Гамбурзький рахунок: як позитивна хімія між Трампом і Путіним допоможе закінчити війну на Донбасі

8 липня 2017, 18:54

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

Перша зустріч Трампа і Путіна тривала 2 години 16 хвилин, президенти встигли обговорити Сирію, Північну Корею та Україну

Реклама

Поки в німецькому Гамбурзі добігає кінця дводенний саміт "Великої двадцятки", ЗМІ, аналітики і експерти підбивають перші підсумки. Відразу варто відзначити, що формат саміту не передбачає прийняття важливих рішень – щорічно світові лідери збираються звірити годинники і обговорити глобальні виклики. Символ G20-2017 – морський вузол, який, за словами Ангели Меркель, міцнішає, коли мотузки тягнуть в різні боки. Канцлер сподівалася на "пошук компромісів і відповідей". Але, судячи з усього, саміт залишив більше питань. Вся увага світової преси була прикута до першої зустрічі Трампа з Путіним. Журналісти приділяли увагу найменшим дрібницям: як президенти подивилися один на одного, як тиснули руки, як довго говорили і про що домовилися. Для України головний підсумок цієї зустрічі – реанімація переговорного треку Нуланд-Сурков. Тільки тепер з помічником російського президента буде зустрічатися американський "яструб", колишній посол США при НАТО Курт Волкер. Завтра разом з держсекретарем США Рексом Тіллерсоном він на пару годин приїде до Києва, а потім вони відразу ж відправляться в Москву. Головне зараз – домогтися від Росії припинення вогню, відведення озброєння і запуску процесу обміну полоненими. Про це сьогодні за сніданком говорили лідери Франції, Німеччини і Росії, заявивши за підсумками, що найближчим часом лідери "Нормандського формату" проведуть переговори по телефону.

"Ласкаво просимо в пекло".Як повідомляв раніше "Сегодня", світові лідери почали з'їжджатися до Гамбурга ще напередодні ввечері 6 липня. Президент США прилетів до Німеччини прямо з Польщі, де брав участь в саміті Тримор'я і виступав на одній з центральних площ Варшави, і відразу ж відправився на переговори з канцлером Німеччини. У прес-службах обох лідерів стримано заявили, що за годину бесіди в одному з гамбурзьких готелів Трамп і Меркель встигли обговорити ситуацію в Північній Кореї, на Близькому Сході, і в Україні. Але вже на спільній прес-конференції невдоволення лідери не стримували. Меркель заявила, щоЄвропа більшене можеповністюпокладатисянаСШАякнапартнеранасвітовій арені.ТеперНімеччинабудепрацюватизКитаємнадвирішенням світовихпроблем.Трамп,всвоючергу,намагавсявідбутися жартами,мовляв,унихзМеркельє щось спільне,натякаючинанепідтвердженуінформаціюпро прослуховуваннянімецькихвисокопоставлених політиківприОбамі.АлеМеркельжартне оцінила, непосміхнувшисьТрампуу відповідь.

КрімколючихзаявМеркельТрампамігчекатищеодин неменшнеприємнийсюрприз.За інформацієюIndependent, американськийпрезидентзабувзабронюватиготельвГамбурзі.ХотівзупинитисявготеліFourSeasons,алене зміг-до квітнявсі156номеріввикупиладелегаціязСаудівськоїАравії.НазустрічТрампупішлаадміністраціяГамбурга,президентуСШАіпершійледідозволилипожитивгостьовомубудинкусенату.
Упершийденьсамітусильнихсвіту цьогоГамбург зустрів масштабними протестами. Мирні акції, парад зомбі і танцювальні флешмоби антиглобалістів, представників лівих партій і активістів еко-руху напередодні G20 переросли в справжні сутички. Учасники демонстрації "Ласкаво просимо в пекло", в якій взяло участь близько 8 тис осіб, кидали в правоохоронців петарди. Останні в свою чергу застосували водомети. Але заворушення продовжилися: протестуючі кидали в правоохоронців "коктейлі Молотова", підпалювали барикади і палили машини, проколювали шини автомобілів учасників офіційних делегацій та навіть потрапили сигнальною ракетою в поліцейський вертоліт. За заявами поліції Гамбурга, в результаті сутичок з протестувальниками постраждали більше 200 правоохоронців, 100 активістів затримали.

За інформацією Bild, протестувальникинапалинаохоронуготелюPark Hyattвякому,крімПутіна,зупинилисяпрезидентПівденноїКореїіпрем'єрАвстралії.АМеланіяТрамп,за інформацієювидання,ізовсім невстигладо початкупершоїдискусійноїсесії,-близькополудняпротивникиG20взяли в облогугостьовийбудиноксенату,дезупиниласяпараТрамп,іохоронапершоїледіприйняларішення незалишати будівлю,покивсе невтихомириться.

Картковий будиночок по-німецьки.ПершийденьсамітувКонгрес-центріГамбургастартувавтрохи пізнішеполудня.канцлерНімеччини Ангела Меркель, направахгосподині,зустрічалагостейначервоній доріжцібіля входу.ЗМІпомітили,щопрезидентівСШАіРосіївоназустрілабеземоційіпосмішок,лишепотиснувшиїмруки.Аосьпрем'єруКанадиДжастінуТрюдоіпрезидентуФранціїЕммануелюМакронувонане тількирукупотисла,алеіпоцілувалаїхвщоку,привітнопосміхаючись.Незважаючинацепрес-секретарпрезидентаРФДмитроПєсковзаявив,щоМеркельзустрілаПутінаяк"привітнагосподиня".

Реклама

Після"сухих"рукостисканьзМеркельПутініТрамппройшливзонуочікуванняКонгрес-холу,деопинилисязаоднимстоликом.Журналістам,якібулипоруч,пощастилозробитикадрипершого рукостискання президентів.РосійськіЗМІпоспішилизаявити,щоПутінвитримавзнаменитерукостисканняТрампа,якийнавіть"по-дружньому"поплескавпрезидентаРФпоплечу.

Офіційну частину саміту відкрила дискусійна сесія по боротьбі з тероризмом. Це питання у лідерів "двадцятки" суперечок не викликає, тому, за словами Меркель, даний пункт увійшов до підсумкового комюніке майже без змін. Як розповіла Меркель, країни "двадцятки" домовилися співпрацювати в боротьбі з тероризмом і більш ефективно обмінюватися інформацією в цій галузі, а власники інтернет-ресурсів зобов'язані оперативніше видаляти повідомлення, що носять терористичний характер. По клімату лідери G20 до розуміння не прийшли – американська делегація довго блокувала комюніке саміту з цього питання. В результаті Ангела Меркель заявила, що всі, крім Штатів, підтвердили прихильність Паризькій кліматичній угоді.

Але,незважаючинавсюважливістьізначимістьG20увагасвітовоїпресибула прикутадопершоїзустрічіПутінаіТрампавіч-на-віч.ВиданняNewsweekописувалопереговори,якзустрічдвохмачо,яківідсвогоне відступлять. BBC,посилаючисьнасловафізіономіста,назвав першерукостисканняпрезидентівСШАіРФвкулуарахКонгрес-холузустріччюдвохальфа-самців.

"Але мова їх тіла говорить абсолютно про інше. Першому рукостисканню Трамп надає дуже велике значення. Це рукостискання на рівних – ніхто з них не поклав свою руку поверх іншої. Але подивіться, потім Трамп отримує фору. Він поплескав Путіна знизу по руці, це домінуючий жест. Якщо ви зустрічаєтеся з кимось, кого трохи остерігаєтеся, або не впевнені в своїх силах, ви не будете робити зайвих жестів або дотиків. І Трамп подвоює свою перевагу: коли вони стояли поруч, він поклав руку на спину Путіна. Це ще один домінуючий жест", – вважає фізіономіст Мері Чівіелло.

Однак,якправильнопомітилизахідніжурналісти,ТрампзПутінимвелисебедужестримано.ПершіфотозустрічіЗМІтутжепорівнялизкадромзпопулярногоамериканськогосеріалу"Картковийбудиночок",деакториграютьрольпрезидентівРосіїВіктораПетроватаСШАФренкаАндервуда.

19702219_1878757102138214_3520880225043728006_n

В тренді
Всі дізнаються правду – РНБО проведе аудит держземель в Конча-Заспі і Пущі-Водиці
В тренді
Екс-нардеп побив "слугу народу" Соломчука в прямому ефірі: відео
Фото: скріншот
В тренді
Загрожують катастрофічні наслідки: РФ збільшила кількість кібератак на Україну
Ілля Вітюк, фото: СБУ
Реклама

ЗустрічсправжніхДональдаТрампаіВолодимираПутінапочаласяіз запізненнямнапівгодини,якразколиАнгелаМеркельвідкриладискусійнусесіюз питань клімату.ТрампажорсткокритикуютьзарішеннявийтизПаризької кліматичної угоди,тому,за інформацієюзахідноїпреси,він,напевно,іпроігнорувавцюдискусію.Замістьзаявлених35хвилинпереговориТрампазПутінимзазачиненими двериматривали,за інформацієюБілого дому, 2 год16хвилин.Щоне вписуєтьсявповідомлення CNN, якийписав,щоТрампудо розмовизПутінимпідготуваливсьогокількасторіноктекступоодній-двіпропозиціїз кожного питання.

За словами Рекса Тіллерсона, через годинупісляпочаткурозмовизазачиненими дверимаамериканськаделегаціявідправилаМеланіюТрампнарозвідку,щобтаспробувалазабратичоловіказпереговорів,яківжеітакзатягнулися."Всістоялибіля дверей.Янавітьдумаю,щовони(членикомандиТрампа-Авт.)відправилипершуледіперевірити,чи зможевонанасзабратизвідти,алецетежне спрацювало",-розповівТіллерсон.

Українське питання. Трамп назвав зустріч з Путіним "приголомшливою", а Тіллерсон сказав, що між президентами склалася "позитивна хімія". "Зрада" це або "перемога" для України покаже завтрашній візит Рекса Тіллерсона в Україну. Напевно держсекретар поділиться деталями розмови президентів США і РФ. З офіційних заяв відомо, що Трамп кілька разів нагадував Путіну про триваюче в США розслідуванні про втручання Москви в американські президентські вибори. Але, за словами Рекса Тіллерсона, лідер РФ заперечував причетність Кремля. Домовилися США і РФ про введення з 9 липня перемир'я на південному заході Сирії, а ось з північнокорейської проблеми погляди Трампа і Путіна розходяться.

Також, за словами Рекса Тіллерсона, лідери обговорили і українське питання. Трохи більше про це розповів глава МЗС РФ Сергій Лавров. За його словами, американський президент не пропонував якусь альтернативу Нормандського формату, запропонувавши рухатися в форматі Мінських угод. "Під час обговорення України американська сторона повідомила, що вони призначили спеціального представника по сприянню зусиллям щодо врегулювання української кризи. І домовлено створити канал між представниками РФ і США, щоб скористатися наявними можливостями, які є у США для просування врегулювання на основі Мінських домовленостей з урахуванням і, спираючись на той потенціал, який закладений в Тристоронній контактній групі і в Нормандському форматі", – заявив Лавров.

Йдеться про реанімацію переговорного каналу Нуланд-Сурков, адже буквально за пару годин до початку зустрічі Трампа з Путіним США призначили колишнього посла США в НАТО Курта Волкера спецпредставником Держдепу з української врегулювання. Для України це дуже хороший сигнал. Ще ніколи в історії в Держдепі не було спецпредставника суто з українського питання. Як вже раніше повідомляв "Сегодня", Курт Волкер – людина сенатора- "республіканця" Джона Маккейна, який відстоює ідею надання Україні летальної зброї. При Обамі Вікторія Нуланд в Держдепі обіймала посаду помічника держсекретаря з питань Європи і Євразії. Вона досить часто зустрічалася з помічником президента РФ Владиславом Сурковим. Його називають архітектором анексії Криму, сепаратизму і подальшої російської інтервенції на Донбас.

Реклама

ДругийзаключнийденьсамітуG20,посуті,такожпочавсязукраїнськогопитання-заробочимсніданкомвготеліAtlanticВолодимирПутін,ЕммануельМакроніАнгелаМеркельобговорилиросійськувійськовуагресіюнаДонбасі.ЗасловамиПєскова,лідерипогодилисядосягтивиконаннядомовленостіпро припиненнявогню.

"Єрозуміння,щопотрібновжити дієвих заходів,якіпривелибдо реальногоприпиненнявогнюналінії зіткнення,ізабезпечити відведенняважкихозброєнь.Єрозуміння,щопотрібноготуватипорядок деннийчерговоїтелефонної розмовивНормандськомуформаті.Уцьомупланієповнепорозуміння",-заявивПєсков.

НапідсумковійврамкахG20прес-конференціїАнгелаМеркельтакожпідтвердила,щоназустрічізМакрономіПутінимвонидомовилисярухатисявтрекуМінськихугод.Алеприцьомувонапідкреслила,що"якосьдивнобулообговорюватиУкраїнубезУкраїни".Томунаступного разувонипроведутьпереговоризПетромПорошенком,щобзновуспробувативирішитивсі спірніпитання,яких,за словамиканцлераНімеччини,чимало.

Всі подробиці в спецтемі Нове загострення у війні з Росією

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти