ЦВК по-новому: що заважає змінити склад Центрвиборчкому часів Януковича

6 жовтня 2016, 07:46

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

Депутати "б'ються п'ятою в груди" про необхідність переобрати ЦВК, проведення реформи виборчого законодавства, але більшість влаштовує діюча ситуація, вважає Айвазовська

Спікер Верховної Ради Андрій Парубій звернувся до президента з проханням повторно внести постанову з кандидатурами до нового складу Центральної виборчої комісії, щоб, нарешті, розрубати цей гордіїв вузол і перезавантажити ЦВК, термін повноважень 12 з 15 членів якої минув ще 1 червня 2014 року. Для цього президент повинен повторно провести консультації з фракціями, оскільки список кандидатів до складу нової ЦВК з попередньої постанови не влаштовував більшу частину депутатського корпусу – під нього так і не змогли знайти 226 "за". Але такі консультації ризикують стати чистою формальністю. Опитані нардепи з різних фракцій підтвердили "Сегодня.ua", що залишаються на своїх позиціях, і якщо в новому президентському постанові не буде прізвищ їхніх кандидатів, свої голоси вони не дадуть. Йдеться не тільки про голоси двох невеликих фракцій "Радикальної партії" і "Батьківщини", а й "Опозиційного блоку" і навіть "Народного фронту". А, як відомо, саме через скандал навколо трьох кандидатів до нового складу Центрвиборчкому від "Народного фронту" питання перезавантаження Комісії вирішили відкласти.

Реклама

"Я сьогодні (заяву Парубій зробив у понеділок – Авт.) звертатимуся до президента з пропозицією перевнести подання щодо членів Центральної виборчої комісії, провівши попередні консультації з фракціями, щоб ми змогли вийти на рішення, яке зможе нам дозволити вибрати новий склад ЦВК", – заявив у понеділок на Погоджувальній раді Андрій Парубій.

Голову парламенту можна зрозуміти. По-перше, він хоче обійти свого попередника Володимира Гройсмана і, все-таки, вирішити тривалу проблему з формуванням нового складу Центральної виборчої комісії. По-друге, для цього є об'єктивні причини: семирічний термін повноважень 12 з 15 членів ЦВК закінчився ще 1 червня 2014 року і наступного року вони відзначать ювілей – 10 років на службі. Два роки тому парламент вніс зміни до закону про Центральну виборчу комісію, продовживши термін повноважень 12 її членів, щоб провести дострокові президентські і парламентські вибори. За півтора року після дострокової парламентської виборчої кампанії ні у парламентської корпусу, ні у президента не вистачило політичної волі змінити склад ЦВК.

Першу спробу перезавантажити "древній як світ" Центрвиборчком президент зробив на початку червня, зареєструвавши в Раді відповідну постанову. У ньому був список з 11 нібито узгоджених з фракціями кандидатів. Але, як виявилося пізніше, інтереси трьох фракцій "Радикальної партії", "Батьківщини" і "Опозиційного блоку", а також депутатської групи "Воля народу" не врахували. А з кандидатами "Народного фронту" і зовсім сталася справжня детективна історія. Нібито спочатку НФ подавав президенту кандидатури Леонтія Шипілова (доцент кафедри міжнародного права і спеціальних правових наук "НаУКМА"), Ганни Онищенко (колишній міністр Кабміну) і Андрія Магери (нинішнього заступника голови ЦВК). У підсумку в президентській постанові залишилося лише прізвище Шипілова, зате замість Магери та Онищенко з'явилися дві нові – Надії Синиці (працювала заступником міністра Кабміну в уряді Яценюка) і юриста Олега Конопольського (працював в штабі кандидата в президенти Арсенія Яценюка 2009-го).

Раніше в БПП неофіційно говорили "Сегодня.ua", що про заміну Магери та Онищенко на Гребу, Конопольського і Синицю з Банкової домовлявся особисто Арсеній Яценюк. І зараз в пропрезидентській фракції від своїх слів не відмовляються. Самі ж "фронтовики" тоді неофіційно запевняли "Сегодня.ua", що Магера сам відмовився, тому його замінили на Гребу. Пізніше Магера і керівництво фракції "Народного фронту" спростували такі заяви, не приховуючи образи на Банкову.

Реклама

Після заяви Андрія Парубія про звернення до президента з питання перезавантаження ЦВК експерти сподівалися, що, нарешті, Банкова і Верховна Рада таки прийдуть до спільного знаменника в ході повторних консультацій. Адже за законом, по-перше, на поточній осінній сесії не можна голосувати за президентську постанову з кандидатами до нового складу ЦВК, яку було зареєстровано на минулій сесії. По-друге, стара постанова не знайшла 226 "за" під куполом. Тому в ході нових консультацій президента з фракціями, як того вимагає закон, є шанс сформувати такий склад Комісії, який би влаштував усі фракції і депутатські групи.

Але, судячи з настроїв у фракціях, на поступки ніхто йти не має наміру. "Президент не врахував наші кандидатури в попередньому поданні. Ми вважаємо, що це неправильна позиція, тому що в Центральній виборчій комісії повинні бути представлені представники всіх фракцій, які є в парламенті. Це гарантуватиме незалежну і неупереджену роботу ЦВК. Тому що будь-який вплив, а тим більше монопольний на ЦВК, призводить до фальсифікацій виборів і як наслідок – українців позбавляють права обирати собі владу. Кандидат від фракції "Радикальної партії" в члени ЦВК – Олексій Кочермін (зараз він керівник секретаріату нашої парламентської фракції, сам з Криму, колишній працівник прокуратури, який не зрадив рідну країну)", – сказав Сегодня.ua голова фракції "Радикальної партії" Олег Ляшко.

За його словами, якщо після консультацій президент не включить їх кандидата до списку, "Радикальна партія" не дасть голоси за новий склад ЦВК. Такої ж позиції дотримуються і у фракції "Батьківщина". У минулому поданні президента їхнього кандидата, нинішнього заступника голови ЦВК Жанну Усенко-Чорну, також не включили до списку. "Звичайно, ми не голосуватимемо (за подання президента, якщо в списку не буде кандидата від "Батьківщини". – Авт.). Я знаю, що НФ подавав кандидатуру Магери, до якого у мене немає питань, але вона не була врахована", – сказав Сегодня.ua нардеп від "Батьківщини" Іван Крулько.

Не змінять своєї думки і в "Народному фронті". Фракція готова повторно подати своїх кандидатів до нового складу Центрвиборчкому і обіцяє пильно стежити за тим, щоб вони нікуди не зникли і їх не замінили на якихось інших людей. Мова, за словами нардепа від НФ Леоніда Ємця, про Шипілова, Онищенко і Магеру. "Спочатку ми дали три кандидатури, залишилася наша одна. Окей, ми знаємо, що далеко не всі кандидатури інших фракцій враховані. Виникає питання: хто ініціатор інших кандидатур? Нехай тоді скажуть, що більшість від БПП. Але тоді виникає логічне запитання: чи ви хочете мати більшість в ЦВК, а не маєте більшості в парламенті, щоб це проголосувати, напевно, ви трохи або дуріть народ і хочете, щоб все залишилося як є і ЦВК не перепризначався, або це просто банальний шантаж. Тому наша позиція проста – всі політичні фракції парламенту повинні мати своїх представників в ЦВК. Поки так не буде, наших голосів там теж не буде", – сказав "Сегодня.ua" Леонід Ємець.

В тренді
"Росію чекають серйозні наслідки": низка країн ПАРЄ виступила з жорсткою заявою

У "Опозиційному блоці" також відмовляються давати голоси, поки не врахують їх кандидатів до нового складу Комісії. Нагадаємо, раніше вони пропонували шість кандидатів. Пізніше відкликали свої рекомендації, запропонувавши натомість одного Охендовського. "У нас є достатньо кандидатур, які за професійним рівнем і досвідом роботи можуть бути кандидатами в члени ЦВК. Ми готові їх подати, але попередній досвід показує, що наші кандидатури ігноруються, не вносяться. Якщо говорять, що влада позбавляє опозицію представництва в ЦВК, тоді потрібно, щоб влада пояснила, який інструмент вони реалізують в тому складі ЦВК, який не враховує пропозиції опозиційних політичних сил. Може, з ЦВК хочуть зробити політичний орган. Крім того, я є членом робочої групи з напрацювання закону про вибори. І іноді складається враження, що у всіх законах, які лобіюються провладними силами, хочуть вписати норму можливості ЦВК щодо зняття партій або кандидатів з виборчого процесу. І коли збираєш ці сигнали з різних сторін (проект закону про вибори або виборчий кодекс – у нас є 6 законів), спроби надати такі повноваження ЦВК і потім спроби не включити до ЦВК представників опозиційних сил, тут можуть бути обґрунтовані підозри, що влада намагається зробити з ЦВК політичний орган", – сказав "Сегодня.ua" нардеп від Опозиційного блоку Михайло Папієв.

Реклама

Виходить, що БПП і президенту доведеться йти на поступки в консультаціях з іншими фракціями, щоб вийти на такий склад Центрвиборчкому, який набере в Раді 226 голосів. Але в коментарі "Сегодня.ua" заступник голови пропрезидентської фракції Олексій Гончаренко заявив, що своїх п'ять кандидатів вони міняти не мають наміру: "Я вже сам чекаю не дочекаюся, коли у нас буде подання на нових членів ЦВК і ми, нарешті, їх затвердимо. Наша фракція свої кандидатури вже подавала, президент з них вже вибирав, і ми не бачимо підстав для того, щоб їх переглядати і змінювати".

Прості арифметичні підрахунки показують, що 226 "за" за перезавантаження ЦВК під куполом немає, а політики грають у політичний футбол або пінг-понг, перекидаючи відповідальність. "Це не футбол. Я вважаю, що це повністю недопрацювання глави держави. Тому що президент має вносити подання про новий склад ЦВК за погодженням з депутатськими фракціями. І це очевидно. Тому що якщо президент не погодив склад з фракціями, такий склад не буде проголосований в парламенті. Якщо президент вносить склад, який не має підтримки в залі, це означає, що він не хоче шукати рішення. Він перекидає відповідальність з хворої голови на здорову", – сказала "Сегодня.ua" віце-спікер парламенту Оксана Сироїд.

Координатор громадянської мережі "ОПОРА" Ольга Айвазовська припускає, що нинішня патова ситуація з ЦВК вигідна всім політикам, не тільки БПП. "Депутати різних фракцій "б'ються п'ятою в груди" про необхідність переобрати ЦВК, проведення реформи виборчого законодавства в бік прийняття пропорційної системи з відкритими списками, але більшість влаштовує, відверто, діюча ситуація", – написала Айвазовська у себе в Facebook. На її думку, завдання Андрія Парубія – не в зверненні до президента, а в підготовці консолідованого, якісного і обґрунтованого списку кандидатів від усіх фракцій.

Частка правди в цьому є: і Магера, якого так підтримує НФ, в нинішньому складі ЦВК є, і Жанна Усенко-Чорна, яку підтримує "Батьківщина", і Охендовський, якого подавав "Опозиційний блок" і до якого знайшли підхід в БПП. Більш того, голова фракції БПП Ігор Гринів відкрито заявив, що коли прийде час міняти склад Центральної виборчої комісії, це питання легко можуть зв'язати з іншими кадровими "хотєлками" фракцій. "Будь-яке рішення повинно мати підтримку 226 голосів. З питання ЦВК йде робота, щоб їх зібрати. Шукається широке коло пропозицій. Можливо, це питання буде розширено, і ЦВК сформують разом з якимось іншим органом. Чому ви не запитуєте, чому досі так багато вакансій голів і членів деяких комітетів в Раді (наприклад, регламентного. – Авт.). Тут та ж причина. Питання, що стосуються квотного принципу, у нас дуже складно проводити", – заявив Гринів.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти