Бійки, провокації та провалені закони: як Верховна Рада не змогла завершити роботу під куполом в VII скликання

14 жовтня 2014 16:45

Дар`я Нинько , Олексій Біловол , Віра Холмогорова

Депутати підтримали президентські поправки про боротьбу з корупцією, посилили покарання для роздавальників гречки на виборах і через зрив засідання не змогли прийняти поправки до бюджету про гроші для поранених бійців АТО

У вівторок, 14 жовтня Верховна Рада зібралася на пленарне засідання, – воно мало стати фінальним для цього складу українського парламенту. Поставити крапку на законодавчій роботі VII скликання нардепи припускали, прийнявши відразу кілька важливих документів. Починаючи від голосування за нового міністра оборони Степана Півторака та підтримки реформи Генпрокуратури, і закінчуючи масштабним антикорупційним пакетом від президента і Кабміну і боротьбою з "сівачами гречки" на виборах – все це, плюс цілий ряд економічних і соціальних ініціатив, – мали намір розглянути народні обранці.

Реклама

Усвідомлюючи важливість історичного моменту, з ранку до зали під куполом на Грушевського прибув глава держави Петро Порошенко, а також уряд практично в повному складі на чолі з прем'єром Арсенієм Яценюком.

ПРОКУРАТУРА І КОРУПЦІЯ. Спочатку, як кажуть, ніщо не віщувало біди: парламент голосував з такою швидкістю, і настільки злагоджено, що навіть спікеру Олександру Турчинову практично не доводилося вдаватися до своїх фірмовим умовлянням в стилі "колеги, зібралися" і "колеги, прошу всіх повернутися з буфету і кулуарів в зал".

293-ма голосами (при необхідному мінімумі в 226) депутати затвердили командувача Національної гвардії, 49-річного генерала Степана Полторака на посаді глави оборонного відомства.

poltorak_pap

Реклама

Президент і новий міністр оборони. Фото: AFP

З не меншим ентузіазмом взялися народні обранці і за прокурорську реформу. Прийнята конституційною більшістю нова редакція закону "Про прокуратуру" позбавляє відомства деяких функцій (зокрема, загального нагляду за додержанням і застосуванням законів), вибудовує чітку, вертикальну структуру (Генеральна прокуратура України – регіональні прокуратури – місцеві прокуратури) і вводить підвищені вимоги до претендентів на крісло держобвинувача. Нарешті, законопроектом передбачається, що основним органом прокурорського самоврядування стане всеукраїнська конференція працівників прокуратури, яка буде відігравати значну роль у вирішенні питань, пов'язаних із внутрішньою діяльністю органів прокуратури.

"Це загальна вимога європейських інституцій – позбавлення прокуратури фактично каральних і репресивних функцій ... Після підписання і опублікування цього закону у нас буде абсолютно нова прокуратура, яка не займатиметься каральними функціями, а стежитиме за тим, щоб у державі втілювалося верховенство закону", – каже "Сегодня.ua" політолог Кость Бондаренко.

Остаточно затвердили депутати і весь пакет антикорупційних законів, причому, жоден з проектів не був "провалений" або поставлений на повторне голосування.

- Давайте вобьем останній цвях в труну корупції! – Викрикнув Турчинов, ставлячи на голосування останній із законів, і задоволено видихнув, коли електронна система радісно запищала, сповіщаючи про прийняття закону.

Реклама

rsn_3173

Фото: С. Ревера

Після того, як кожен з п'яти законів буде підписаний президентом (а Петро Олексійович пообіцяв зробити це в найкоротші терміни) в Україні з'явиться Антикорупційне бюро, мета якого пильнуватиме за тим, чи не йдуть на держслужбу казнокради, і скільки чиновники витрачають на машини і будинки, єдиний реєстр чиновних декларацій (з усіма будинками та машинами) буде оприлюднений в Мережі, а українці зможуть, при бажанні, анонімно поскаржитися на корупціонера. Розкрити своїх кінцевих бенефіціарів, відповідно до одного із законів, повинні будуть і компанії, що дозволить дізнатися реальних власників великого бізнесу.

- Офшорна ера в Україні закінчилася. Тепер кожен чиновник буде, як на долоні, – заявив прем'єр-міністр Яценюк, вітаючи депутатів з прийняттям законопроекту.

СТОП, ГРЕЧКА! Прийняли депутати і законопроект №4741, серйозно посилює покарання за підкуп виборців, а також за різні інші порушення в ході виборчої кампанії.

Реклама

Так, зокрема, "пропозиція або обіцянка виборцю неправомірної вигоди за здійснення або нездійснення будь-яких дій, пов'язаних з реалізацією виборчого права або права брати участь у референдумі, карається обмеженням або позбавленням волі на строк до 3 років". Іншими словами, "сіячам гречки" тепер може бути непереливки...

А за надання такої агітаційної "неправомірної вигоди" підприємствам догодити за грати можна буде на всі 4 роки. До трьох років можна буде відсидіти і за перешкоджання роботі виборчих комісій та спостерігачів. Треба зауважити, що раніше всі ці правопорушення каралися лише штрафами.

Нарешті, за крадіжку виборчої урни можна буде сісти на 7 років.

Свою радість з приводу ухвалення даного закону вже висловив на своїй сторінці в Фейсбуці міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. "Ті, хто роздає гречку на виборах, повинні смакувати її в тюрмі!" – Задоволено процитував міністр слова прем'єра Яценюка, додавши, що чекає на підпис президента під цим законом якнайскоріше.

"А поки порушили десятки кримінальних справ щодо підкупу. Наприклад, вчора в Одеській області по відомому Ківалову ", – додав Аваков.

УПА І БІЙКИ. Після прийняття антикорупційних законів, задоволений робочим настроєм нардепів, Турчинов запропонував їм продовжити без перерви. Правда, побоювання спікера, що голод виявиться сильнішим спраги законотворчості, змусили його піти на крайні заходи:

- Вимагаю закрити буфет, щоб нам не втратити важливих депутатів, – заявив глава Верховної Ради.

Проте завершити останній пленарний день роботи скликання так і не вдалося: після закриття буфета ситуацію остаточно розпалила фракція "Свобода" – її лідер Олег Тягнибок зажадав включити до порядку законопроект про визнання Української повстанської армії воюючою стороною у Другій світовій війні, тим самим наділивши її бійців ветеранськими пільгами. Однак семиразові спроби зробити це були благополучно провалено депутатами.

В тренді
Хабар – один мільйон, свобода – п'ять. Заступник голови Харківської облради зможе вийти з СІЗО під заставу
Чиновника затримали під час отримання хабара в 1 млн 50 тис - від директора комунального підприємства. Колаж: "Сьогодні"

rsn_3858

Фото: С. Ревера

Паралельно зі зривом голосування закону про "героїв УПА" ріс градус протистояння і під стінами парламенту: ще зранку на Грушевського почали стягуватися прихильники "Свободи" (14 жовтня – День Покрови Пресвятої Богородиці також наголошується ними як день заснування УПА – ред.). Після звістки про зрив голосування на Грушевського знову запалали шини, в міліцію полетіли димові шашки, зав'язалася бійка.

rsn_3882

Фото: С. Ревера

Ряд депутатів також вирушили на вулицю, що зробило подальше голосування неможливим. Турчинов спочатку оголосив десятихвилинну перерву для консультацій з фракціями, а після і зовсім закрив засідання, пообіцявши, що доведеться зібратися знову. "Свобода", в свою чергу, заявила, що в зал голосування більше не повернеться ...

Як повідомив на своїй сторінці в "Фейсбуці" радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко, "затримано 50 учасників провокації у Верховної Ради. Затримання тривають".

"Зіткнення біля Верховної Ради тільки що закінчилися. Міліція застосувала силу в рамках, передбачених Законом. Від незаконних дій провокаторів постраждало 15 співробітників міліції. Розбито голови, переламані руки, вивихнуті суглоби. Станом на зараз затриманий 21 правопорушник, який кидав каміння, бив скло, кидал вибухові пакети, нападав на правоохоронців", – додав він.

767657567567

Фото: С. Ревера

За словами Геращенка, "не виключено, що за організаторами сьогоднішньої провокації стояли іноземні спецслужби Російської Федерації".

"Спроба зірвати роботу Верховної Ради не вдалася", – резюмував радник Авакова.

rsn_38062322342342

Фото: С. Ревера

Основні політичні сили, втім, тут же поспішили відхреститися від організації провокацій. "Свобода" не організувала жодної протидії, яке могло б привести до якихось надзвичайних діям, або травм", – запевнив нас віце-спікер від "Свободи" Руслан Кошулинський.

БІЙЦІ БЕЗ ГРОШЕЙ. Втім, незважаючи на те, що силове протистояння під Радою закінчилося, на вечірнє засідання український парламент збиратися не має наміру. "Вечірнього засідання парламенту сьогодні не буде. Коли парламент збереться на наступне засідання – це вже на розсуд Олександра Турчинова. Відповідно до регламенту, для того, щоб було наступне засідання, треба буде або звернення спікера, або 150 підписів народних депутатів", – пояснив "Сегодня.ua" Кошулинський, додавши, правда, що не виключає, що навіть в такому вигляді це засідання і було останнім.

При цьому, через зрив засідання підтримки народних депутатів так і не отримав цілий ряд важливих законів. Так, зокрема, не були проголосовані включені до порядку денного поправки до бюджету на 2014 рік про соціальний захист ветеранів, інвалідів та учасників антитерористичної операції.

Проект передбачає внесення змін в частині збільшення видатків за бюджетною програмою "Керівництво та управління у сфері соціального захисту інвалідів та ветеранів" на 2184,2 тис. Грн. та впровадження нової бюджетної програми "Забезпечення протезуванням..." в обсязі 7000 гривень", – йдеться в пояснювальній записці.

Залишився без уваги і проект "Про внесення змін до Закону України "Про волонтерську діяльність" (щодо розвитку громадянського суспільства в Україні та підтримки волонтерського руху), а також поправки, які посилюють контроль за витрачанням коштів на виборах.

До речі, що примітно, проект закону №4531а, про важливість прийняття якого (зокрема, для забезпечення голосування військовослужбовців в зоні АТО) раніше говорив глава ЦВК Михайло Охендовський, і зовсім не був включений до порядку денного...

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти