Депутати оцінили закон про імпічмент президента

10 вересня 2019, 22:37

Фракції гаряче дискутували під час розгляду документа в парламенті

Верховна Рада прийняла процедуру імпічменту президента. У першому читанні, і – в цілому. Такі темпи роботи сподобалися не всім депутатам. Мовляв, документ недопрацьований, і його легко можна буде оскаржити.

Реклама

Надшвидкий розгляд законопроекту про імпічмент став головним сюрпризом сьогоднішнього дня в парламенті. Як і взагалі його поява на порядку денному. Документ стояв у плані на четвер. Його відразу запропонували приймати за скороченою процедурою. В "Слузі народу" нагадують: так обіцяв президент, і він не боїться це зробити.

"Цим президент демонструє насамперед відданість своїм словам, і те, що він готовий отримати ті ж рівні умови щодо залучення президента як інституту до відповідальності в порядку, який визначений законом", – заявив представник президента у Верховній Раді України Руслан Стефанчук.

У "Європейській солідарності" тут же опонували: нічого приймати взагалі не треба, тому що процедура імпічменту вже затверджена в законі про тимчасові слідчі комісії, який передали президенту. І, як говорять у фракції, оскільки документ протягом 15 днів Володимир Зеленський не повернув, за Конституцією він вважається схваленим і має бути підписаний.

"І немає жодних інших дій. Тому не треба нам законодавчого спаму. Не треба видимості великої роботи. Треба дві хвилини, щоб президент підписав закон, і за дві хвилини країна матиме закон про імпічмент", – заявив народний депутат Андрій Парубій (фракція партії "Європейська солідарність").

Але в "Слузі народу" наполягали: процедура імпічменту повинна бути виписана в окремому документі.

"Закон, який би містив усі необхідні кроки, всі процедури, суб'єкти, а ми зараз говоримо про спецпрокурора, спецсуд, про Верховний суд щодо голосування. Де в законі про тимчасові слідчі комісії про це сказано?", – каже народний депутат Ірина Верещук ( фракція партії "Слуга народу").

На це депутати з інших фракцій відповіли: президентський документ все таки потребує поправок.

"Це не законопроект, а це збірник, до якого увійшли статті Конституції. Це збірник, до якого увійшли окремі положення регламенту, але насправді це лише фасадна реформа, яка не змінює нічого", – говорить народний депутат Роман Лозинський (фракція партії " Голос ").

"Треба вносити зміни і знімати недоторканність з пана президента, і вносити зміни до відповідної статті Конституції і знімати недоторканність з суддів", – закликав народний депутат Сергій Власенко (фракція партії "ВО" Батьківщина ").

Реклама

Документ отримує 245 голосів "за", його ж приймають у першому читанні. Депутати з непровладних фракцій обурюються. Наполягають, щоб їм дали можливість внести пропозиції перед другим читанням, і не порушували регламент. В "Слузі народу" кажуть: важливі поправки вже враховані комітетом.

"Закон визнаний і не потребує доопрацювання. Неодноразово в цьому залі приймалися такі рішення. Але на відміну від того, що сьогодні ви бачите в залі, це ніколи не підтримувалося Верховною Радою України. Зараз було більше 226 голосів народних депутатів України", – заявив голова Верховної Ради України Дмитро Разумков.

І закон відразу ж схвалюють в цілому. Фракції, які голосували проти, незадоволені.

"Це веде до двох наслідків. Перший – це вбивство парламентаризму. Другий, і можливо, це і є ідея: це щоб процедури імпічменту не було. Тому що такий спосіб прийняття таких законів – це прямий шлях до скасування цього закону", – говорить народний депутат Артур Герасимов (фракція партії "Європейська солідарність").

"Процедура імпічменту, яка зараз розглядалася, вона досить громіздка, практично нездійсненна. Звичайно, її потрібно було б спростити. Ця процедура прописана в Конституції і зараз закріплена ось цим законом, який прийнятий з порушенням закону про регламент", – заявив народний депутат Вадим Новинський ( партія "Опозиційний блок").

Мовляв, прийнятий таким чином закон можна буде легко оскаржити в суді.

Що ж передбачає документ, який викликав стільки суперечок?

Якщо виникне підозра в грубому порушенні законодавства президентом, або навіть у державній зраді, хто завгодно з депутатів зможе ініціювати в парламенті створення тимчасової слідчої комісії. А після розслідування справи потрібно забирати мінімум 300 голосів, щоб передати його на розгляд Конституційного суду.

"Коли Конституційний суд каже, що це рішення, це слідча справа – конституційно, відповідає конституції, що це не порушення, тоді ми говоримо: дві третини парламенту, і – давайте, все, президента немає", – пояснює процедуру народний депутат Давид Арахамія ( фракція партії "Слуга народу").

Реклама

Щоб трохи стишити емоції, всі фракції пішли на перерву порадитися. І вирішили: якщо в подальшому законопроекти будуть розглядатися в другому читанні за скороченою процедурою, то буде надаватися хоч трохи часу на внесення поправок. За цими домовленостями відразу в першому читанні внесли зміни до Кримінально-процесуального кодексу. Зокрема, щоб звузити надмірно широкі гарантії депутатської недоторканності. А ще спростили роботу Антикорупційного суду. Щоб він фокусувався насамперед на топ-корупції.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти