Докупити стаж: що це таке і як це працюватиме в Україні

23 жовтня 2017 7:15

Анастасія Іщенко Анастасія Іщенко

За місяць стажу українцям потрібно буде заплатити 1408 грн

Нещодавно стало відомо, що українці зможуть купувати страховий стаж в необмеженій кількості для виходу на пенсію. Сайт "Сегодня" розбирався, як функціонуватиме механізм покупки стажу і навіщо це потрібно.

Звідки взялася така ініціатива

Про нововведення розповів заступник міністра соцполітики Микола Шамбір в ефірі Радіио Свобода. Суть змін у тому, що до прийняття законопроекту про пенсійну реформу там існувало обмеження на покупку всього 2 років стажу. Тепер же цих рамок повністю позбулися.

Нагадаємо, що, згідно з новим законодавством, пенсійний вік не підвищується, але з'явилися вимоги до страхового стажу. Якщо людина офіційно пропрацювала 25 років, вона зможе вийти на пенсію в 60, якщо ж її стаж становить від 15 до 25 років, пенсійний вік підвищується до 63, а якщо менше 15, тоді пенсію дадуть тільки в 65.

Зазначається, що з 2018 року мінімальний страховий стаж для виходу на пенсію в 60 років становитиме 25 років. Вже після 2018 року вимога мінімального страхового стажу щорічно збільшуватиметься на рік, тому 2028 року остаточною вимогою для призначення пенсії буде 35 років страхового стажу.

Скільки коштує стаж і навіщо його купувати

"Якщо людині 60 років і стаж становить 24 роки і 9 місяців, наприклад, то вона зможе доопрацювати необхідний період і вийти на пенсію в тому віці, коли допрацює цей стаж. Другий варіант: якщо людина не працює і їй не вистачає стажу в якійсь кількості, то його можна докупити – заплатити за ті періоди, коли не було внесків", – пояснює Шамбір.

Таким чином, якщо у людини не вистачає стажу, вона може піти до відділення Пенсійного фонду та підписати угоду про те, що вона купує відсутні місяці, а після просто заплатити страхові внески.

Як пояснює Шамбір, зараз мінімальний страховий внесок становить 704 грн на місяць – 22% від мінімальної зарплати в 3200 грн, але для покупки стажу ця сума множиться на 2, в підсумку місяць стажу обійдеться українцям в 1408 грн. А за рік стажу доведеться віддати і зовсім 17 тис. грн.

Експерти вважають, що покупка декількох місяців стажу досить вигідна для українців. Таку думку висловив голова бюджетного комітету громадської ради Міністерства фінансів Тарас Козак в прямому ефірі телеканалу ZIK.

"Це вигідно, якщо ви купуєте 1-3 місяці. Тому що ви оплатите один раз і тут же отримаєте пенсію, яка дорівнюватиме цьому платежу. А такі пенсії ви отримуватимете автоматично. Якщо ж не купити [стаж. – Ред.], то ви просто не отримаєте пенсію", – зауважив Козак.

А ось покупка року стажу і більше – ініціатива витратна. Тому що у людей, які вже перебувають без роботи і їм не вистачає певної кількості часу для отримання пенсії, навряд чи знайдеться 17 тис. грн.

Що таке страховий стаж і чим він відрізняється від трудового

Поняття "страховий стаж" з'явилося в країні з 1 січня 2004 року і замінило таке поняття, як "трудовий стаж". Але не всі записи в трудовій книжці про роботу людини відповідають її страховому стажу.

Для того, щоб робочий місяць зарахували до страхового стажу, сума внеску до Пенсійного фонду повинна бути не меншою, ніж мінімальний страховий внесок (тобто на даний момент не менше 704 грн). Якщо ж людина працювала на половину мінімальної зарплати, тоді страховий стаж буде нараховуватися не за місяць, а тільки за ті дні, за які були сплачені страхові внески.

До слова, до страхового стажу також входить відпустку з догляду за дитиною до трьох років, а ось служба в армії сюди не зараховується. Якщо ви вчилися у ВНЗ до 2004 року, цей період автоматично зарахується вам до трудового і страхового стажу. А ось всі, хто вчився пізніше, таких привілеїв не отримають. Варто зазначити, що весь трудовий стаж, який був отриманий до 1 січня 2004 року, зараховуватиметься як страховий.

За фактом, страховий стаж залежить не від кількості відпрацьованих днів або місяців, а від того, чи була заплачена потрібна сума внесків до Пенсійного фонду, яка знімається з заробітної плати при "білому" працевлаштуванні.

Нагадаємо, раніше міністр соціальної політики Андрій Рева розповів, хто в Україні не потрапив під "осучаснення" пенсій.

Крім того, сайт "Сегодня" підготував матеріал на тему "Реформи-2017: для чого вони потрібні і що дадуть людям".

Всі подробиці в спецтемі Пенсійна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти