Два роки Мінським угодам: що далі

13 лютого 2017, 08:00

Ілля Требор

Зараз є багато прихильників того, що домовленості "Мінська-2" потрібно міняти

ДругимМінськимугодамвчоравиповнилосядвароки.Зацей частакіне вдалосядомогтисяприпиненняконфліктунасходікраїни,алевдалосяуникнутиповномасштабногонаступу."Сегодня"згадалаосновніположенняголовногодокументапро мирнаДонбасіідізналася,якимможестатийогомайбутнє.

Реклама

ІСТОРІЯ І ЦИФРИ. Необхідність доповнити перші Мінські угоди, датовані вереснем 2014 року, з'явилася після відновлення бойових дій на Донбасі в січні 2015 го. У підсумку, після сімнадцятигодинних переговорів, лідери України, РФ, Німеччини та Франції (так звана нормандська четвірка) підписали два документи: перший був такий, що Мінські угоди виконувати необхідно, а другий – як і в якому порядку це робити. Вже після цього тристороння контактна група (ТКГ) стабільно збиралася в Мінську двічі на місяць, іноді при необхідності додатково зв'язуючись по телефону. Однією з причин таких частих зустрічей стали переговори з обміну заручників. У полоні ж до сих пір залишається 110 осіб.

Другим фактором, який змушував ТКГ постійно бути в тонусі, виявилися постійні порушення режиму тиші. Так, всього через шість днів після підписання "Мінська-2" бойовики заявили, що зайняли Дебальцеве, яке, за згодою, повинно було контролюватися ЗСУ. Паралельно з цим розгорталися бої і під Маріуполем, за селище Широкине. Вже в кінці минулого року найгарячішою точкою виявилася Світлодарська дуга. Це ділянка лінії зіткнення, куди українські військові пішли після Дебальцеве. Нарешті, 29 січня 2017 року вибухнула криза в Авдіївці, через яку Україна скликала засідання Ради безпеки ООН.

ЩО ДАЛІ.Постійніпорушенняперемир'яіфактичноневирішенийконфліктвикликалихвилюкритики"Мінська-2".ОднакпрезидентПетроПорошенконагадав,щосамецідомовленостідалиУкраїнічасіможливістьдлязміцненняармії.Заразєбагатоприхильниківтого,щоположенняпотрібноміняти.

"Мінськ-2"виконавсвоє завдання-вінзупинивширокомасштабний наступ,якиймігпочатисязвійськовоїопераціївДебальцеве,-кажеполітологТарасБерезовецьідодає:-Алепередтим,якпереходитидо іншихформатів,наприклад"Мінська-3"або"Женеви+",необхіднодомогтисявідведенняросійськихвійськзтериторіїУкраїниівихідЗСУдо українського кордону".

В тренді
Пригрозив звільненням: Шмигаль різко відповів Кличку через локдаун
Реклама

Експертупевнений:не булобМінськихугод,-не булобісанкційпротиРФ,якіосьужедварокиістотностримуютьїїагресію.

Експерт-міжнародникАндрійБузаровзазначає,щозачас"Мінська-2"глобальногозагостреннянафронтіне відбулося,хочаібулиокреміепізоди.

"Але проблема в тому, що головна його задача полягала у врегулюванні, а не в заморожуванні. Що стосується перспектив, то формат переговорів все ж потрібно міняти. Хоча до цього сторони не готові: всі говорять про дотримання угод, але ніхто не зачіпає тему переформатування системи переговорів. А це можна зробити, з одного боку, розширивши склад переговірників і додати туди, наприклад, США чи Польщу, як важливих стратегічних партнерів. або ж навпаки – кількість потрібно зменшити до двох сторін: України і РФ, які в підсумку повинні домовитися без участі зовнішніх партнерів", – підсумував Бузаров.

Всі подробиці в спецтемі Нове загострення у війні з Росією

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти