Епоха Кучми: яким люди пам'ятають другого президента

9 серпня 2018, 18:24

Леонід Кучма святкує своє вісімдесятиріччя, а його колеги згадують роки правління другого президента України

"Скажіть, яке суспільство ми збираємося будувати, і я його будуватиму", – сказав одного разу другий президент України Леонід Кучма – і, як відзначають історики і експерти, йому це вдалося. Україна отримала світове визнання суверенної країни, незалежної – політично і економічно, рекордні показники ВВП, поліпшення життя громадян.

Реклама

Сьогодні, 9 серпня, другому президентові України Леоніду Кучмі виповнюється 80 років. Як хлопцю з села вдалося очолити країну, яким його згадують друзі дитинства, колеги з заводу і соратники у великій політиці? Яскраві сторінки життя ювіляра – в матеріалі "Сьогодні".

Леонід Данилович Кучма – єдиний, хто зміг протримати президентську булаву 10 років. На першу інавгурацію він скромно ввійшов через бічні двері парламентської зали – схоже, нервував і поправляв піджак.

Його президентський шлях почався зі стежки через густий ліс з вовками. Тоді ще рудий хлопчисько, він щодня проходив по вісім кілометрів – йшов в сусіднє село, до школи.

"Списувати не давав, але все бачив, так через парту глядь: помилка, Тоню. Розпитайте на перерві – він обов'язково скаже. Математика міцно, але взагалі в усьому був молодець, голова варила", розповіла однокласниця Леоніда Кучми Антоніна Сердюк.

 Леонід Кучма закінчив фізико-технічний факультет Дніпровського університету. На "Південмаші" Кучма довів: він – першокласний ракетник. Тоді майбутнього голову держави в ньому видавало одне: підпис.

 

"Що мені ще подобалося в ньому – у нього дуже гарний підпис. Бачили? Не дроти накручені, а така оригінальна "Л. Кучма" малюсінька", – зазначив колишній колега Леоніда Кучми Борис Васильєв.

Реклама

1_38Підпис Леоніда Кучми. Джерело: wikimedia

Так само, як ракету – стрімко вгору, – Кучма-президент запустив пізніше і економіку України. На початку 1994 року на руках у населення були купони. Рахувати доводилося хіба що їхні численні нулі. Зарплати затримували, а то й зовсім не видавали, процвітав бартер. Бюджет не отримував грошей, і в країні була гіперінфляція.

Пізніше Кучма скаже: "Коли я прийшов, у нашій скарбниці хіба одні миші бігали".

"Він радянський директор найбільшого і в Україні, і Союзі підприємства, найбюджетнішого, фінансового забезпеченого, а у нього на рівні генів було почуття справедливості і вірності ринкового шляху", – зазначив завідувач відділом фінансової політики Адміністрації Президента України Леоніда Кучми (1993- 1994) Павло Гайдуцький.

Перехід від планової до ринкової економіки, поява власної валюти – гривні, – земельна реформа, ваучерна приватизація – це все дало результат: вперше в Україні зростав ВВП. Захід називав Україну східноєвропейським економічним дивом.

Дивом була і зовнішня політика того часу: курс на вступ до Євросоюзу і НАТО, і одночасно – тісна співпраця з Росією. Зараз це здається неможливим, а тоді Кучма майстерно тримав баланс. Такий його підхід пізніше назвуть "багатовекторністю".

"Ентоні Лейк, який був при Клінтоні, рекомендував говорити безпосередньо і відверто з такими людьми, як Кучма і Горбулін. Ми були абсолютно не МЗСівського стилю люди. І він, і я говорили те, що вважали за потрібне – напевно, в цьому плані ми просто дивували американців", – розповів секретар РНБО (1996-1999), радник президента України Леоніда Кучми Володимир Горбулін.

"Одна людина в адміністрації президента Росії, що працювала раніше, мені сказала: Леонід Данилович – сказав він, – довгі роки дуже майстерно і професійно водив нас за ніс ... Розуміли ... і нічого зробити не могли", – зазначив прес-секретар Президента України Леоніда Кучми (1998-2001) Олександр Мартиненко.

Нічого не змогла зробити Росія і в 2003 році, коли тривало протистояння навколо острова Тузла в Керченській протоці. Це було очевидне і зухвале зазіхання на українську територію, а, отже, і на суверенітет нашої держави. Події розгорталися швидко і загрозливо, і президент Кучма перервав офіційний візит до Бразилії, щоб прилетіти до Криму.

"Поведінка було гранично рішуча. Якщо буде наближення до острова небезпечним і може розглядатися, як порушення кордону українського, то починати активні дії. – Відкривати вогонь? – Звичайно!" – поділився спогадами Горбулін.

Реклама

До відкритого конфлікту тоді не дійшло – Кучма лицем до лиця переговорив з Путіним і змусив Росію відступити.

"Вони разом полювали, і Путін заздрив Кучмі, як той влучно стріляє", – додав Горбулін.

"Україна – не Росія" – ці слова Кучми стали крилатими. Його розуміння кардинальних відмінностей двох країн, двох народів, унікальна здатність вести переговори з будь-ким і, головне, – вміння переконувати опонента в своїй правоті, – згодилися через 10 років після його президентства, в критичному для України 2014 році.

"Той факт, що його чинний президент запросив очолити переговорну групу в Мінську – саме це свідчить про те, що він є справжнім дипломатом", – зазначив міністр закордонних справ України (2003-2005) Костянтин Грищенко.

Сам Кучма ні дипломатом, ні політиком себе не вважає. Говорив про себе просто: "я – ракетник". Втім, скромне самовизначення лише підкреслює його внесок у новітню історію України. "Данилович, прости! Данилович, повернись!" – з такими словами українці відпустили з поста президента і сьогоднішнього іменинника Леоніда Кучму.

"Всі ці питання, хто найвдаліший президент – все одно буде він", – резюмував Олександр Мартиненко.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти