Французький експерт: Скільки ще Путін зможе витримати санкційну дієту?

19 березня 2015, 17:20

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

Санкції проти РФ скасують, коли останній російський солдат залишить українську землю, вважає Бернар-Анрі Леві

Сьогодні починає роботу Рада ЄС, в ході якого лідери країн-членів союзу серед інших питань обговорять ситуацію в Україні та санкції відносно Росії. Перебуває в Брюсселі український прем'єр Арсеній Яценюк заявив під час візиту, що дискусія може йти тільки про продовження і підвищенні санкцій відносно РФ. Минулого тижня ЄС вже пролонгував персональні санкції (заборону на в'їзд до ЄС і заморожування активів) проти 150 росіян і 37 юросіб до вересня 2015-го. Економічні санкції збираються продовжити в червні, правда, єдності з цього питання в ЄС дедалі менше.

Реклама

Ми розпитали світових експертів про ефективність санкцій, перспективи їх продовження і реакції на них жителів Заходу. Всім експертам ми ставили однакові запитання. Пропонуємо відповіді Бернара-Анрі Леві.

Бернар-Анрі Леві, французький політичний журналіст, філософ, письменник

1. Наскільки ефективні санкції ЄС проти РФ?

Введені ЄС обмеження проти РФ дуже ефективні з однієї простої причини. Росія – це клептократична держава (де уряд використовує владу для особистого збагачення. – Авт.), і політика диктатури там переплітається з клептократією. Російській владі та її олігархам вдалося сконцентрувати практично весь портфель ресурсів у своїх руках. З такими людьми війну потрібно вести іншими, саме економічними способами: армією і зброєю санкцій, які вже завдали значної шкоди економіці, владі і російським олігархам. Думаєте, скільки ще Путін зможе витримати таку санкційну дієту?

Реклама

2. Може, ЄС повинен посилити санкції? Коли ЄС може послабити санкції? Від чого це залежить?

Поки на українській землі присутні російські солдати, ЄС буде зберігати і посилювати санкції.

Зрештою, звичайно, санкції будуть ослаблені і скасовані. У цьому зацікавлені всі! Але за однієї умови: коли останній російський солдат залишить українську землю. І коли я кажу про українську землю, я маю на увазі і Крим. ЄС, і я особисто, ніколи не схвалимо незаконну окупацію півострова. По-друге, зараз Путін тисне на ЄС (у багатьох європейських країнах діє потужне російське лобі. – Авт.), щоб домогтися скасування санкцій, і продовжити сепаратистське насильство.

3. Які ще мирні кроки ЄС може зробити, щоб зупинити агресію РФ проти України?

Знову і знову санкції. Так говорив напередодні свого вбивства істинний російський патріот Борис Нємцов. Рекомендую почитати чудову книгу американця Білла Браудера ("Червоне повідомлення: як я став ворогом Путіна №1". – Авт.), розробника закону Магнітського (після його прийняття російським чиновникам, причетним до смерті адвоката Браудера Сергія Магнітського, заборонили в'їзд в США і закрили доступ до американських банків. – Авт.). У книзі описано, який вплив можуть надати санкції на РФ і її керівників.

Санкції – не смертельна зброя, від них ще ніхто не вмирав, але зброя величезної сили, яку ми не використовуємо в повній мірі.

Особисто я у Франції завжди наводжу приклад закон Магнітського: зараз ідея закону Магнітського поширюється на всю Європу.

Реклама

4. Як західні політики і жителі країн ЄС і США відгукуються про санкції?

Все залежить від того, з ким ви будете розмовляти. У Франції думки політиків з цього питання сильно розділилися. У вас теж є вкрай праві політики, які є агентами путінської пропаганди. Вони проти санкцій і постійно повторюють, що ми не повинні ізолювати РФ, принижувати її, тому повинні послабити або скасувати санкції. Є також думки (в ЄС та Франції. – Авт.), можливо їх більшість, хто не вірить в подібні доводи.

Не думаю, що багато країн ЄС тішать себе ілюзіями. Вони розуміють, що Кремль намагається дестабілізувати Європу через Україну. І тільки сильна відповідь може зупинити Росію.

У цьому питанні санкції – це мінімум, який ми можемо зробити.

Відповіді решти експертів читайте в завтрашньому номері газети "Сегодня" і на сайті "Сегодня.ua".

Реклама

Всі подробиці в спецтемі Нове загострення у війні з Росією

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти