"Не допустити сепаратизму": політолог розповів, навіщо Зеленському потрібні тимчасові уповноважені

17 грудня 2019, 18:54

Віталій Рябошапка Віталій Рябошапка

Держава в умовах децентралізації та розширення повноважень органів місцевого самоврядування повинна мати важелі

Експерти неоднозначно оцінюють норму, що міститься в проекті змін до Конституції України, згідно з якою президент за поданням префекта може призупиняти повноваження голови громади, ради громади, окружної, обласної рад та призначати тимчасового державного уповноваженого.

Реклама

Коментуючи сайту "Сьогодні" цю норму глава Комітету виборців України, політолог Олексій Кошель, зокрема, сказав:

"Президент не просто припиняє повноваження голів громад і рад, але призначає тимчасового уповноваженого. Фактично це крок до руйнування місцевого самоврядування".

Водночас політолог Володимир Фесенко акцентує на тому, що в нинішніх політичних умовах ця норма доконечна, щоб не допустити сепаратизму в Україні, а також мати важелі контролю над місцевою елітою.

"Повноваження припиняти рішення місцевих рад дозволять надалі не допустити ситуації, яка була з рішеннями багатьох місцевих рад у Донецькій, Луганській областях у 2014 році. Коли були антиконституційні або відверто сепаратистські рішення. Повинен бути запобіжник проти таких рішень. Інакше ризики величезні. Інша справа, що наявність повноважень не означає, що вони будуть застосовуватися з будь-якого приводу. Так, якесь рішення може не сподобатися префектові або центральній владі. Але якщо воно не стосується конституційних повноважень, то і претензії пред'явити не можна. Тобто це запобіжник від ризиків, пов'язаних із сепаратистськими рішеннями. Або рішеннями поза межами повноважень місцевих рад. Крім того, держава в умовах децентралізації та розширення повноважень органів місцевого самоврядування повинна мати важелі контролю на місцях", – сказав Володимир Фесенко.

Як ми повідомляли, у Верховній Раді зареєстровано проєкт закону про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади). Проєкт передбачає кардинальну реформу адміністративно-територіального устрою, ліквідацію адміністрацій, створення префектур тощо.

Докладніше про реформу децентралізації читайте в матеріалі "Україну перекрають заново: що несуть в собі нові зміни до Конституції".

Реклама

Нагадаємо, раніше президент Володимир Зеленський на шоу "Свобода слова Савіка Шустера" прокоментував зміни в Конституцію, що стосуються децентралізації.

Відео: телеканал "Україна"

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти