Гра престолів: Як в АП, Кабміні і Раді торгуються за крісла

Якщо на Банковій і Грушевського домовляться, Яценюк залишиться прем'єром, а деяких міністрів поміняють. Якщо ні – будуть формувати нову коаліцію або проводити перевибори

Прем'єра Арсенія Яценюка з міністрами чекають для звіту в Раді імовірно 5 лютого. Нібито після цього депутати вирішать, чи відправляти Кабмін у відставку, чи провести точкові кадрові чистки, а також чи зберігати коаліцію, чи йти на перевибори. Але всі прекрасно розуміють, що рішення буде прийматися не в стінах Верховної Ради, а в АП між президентом і прем'єром. Якщо їм і їхньому оточенню вдасться знайти спільну мову, Арсеній Петрович, принаймні, на час, збереже свою посаду, а деяких міністрів поміняють. В іншому випадку, очікується гучний демарш здебільшого прем'єрського "Народного фронту", спроби формування нової коаліції і навіть дострокові парламентські вибори.

СВАРКА ПЕРЕРОСЛА У ВІЙНУ. Про переформатування уряду в дусі "скоро..." і "ось-ось..." під куполом говорять давненько. Та що там, Рада досі не змогла звільнити Олександра Квіташвілі, який подав заяву за власним ще спочатку липня 2015-го. Під іншими міністрами крісла хитаються вже давно. Але ні політичної волі, ні бажання затівати масштабну кадрову чистку у Ради та Банкової не було. "Батьківщина", "Радикальна партія", "Самопоміч" та "Опозиційний блок" регулярно критикували роботу уряду. Але у президента і прем'єра до цього вже звикли, кажучи: "Собака гавкає, караван іде".

Реклама

З наближенням дати річного звіту уряду і закінчення терміну імунітету Кабміну на відставку пристрасті спалахнули. У БПП на Арсенія Яценюка почали спускати всіх собак, а Міхеїл Саакашвілі обрушився на соратника прем'єра і главу МВС Арсена Авакова із звинуваченнями в корупції. Протистояння між президентською і прем'єрською командами загострилося минулого тижня. Спочатку в минулу п'ятницю в ЗМІ з посиланнями на джерела в БПП з'явилася інформація про відставку Арсена Авакова. Мовляв, такий ультиматум БПП поставила НФ, і навіть готова пожертвувати генпрокурором Віктором Шокіним, інакше – перевибори.

Незабаром це вже офіційно підтвердив нардеп від БПП Олексій Гончаренко. На що радник глави МВС Зорян Шкіряк відповів: "Ми абсолютно нормально і спокійно ставимося до чергових інформаційне вкидання, які відбуваються протягом останнього року. На ці інформаційні атаки і спроби дискредитації витрачаються величезні гроші деструктивними антиукраїнськими силами, які, на жаль, присутні і в сьогоднішньої чинної влади". Наступний інформудар завдав Арсеній Петрович. У ході вже звичною для всіх недільної "десятихвилинки" прем'єр заявив про необхідність референдуму щодо конституційних змін.

КОАЛІЦІЇ НЕМА. Новина про референдум буквально підірвала громадськість. Особливо враховуючи те, що прийняття Конституції в частині децентралізації у другому читанні відкладається. Журналістів навіть мало цікавили результати першого в цьому році погоджувальної ради. Всі розпитували лідерів депутатських фракцій і груп про серйозність заяви прем'єра про референдум. І всі, крім глави фракції НФ Максима Бурбака, говорили, що "це повна маячня", "це дорого і нікому не потрібно". І тільки Юлія Тимошенко ошелешила своєю заявою про дострокові парламентські вибори.

Реклама

"Ну все ж зрозуміло: вона грає на дострокові парламентські вибори. ЮВТ вимагає відставки Арсенія Петровича. Вона його на дух не переносить. У неї мінімум прем'єрські, а максимум – президентські амбіції. Якщо для відставки Яценюка будуть потрібні перевибори, вона на них піде", – сказав нам один з нардепів від БПП.

"Чия б корова мукала, – відповів на такий коментар БПП один з нардепів від "Батьківщини". – А хто свої передвиборчі штаби привів у повну бойову готовність?".

Офіційно у фракції "Батьківщина" не так емоційно реагують на критику. "Правильно сказала Юлія Володимирівна: фактично сім чоловік в АП приймають рішення і спускають в ВР для ухвалення без обговорень. Ми повинні визначитися: у нас реальна, або віртуальна коаліція?", – Сказав Сегодня.ua нардеп від "Батьківщини" Олексій Рябчин.

Реклама

Вже давно коаліція існує тільки на папері. І якщо на Банковій таки зважаться винести питання відставки Яценюка на голосування в зал, майже весь склад НФ (крім 10-15 депутатів) голосно грюкнути дверима. І тут мова йде не тільки про вихід з коаліції. "Підуть на дострокові парламентські вибори як миленькі, – погрожує один з нардепів від НФ. – Подумайте самі. Після відходу НФ, фракція БПП посиплеться. Вони звичайно можуть спробувати сколотити нову парламентську більшість, але з ким? Навіть якщо вони повернуть Ляшко, то об'єднуватися доведеться якщо не з "Опозиційним блоком", то з відверто колишніми "регіоналами".

До речі, лідер "Радикальної партії" Олег Ляшко не проти повернутися в коаліцію, якщо весь Кабмін разом з Яценюком, глав ГПУ, НБУ і членів ЦВК відправлять у відставку. "Або дострокові парламентські вибори, або формування нової коаліції та уряду", – заявив Олег Ляшко.

А в цьому випадку, згадуємо, – демарш НФ. Та й з формуванням нової коаліції не все так безхмарно. Проста арифметика говорить за себе: навіть якщо всі 138 депутатів від БПП об'єднаються з "Батьківщиною", "Радикальною партією" і "Самопоміччю", вийде 204 картки.

"Доведеться об'єднуватися з депутатськими групами "Воля народу" і "Відродження", від яких ще віє минулим "Партії регіонів". Наш рейтинг від такого блокування впаде ще більше", – вважає один з нардепів від БПП.

ЧУТКИ І ВЕРСІЇ. До спільного знаменника лідери депутатських фракцій і груп у кабінеті у спікера Володимира Гройсмана намагалися прийти кілька разів: збиралися, засідали, сварилися і розходилися. Поки лідери радилися, їх соратники з різних фракцій раз у раз розпускали чутки.

"Все, точно вирішили Гройсмана ставити замість Яценюка на прем'єра, і Юльку спікером робити", – говорив жартуючи в кулуарах один з нардепів від БПП.

Тут же його колега по фракції продовжив: "Почекай, недавно ж Ложкіна (главу АП Бориса Ложкіна – Авт.) Також точно хотіли ставити прем'єром?".

Ходили чутки і про те, що за повернення в коаліцію "Радикальна партія" зажадала аж два крісла в Кабміні – міністра екології та віце-прем'єра. Деякі додавали до цього переліку ще й посаду міністра АПК, яку зараз займає Олексій Павленко. Той самий, якого "Самопоміч" за своєю квотою відкликала. "Нам не озвучували, і я не обговорював ніякі кадрові пропозиції. Це наші політичні опоненти намагаються нас звинуватити. По-перше, не збираємося повертатися в стару коаліцію, а говоримо про формування нової. По-друге, для нової коаліції ми пропонуємо наш план дій – антикризову економічну стратегію. Якщо вони готові, ми готові формувати коаліцію", – сказав Сегодня.ua Олег Ляшко.

"Але яка невдача: на пост міністра АПК претендує наш Кутовий (нардеп від БПП Тарас Кутовий – Авт.) і "Батьківщина", – сказали Сегодня.ua в БПП.

Офіційно в БПП озвучили три прізвища потенційних міністрів. За словами заступника голови фракції БПП Ігоря Кононенко, на МОЗ БПП розглядає главу Інституту серця Бориса Тодурова, Мініфраструктури – екс-заступник голови КМДА Павла Рябікіна, віце-прем'єра – заступник глави АП Віталія Ковальчука.

Неофіційно ж дані трохи відрізняються. "В АП ще не відмовилися від ідеї поставити віце-прем'єром Ігоря Кононенко. А хто вам сказав, що Ковальчук так хоче в уряд? Він не проти і в кріслі глави АП посидіти", – розповів Сегодня.ua один з радників Порошенко.

Також, за його словами, до останнього моменту на Банковій серйозно розглядали Міхеїла Саакашвілі на посаду прем'єра. Навіть придумали запасний варіант на випадок дострокових парламентських виборів. Екс-президент Грузії веде свою партію в Раду, заводить максимальну кількість людей, а сам іде прем'єром (за законодавством, щоб стати нардепом, треба жити в Україні останні 5 років).

Але вчорашня зустріч лідерів парламентських фракцій і депутатських груп з прем'єром і президентом в АП свідчить про пошук компромісу для збереження коаліції. "Деякі фракції повторюють собі як мантру "відставка уряду". Нехай збирають 150 підписів під постановою за відставку Кабміну. Якщо зберуть, нехай виносять в зал на голосування – там треба 226", – заявив, вийшовши з АП, глава фракції НФ Максим Бурбак.

А на сайті АП вчора пізно ввечері з'явилася новина: "Президент запропонував залишити парламенту право контролю над Генеральною прокуратурою". Простіше кажучи, Петро Порошенко погодився залишити за парламентом право висловлювати недовіру главі ГПУ. Хоч в проекті змін до Конституції по частині правосуддя це право закріплювалося за президентом. І таку норму сильно критикували "Радикальна партія", "Самопоміч" та "Батьківщина".

"У будь-якому випадку, все буде залежати від того, чи відправлять у відставку Яценюка. У найближчі тижні ми будемо бачити багато інформаційних вкидань і фейків", – вважає нардеп від БПП Вадим Денисенко.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

56471.68

Bitcoin Cash (BCH)

290.05

Binance Coin (BNB)

400.98

Dogecoin (DOGE)

0.09

Ethereum Classic (ETC)

28.32

Litecoin (LTC)

74.85

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,40
49,40
50,90
27,89
51,50
49,38
50,05
27,61
53,09
51,09
51,20
27,61
53,28
51,38
51,56
27,54
53,68
52,29
53,68
28,29
56,99
54,99
54,99
28,60
56,99
54,99
54,99
28,64
57,88
54,39
54,49
28,06
58,99
56,99
55,99
28,48
-
48,90
49,05
26,96
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

38.34

Євро (€)

41.6

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти