"Щоб відновити довіру, потрібна хірургія": опубліковано повний текст звернення Порошенка до українців

Президент закликав Кабмін і генпрокурора піти у відставку і виступив проти перевиборів в Раду

На сайті президента Петра Порошенка опублікований повний текст звернення глави держави до українського народу.

"Дорогі співвітчизники! За два роки після перемоги Революції Гідності наша країна зробила серйозні і впевнені кроки на шляху європейської інтеграції. Ми почали ряд найважливіших і найскладніших реформ. Але люди вимагають більшого.

Реклама

Очевидно, що і суспільство, і влада незадоволені темпами змін. Очевидно, що нам треба прискорити позитивні перетворення, відкрити друге дихання в проведенні реформ. Очевидно, що з початку року ми не тільки зменшили швидкість, а взагалі почали гальмувати.

Уряд втратив підтримку з боку коаліції. Щоб провести через Верховну Раду навіть стратегічні рішення, доводиться часто-густо займати голосу у позакоаліційних груп і позафракційних депутатів.

Напруга між урядом і фракціями стало настільки високовольтним, що створює загрозу життєздатності коаліції. Її ж розпад, в свою чергу, неминуче занурить країну в глибокий і тривала політична криза.

Реклама

Так, урядова команда – як і вся влада, як центральна, так і місцева – працюють в дуже складних умовах. Це і військові дії, і руйнування значної частини промислової інфраструктури. Це і агресивне закриття Росією ринку для наших виробників, і блокування Москвою нашого товарного транзиту в треті країни. Зрештою, відбувається падіння світових цін на ключові статті нашого експорту.

Об'єктивний наслідок такого збігу обставин множиться на суб'єктивні прорахунки. В результаті – маємо падіння рівня життя громадян України, а разом з ним – і довіри людей до влади. Згідно з опитуваннями громадської думки, більше 70% виборців виступають за відставку Кабінету міністрів. Погодьтеся, це той показник, який ігнорувати категорично неприпустимо.

Чинна Конституція не наділяє президента правом безпосередньо регулювати відносини коаліції і Кабінету міністрів, а тим більше самостійно вирішувати кадрові питання. Але як гарант Конституції, як людина, яка взяла на себе відповідальність за стратегію реформ, я не можу байдуже спостерігати за тим, що відбувається.

Реклама

Поки між двома будівлями на Грушевського ніби гарячий вуглинку перекидають відповідальність, не рухається вперед і тупцює на місці ціла країна. Ми втрачаємо дорогоцінні дні, тижні, місяці. І це в той час, коли на роки і десятиліття відстали від наших успішних сусідів!

Вихід із патової ситуації вимагає політичної волі з боку президента і загальної відповідальності глави держави, парламенту і уряду.

Сьогодні вранці я мав зустріч і ґрунтовна розмова з генеральним прокурором. Я звернувся до Віктора Миколайовича з пропозицією, щоб він написав заяву про відставку.

Віктор Шокін впровадив ті реформи, яких в ГПУ чинили опір десятиліттями: позбавлення прокуратури загального нагляду, створення Національного антикорупційного бюро та Державного бюро розслідувань, тощо. Це з одного боку.

З іншого, ГПУ, на жаль, не змогла заручитися довірою суспільства. І саме тому на порядку денному стоїть питання про відставку генпрокурора.

З такими ж мірками слід підходити і до уряду. Кабінет міністрів зробив чимало для порятунку країни, стабілізації економічної ситуації і старту реформ. Але суспільство явно вирішило, що помилок більше, ніж досягнень, і відмовило міністрам в довірі.

А хіба не ясно, що проводити успішні реформи може тільки уряд, який користується досить високою підтримкою співгромадян?

Щоб відновити довіру, терапії вже мало, потрібна хірургія. Момент для часткового поновлення Кабінету міністрів упущений. Про нього занадто довго говорили, і в результаті – заговорили. Тепер уже очевидний запит на повне перезавантаження уряду.

Поки у прем'єр-міністра зберігається можливість вибрати, яким чином краще дати простір для реалізації цього запиту.

Тотальне переформатування Кабінету міністрів має відбуватися на основі діючої коаліції у складі "Солідарності", "Народного фронту", "Самопомочі" і "Батьківщини". Особливо апелюю до "Народного фронту" і його лідерам, з якими пліч-о-пліч пройдено важкий шлях; яких вважав, вважаю і далі буду вважати своїми однодумцями і політичними партнерами.

Ні доля уряду в цілому, ні якісь персональні амбіції його членів не повинні вплинути на єдність нашої проєвропейської демократичної команди. У коаліцію об'єднувалися не заради посад, а заради принципів. По крайней мере, людям говорили саме так, чи не так?

Призначення в уряд повинні проходити за участю і підтримки всіх фракцій коаліції. На технократичної реформаторської основі. З фахівців, позбавлених політичних впливів і лобістських інтересів.

Завдання такого Кабінету міністрів – забезпечити зростання ВВП та розпочати відновлення рівня життя, організувати чесну приватизацію, прозоре управління державними підприємствами, впровадити жорсткі антикорупційні кроки, продовжити співпрацю з МВФ та іншими міжнародними фінансовими організаціями.

Все це лише посилить наш стратегічний курс на Євросоюз, НАТО, на посилення обороноздатності країни, підвищення добробуту українців, зміцнення демократичних засад нашої парламентсько-президентської політичної системи.

Я переконаний, що країна не має резерву часу, щоб за неповні два роки вже в четвертий раз зануритися в виборчу кампанію, та ще й в умовах зовнішньої агресії.

Внутрішня політична війна всіх проти всіх – це мрія нашого північно-східного сусіда.

Ось чому я взяв слово і висловив своє бачення виходу з кризи – щоб уникнути гіршого сценарію.

Розпуск Верховної Ради не обов'язок, а лише право президента. І я ним скористаюся тільки в крайньому випадку, якого ми просто не маємо права допустити.

Питання відновлення довіри має бути вирішено в стінах цього парламенту. Довіра – це головний ресурс, який необхідний для того, щоб вирішувати проблеми такого масштабу, які стоять перед нашою країною.

Чекаю від парламенту швидких і державних рішень. А за мною справа не встане.

Сподіваюся на підтримку з боку суспільства, дорогі співвітчизники. Слава Україні!" – Йдеться у зверненні Порошенка.

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал
влада
Реклама
У тренді: влада
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Пряма трансляція
Опитування
Влада
Візит Зеленського до Байдена у Вашингтон
Докладніше
Комаровський в темі
Який тест на COVID-19 надійніший
Думка Комаровського
Читати статтю
АКТУАЛОЧКА
Збираєшся на пікнік?
Де краще купувати продукти
Хочу дізнатись
Кейт Вінслет для LA Times
Гороскоп
Твій гороскоп на сьогодні
Читати гороскоп
Спецпроект
Календар лайфхаків на літо
Серпень
Лайфхаки за календарем
Для батьків
Аптечка малюка у відпустці і дома
Зібрати
Сприятливі та небезпечні дні у серпні
Місячний календар на серпень
Що треба робити

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти