"День бабака" в Раді: що відбувається з коаліцією і чи є загроза для Кабміну

16 березня 2017, 08:02

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

Арифметика показує у БПП і НФ в сумі 222 картки, але ні розширення коаліції, ні її розпаду не очікують, Кабміну теж відставка не загрожує, вважають експерти

Через місяць у Кабміну Володимира Гройсмана закінчується річний імунітет на відставку. А це означає, що зацікавлені в дострокових парламентських виборах політсили почнуть розхитувати ситуацію, щоб скинути уряд і розвалити коаліцію. "Батьківщина" вже зареєструвала постанову про відставку Кабміну, почавши жорстку критику прем'єра і всіх його міністрів. Але, за словами експертів, ні відставки уряду, ні навіть точкової заміни членів Кабміну не передбачається. Адже складно не те що 226 голосів знайти, а навіть 150 підписів за подачу вотуму недовіри уряду. Втім, в разі якоїсь непередбаченої кризи, у влади є кілька козирів у рукаві. Переговори з "радикалами" про їх можливе повернення до коаліції ніхто не припиняв. Поки що в їх офіційному входженні до лав більшості немає необхідності. Але якщо вона таки виникне, а "радикали" не погоджуватимуться, то, за словами нардепів від БПП, після створення "Нашого краю" під куполом РП стане поступливішою. Але поки що такої необхідності, за словами джерел "Сегодня" в БПП і НФ немає, тому з появою групи "Наш край" вирішили почекати.

Реклама

Імунітет добігає кінця. "Знаєте, зараз у нас день бабака..." – так охарактеризував сьогоднішню ситуацію в українському політикумі один з нардепів від БПП. За його словами, домовляються всі і з усіма, причому постійно, але щось робити і вирішувати ніхто не хоче.

Коли рік тому – 14 квітня – Верховна Рада призначала Кабінет Гройсмана, парламентарії пакетом прийняли і програму діяльності його уряду, який дає річний імунітет від відставки. Його терміни добігають кінця, і першою тему відставки Гройсмана ще пару тижнів тому порушила Юлія Тимошенко, обіцяючи зареєструвати відповідну постанову. Але навіть якщо станеться диво і спікер Андрій Парубій погодиться винести документ на розгляд зали, зробити це можна тільки після 14 квітня.

Минулого року в розпал бюджетної ночі 21 грудня, коли Рада проголосувала календарний план проведення шостої сесії, БПП і НФ пішли на хитрість. Щоб ніхто з їхніх опонентів в парламенті не став розгойдувати ситуацію з відставкою уряду, з середини квітня по середину травня в пленарному режимі Верховна Рада не працюватиме.

"Тому жодних подій в квітні, мається на увазі голосування по вотуму недовіри уряду Гройсмана, не буде. По-перше, скажу відразу, я сильно сумніваюся в самій ймовірності вотуму недовіри. Для того щоб подати вотум недовіри (а не те, що зробила" Батьківщина "- вони ж подають постанову про скасування постанови про призначення Гройсмана), потрібно 150 підписів, яких немає", – сказав "Сегодня" політолог Володимир Фесенко.

Реклама

Також, за словами експерта, не передбачається і будь-яких точкових змін в Кабміні.

"Я думаю, що це теж малоймовірно з однієї простої причини – їх потрібно здійснювати через голосування в ВР. Показова ситуація в цьому плані з Супрун (в.о. міністра охорони здоров'я Уляною Супрун. – Прим. Ред.), її не подають на голосування. Тут вже працюватимуть бізнес-інтереси з одного боку, а з іншого – тих, хто хоче політичної кризи. Вони з'єднаються, і будуть працювати на провал кандидатури Супрун. А найголовніше – показати, що уряд нестійкий. Коли не проголосована кандидатура міністра, це побічно говорить про те, що немає підтримки уряду", – підсумував Фесенко.

Хоча раніше нардепи від БПП говорили "Сегодня", що на Банковій незадоволені деякими міністрами. Приміром, за словами одного з нардепів від БПП, у голови МінАПК Тараса Кутового був конфлікт з президентом. Ні для кого не секрет, що сам Володимир Гройсман незадоволений своїм віце-прем'єром Геннадієм Зубком, що неодноразово виливалося в публічну площину. Після конфлікту голови "Укрзалізниці" Войцеха Бальчуна з міністром інфраструктури Володимиром Омеляном говорили і про можливу відставку останнього.

З тим, що навесні відставки уряду точно не буде, погоджується і директор політико-правових програм Центру Разумкова Юрій Якименко. Щоправда, за його словами, точкові зміни в Кабміні таки можливі. "Мені здається, що якихось змін не буде. Тобто, не буде ні розширення коаліції, ні розпаду. Також я думаю, що не буде і відставки уряду. Тому що, якщо судити з соціально-економічної точки зору, вдається уникнути великих потрясінь, тому зберігається статус-кво. А якщо зберігається статус-кво, зберігається і уряд. Якщо зараз не буде ніякого різкого загострення, в принципі уряд може з цим же прем'єр-міністром продовжувати працювати. Якісь точкові зміни завжди можливі, але все це не призведе до принципових змін", – сказав "Сегодня" Юрій Якименко.

В тренді
У Медведчука можуть відібрати "трубу" за 284 млн грн: подробиці позову до нардепа
В тренді
У Путіна вперше відреагували на підозру Медведчуку
В тренді
"У Медведчука починається дуже незвичайне життя": експерт про гучну справу кума Путіна

"Радикали" повертаються? Цікаво, що одночасно із закликами Юлії Тимошенко про відставку Кабміну Гройсмана знову з'явилися і чутки про можливе повернення до коаліції фракції "Радикальної партії". "Те, що такі переговори йдуть, це очевидно і нормально. Парламент це і є той майданчик, де повинні знаходитися рішення шляхом діалогу і компромісу. Щоб припинити будь-які інсинуації, є коаліція чи ні, я думаю, було б непогано, якби одна з демократичних фракцій, а можливо і кілька, які займають державницьку позицію, увійшли б до коаліції", – сказав "Сегодня" нардеп від НФ Олександр Кодола. Але, за його словами, НФ в цих переговорах участі не бере.

Реклама

У БПП це називають розмовами на неофіційному рівні. "Сказати, що БПП і НФ офіційно розпочали переговори з "Радикальною партією" – це дурниці – жодних офіційних переговорів немає. Чи ведуться розмови? Теоретично розмови ведуться завжди. Чутки про те, що "радикали" повертаються до коаліції, почалися рівно на другий день після того, як "радикали" вийшли з коаліції. Причому, наскільки я пам'ятаю, вони виходили досить довго: вони спочатку виходили, потім десь документи губилися, потім знову виходили... (лише 29 березня 2016 року Андрій Парубій офіційно оголосив про вихід "радикалів" з коаліції. – Авт.). Я не бачу сенсу, навіщо Ляшку входити до коаліцію. Він проголосував за бюджет, але при цьому він може вільно говорити про те, який він Робін Гуд, а всі інші погані", – сказав "Сегодня" нардеп від БПП Вадим Денисенко.

Але нардеп від "Радикальної партії" Ігор Мосійчук в бесіді з "Сегодня" заявив, що з ними ніхто не вів і не веде переговорів ні про повернення до коаліції, ні про співробітництво. "Між нами, БПП і НФ світоглядна прірва. А стосовно створення нової коаліції, я думаю, це буде можливо тільки після виборів", – сказав Мосійчук.

З одного боку, повернення "радикалів" до коаліції могло б забезпечити стабільність уряду. З іншого боку, "радикали" і так неофіційно співпрацюють з владою, голосують в унісон з двома найбільшими фракціями, то чому б і не оформити ці відносини офіційно. З іншого боку, все частіше їх опоненти під куполом заявляють, що коаліції немає, мовляв, проста арифметика показує, що 141 депутат від БПП і 81 нардеп від НФ в сумі дають 222 картки. А це аж ніяк не 226 необхідних для існування коаліції голосів. Спікер Андрій Парубій виправдовується тим, що деякі позафракційні депутати, яких свого часу вигнали з "Самопомочі", так і не написали заяви про вихід з коаліції. Тому зараз в рядах більшості трохи більше 226 депутатів. Але правда і те, що Конституція дозволяє формування коаліції лише з депутатських фракцій, а ніяк не з окремих позафракційних, тому законодавча колізія на обличчя.

Але якщо коаліції немає, потрібно формувати нову, або йти на дострокові парламентські вибори. Водночас, щоб забезпечити результативні голосування, потрібен люфт як мінімум в 10-20 голосів, тому що не всі депутати коаліції ходять на засідання: хто хворіє, хто у відрядженнях, хто просто не хоче голосувати за ті чи інші рішення. Тому БПП і НФ доводиться домовлятися з іншими фракціями і депутатськими групами. Наявність таких домовленостей з фракцією "Радикальної партії" видно неозброєним оком. Але про повернення "радикалів" до коаліції, за словами самих "радикалів", поки що не йдеться. "Координація та без створення коаліції буде тісною", – сказав "Сегодня" один з нардепів від "Радикальної партії".

"Неофіційно вони співпрацюють – це теж не секрет, – каже "Сегодня" політолог Володимир Фесенко. – Як я розумію, там абсолютно нормальне ставлення до уряду Гройсмана. Але при цьому "радикали" повинні демонструвати свою опозиційність. Зараз рейтинги заробляються саме на опозиційності, а не на членстві в коаліції. Ось якщо "радикали" побачать, наприклад, що ситуація поліпшується, що рейтинги уряду ростуть, тоді вони можуть піти на вступ до коаліції".

Реклама

Поки що, на думку експертів, "радикалам" не вигідне повернення до коаліції ще й тому, що це вдарить по їхньому рейтингу. "Тим більше, з кожним днем ми все ближче до виборів. І вже наступного року неофіційно почнеться передвиборна кампанія", – вважає Юрій Якименко. Втім, у депутатів інша точка зору. "Рік тому Ляшко був готовий повернутися до коаліції тільки за одне крісло спікера (Ляшко офіційно заявляв, що йому пропонували посаду голови ВР. – Авт.). А якщо під куполом завершать формування депутатської групи "Наш край" (чергового проекту Банкової на базі. – Авт.), голоси "радикалів" стануть не такими вже й цінними. Після цього "радикали" можуть повернутися до коаліції і на наших умовах, якщо в цьому, звичайно ж, буде необхідність", – сказав "Сегодня" один з нардепів від БПП.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти