Європейський суд виніс рішення про люстрацію екс-чиновників часів Януковича

17 жовтня 2019 15:38

П'ятеро колишніх держслужбовців тепер отримають фінансову компенсацію за моральну шкоду

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) ухвалив рішення на користь п'ятьох колишніх українських чиновників часів Януковича, які були звільнені з державної служби відповідно до ухваленого в 2014 році закону про люстрацію.

Реклама

Про це повідомляє "Європейська правда".

П'ятеро колишніх держслужбовців В'ячеслав Полях, Дмитро Басалаєв, Олександр Ясь, Роман Якубовський та Сергій Бондаренко подали позов до ЄСПЛ, в якому вони оскаржили своє примусове звільнення в 2014 році.

Так, перших трьох заявників звільнили відповідно до закону про люстрацію в жовтні 2014 року, на тій підставі, що вони обіймали посади на державній службі в 2010-2014 роках, тобто під час правління колишнього президента Віктора Януковича. Четвертого заявника звільнили за несвоєчасну подачу заяви про люстраційну перевірку, а п'ятого – за те, що він обіймав посаду другого секретаря райкому Комуністичної партії в період до 1991 року.

Екс-чиновники намагалися через українські суди поновитися на посаді, але позови були або зупинені, або відхилені судом. Так, Полях, Басалаєв і Ясь скаржилися в ЄСПЛ на нерозгляд їх позовів національними судами. Також всі заявники скаржилися на своє звільнення і наслідки, яке воно спричинило для них.

Реклама

Читайте також: Конституційний суд знову не прийняв рішення про люстрацію

Врешті у справі "Полях та інші проти України" ЄСПЛ одностайно встановив порушення статті 6 (право на справедливий суд) Європейської конвенції з прав людини у зв'язку із занадто тривалим розглядом справ трьох перших заявників на національному рівні та порушення статті 8 (право на повагу до приватного життя) Конвенції по всіх п'ятьох заявниках.

Не пропусти!
Герой дня на Євро-2020: 5 дій Симона Кьяера, які врятували Еріксена і Данію
Симон К'єр втішає дружину Еріксена

"Суд постановив, що Україна повинна виплатити кожному заявнику 5000 євро як відшкодування моральної шкоди. Суд також присудив виплатити 1500 євро першому заявнику і по 300 євро другому-п'ятому заявникам на кожного на відшкодування судових витрат. Суд встановив, що право трьох заявників на справедливий суд упродовж розумного терміну було порушено, оскільки судові процедури щодо їх звільнення вже тривають понад 4,5 роки і до сих пір не завершені", – йдеться в рішенні суду.

Суд також визнав, що за часів правління Януковича система державної служби та демократичного врядування України було під питанням, проте не вважає це підставою для звільнення даних осіб.

"Отже, зазначений закон (про люстрацію – ред.) не брав до уваги особисту роль, яку грали заявники, а також те, чи були вони особисто пов'язані з недемократичною діяльністю, що мала місце в період правління колишнього президента. У цьому сенсі український закон про очищення влади відрізняється від процедур люстрації, які були введені в інших державах Центральної та Східної Європи і які були більш цільовими і вузьконаправленими", – йдеться в рішенні.

Реклама

Як повідомляли новини "Сьогодні", в липні президент Володимир Зеленський вніс в Раду законопроект про люстрацію Порошенка та інших чиновників. Зміни до закону про очищення влади стосуються тих нардепів та чиновників, які працювали в органах влади з 2014-го по травень 2019 року.

Така ініціатива була зустрінута в багнети не тільки в Україні, а й на Заході. У G7 зробили заяву щодо нової люстрації від Зеленського. Дипломати "Великої сімки" розкритикували ідею президента і порівняли її з люстрацією в 2014 році.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти