Медреформа в Україні стартувала: що чекає лікарів і пацієнтів

МОЗ на кожну послугу в лікарні розрахує тариф. За цією ставкою держава буде розраховуватися з медиками

Президент України Петро Порошенко підписав закони "Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування в сільській місцевості" та "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення", чим дав старт прийнятій раніше медичній реформі

Медреформа запрацює поетапно. Спочатку в Україні перебудують первинну медичну допомогу – оплату роботи терапевтів, педіатрів та сімейних лікарів. У 2019-2020 реформують спеціалізовану медичну допомогу. При цьому в медицині з'явиться поняття державної програми медобслуговування. Цю програму Кабмін щорічно переглядатиме і визначатиме, які медичні послуги покриє держбюджет, а які доведеться оплачувати українцям. Сайт "Сегодня" дізнався, яку частину медпослуг для українців заплатить держава, і що зміниться для лікарів.

Реклама

Медпослуги не будуть безкоштовними

МОЗ визначить вартість кожної медпослуги в лікарні. Тариф буде однаковим для всієї країни. Але заплатить не пацієнт, а держава. У міністерстві таку форму оплати називають принципом "гроші ходять за пацієнтом". Чим більше пацієнтів прийдуть до лікарні і отримають медичну допомогу, тим більше зароблять лікарі.

Однак держава заплатить не за все. Закон, який прийняли депутати, вводить поняття державної програми медобслуговування. Це пакет послуг і ліків, які покриватимуться з держбюджету

Програму щорічно переглядатиме МОЗ та узгоджуватиме Кабмін. Але приймати її буде Верховна Рада під час розгляду держбюджету. Медичні послуги, які не потраплять в програму, держава не покриє. При цьому оплату рахунків лікарень за електроенергію, воду, опалення депутати переклали на місцеві бюджети.

Реклама

Згідно із законом, держава гарантує оплату таких медпослуг:

  • екстрена медична допомога;
  • первинна допомога – лікування у терапевта, сімейного лікаря та педіатра;
  • спеціалізована та високоспеціалізована медична допомога;
  • паліативна медична допомога;
  • медреабілітації;
  • медична допомога дітям до 16 років;
  • меддопомога в зв'язку з вагітністю та пологами.1246041_01
Реклама

Частина послуг в лікарнях стане платною. Фото: AFP / GUILLAUME SOUVANT

"Реформа про те, що держава відходить від порожніх обіцянок і переходить до конкретики – гарантованого пакету медпослуг. Лікарні в свою чергу, почнуть конкурувати за пацієнта – куди піде людина, туди держава направить гроші. Це принцип "гроші ходять за пацієнтом". Реформа нарешті визначить зрозумілі правила гри. Тобто: за що платить держава, що входить до гарантованого пакету, як медики отримують винагороду", – пояснює менеджер медичної групи реанімаційне пакету реформ Олександр Ябчанка.

Однак повністю пацієнти не будуть забезпечені. Щорічно МОЗ відкрито звітуватиме, на що гроші є, а на що немає. Послуги, які не ввійдуть до пакету, потрібно буде платити зі своєї кишені. Однак в законі зазначено, що в лікарні може бути не більше 20% платних послуг від загальної кількості.

З 2018 року в Україні зміниться фінансування первинної медичної допомоги. Спеціалізована та високоспеціалізована медицина до 2019-2020 року будуть працювати, як і зараз. Потім МОЗ введе тарифи на послуги вторинної і третинної ланки медичної допомоги.

Що зміниться для лікарів і пацієнтів

Перші зміни торкнуться лікарів первинної медичної допомоги – терапевтів, сімейних лікарів та педіатрів. З 1 січня 2018 року українці повинні підписати з лікарем первинки декларацію – це договір на надання медпослуг. За цим документом держава буде платити лікарю зарплату. За одного пацієнта медик отримає 370 гривень на рік, з 2019 – 450 гривень. Тариф за прийом пенсіонерів і дітей буде вищий. При цьому лікар може підписати договори з 2000 пацієнтами. Однак ці гроші буде отримувати не лікар, а медичний заклад. Розподіляти гроші буде головлікар. Сама угода буде в письмовій та електронній формі.

В умовах договору прописуватимуться обсяг безкоштовних медпослуг і ліків, права і обов'язки пацієнта і лікаря. При цьому пацієнт може обрати будь-якого лікаря в будь-якій лікарні, незалежно від прописки. Угоду можна підписати і з приватним терапевтом.

У МОЗ зазначають, що в первинній медицині для пацієнтів безкоштовними залишаться загальний аналіз крові, аналіз крові на глюкозу, на загальний холестерин, аналіз сечі, загальний аналіз сечі, а також швидкі тести на ВІЛ, вірусний гепатит, сифіліс.

1267529_01

Лікарі будуть писати звіти в електронну систему охорони здоров'я. Фото: ІТАР-ТАСС / Станіслав Красильников

Також закон вводить в країні електронну систему охорони здоров'я. Медкарти українців будуть електронними, а до лікаря можна буде записатися онлайн. В першу чергу до програми приєднаються лікарні, в яких вже є інтернет і комп'ютери. Пізніше система запрацює по всій країні. МОЗ уже презентував демонстраційну версію електронної системи ehealth-ukraine.org. Електронною системою лікарні звітуватимуть до Національної служби здоров'я про надані послуги і отримуватимуть за свою роботу гроші з держбюджету.

Закон запрацює після прийняття змін до Бюджетного кодексу. Депутати вже проголосували за проект закону в першому читанні.

Що буде з сільською медициною

За законопроектом "Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування в сільській місцевості" сільські лікарні відремонтують і забезпечать сучасним обладнанням, а також побудують до них дороги. На все це планують виділити 5 млрд грн за два роки. Лікарів залучатимуть працювати в селах безкоштовним житлом, транспортом, інтернетом і доплатами. Цим медиків забезпечить місцева влада. Держава оплатить ремонт, розширення медустанов, закупівлю медобладнання і комп'ютерів.

Головна ставка в реформі сільської медицини робиться на комп'ютеризацію та інтернет. Картки пацієнтів будуть вестися в електронному вигляді. До того ж інтернет важливий лікареві для контакту з колегами і самонавчання, вважає завідувачка "Школи охорони здоров'я" Києво-Могилянської академії Тетяна Юрочко.

9241b_01

Консультувати пацієнтів в селах будуть дистанційно. Фото: polit74.ru

"Лікарі готові їхати в села за умови, що у них буде житло, транспорт і доступ до інтернету. Питання не тільки в телемедицині, але і в тому, щоб лікар розвивався – йому потрібен інтернет, щоб бути в курсі подій в медицині", – каже експерт.

Здати аналізи або пройти рентген можна буде в селі. У законопроекті йдеться, що медустанови забезпечать міні-лабораторіями, портативними діагностичними пристроями та рентген-апаратами. Центри первинної медицини також забезпечать стоматологічним обладнанням. Діагноз пацієнта будуть ставити за допомогою телемедицини. Медична допомога через телемедицину – це консультування, діагностика і лікування через електронні пристрої, повідомлення або відеодзвінки. Для вимірювання фізіологічних показників організму використовуються датчики. Дані про пацієнта передаються далі через програму спеціалізованого лікаря, який може знаходитися в іншому місті. Наприклад, фельдшер може зробити електрокардіограму пацієнту і відправити кардіологу, а той напише свій висновок. Цей спосіб консультації в світі давно не новинка. Але в Україні телеконсультація не розвинена. Селяни також зможуть отримати консультацію за телефоном або через відеозв'язок.

Нагадаємо, виконуюча обов'язки міністра охорони здоров'я Уляна Супрун назвала реформу "революцією гідності в медицині".

Відзначимо також, сайт "Сегодня" не так давно розповів читачам, як обрати сімейного лікаря.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

66304.57

Bitcoin Cash (BCH)

435.44

Binance Coin (BNB)

597.57

Dogecoin (DOGE)

0.14

Ethereum Classic (ETC)

25.21

Litecoin (LTC)

78.06

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
56,97
56,50
49,56
27,54
57,01
54,51
52,01
24,98
57,36
56,32
52,73
25,59
58,79
56,99
55,09
27,48
59,00
57,00
51,90
26,23
61,88
59,41
55,49
27,66
61,99
59,99
55,99
27,97
61,99
59,99
55,99
27,98
62,99
60,99
56,99
27,98
-
53,05
49,75
25,27
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

40.44

Євро (€)

43.53

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти