Дошка ганьби від Гройсмана, закон для Гонтарєвої і "остання допомога уряду" від коаліції. Як пройшов день у Раді

19 травня 2015 18:05

Віра Холмогорова

Депутати голосували за одні й ті ж рішення по кілька разів і не змогли визначити всіх кандидатів у Вищу раду юстиції

У народних депутатів почалася друга пленарний тиждень поспіль. І хоча спочатку повістка не обіцяла бути напруженою – закони про карантин рослин, про підтримку деревопереробної промисловості і велика кількість різних соціальних ініціатив, після обіду в парламент несподівано нагрянув Яценюк...

Реклама

НАЦБАНК. З ранку Рада підтримала (правда, за традицією – не з першої спроби) президентські поправки в закон про Національний банк.

У перший раз не вистачило всього шість голосів – проголосували 220 депутатів. Документ повернули до розгляду і вдруге "за" прийняття документа проголосували 231 депутат. Нардепи домовилися змінити документ до другого читання.

Законопроектом, зокрема, пропонується: з 2016 року змінити порядок перерахування частини прибутку до розподілу НБУ; визначити, що Нацбанк сприяє фінансовій стабільності за умови, що це не перешкоджає підтриманню цінової стабільності в державі; розширити повноваження Ради НБУ тощо.

Крім того, законопроектом пропонується зменшити квоту членів ради НБУ з 14 до 8. Від президента і Верховної Ради – по 4 людини (на цей момент – 7). Пропонується зменшити і кількість членів правління НБУ з 11 до 6. При цьому, голова Національного банку має право вирішального голосу у разі рівного розподілу голосів членів Правління Нацбанку при прийнятті рішень.

Реклама

Заплановані і зміни щодо організації внутрішнього аудиту в Нацбанку – Рада НБУ зможе створити Аудиторський комітет – консультативний робочий орган. Голові Національного банку хочуть надати право ініціювати проведення позапланових аудиторських перевірок у структурних підрозділах НБУ.

Проектом запропоновані зміни для посилення захисту членів керівних органів і службовців Національного банку. Зокрема, планується надати Нацбанку право здійснювати страхування життя і здоров'я членів правління та інших працівників.

До речі, ще одна примітна новела – "встановити, що Верховна Рада розглядає питання про звільнення голови НБУ у відставку тільки після його виступу про результати діяльності на посаді на засіданні ВР".

Треба сказати, що останнім викликало неабияк критики серед депутатів: главрадікал Олег Ляшко бушував, що Гонтареву і раніше було не звільнити, а тепер... У свою чергу Олег Лаврик з "Самопомочі" сказав, що у профільного комітету до закону "є суттєві зауваження". "Зокрема, скасовується процедура звільнення членів ради НБУ, а нова не встановлюється. Також скасовується відповідальність глави НБУ перед Верховною Радою", – зазначив нардеп.

ВРЮ І БІЛОУС. У вівторок парламентарії, як і очікувалося, підтримали кандидатури на посади голів Антимонопольного комітету і Фонду держмайна. Останній очолив Юрій Терентьєв, а керівником ФДМ став Ігор Білоус.

Реклама

Визначилася Рада і з двома претендентами до Вищої ради юстиції. Кандидатів, щоправда, має бути троє, але третього – претендента від трьох "малих" фракцій коаліції – ті так і не зуміли поки узгодити.

- Там все дуже складно, – сумно зауважив в кулуарах глава "Самопомочі" Олег Березюк.

Правда, кандидат є – це суддя Конституційного суду Віктор Шишкін, але, за словами нардепів, його поки не вдалося умовити.

Від БПП і "Народного фронту" представниками у ВРЮ стали молодий юрист, "майданівець" Олексій Маловацький і суддя Ірина Мамонтова.

Реклама

МОРАТОРІЙ НА БОРГИ. Після голосування за кандидатури до Фонду держмайна та Антимонопольний комітет з'ясувалося, що день у парламенті несподівано перестав бути томним.

- Ми повинні зібрати раду коаліції, провести засідання профільних комітетів і прийняти вкрай необхідні для нас закони, які просить уряд, – навів атмосферу скритності глава БПП Юрій Луценко. В суть пропозицій Кабміну нардеп вдаватися не став.

Заради термінових законів від Яценюка народним обранцям навіть довелося на цілу годину скоротити передбачений регламентом денний перерву, хоча голоси для цього знайшлися не відразу.

- Всього на годину менше! – Умовляв колег Гройсман, поки на табло двічі висвічувалося "222" "за".

Як з'ясувалося, суть пропозицій уряду, які їм так терміново знадобилося взяти, – в наділення Кабміну правом у разі потреби припинити виплати власникам міжнародних боргових зобов'язань.

- Ми не один місяць проводимо роботу, щоб зменшити боргове навантаження на бюджет і дати людям зрозуміти, що соціальні стандарти можуть вирости, що доходи можуть бути проіндексовані. Для цього зроблено багато кроків щодо реформ країни, вони відзначені нашими зовнішніми кредиторами, – говорив з трибуни Ради прем'єр Арсеній Яценюк.

В тренді
Нардеп від "Слуги народу" сфотографувався перед Капітолієм в пляжних шльопанцях і з прапором в руках (фото)
Андрій Клочко в США. Колаж: "Сьогодні"

Він нагадав, що "в рамках нашої роботи з МВФ та іншими іноземними кредиторами ми отримали в тому році 9 млрд доларів кредитів, а віддали 14 млрд доларів".

- Чи справедливо це для країни, яка знаходиться у війні і вогні? Я думаю, з боку приватних кредиторів повинні бути вчинені реальні кроки з підтримки України. – Обурювався глава уряду. – Ми в тому році зменшили борги, але ми не можемо більше жити за формулою "брати нові кредити, щоб погашати старі". Загальний обсяг сьогоднішніх зобов'язань України на рівні 70 млрд доларів США.

Для того, щоб хоч якось вирішити цю проблему, Яценюк і запропонував парламенту прийняти закон, а також поправки до Бюджетного кодексу, щоб ініціатива могла заробити.

- Йдеться виключно про приватних кредиторів, які є власниками зовнішнього державного боргу України, – сказав глава уряду.

Він запевнив, що після проведення запланованої урядом операції українська економіка стане здоровіше, тому довіра кредиторів не зменшиться, а збільшиться.

- Що ми просимо у наших зовнішніх, підкреслюю, приватних кредиторів – прислухатися до України і реструктуризувати борги на умовах, які запропонував уряд. У найближчі 4 роки нам потрібно додатково отримувати ресурс від цієї реструктуризації на суму в цілому близько 15 млрд доларів. Уряд просить вас надати право (ми приймемо рішення, чи скористатися цим правом) на введення мораторію із зовнішніх виплат України виключно перед приватними кредиторами, – сказав Яценюк.

- Ми хочемо заплатити, але на тих умовах, які пропонує український уряд. Ми просимо приватних кредиторів: якщо ви хочете підтримати Україну... Допоможіть не словом, а доларом, а, точніше, мільярдами доларів, – резюмував прем'єр.

- Я хочу подякувати наш уряд, що вони нарешті почули ініціативи Радикальної партії, – без зайвої скромності заявив Олег Ляшко.

У залі засміялися.

- Ми ходимо по дуже тонкому льоду, – суворо попередив Юрій Луценко. – Це наша остання допомогу уряду.

У підсумку за "останню допомогу" голоси знайшлися без проблем, і обидва закони пройшли з першого разу.

- Спасибі. І дозвольте убути далі служити на благо України! – Попрощався Арсеній Яценюк і дійсно покинув зал під куполом.

ДОШКА ГАНЬБИ. Але не законодавчою роботою єдиною.

Спікер Гройсман продовжив сьогодні нелегку роботу за парламентську дисципліну. Необхідність по п'ять-шість разів голосувати за один і той же закон набридла не тільки багатьом нардепам, але й главі парламенту, тому він вирішив завести на сайті "дошку ганьби".

- Із завтрашнього дня на сайті Верховної Ради буде оприлюднено інформацію щодо голосування народних депутатів, і розробимо рубрику "топ", щоб країна знала "кращих" своїх прогульників, тих, хто не голосує, не бере участі в роботі ВР, незалежно від того, є його картка на місці чи ні, – сказав Гройсман.

- Обраний до парламенту, так треба працювати в комітетах, треба працювати в парламенті, треба голосувати, треба напрацьовувати рішення, і це робити професійно і постійно, а не ходити на роботу так, як заманеться, – підкреслив він.

Він також закликав громадські організації та ЗМІ почати "кампанію "Стоп – прогульник" так, як вони робили це відносно "кнопкодавів". Правда, що сидять у ложі преси журналісти не оцінили оптимізму спікера щодо того, що "кнопкодавство" вдалося викорінити остаточно і безповоротно, зустрівши його слова сміхом...

Поки, зауважимо, перспектива опинитися на "дошці ганьби" народних обранців не особливо лякає: під час голосування нардепи були помічені в буфеті, у другій половині дня мирно грілися на сонечку в Маріїнському парку, і віце-спікер Парубій практично в розпачі повинен був знову ставити закони на голосування по кілька разів.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти