Інтерв'ю з Давидом Сакварелідзе: "Саакашвілі не говорив, що з кінцями збирається до Грузії"

8 жовтня 2016, 08:45

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

Екс-заступник генпрокурора Давид Сакварелідзе розповів про політичні амбіції в Україні Саакашвілі і всієї грузинської команди, а також про шанси ЕНД перемогти на виборах в Грузії

Уже сьогодні в Грузії відбудеться перший тур парламентських виборів. За 150 депутатських мандатів поборються 19 партій і 6 блоків. У Грузії, як і в Україні, змішана виборча система, правда, з деякими відмінностями. За партійними списками до парламенту пройдуть 77 депутатів, політсили яких подолають 5% прохідний бар'єр, ще 73 обранця пройдуть по мажоритарці. Тільки вибори в одномандатних округах в Грузії проходять у два тури, так що остаточні результати стануть відомі після 22 жовтня.

Ця парламентська гонка претендує стати найгарячішою. Основна сутичка очікується між партіями нинішнього і колишнього президентів Грузії. Правда, результати складно передбачити, оскільки останні виміри електоральних симпатій показують, що майже 40% виборців досі не визначилися з вибором. Та й самі соцопитування не раз піддавалися критиці опонентів. Так, за даними "Руставі 2", партію нинішнього глави Одеської ОДА, екс-президента Грузії Міхеїла Саакашвілі "Єдиний Національний рух" готові підтримати 26% виборців. У той час, як політсилу нинішнього президента Грузії Бідзіна Іванішвілі "Грузинська мрія" – 25,4%. Як тільки ці рейтинги були оприлюднені, відразу ж екс-член ЄНР Бесик Каладзе заявив, що має в своєму розпорядженні документальними свідченнями фальсифікації телекомпанією "Руставі 2" підсумків останнього соцопитування. Табору Іванішвілі більше подобається опитування, яке проводилося на замовлення телекомпанії "Імеді": "Грузинська мрія" – 36%, ЄНР – 13%.

Західні аналітики, все ж, більше схильні вірити даним німецько-американської компанії GFK: "Грузинська мрія" – 25,8%, ЄНР – 25,5%. Тобто, партії нинішнього і екс-президента йдуть нога в ногу.

Істотно на підсумок парламентських виборів можуть вплинути і інші політичні партії. Так, в 2012 році політсилі Іванішвілі багато в чому вдалося перемогти на виборах завдяки коаліції з 6 партій. Через чотири роки до чергових парламентських виборів чотири з них відкололися, звинувативши мільярдера Іванішвілі в заграванні з Росією. Зараз багато беруть участь в гонці самостійно. Одна з таких партій – "Вільні демократи" – має шанс подолати 5% прохідний бар'єр. Також місця в парламенті можуть отримати блок "Держава для народу" (заснований колишніми прихильниками Саакашвілі), "Усупашвілі – республіканці" (її лідер – спікер грузинського парламенту) і "Лейбористська партія Грузії" (рівновіддалена від лідерів гонки).

У разі проходження цих партій до парламенту, двом фаворитам гонки, незважаючи на слова Давида Сакварелідзе (інтерв'ю для "Сегодня.ua" читайте нижче – Авт.), доведеться домовлятися про коаліцію. Правда, повторимося, долю цих виборів багато в чому будуть вирішувати 40% виборців, які не. Саме їм тиждень тому і був адресований посил Саакашвілі про його швидке можливе повернення в Грузію в разі перемоги його партії на виборах. "Я, наприклад, привіз би Хатію Деканоїдзе (главу Нацполіціі України – Авт.) до Грузії і призначив би міністром внутрішніх справ. Якщо Хатія погодиться, то вона була б ідеальним главою МВС Грузії. Це моя думка, якщо ми говоримо про наступний уряд Грузії
", – заявив Саакашвіліпід часзустрічізпредставникамисвоєїпартії ЄНРвНью-Йорку.

Реклама

На що Деканоїдзе відповіла, що у неї "є свої обов'язки і своя робота" в Україні ", а українські нардепи запідозрили Саакашвілі в піарі. "Заява Саакашвілі щодо швидкого повернення в Грузію – не більше, ніж елемент піар-кампанії його політичної сили за кілька днів до виборів. Дійсно ЄНР зараз практично зрівнявся з правлячою "Грузинською мрією" Іванішвілі, але долю виборів вирішить майже чверть виборців, які до сих пір не визначилися. Саме на них і був направлений посил Міхо. Проблема ЄНР – відсутність харизматичного лідера. Саме для того, щоб нагадати про Саакашвілі, і пішла на вибори його дружина Сандра. А зараз Міхо просто передав виборцям особистий привіт", – написав у Facebook нардеп від БПП Олександр Черненко.

ЧасткаправдивсловахЧерненкає,адженавітьякщоЕНДзістотнимвідривомпереможе"Грузинськумрію",сформуватикоаліціюіурядвонищезможуть,аосьстатипрем'єромуСаакашвілішансівнемає.Отримавшиукраїнськегромадянство,вінавтоматичновтративгрузинське.Крімтого,протиньоговГрузіїпорушеночотири кримінальнісправиза звинуваченням уперевищенніслужбовихповноваженьірозтраті.НинішнійпрезидентІванішвілі,якийбудепри владімінімумдо 2018 року,не дастьСаакашвілігрузинськегромадянство,щобтойставпрем'єром.

ТомусловаСаакашвілі-цегравдовгу,вякійвінпостараєтьсявикористовуватиперемогинаукраїнськомуфронті,якихпоки,крімгучнихзаяв,ох,якне багато.Уцьому,вінсподівається,допоможеновапартія"Хвиля",якудокінця жовтнявжеповинніофіційнозареєструвати.Про це,атакожпро шансиЄНРнавиборахвГрузіїіполітичні амбіціївУкраїніСаакашвіліівсієїйогогрузинської команди "Сегодня.ua"поговоривзсоратникомМіхеїла,екс-заступником генпрокурораУкраїниДавидомСакварелідзенаполяхтретьогоКиївськогоміжнародногоекономічногофоруму.

Реклама

- Тиждень томузаяваМіхеїлаСаакашвіліпро поверненнявГрузіюбуквальнорозбурхалогромадськість

-Він несказав,щозкінцямизбираєтьсяпереїхатиізалишитиукраїнськуполітику.Можнасказати,щоМіхеїл-одинзнайсильнішихчинниківвгрузинській політиці,якийсьогодніможепомінятиполітичнийвекторГрузіїіповернутидо нормального розвиткукраїни.Алевсезалежитьвідвиборів,звичайно.Якщобудутьхорошірезультати,аяне сумніваюся,щонашапартіяпереможе,потімбудеприйняторішення.АлеМіхеїлсамзаявляв,щовінне збираєтьсязалишатите,щовінхочедовестидокінцявУкраїні.

- Якразпро результат:останнісоцопитуванняпоказують,щозпартієюІванішвілівийдетеногавногу

- Так, нога в ногу. Наша партія там обігнала "Грузинську мрію" – правлячу коаліцію (за опитуванням GFK "Грузинська мрія" обганяє ЄНР – Авт.). Але все змінюється з дня на день. Сьогодні, на жаль, Іванішвілі і "Грузинській мрії" абсолютно нічого запропонувати виборцю. У них фактично немає ніякої кампанії. Вони 4 роки перебували при владі, але в опозиції. І єдиний їхній наратив – що все було погано, а зараз буде краще. Але за цей час в принципі економічна ситуація в країні погіршилася, і криміногенна ситуація погіршилася, немає ніякого мейнстріму, так би мовити, головного напрямку, куди взагалі рухається країна. Ліг під Путіна повністю (Іванішвілі – Авт.). Люди незадоволені в першу чергу соціальним фоном – він погіршився. Головні очікування до Іванішвілі були саме до соціального фону, ось що він найбагатший мільярдер, і якось заведе в Грузію інвестиції, всі заживуть краще, роздасть свої власні гроші виборцям і так далі (за словами грузинських експертів, дійсно, такий запит був, в Водночас "Грузинська мрія" все ж щось зробила сфері охорони здоров'я – Авт.). Але це, напевно, якийсь політичний етап, який Грузія зараз долає і повинна подолати.

- До речіз приводуросійськоголобі.Заразросійськіі,до речікажучи,грузинськітелеканалитранслюютьсеріалпро злочиничасівпрезидентстваСаакашвілі.

Реклама

- Як путінські телеканали можуть говорити хороше про Саакашвілі? Я б здивувався, якби вони або сам Путін вихваляли Саакашвілі. Ну, де ми, а де терор, і де сам Путін, а де взагалі лібералізм, гуманні і демократичні перетворення? Я маю на увазі Росію. (Хоча особливо жорсткий характер президентства Саакашвілі в Грузії в світі знають не з чуток – Авт.). Так що там все зрозуміло. Ми були першою країною на пострадянському просторі, яка після Карабаху постраждала конкретно від російської агресії. І до сих пір страждає – 25% території Грузії окуповані Росією. І звичайно, в цьому плані Іванішвілі з ним (Путіним – Авт.) партнери – його інтереси з ним перетнулися. Це був Путін, який дав добро Іванішвілі заволодіти акціями "Газпрому". Він – єдина фізична особа, яка володіє акціями "Газпрому". Він дав йому добро якраз в 2013 році вивести з Російської Федерації $ 2,5 млрд. Це не всім, звичайно, такі дозволи даються в РФ, так що там все зрозуміло. Олігархічне правління – воно дуже хитке, по суті. І в Грузії воно теж завершиться.

- Заразвукраїнськомуполітикуміактивномусуєтьсятемапро введеннявізовогорежимузРосією.Свого часуГрузіяпішланатакийкрок.Більштого,ГрузіящеірозірвалазРосієюдипломатичні відносини.

- Відносини ми розірвали. Але візовий режим в односторонньому порядку ми скасували з Росією, щоб росіяни приїжджали і бачили, як просувається Грузія. Що Грузія не та країна, якій її малюють "ящики" Путіна і зомбують людей. Навпаки треба тієї частини населення, яку зомбують, відкривати і давати можливість побачити, що "бандерівці" не ріжуть тут людей, не вбивають російськомовне населення і так далі. Я думаю, що в цьому плані, встановивши візовий режим з Росією, ми не виграємо ніяким чином. Ми виграємо відкритістю, реформами і прогресом, які ми повинні показати росіянам, щоб вони зрозуміли, що головна їхня біда сьогодні – путінський режим, а не міфічні "бандерівці" в Україні, які загрожують Росії. Головним ворогом для Росії до цього часу малювали Грузію. Демонізували таку малесеньку Грузію. Зараз у них з'явилася можливість цей центр уваги перекинути на Україну. Треба дивитися, хто більше постраждає: українці, які живуть в Російській Федерації, або навпаки.

- Якщовивсе-такивиграєтевиборивГрузії,щодалі,наякі посадипретендуєте,коаліціюрозглядаєте?

- До коаліції, думаю, не дійде. Якщо "Єдиний національний рух" виграє, то виграє монолітно як єдина партія. Оскільки політичний клімат дуже сильно фрагментируется і дуже поляризований зараз в Грузії. Зараз два сильних пласта: один пласт – Міхеїла, інший – Іванішвілі. Так що люди повинні зробити вибір між одним або іншим. Іншого сильного пласта політики, третьої сили – фактично цього немає. Так що якщо наша партія там зайде, то зайде монолітно. Ми претендуємо на абсолютно всі посади. Там не буде ніяких коаліцій. Там буде монолітна партія, яка буде брати на себе відповідальність. Щоб довести цю відповідальність і реалізувати її, потрібні механізми і міністерські крісла.

Реклама

-Саакашвілітакожнатякнувз приводуповерненнявГрузіюХатііДеканоїдзенапостміністравнутрішніхсправ.АчомуВаше прізвищене назвав?

- Томущовінзнає,щоязалишаюсявУкраїні.

- Зрозуміло,тобтоВизалишаєтесявУкраїнікеруватийогопартієютут?

- Я серйозно сприймав і сприймаю своє рішення переїхати в Україну і вступити теж в боротьбу разом з моїми українськими друзями, колегами, однодумцями і так далі. Це ж несерйозно і буде схоже на якесь неподобство, якщо раптом там щось зміниться. Я ніколи не тримався за якусь посаду – за міністерську або генеральську для того, щоб влаштовувати моє подальше життя. Мені цікаво тут, я шалено люблю цю країну, мою другу батьківщину. Я збираюся подвійно потім після того, як ми виграємо вибори в Грузії, боротися і за Україну теж, за перетворення і прогрес в Україні.

В тренді
Разумков мало що знає про вакцину Covishield: почув про неї кілька днів тому

- Простоне зовсімзрозуміло,навіщотодіСаакашвіліпартіятут?Яквінбудеїївикористовувати,якбудьстартапу?ДляпідвищеннясвоїхрейтингіввГрузії?

-Ні,мибудемоіябудуробитистартапвукраїнській політицітак,якявирішив.Українськатагрузинськаполітикадужесильноодин від одногозалежитьіпереплетені.Унасспільна доляіспільні завданнясьогодні,цілітазагрозивтомучислі.Такщомидужесильнозалежимоодин від одного.Алеябудузайматисясамостійною політичноюдіяльністюякгромадянинУкраїнивцій державі.Решта питань,напевно,до самогоМіхеілу-якіуньогоподальшіплани.

- Коливизареєструєтесвою"Хвилю"вУкраїні?До кінця місяця?

- Ми не поспішаємо, оскільки якісь технократичні партійні процеси цікавлять тільки партійних технократів. В Україні мільйон партій, які лежать десь в сейфі, або у якоїсь багатої людини своя власна партія (так само, як і яхта, наприклад) повинна бути. І так далі. Плавно об'єднуватися навколо ідеї, знаходити активних людей з активною політичною енергією і позицією – і потім вже формалізувати цей процес. Так що ми в цьому процесі. І на цьому етапі дуже активно працюємо зараз. Кілька днів тому у нас були тренінги, ми зібрали більшу частину наших представників фактично з усіх областей України, провели з ними зустріч, тренінги загальні, підготовку. Обмінялися нашими поглядами і цінностями, і рухаємося далі. Робота кипить.

- Тобто,формуванняобласнихосередків"Хвилі"вжезавершилося?

-Звичайноне скрізь,алеєрозумінняібачення,зкиммизбираємосярухатисядалі,щовонизалюдиіподіляємомиспільні цінностіітакдалі.

Ащозпереговорамипооб'єднаннюз "Демальянсом"?

-Покиніякихпереговорівне ведеться.Вонирухаютьсявсвоємунапрямку,ядумаю.Алевсезалежитьвідмайбутнього,віднашихспільних цілей.Нічогоне виключено,звичайно.Ніякихпереговорівзаразминізкимактивноне ведемо.Мизаймаємосяактивнобудівництвомпартіїішукаємотихлюдей,якібудутьвнійактивну участь.

Але,якнамвідомо,переговорипро об'єднаннящевелисябуквальномісяцьтому.Чи вплинувскандал з квартирою Лещенка?

- Я задам взаємний зустрічне запитання. Квартира Лещенка вплинула на поліпшення економічного стану України, наприклад, або боротьби проти корупції? Загнати політичний дискурс і перевести увагу людей на квартиру Лещенка – ну просто смішно. Коду в Україні, де мільярди доларів щодня витікають на офшорні рахунки через фіктивні компанії і так далі. Тільки $ 2 млрд ми щорічно втрачали через державні закупівлі, як один з експертів сьогодні на панелі заявив (в четвер – Авт.). А тут все накинулися на Лещенко та його квартиру. Хочуть так намалювати, що у всіх бідах України винна квартира Лещенка. Ну, смішно, звичайно.

- СаакашвіліВамдопомагаєпартіювибудовувати?

-МиподіляємозСаакашвіліякісьзагальніцінності.Звичайно,вінсимпатизуєвсімпрогресивнимполітичнимсиламікожномустараннюабоспробікристалізуватиполітичнуелітуіполітичний класвУкраїні.Уцьомувінможеслужитияксоціальнийліфтіважкоатлет.Про решту,напевно,требайогозапитати.ПокивінгубернаторОдеськоїобласті-івінзаймаєтьсясвоїмифункціями.

- Ходятьчутки,щоВиведетепереговорипро вступввашупартіюВакарчука

-Ні,ніякихпереговорівмине ведемо.Язнимзнайомий,ядужейомусимпатизуюякталановитій людині,якийпомінявдужебагатоментальногоікультурноговУкраїні.Вонимолодці,вонистворилипершийрок-брендукраїнськоїмузики,якаконкуруєіобігналаросійськуестраду.Іцетежпевначастинакультурноговпливуівійни,іперемоги.Вмайбутньомуподивимося:якщоуньогобудебажаннязайтивполітику,то,напевно,будемоцеобговорюватизвичайнож.

- Іостаннє запитання:якВиоцінюєтеідеюЛуценкофактичнопозбавитиНАБУвинятковогоправанарозслідуваннявеликихкорупційнихсправ?

- Думаю, ця ініціатива не матиме підтримки. Тому що сьогодні всі надії на НАБУ. НАБУ добре почало. Зараз м'яч на стороні Назара Холодницького (голови Спеціальної антикорупційної прокуратури – Авт.) і його прокурорів, щоб довести, що зусилля самого НАБУ, яке розслідувало і передало (у суд – Авт.) всі справи, які зараз в центрі уваги суспільства, довів до конкретних результатів, до вироків. Все залежить від цього. Антикорупційна прокуратура не повинна стати чинником втрати для самого НАБУ. Тому що вони сприймаються сьогодні разом. Я думаю, цей проект не буде мати підтримки і голосів, оскільки депутати теж не голосуватимуть за такі сумнівні і непопулярні законопроекти.

Джерелозаголовногофото: uacrisis.org

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти