Експерти про досягнення Яресько: Розібралася з боргами, але не радиться з бізнесом про податки

28 серпня 2015 8:30

Олександра Захарова Олександра Захарова

Міністр домоглася успіху в переговорах з МВФ і кредиторами, але роботу з податкового та митного напрямків потрібно покращувати

Делегація Мінфіну за підсумками багатомісячних переговорів домовилася про умови реструктуризації держборгу України, що вберегло Україну від дефолту і дозволило списати майже $ 4 млрд боргів. Раніше цього року Мінфін домовився про нову програму фінансування від МВФ – близько $ 17,5 млрд, два транші з якої країна вже отримала (близько $ 6,7 млрд). Відповідальна за обидві ці ключові домовленості міністр фінансів Наталія Яресько, якій реально є про що відзвітувати зважаючи на прийдешні перестановки в уряді.

"Сегодня.ua" попросив експертів оцінити діяльність Наталії Яресько на посаді міністра фінансів (зайняла пост 2 грудня 2014). Економісти зазначають, що у глави Мінфіну виходить проводити оплати зовнішніх боргів і домовлятися з міжнародними кредиторами, при цьому з податкової реформи і фінансування регіонів біляфронтвої зони до відомства питання є.

ПОДАТКИ І КРЕДИТИ . Робота Мінфіну – одна їх найпомітніших, і, враховуючи загальноекономічні проблеми, ситуація непогана, сказав "Сегодня" президент Центру антикризових досліджень Ярослав Жалило: "Останнім часом зросли залишки на єдиному казначейському рахунку, тут можна записати в плюс те, що було організоване належним чином збирання податків. Вкрай важливі досягнення – це реструктуризація боргів, забезпечення обслуговування зовнішнього боргу. Кілька критичних оплат було забезпечено". А ось до неоднозначних речей можна віднести розробку нового Податкового кодексу, зазначає експерт: "Тут бізнесу не подобається, що він відсторонений від процесу. Повторюється ситуація з минулим Податковим кодексом, коли для виду консультації з бізнесом проводили, але по факту їх думку не враховували. Помилкою я вважаю і постійні розмови Яресько про дефолт: звичайно, це робилося зважаючи на переговори з кредиторами в США, але такі заяви тримали в напруженні і бізнес і населення. Інформаційна політика повинна бути обережнішою. Ще одна проблемна річ – питання діяльності Митниці. Мінфін мало цією темою займається, на відміну від правоохоронців і губернаторів – наприклад, Геннадія Москаля на Закарпатті. Постійно говорять і про проблеми з виплатами в зоні зіткнення на Сході – там не налагоджене фінансування. А ось переговори з МВФ і Світовим банком за кредитами можна записати в заслугу Яресько, як і координацію в цьому питанні з Нацбанком".

БОРГИ ПО СУБСИДІЯХ . У той же час президент Украналіцентру Олександр Охріменко вважає, що успіхів у діяльності Мінфіну не так багато: "Звичайно, списання частини боргів називають успіхом, але думка за кордоном не така однозначноа – там такі дії оцінюють як фактичне оголошення дефолту, що позбавляє нас міжнародних інвестицій на 3-5 років. Успіхом було б, якби всі борги виплачувалися вчасно без реструктуризації. Нічим похвалитися і на валютно-фінансовому ринку, фінансова система повністю розбалансована. Кажуть, що є гроші на казначейському рахунку, але питання, чому тоді не проплачуються борги по субсидіях, заявляють про профіцит, але немає грошей на підвищення соцстандартів. Про інвестиції за цей рік ні Яресько, ні Яценюк не говорять – тут теж нічим хвалитися".

ІМІДЖ . На своєму посту Наталія Яресько виглядає як один з найпрофесійніших міністрів, вважає політолог Олександр Палій: "Вона виглядає некорумпованою, говорить досить правильні речі. А ось результати переговорів щодо кредитів та боргами – звичайно, її заслуга, але тільки частково. Там американці вплинули на кредиторів, це ж не результат того, що вони були зачаровані Яресько. Непогано йдуть переговори з МВФ і Світовим банком. Але їй складно бути відірваною від політики і результатів роботи Кабміну в цілому, тому провали уряду з дерегуляції та корупції відбиваються і на її іміджі".

Реклама

Не пропусти!
Австрія – Північна Македонія: онлайн матчу суперників України на Євро-2020
Збірна Австрії проти Північної Македонії

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти