Експерт з документами в руках розбив слова Путіна про "незаконну передачу" Криму і "російського "Севастополя

У Росії були тільки два міста федерального підпорядкування – Москва і Санкт-Петербург

Заяви президента РФ Володимира Путіна про те, що навіть після "незаконної передачі" Криму Українській РСР 1954 року і після розвалу СРСР 1991-го, Севастополь завжди юридично входив до складу РРФСР і Росії , легко спростовуються офіційними документами.

Про це старший науковий співробітник американського Інституту Катона, російський економіст і екс-радник Путіна Андрій Ілларіонов пише в своєму блозі в "Живому журналі".

Реклама

"НЕЗАКОННА ПЕРЕДАЧА КРИМУ"

Експерт нагадав, що стаття 16 Конституції РРФСР 1937 року і стаття 15 Конституції УРСР 1937 діяли 1954 року, становили, що території союзних республік не можуть бути змінені без їхньої згоди. Опис правочинів, якими володіє союзна республіка в частині визначення її кордонів, міститься в статті 19 Конституції Української РСР і статті 19 Конституції УРСР. У статті 19 Конституції Української РСР (аналогічно зміст статті 19 Конституції УРСР) веденню союзної республіки в особі її вищих органів влади та органів державного управління підлягали:

в) подання на затвердження Верховної Ради СРСР утворення нових країв і областей, а також нових автономних республік і областей у складі Української РСР;

Реклама

г) затвердження меж і районного поділу автономних радянських соціалістичних республік та автономних областей;

д) встановлення меж і районного поділу країв і областей ...

Таким чином, пише експерт, у веденні самої союзної республіки перебували питання зміни меж автономних республік, автономних областей, кордонів і районного поділу країв і областей всередині союзної республіки.

Реклама

Що ж стосується повноважень щодо зміни меж між союзними республіками, то вони, згідно з Конституцією СРСР 1936 р (в редакції від 8 серпня 1953 г.), ставилися до ведення Союзу РСР:

Стаття 14. До відання Союзу Радянських Соціалістичних Республік в особі його вищих органів державної влади і органів державного управління належать:

д) затвердження змін кордонів між союзними республіками;

Отже, повноваження щодо ухвалея рішень про зміну кордонів між союзними республіками належали Президії Верховної Ради СРСР і Верховній Раді СРСР, підкреслює екс-радник Путіна.

Саме ці органи й ухвалили рішення про передачу Кримської області з РРФСР до УРСР, яке вимагалося згідно з діючим тоді законодавством.

01.jpg_11


02_31

Це саме той Закон Верховної Ради СРСР, про нібито відсутність якого заявив Путін, зауважує експерт.

Він нагадав, що аналогічна процедура (ухвалення законів Верховною Радою Української РСР або ж ухвалення указів Президією Верховної Ради СРСР за наявності подань з боку Президій Верховних Рад союзних республік і за відсутності попередніх рішень Верховних Рад союзних республік) застосовувалася і щодо інших змін кордонів між союзними республіками.

Таким чином, перше твердження Путіна про нібито "незаконну передачу Криму зі складу РРФСР до складу Української РСР" не відповідає дійсності, передача Кримської області зі складу РРФСР до складу Української РСР 1954 року була проведена в точній відповідності з діючим на той час законодавством СРСР, підкреслює Ілларіонов.

"ЗАБУТИЙ СЕВАСТОПОЛЬ У СКЛАДІ РОСІЇ"

Що стосується міста Севастополь, то використаний Путіним відносно його термін "місто центрального підпорядкування" в радянській адміністративній практиці не використовувався, підкреслив Ілларіонов. Використовувався інший термін – "місто республіканського підпорядкування".

У період з 1955 р по 1991 р в списку міст республіканського (РРФСР) підпорядкування було тільки два таких міста – Москва і Ленінград. Міста Севастополь в цьому списку не було. У ці роки Севастополь знаходився в списку міст республіканського підпорядкування у складі України.

Див .: РРФСР. Адміністративно-територіальний поділ на 1 січня 1981 року  (сс. 5 і 510),

а також:

Територіальний поділ Української РСР з 1961 по 1991 рік

Міста республіканського підпорядкування

Москва

Ленінград

і

Адміністративний поділ УРСР на 1 квітня 1963 року

список міст республіканського підпорядкування:

Київ

Севастополь

Згідно з довідником СРСР. Адміністративно-територіальний поділ союзних республік на 1 січня 1980 р., виданим Президією Верховної Ради СРСР, Севастополь знаходився саме там, куди його і передали 1954 р, – у складі Української РСР, в якій він (нарівні з Києвом) отримав статус міста республіканського (Української РСР) підпорядкування:

1/5

Про знаходження Севастополя у складі України свідчать також і дані Всесоюзних переписів населення 1959, 1970, 1979, 1989 років. У списку міст РРФСР Севастополя немає, зате він є у списку міст Української РСР:

- Чисельність міського населення РРФСР, її територіальних одиниць, міських поселень і міських районів за статтю;

- Чисельність міського населення союзних республік (крім РРФСР), їх територіальних одиниць, міських поселень і міських районів за статтю Украинская РСР.

За даними Всеросійських переписів населення 2002 року і 2010, проведених вже тоді, коли безпосередньо сам Путін був президентом і прем'єр-міністром Росії, в складі Російської Федерації м.Севастополя не було:

- Чисельність населення міських населених пунктів Російської Федерації

Проте він легко знаходиться у складі України:

Чисельність і склад населення України за підсумками Всеукраїнського перепису населення 2001 року

У списку Територія та адміністративно-територіальний поділ суб'єктів Російської Федерації на 1 січня 2010 р. (тобто після 8 років перебування Путіна на посту президента і після двох років його перебування на посаді прем'єр-міністра Росії), ... були тільки два міста федерального підпорядкування – Москва і Санкт-Петербург, в ньому не було Севастополя, нагадав експерт.

Таким чином, і друге твердження Путіна "про Севастополь просто забули, і він не передавався зі складу РРФСР до складу України. Так що формально і юридично він завжди був у складі Росії" не відповідає дійсності. Севастополь не було забуто, 1954 року його було передано до складу Української РСР, в якій він отримав статус міста республіканського (УРСР) підпорядкування, робить другий висновок Ілларіонов.

Раніше сайт "Сегодня" повідомляв, що  російський юрист зловив Путіна на маніпулювання фактами щодо "російського" Севастополя  і заявив, що господар Кремля повинен покаятися в принципі в нелегітимності свого правління.

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал
влада
Реклама
У тренді: влада
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Пряма трансляція
Опитування
Влада
Візит Зеленського до Байдена у Вашингтон
Докладніше
Комаровський в темі
Який тест на COVID-19 надійніший
Думка Комаровського
Читати статтю
АКТУАЛОЧКА
Збираєшся на пікнік?
Де краще купувати продукти
Хочу дізнатись
Кейт Вінслет для LA Times
Гороскоп
Твій гороскоп на сьогодні
Читати гороскоп
Спецпроект
Календар лайфхаків на літо
Серпень
Лайфхаки за календарем
Для батьків
Аптечка малюка у відпустці і дома
Зібрати
Сприятливі та небезпечні дні у серпні
Місячний календар на серпень
Що треба робити

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти