися колишній адвокат Луценка Олексій Баганець і колишній керівник Головного слідчого управління ГПУ Ігор Щербина.

ГАЗЕТИ ЗА ДВІ ГОДИНИ. Після чергової невдалої спроби змінити закон під Луценко у вівторок 10 травня майже аналогічний закон перереєстрували в Раді ще один кум президента, нардеп від БПП Віктор Король та "фронтовик" Сергій Драюк. І це при тому, що регламент прямо забороняє реєструвати проект, що повторює попередній по суті, про що писав у своєму Facebook позафракційний Віктор Чумак.

 

Реклама

Але це не завадило спікеру Андрію Парубію, який при призначенні на цю посаду обіцяв не порушувати регламент, поставити закон на голосування. І на ранковому засіданні голосами БПП і НФ, а також депутатських груп "Воля народу" і "Відродження" парламент приймає поправки до закону про прокуратуру 258 голосами "за". Правда ніхто і не думав спочатку, що прямо в цей же день президент може підписати цей закон, внести подання про призначення Юрія Луценка генеральним прокурором в Раду, а остання – його проголосувати. Адже ще вчора вранці Сегодня.ua в Адміністрації президента запевняли, що призначення Луценка генеральним заплановано на вівторок, 17 травня. "Потрібно ще прийняті поправки до закону про прокуратуру опублікувати в одному з офіційних парламентських видань – так вимагає закон", – запевняли нас в АП.

Але вже через годину один з нардепів від БПП показав Сегодня.ua смс-ку з внутрішнього чату їх фракції: "О 16:00 президент внесе подання про призначення Юрія Луценка генеральним прокурором. Просимо всіх прийти на вечірнє засідання". А ще через годину депутатам під куполом роздали на руки свіжий номер парламентської газети "Голос України" з публікацією прийнятих Радою дві години тому поправок до закону про прокуратуру. Депутати від "Батьківщини" і "Радикальної партії" прямо звинуватили коаліцію БПП і НФ в тому, що газету надрукували заздалегідь. Вони не голосували за ці поправки, а "радикали" третій день поспіль блокували трибуну. У відповідь на критику заступник голови фракції БПП Олексій Гончаренко відповів, що друк "Голосу України" займає не більше 20 хвилин: "Так що всі звинувачення надумані".

Пізніше в своєму Twitter прес-секретар президента Святослав Цеголко написав, що на вечірнє засідання під купол приїде Петро Порошенко. А ближче на 16:00 нардепи від БПП випередили "радикалів" – першими заблокували трибуну, щоб ніхто і ніщо не завадило призначенням Юрія Луценка генеральним прокурором. Палкі промови президента і тоді ще кандидата на посаду генерального прокурора і зараз продовжують обговорювати депутати.

Під крики "радикалів" "Ганьба!", Петро Порошенко заявив: "Можливо, комусь не подобаються прийняті сьогодні поправки до закону про прокуратуру. Це право депутатів в демократичній країні. Але скасування сталінського загального нагляду та впровадження Генінспекціі (її прокурори відкрили справу так званих "діамантових прокурорів", яку Шокін потім розформував – Авт.)... Я вважаю, що це величезний крок до реформування прокуратури".

В тренді
Крим не наш і Facebook вам не слуга – головні скандали СЬОГОДНІ

Сам Юрій Луценко говорив, що не планує засиджуватися в кріслі генерального прокурора довше півтора року і обіцяв принести сьогодні в ГПУ алюмінієву кружку, з якою просидів в 157-й камері Лук'янівського СІЗО, а потім – в Менській виправній колонії.

Реклама

"BUSINESS AS USUAL". Все б нічого, але призначили Юрія Луценка генеральним прокурором лише 205 коаліційними голосами. Решту додали, як їх називають "Батьківщина", "Радикальна партія" і "Самопоміч", – олігархічні депутатські групи "Воля народу" і "Відродження".

Здавалося б, до чого тут обшуки СБУ за санкцією ГПУ в "Укргазвидобуванню", про що в своїх постах на Facebook неодноразово писав нардеп від БПП Сергій Лещенко. "Воля народу", якою до недавнього часу мала вплив на "Укргазвидобування", хоче повернути собі контроль над цією компанією. "Незалежного керівника Олега Прохоренка і його заступників хочуть "випиляти" звідти Кононенко (Ігор Кононенко, якого вчора вранці відновили на посаді заступника голови фракції – Авт.), Москаленко (нардеп від "Волі народу" Ярослав Москаленко – Авт.) І Мартиненко (колишній нардеп від НФ Микола Мартиненко – Авт.)", – сказав нам один з "радикалів".

В Україні працює два нафтопереробні заводи: Кременчуцький НПЗ "Укртатнафти" (входить в інтереси бізнесмена Ігоря Коломойського) і Шебелинський ГПЗ "Укргазвидобування" (яким "заправляли" депутати групи "Воля народу"). "На Кременчуцькому НПЗ споконвічно заробляла група "Приват". Подивіться, у них на заправках ціна бензину нижче на пару гривень, ніж на інших. На "Шебелинці" через фірми прокладки на тендерах "піднімали" гроші Москаленко і Ко. Але з приходом Олега Прохоренка на "Укргазвидобування" лавочка прикрилася. Звідси і обшуки через Кононенко-Грановського (нардепа від БПП, якому приписують вплив на ГПУ – Авт.), і бажання змістити менеджмент компанії", – підсумував один з "радикалів".

У "Волі народу" Сегодня.ua негласну домовленість з БПП через Кононенка (до речі, у Кононенка із закупівлі нафтопродуктів на "Шебелинці" є свій інтерес) в обмін на голоси за Луценка спростували. "Я думаю, держава була б дуже щасливо в цілому, якби ефективні менеджери керували усіма держпідприємствами. У тому числі і "Укргазвидобування" – величезної держкомпанією, і, на превеликий жаль, там неефективний менеджмент, який приносить країні величезних збитків. "Воля народу" бере участі в управлінні тими чи іншими державними структурами. Ми неодноразово заявляли, ми готові публічно взяти на себе відповідальність за те чи інше міністерство і, відповідно, за держпідприємства, які там є. Ми не приймаємо ніякої участі в "Укргазвидобуванню", – сказав нам нардеп від "Волі народу" Сергій Лабазюк.

Але неофіційно деякі нардепи від БПП також поскаржилися Сегодня.ua на нібито неефективний менеджмент в "Укргазвидобуванню" і спрогнозували його можливу швидку заміну. Деякі внецфракціонние пояснили Сегодня.ua, що зараз у "Укргазвидобування" є нерозподілені ліцензії на видобуток газу на деяких свердловинах. Плюс пару місяців тому голова "Укргазвидобування" пригрозив несумлінним інвесторам, які не вкладаються в модернізацію свердловин, відкликанням ліцензій. Плюс, всі ліцензії Прохоренко хоче "збувати" на відкритих конкурсах, що не сильно подобається олігархічним групам.

Але не однієї "Волею народу" далися Луценку голосу. Юрія Віталійовича на посаду генпрокурора підтримала депутатська група "Відродження" та пару позафракційних депутатів, які орієнтуються на Ігоря Коломойського. До речі, останній в середу особисто приїхав до Києва, щоб переконати своїх нардепів проголосувати. По-перше, як стало відомо Сегодня.ua, у Коломойського по "Укргазвидобуванню" свій інтерес. "Уявіть, якщо всі ліцензії віддадуть незалежним операторам та інвесторам. В результаті у Кременчуцького НПЗ з'явиться серйозна конкуренція і групі "Приват" доведеться грати за правилами ринку, підвищивши ціну бензину на своїх заправках до ринкового рівня", – сказав нам один з нардепів профільного парламентського комітету.

Був інтерес "Відродження" та за призначенням керівників на деякі регіональні митниці. Адже новопризначений прем'єр Володимир Гройсман почав розбиратися з недавніми кадровими призначеннями в ГТС і заявив: "Я думаю, є призначення, які не до лиця сьогодні в Державній митній службі".

Це, за інформацією джерел Сегодня.ua, не сподобалося співголові депутатської групи "Відродження" Віталія Хомутинника, який продовжує контролювати митні потоки. Про його причетність до митниці неодноразово писали ЗМІ, і відкрито говорив глава Одеської облдержадміністрації Міхеїл Саакашвілі. Але, схоже, віз і нині там. У бесіді з Сегодня.ua нардеп від "Відродження" Віктор Бондар категорично спростував бесіду з Ігорем Коломойським і нібито його настійні рекомендації підтримати кандидатуру Луценка, назвавши подібні чутки вигадками "радикалів".

Втім, нардеп від БПП Борислав Розенблат в бесіді з Сегодня.ua не виключив, що могли бути якісь домовленості з депутатськими групами "Воля народу" і "Відродження" в обмін на їхні голоси. "Але якщо вони прийдуть до Луценка в ГПУ щось просити зі словами" ну, ми ж за тебе голосували"... Луценко дуже твердий і послідовна людина, він не піде на поводу", – сказав Розенблат.

З ким Банковій не вдалося домовитися, так це з депутатами від "Опозиційного блоку". Його лідери неофіційно розповіли Сегодня.ua, що Петро Порошенко особисто півтори години умовляв їх підтримати Юрія Луценка. "В обмін нічого не обіцяв, ніяких гарантій від посадок наших соратників. Повірте, якби когось хотіли взяти, вони б це вже зробили. А ми йому нагадали про "віденські домовленості" (між Порошенком, Кличком і Фірташем навесні 2014-го про президентство Порошенком – Авт.) в обмін на мир на Донбасі. А в даному конкретному випадку – прийняття Радою закону про вибори на окупованому Донбасі", – сказав Сегодня.ua один з лідерів" Опозиційного блоку". На це джерела Сегодня.ua на Банковій сказали: "Не дивлячись на тиск Заходу, приймати закон про вибори в найближчій перспективі вони не мають наміру".

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти