"Давайте будувати світ": як Трамп і Макрон можуть змінити "нормандський формат"

13 травня 2017 7:57

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

Поки інші зайняті внутрішніми проблемами, Кремль нарощує сили на Донбасі, порушуючи Мінські домовленості

Стратегічна мета Москви – зірвати спроби України стати частиною європейської спільноти. Про це йдеться в щорічному аналізі загроз миру і стабільності, представленому директором Нацрозвідки США Деном Коутсом. За даними тимчасово повіреної у справах США при ОБСЄ Кейт Бернс, за останні три місяці Росія збільшила розміщення на Донбасі забороненого Мінськими домовленостями важкого озброєння на 750%. Відбувається це на тлі триваючого розслідування загибелі американського спостерігача СММ ОБСЄ, про що Тристороння контактна група (ТКГ) в Мінську домовилася 26 квітня. З тих пір ТКГ не засідала. Немає активності і на нормандському напрямку. Сторони, по суті, поставили переговорний процес на паузу, поки в США не визначаться, хто в Держдепі і Білому домі буде відповідати за український напрямок, а у Франції і Німеччині не закінчаться вибори. Найбільше в періоді невизначеності зацікавлена саме Росія. Поки інші зайняті внутрішніми проблемами, Кремль нарощує сили на Донбасі, порушуючи Мінські домовленості. "Сегодня" з'ясував, коли можуть перезавантажити "нормандський формат", і кого крім Франції та Німеччини до нього можуть підключити.

Мінськ на паузі. Останнє засідання ТКГ в Мінську пройшло 26 квітня через три дні після трагічної загибелі американського спостерігача-парамедика СММ ОБСЄ. Вже через два дні заступник голови ОБСЄ в Україні Олександр Хуг заявив, що трагедія не була випадковістю. За його словами, вибуховий пристрій на ділянку дороги, по якій рухався автомобіль СММ, заклали навмисно. Поки розслідування триває паралельно йде процес верифікації заяв тих, хто скоїв злочини проти України, але яких в рамках законодавства можна помилувати заради звільнення наших заручників.

"Сьогодні(28 квітня-Авт.),нарешті,почаласяверифікація.Йдетьсяпро декілька сотеньгромадян,томуцеймоніторингзайме певнийчас",-написалау своєму Facebookвіце-спікерВР,представникУкраїнивгуманітарнійпідгрупіТКГІринаГеращенко.
Реклама

З тих пір робота на мінському переговорному майданчику практично зупинилася. Кремль і підтримувані ним бойовики не хочуть сідати за стіл переговорів, продовжуючи нарощувати важке озброєння на окупованих територіях Донбасу. "Протягом останніх трьох місяців СММ задокументувала збільшення на 750% забороненого важкого озброєння на території, контрольованій бойовиками. Минулого тижня СММ бачила дислокацію 44 одиниць озброєння, 42 одиниці з числа зазначеного озброєння розташовувалися на території, яка не контролюється урядом України", – заявила вчора тимчасово повірена у справах США в ОБСЄ Кейт Бернс.

Американські колеги Бернс з Нацрозвідка в опублікованій щорічній аналізі загроз миру і стабільності відзначили, що стратегічною метою Москви залишається зрив спроб України стати частиною європейської спільноти. "Москва збереже вплив на Київ з метою зриву спроб України інтегруватися в західні інститути. Президент Володимир Путін, ймовірно, буде тиснути на Київ по декількох каналах, в тому числі за допомогою дій на сході України бойовиків. Москва також прагне підірвати крихку економічну стабільність України і зберегти її політичну розділеність", – заявив глава Нацрозвідка Ден Коутс, представляючи доповідь.

Експерти вважають, що на повномасштабну відкриту ескалацію на Донбасі Росія навряд чи піде, враховуючи непередбачуваний характер нового президента США Дональда Трампа. "Більш вигідний і менш ризикований для Кремля варіант подальшого "інвестування" у внутрішню дестабілізацію України. Позиція основних радників Путіна така, що Донбас треба "впихнути" до складу України, причому на умовах, які дуже чітко прописані в Комплексі заходів щодо виконання Мінських угод", – пише в своєму блозі для "Сегодня" співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник.

Реклама

Увага, говорить Трамп. Мінськийпроцес-похіднийвід"нормандськогоформату"переговорівпо Донбасу.Якщонаполі"нормандськогоформату"мипобачимопрогрес,тоівМінськупроцесможезрушитизмертвоїточки.ГоловнедляУкраїнинапершомуетапі-припиненнявогню,відведенняважкогоозброєнняітехніки,виведення всіхросійськихвійськзДонбасуіотриманняконтролюнадкордоном.АлеРосіяне поспішаєвиконуватисвоючастинуМінськихдомовленостейвційчастині.

Віце-спікерВРІринаГеращенковжеговорила,що"ПутініРФхочутьскористатисяперіодомвиборчихпроцесіввЄвропі,щобпоставитинормандськийіпохіднийвідньогомінськийформатнапаузу".Але,пофакту,напаузуціформатибулипоставленіщепарумісяцівназад.ВолодимирПутінвідкриторобивставкуналідера"Національногофронту"МарінЛеПен.

"Під часостанньої телефонноїрозмовилідерів"нормандськоїчетвірки"(19 квітня-Авт.)вжевсамомукінціПутінзапитавуФрансуаОлланда: "Яквидумаєте,хтобудепрезидентомФранції?".Олландвідповів: "Нетой,про коговимрієте",-розповіло "Сегодня" джереловукраїнськихдипколах.

ЯкбиЛеПенсталановимпрезидентомФранції,то,яквінтерв'ю"Сегодня"сказавпрезидентфранцузькогоЦентрувивченняполітичнихдій (CERAP) Ніколя Тензер, на"нормандськомуформаті"переговорівможнабулобпоставитихрест.

"ВітаюЕммануеляМакроназобраннямпрезидентомФранцузькоїреспублікиідякуюзабезкомпроміснупідтримкуУкраїнивумовахросійськоїагресії.Зцією перемогоюУкраїниотрималасоюзникавнормандськомуформатівборотьбізавідновленнясуверенітетуітериторіальноїцілісності",-написавусвоємуFacebookпрезидентУкраїниПетроПорошенкопісляобранняМакронапрезидентомФранції.

Реклама

СамЕммануельМакронпокинічого незаявивпромайбутню участьв"нормандськомуформаті".НеозвучувавМакроніконкретнихпропозиційщодо можливоговідновленняформатуабозмінипідходівдо переговорівзРосією.Експертиприпускають,щоМакронможепривнестив"нормадськийформат"певного динамізму.АлеякіснооживитиновомупрезидентуФранціїйогонавряд чивдасться-рольпершоїскрипкивпереговорахзРосієюпродовжитьгратиАнгелаМеркель.Наосінніхвиборахунеїєвсішансивчетвертийразпереобратисянапостканцлера.

Що стосується Штатів, в останні час ми бачимо незвичну досі активізацію Вашингтона на українському напрямку. Поштовх дала зустріч глави українського МЗС Павла Клімкіна з президентом США Дональдом Трампом. Господар Білого дому прийняв українського дипломата у себе в Овальному кабінеті увечері 10 травня. Цікаво, що зустрівся Дональд Трамп з Павлом Клімкіним відразу після переговорів з главою МЗС РФ Сергієм Лавровим. Очевидно, щоб зняти можливі спекуляції критиків, які звинувачують Трампа в зв'язках з Кремлем. І, за словами експертів, щоб закріпити успіх, відразу після двох зустрічей Дональд Трамп зробив пост в своєму Twitter.

"Вчора,заодиндень,язустрівсязміністромзакордонних справРосіїСергіємЛавровиміміністромзакордонних справУкраїниПавломКлімкіним.Давайтебудуватисвіт!",-написавТрамп12 травня ",-написавТрамп.

Зміни в "нормандському форматі".Залаштункамизалишивсядужеважливийіцікавийнюанс.ДозустрічізТрампомКлімкінпровівпереговоризвіце-президентомСШАМайком Пенсом,післячогоПенснаписавпоствTwitterпро непохитнупідтримку суверенітетуітериторіальноїцілісностіУкраїни.

Реклама

За словами колишнього посла США в Україні Джона Хербста, схоже,віце-президентстаєвідповідальнимвШтатахчиновником,якийбудевестиукраїнськедосьє."ЦехорошіновинидляКиєва.Важливо,щовіце-президентпідтвердивамериканськупідтримкусуверенітетуітериторіальноїцілісностіУкраїни.Цеявнийсигналпро те,щов мірурозвиткувідносинзМосквоюВашингтон незбираєтьсявідмовлятисявідКиєва",-сказав"Сегодня"ДжонГербст.

СамепісляпереговорівздержсекретаремРексомТіллерсономівіце-президентомМайкомПенсом ПавлоКлімкінзаявивпро можливуучастьСШАв"нормандськомуформаті"переговорівзРосієюпо Донбасу.ВженабрифінгувКиєвіглаваукраїнськогоМЗСпояснив,щоцестанеключовою темоюпорядку денногопершоїзустрічіПетраПорошенказДональдомТрампом.

"СШАготовіідалізалучатися вте,щобпримусити Росію виконувати Мінські домовленості. Вякій формі?Цеможебутиу форміокремоговиміру,який,звичайно,будедужетісноскоордінованоз"понормандськіформатом".ЦеможебутиваріантпаралельногозалученняСШАдо окремих елементіввзаємодіїврамках"нормандськогоформату".Цеможебутипаралельнийпроцес.Якразцемизаразобговорюємо",-заявивглаваукраїнськогоМЗС.

Експерти впевнені, що прямої участі Штатів в "нормандському форматі" ми не побачимо. Мова, швидше за все, піде про відродження механізму взаємодії США з Росією в форматі Нуланд-Сурков. Уже колишній заступник держсекретаря Вікторія Нуланд, яка в Держдепі займалася питаннями Європи і Євразії, досить часто зустрічалася з помічником президента РФ Владиславом Сурковим, якого називають архітектором анексії Криму, сепаратизму і подальшої російської інтервенції на Донбас. США поки не визначилися з наступником Нуланд. Тимчасово цю позицію займає колишній посол США в Вірменії Джон Хеффернен. До того ж, за словами Михайла Пашкова, Штати чекають результатів виборів у Франції (парламентських) і виборів до німецького Бундестагу.

Тому, за словами голови парламентського комітету у закордонних справах Анни Гопко, в найближчі пару місяців зрушень в "нормандському форматі" чекати не варто. "Поки ми перебуваємо в періоді невизначеності. Західна політика і конкретна стратегія щодо мирного врегулювання ситуації на Сході України ще опрацьовується. Думаю, на саміті G7 це питання також буде проговорюватися. Плюс в новій американській адміністрації люди, які вже приступили до роботи, і які ще займуть посади, будуть опрацьовувати українську ситуацію, будуть більше знайомитися з цим досьє, щоб мати план "А", план "Б" і чітку стратегію, орієнтовану на результат і конкретний прогрес. Думаю, ми побачимо позицію Макрона і його нової Адміністрації і після цього можливо якусь активізацію "нормандської четвірки", – сказала "Сегодня" Анна Гопко.

Всі подробиці в спецтемі Нове загострення у війні з Росією

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти