Єфремов: Переконання людей ще ніколи не перемагали зброєю

15 квітня 2014, 14:02

Олексій Біловол Олексій Біловол

Глава фракції ПР переконаний у безперспективності антитерористичної операції на Сході України

Олександр Єфремов, голова фракції ПР у парламенті, яка втратила більше половини своїх депутатів і опинилась в опозиції, один з перших публічно засудив режим Віктора Януковича і його оточення, у бліц-інтерв'ю "Сегодня.ua" висловив думку про безперспективність антитерористичної операції на Сході і закликав владу до переговорів.

Реклама

Уродженець Луганська і колишній губернатор Луганської області, який відкинув звинувачення в причетності до організації та фінансування сепаратистських акцій, запевняє, що протестні настрої на Сході викликані неврахуванням інтересів жителів цих регіонів. Нову владу регіонал звинувачує у спробі утиску російської мови, незважаючи на те, що закон про мовну політику так і не був скасований. Крім того Єфремов закликає без зволікання прийняти закон про місцевий референдум, який більшість на чолі з ПР за роки перебування у владі так і не схвалила у другому читанні.

Незважаючи на заяви СБУ і МЗС України про наявність доказів причетності співробітників російських розвідувальних і диверсійних підрозділів до протестів на Сході, Єфремов запевняє, що бунтують саме місцеві жителі. Про пересування російських військ біля кордону Луганської області глава фракції ПР не говорить, посилаючись на відсутність у нього таких даних, хоча представники українського МЗС і Міноборони таку інформацію озвучували.

Водночас Єфремов називає конкретні вимоги протестуючих і пропонує механізм виходу з кризи, що на сьогоднішній день рідкість серед політиків.

- Ще на початку грудня Ви прямо сказали в коментарі "Сегодня.ua": Схід і Південь краще не доводити. Судячи з останніх подій, Вас не почули і довели як мінімум Схід до точки кипіння...

Реклама

- Я можу сказати, що мене не чують і зараз. Коли я кажу, що ми повинні створити державу, в якій буде комфортно проживати всім людям, я це говорю не просто для красного слівця. Якщо є люди в державі, які дійсно ображені, які вважають, що їх не слухають, то це їх думка. У державі велику кількість людей, я не буду говорити про відсотки, які хочуть, щоб російська мова у них була державною.

- Хотілося б уточнити, вони хочуть рівності російської поряд з українською або зараз вже мова йде про тверду вимогу надання російській мові статусу другої державної?

- Сьогодні кажуть: поставте її другою державною, ви нас дурили вже ось так, – відповідає Єфремов, роблячи жест рукою по горлу... – Але агресивна більшість говорить: ні, цього не буде. Чому?! У будь-якій нормальній цивілізованій країні, унітарній країні, в якій завгодно – якщо там більше 10% розмовляють цією мовою, то навіть тоді роблять (створюють рівні права, а в деяких випадках навіть надають статус державної – авт.)... а у нас практично кожен другий...

Це не питання суверенітету держави, хоча багато хто його так розглядає. Це питання комфортного життя великої кількості людей в нашій державі

Далі. Люди кажуть: дайте нам самим можливість висловлюватися з деяких питань. Ми два роки тому прийняли в першому читанні закон про місцевий референдум. Що нам заважає прийняти його в другому читанні, там же не ставиться питання про відокремлення... мова йде про ті питаннях, які можуть бути визначені на місцевому рівні. Я сьогодні сказав Турчинову: якщо потрібно, давайте внесемо в нього правки, але його потрібно приймати. Тому що час іде...

Реклама

Люди в регіонах повинні відчути себе людьми. Вони мають відчути, що з ними рахуються, що вони не вигнанці, їх ніхто не принижує і не проклинає. А якщо ми приходимо до ВР і тебе починають принижувати і при цьому спікер парламенту не робить навіть зауваження. Така ситуація не може бути прийнятна. У регламенті прописано, що подібні дії неприпустимі. А регламент це закон. Чому він не виконується?!

У нас відсутнє найголовніше. Ми як і раніше не чуємо і не слухаємо один одного. Це найголовніша біда, яка є в нашій державі. У нас приходить одна влада і вважає, що може задавити якусь частину людей (не згодних з її думкою). В результаті знищуються державні кадри, і на зміну їм приходять все менш кваліфіковані кадри.

- Тобто якби новостворений Кабмін не був сформований за горезвісним квотним принципом, то у вас було більше підстав повірити в їх світлі ідеали?

- В ідеали вірити складно. Вірити потрібно діям. А якщо першою дією було скасування закону про мови, то зрозуміла реакція людей. Плюс подвійні стандарти – як виявилося в одних місцях (регіонах) можна захоплювати будівлі (адміністративні), в одних місцях – це терористи, а в інших національно-свідомі люди. Цього не розуміють.

Я згоден, що не можна застосовувати при цьому зброю, але її ж не можна застосовувати і тут і там. Кажуть, що там (на Сході) виникають питання сепаратизму і т.д... Але ж вони виникають на ґрунті того, що на думку людей не зважають. І до речі я в Луганську, коли розмовляв з людьми я ні від кого з них не чув (про бажання відокремитися від України)...

Реклама

- Але там є російські "туристи"? Це цей факт Ви підтверджуєте?

- Справа в тому, що у нас, у Луганській області кордон з Росією 786 км. Кордон. Люди по обидві сторони мають родинні зв'язки. Все дуже переплелось. І наші люди ходять туди. І їх – сюди. І коли запитуєш себе – а чи є там у вас росіяни? Звичайно. Напевно є.

В тренді
Українська армія одна з найсильніших в Європі: в США похвалили Україну

Але мені доповідають, що як ті, хто безпосередньо знаходяться в будівлі СБУ (Луганської), так і ті, хто туди заходить – це всі громадяни України і жителі Луганської області. І вони зайняли чітку позицію: ми нікого сюди не запрошуємо, щоб нас потім не звинуватили, що хтось замість нас приїхав і висловлює свою точку зору. Там знаходяться наші депутати – обласних, міських рад, які приїжджають, зустрічаються з цими людьми і вони їх знають.

- Скільки там людей, як в цілому в захоплених адмінбудинках на Сході, так і конкретно в луганському СБУ. І чого вони саме хочуть?

- Вони, якщо говорити про Луганськ – конкретно висловили свої вимоги. Російська мова – друга державна. І проведення референдуму про влаштування свого життя.

- Але там мова саме про влаштування життя в складі України?

- Я не знаю, про який саме референдум вони говорять. Коли говориш з одними – вони своє мають на увазі, інші – своє. Це питання переговорного процесу.

Представники влади – якщо самі не можуть, то нехай, принаймні, створять груп , яка може і яка буде наділена відповідними повноваженнями зустрічатися з цими людьми і напрацьовувати переговорний механізм і механізм прийняття рішень. Іншого не дано.

А замість цього чуєш: ми завтра армію піднімемо, ми будемо стріляти, будемо садити...

- Тобто ви вважаєте, що антитерористична операція, відповідний указ про початок якої підписав в.о. президента Олександр Турчинов – це в даних умовах шлях в нікуди?

Я вважаю, що переконання людей ще ніколи не перемагали зброєю. Немає таких прикладів. Можна, на якийсь період принизити, можна загнати. Але все одно час проходить і переконання перемагають зброю. Тому брязкати сьогодні зброєю і думати, що ми змусимо цих людей по-іншому думати – це безперспективно.

- Як ви ставитеся до російських військ на кордоні? Наскільки вони дестабілізують ситуацію?

- А я не бачив... мені ніхто не доповідав, що там є російські війська. Принаймні, на території Луганської області. Наскільки я знаю – росіяни давали добро нашим, щоб літаки могли зробити обліт кордону і подивитися, є там російські війська, чи ні. Принаймні ніхто мені не доповідав в нашій області, що там десь на кордоні стоять російські війська.

- Ви не вважаєте варіант відділення Луганської області можливим, чи поки ще немає таких радикальних переважаючих настроїв?

- У мене є соціологія... і я не хочу про неї говорити. Суспільство радикалізоване до межі. І вирішити цю проблему можна тільки шляхом переговорів.

- На закінчення скажіть, президентські вибори, призначені на 25 травня, сьогодні під загрозою? Чи ви вважаєте їх взагалі не актуально зараз проводити?

- Давайте подивимося. Нехай час покаже.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти