Діалог з НАТО і новий транш: що потрібно знати про перший закордонний візит Зеленського

5 червня 2019, 16:58

У Брюсселі українського президента назвали "новим другом" Євросоюзу

У вівторок, 4 червня, президент Володимир Зеленський прилетів до Брюсселя з першим закордонним візитом, де були заплановані зустрічі українського лідера з керівництвом Європейського Союзу і НАТО. Зеленський озвучив головну тему на переговорах на своїй сторінці у Facebook: обговорення російської агресії і тиску на Москву.

Реклама

 

"Прилетів до Брюсселя. Попереду – низка зустрічей на вищому рівні. Але з голови не виходить 5-річний Кирило (5-річний хлопчик, убитий п'яними поліцейськими в Переяславі-Хмельницькому – Ред.). І ще сотні дітей, які загинули від куль дорослих на сході України. За даними моніторингової місії ООН, на 1 червня цього року на Донбасі втратили життя 147 маленьких українців – 98 хлопчиків, 49 дівчаток. Поранено 363 дитини. Близько 200 тисяч дітей є внутрішньо переміщеними особами. Статус жертв війни отримали майже 23 тисячі дітей. Для десятків тисяч ця війна обернулася насиллям – психологічним, сексуальним, фізичним", – написав Зеленський.

П родовжуємо тримати курс на Альянс

Першу зустріч у Брюсселі Зеленський провів з президентом Європейської комісії Жан-Клодом Юнкером. "У мене є новий друг", – зазначив єврочиновник за результатами зустрічі.

Реклама

"Президент Зеленський зустрівся з Юнкером, щоб підтвердити незмінність європейського і євроатлантичного курсу України і подякувати за особливу роль Європейського Союзу в стримуванні російської агресії", - говорилося в повідомленні Адміністрації українського президента в Twitter.

При зустрічі вони потиснули один одному руки, після чого журналісти запитали, чи скучив європейський чиновник за екс-президентом України Петром Порошенком, на що той відповів: "Я маю нового друга". У свою чергу Зеленський зазначив: "Я краще. Новий друг краще старого".

На наступній зустрічі, вже з генеральним секретарем НАТО Йенсом Столтенбергом,Зеленський заявив про готовність до переговорів з Росією і назвав умови.

"Ми готові вести переговори з Росією, готові впровадити Мінські угоди, але спочатку ми повинні бути здатними захистити себе і стати сильніше в економічному, політичному і військовому сенсі", - сказав він.

Реклама

Зеленський зазначив, що "хоче дати новий імпульс участі України в Альянсі, оскільки російська агресія залишається викликом".

"Ми сподіваємося відновити діалог Україна – НАТО на рівні глав держав, урядів і міністрів оборони", - зазначив він.

Незважаючи на те, що президент визнав: спочатку Україні необхідно провести реформи, які дозволять привести країну до стандартів Північноатлантичного альянсу, Зеленський впевнений в активному розвитку співробітництва України і НАТО

"Зараз ми повинні сфокусуватися на нашому першочерговому завданні – здійсненні внутрішніх реформ, які будуть наближати нашу країну до стандартів НАТО. Реальна реалізація положень закону України про національну безпеку є одним з моїх першочергових завдань – реформа СБУ, реформа розвідувальних органів, оборонно-промислового комплексу, забезпечення демократичного цивільного контролю в секторі безпеки й оборони", - заявив Зеленський.

Також український президент підтвердив незмінність обраного колишнім керівництвом країни курсу на членство в НАТО і Європейському Союзі.

Реклама

"Стратегічний курс України спрямований на набуття повноцінного членства в ЄС і НАТО", – сказав він після переговорів в Брюсселі з генсеком альянсу Йенсом Столтенбергом.

Зеленський подякував йому за "політичну і військову підтримку, яку Україна отримує від альянсу і його окремих членів.

Звільнити Донбас мирним шляхом

Далі Зеленський і Столтенберг обговорили ситуацію на Донбасі, включаючи видачу жителям паспортів РФ.

"Ми обговорили ситуацію на сході України, включаючи спроби Росії видати російські паспорти громадянам України. Це черговий приклад спроб Росії дестабілізувати ситуацію на сході України. І це крок у неправильному напрямку", - сказав Столтенберг на спільному брифінгу з Володимиром Зеленським.

Також президент України заявив про намір відновити міст біля Станиці Луганської, в районі якого діє єдиний пункт пропуску через лінію зіткнення в Донбасі.

"Що стосується певних кроків у "Мінську", я не можу вам про все сказати, але це припинення вогню, обмін полоненими, згідно з нашими домовленостями з главою мінської тристоронньої групи, а це Леонід Данилович Кучма. Ми будемо працювати в гуманітарному напрямку, ми хочемо найближчим часом побудувати міст, який розташований в станиці Луганській", - сказав він.

Крім того, Зеленський зазначив, що "є рішення з приводу економічного спрямування".

"Я думаю, що ми найближчим часом опублікуємо наші домовленості", - підкреслив він.

В тренді
Never again, а не 9 травня. Зеленський вшанував жертв Другої світової війни

Тема непростої ситуації на сході України була продовжена під час зустрічі з президентом Європейської Комісії Жан-Клодом Юнкером, під час якої Зеленський підкреслив важливість звільнення Донбасу політико-дипломатичним шляхом.

"Наша мета залишається незмінною – звільнення Донбасу виключно політико-дипломатичними засобами", – заявив він, наголосивши на важливості продовження і посилення санкцій політики Євросоюзу стосовно РФ.

Зеленський подякував європейській стороні за незмінну підтримку з боку ЄС суверенітету і територіальної цілісності України, а також особливу роль, яку відіграє Європейський Союз у стримуванні російської агресії проти України, подоланні її наслідків, вирішенні соціальних, гуманітарних та інших проблем, викликаних агресією РФ на Донбасі.

Також Зеленський обговорив ситуацію на Донбасі і з представником Європейського Союзу з закордонних справ і політики безпеки Федерікою Могеріні.

"Володимир Зеленський зараз зустрічається з високим представником ЄС із закордонних справ і політики безпеки Федеріка Могеріні. Обговорюють план реформ в Україні, вирішення ситуації на Донбасі, включаючи можливість введення обмежувальних заходів проти осіб, причетних до незаконного надання російського громадянства українцям, які проживають на тимчасово окупованих районах Донбасу ", - написала прес-секретар глави української держави Юлія Мендель у Facebook.

Зустрівся з прем'єром Грузії і президентом Польщі

Іншою важливою зустріччю в Брюсселі стала зустріч Зеленського з президентом Польщі Анджеєм Дудою . Зеленський підкреслив важливість взаємодії з Польщею в питаннях енергобезпеки Європи, збереження стратегічної ролі української газотранспортної системи (ГТС) і протидії будівництва газопроводу "Північний потік-2".

"Одним з важливих напрямків нашої спільної взаємодії на європейському рівні є питання енергетичної безпеки, збереження стратегічної ролі української ГТС і протидії "Північному потоку-2", - заявив глава української держави на спільному брифінгу з президентом Польської республіки.

Також Зеленський зазначив, що націлений на сприйняття процесу примирення і недопущення домінування складних питань історії в відносинах з Польщею.

"Окремо хочу підкреслити, що я налаштований на сприйняття процесу примирення і недопущення домінування тематики складних періодів історії українсько-польських відносин на порядку денному стратегічного партнерства між Україною і Республікою Польща", - сказав він.

Крім того, президент України Володимир Зеленський прийняв запрошення приїхати до Варшави на річницю початку Другої світової війни, повідомив президент Польщі Анджей Дуда. Також Дуда на зустрічі із Зеленським запевнив його в підтримці Варшавою Києва.

У свою чергу Зеленський констатував, що "із задоволенням приймає запрошення президента Дуди".

"Я сподіваюся і вірю, що спільними зусиллями ми будемо створювати історію успіху", - сказав глава української держави.

Також Зеленський зустрівся з прем'єром Грузії Мамукою Бахтадзе і натякнув, що може відвідати цю країну.

"Мамука Бахтадзе дуже хороша людина, ми обмінялися телефонними номерами", - сказав Зеленський і зазначив, що обговорив з ним ситуацію в Грузії та Україні, а також торкнувся питання двостороннього співробітництва.

Відповідаючи на запитання журналістів, чи збирається він з візитом до Грузії, Зеленський відповів: "Чому б і ні. Грузія дуже хороша країна", додавши, що раніше вже відвідував її.

Зазначимо, як розповідала журналістам прес-секретар президента України Юлія Мендель, українська делегація разом із Зеленським оселилася в одному готелі з Бахтадзе.

Н овому траншу бути

Не залишилися осторонь і питання виділення Європейським союзом другого траншу макроекономічної допомоги Україні. 4 червня в рамках робочого візиту в інституції ЄС і НАТО президент України Володимир Зеленський зустрівся з віце-президентом Європейської комісії Валдісом Домбровскісом. Так, Євросоюз розгляне питання про виділення Україні 500 млн євро після виконання Києвом відповідних вимог. Але є нюанс.

"Віце-президент Єврокомісії підкреслив, що Європейський Союз завершить розгляд питання про надання Україні коштів другого траншу в розмірі 500 млн євро в рамках четвертої програми макрофінансової допомоги ЄС, як тільки відповідні вимоги для їх отримання будуть виконані українською стороною", – йдеться в повідомленні.

Президент України запевнив, що Україна дотримуватиметься взятих на себе міжнародних зобов'язань, у тому числі у взаємовідносинах з міжнародними фінансовими інститутами. У зв'язку з цим європейська сторона була проінформована про результати зустрічі глави держави з представниками Міжнародного валютного фонду, під час якої було досягнуто порозуміння щодо подальших кроків у співпраці з фондом.

Загалом, в Єврокомісії назвали "теплою" першу зустріч із Зеленським та запевнили у подальшій підтримці України.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти