"Посміхалися, обнімалися ...": підсумки візиту Володимира Зеленського до Брюсселю

6 червня 2019, 10:37

Віталій Рябошапка Віталій Рябошапка

Перший закордонний візит нового президента України не вийшов комом

Президент України Володимир Зеленський завершив свій перший закордонний візит. Незважаючи на певний скепсис, що висловлювався окремими спостерігачами напередодні, поїздку цілком справедливо можна назвати успішною.

Чому Брюссель?

Реклама

Брюссель як пункт першого візиту нового президента рекомендували як радники з його команди, так і сторонні експерти. Мотиви очевидні. Перший візит новообраного голови держави завжди мав символічний характер. Найчастіше з того, куди і з якими меседжами насамперед поїде черговий президент, судили, яким буде зовнішньополітичний вектор у наступні п'ять років. Зрозуміло, візит до бельгійської столиці Брюсселя, де розташовані штаб-квартири Євросоюзу та НАТО – структур, вступ до яких закладені в українській Конституції, – найкраща можливість продемонструвати зовнішньополітичні уподобання.

"Напередодні проводилося опитування експертів, куди саме потрібно їхати з першим візитом. І більшість висловлювалися саме за Брюссель, – розповів в коментарі сайту "Сьогодні" політолог, професор Києво-Могилянської Академії Олексій Гарань. – І через те, що такий візит був би символічний. І через те, що він нескладний з точки зору дипломатії. Візити до Вашингтона, Берліна, Парижа вимагали б серйознішої практичної підготовки, напрацювання практичних пропозицій, навколо яких можна було б вести переговори".

Ще один очевидний мотив – коефіцієнт корисної дії поїздки. Візит в будь-яку дружню державу, безумовно, був би і символічний, і корисний. Однак він не давав би можливості провести стільки зустрічей і налагодити стільки контактів, скільки провів і налагодив за два дні в Брюсселі Володимир Зеленський. З огляду на те, що новий український президент – неофіт в політиці, "обростання" міжнародними зв'язками в найкоротші терміни для нього зараз – задача номер один. А де це краще зробити, як не в Брюсселі – осередку найавторитетніших міжнародних структур?

З ким зустрічався

Список зустрічей і контактів на вищому рівні, які мав за два дні український президент, дійсно вражає. Найважливіші і показові – зустріч з президентом Єврокомісії Жаном-Клодом Юнкером, президентом Європейської Ради Дональдом Туском, генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом, президентом Польщі Анджеєм Дудою.

Реклама

"Зустріч нових друзів". Володимир Зеленський і Жан-Клод Юнкер. Фото: president.gov.ua

Не меншу важливість для України мали зустрічі голови держави з віце-президентом Європейської комісії Валдісом Домбровскісом, в ході яких обговорювалися перспективи економічного співробітництва України і ЄС та співробітництва в сфері фінансів. Зокрема, йшлося про виділення Україні 500 мільйонів євро в рамках четвертої програми макрофінансової допомоги ЄС. А також з віце-президентом Єврокомісії із закордонних справ і питань безпеки Федерікою Могеріні.

Україна йде в НАТО. Фото: president.gov.ua

Несподіваним бонусом візиту стала зустріч Володимира Зеленського з радником і зятем президента США Дональда Трампа Джаредом Кушнером. За інформацією Адміністрації президента України, бесіда з Кушнером, а також міністром енергетики США Ріком Перрі (з останнім Зеленський вже знайомий – саме Перрі очолював делегацію США на інавгурації українського президента) відбулася на вечері в постійному представництві США при Європейському Союзі.

Реклама

Від євроасоціації- до євроінтеграції. Фото: president.gov.ua

Важко не погодитися, що для першого візиту голови держави кількість і рівень зустрічей більш ніж солідні.

Про що говорив

Однією з ключових завдань Володимира Зеленського було не просто познайомитися з лідерами західних держав та інститутів, а й, по можливості, налагодити тісні особисті контакти. Простіше кажучи, сподобатися західним лідерам. Завдання має цілком практичне пояснення: набагато простіше просувати інтереси своєї країни, володіючи особистими зв'язками і прихильністю західних політиків. Наприклад, зовнішньополітичні успіхи Петра Порошенка багато в чому пояснювалися саме цим.

Однозначно сказати, чи справився з цим завданням Володимир Зеленський, складно. Але, як мінімум, він робив все, щоб впоратися. Зеленський сказав в Брюсселі рівно те, чого хотіли від нього почути, і не допустив виразів, які могли бути витлумачені двояко.

Реклама

Захід не те щоб сумнівався, але не до кінця розумів, який зовнішньополітичний вектор України буде превалювати при президенті Зеленському. І голова української держави чітко розставив крапки над "і". "Стратегічний курс України – отримати повноправне членство в Європейському Союзі і НАТО, що записано в Конституції України. Це пріоритет нашої міжнародної політики", – зазначив Володимир Зеленський під час спільного з генсеком НАТО Столтенбергом брифінгу. Цей меседж український президент, по суті, повторював під час усіх своїх зустрічей в Брюсселі.

"Загалом же, головна функція цього візиту – це публічне підтвердження під час зустрічей незмінності євроатлантичного курсу України, – зазначив в коментарі сайту "Сьогодні" політолог Володимир Фесенко. – Було важливо показати нашим партнерам: "Не хвилюйтеся, все нормально. У нас будуть великі політичні зміни, але вони не торкнуться ключових цілей зовнішньої політики". Було потрібно підтвердити це саме публічно", – сказав політолог.

Захід кілька втомився від невмотивованих прохань і вимог Києва. І Зеленський був досить тактовний, утримавшись від нових прохань. "Нам потрібно зосередитися на проведенні внутрішніх реформ, які наблизять нас до стандартів НАТО. Реформа СБУ, розвідки, реформа безпеки. Демократичний цивільний контроль за сектором безпеки і оборони", – акцентував Володимир Зеленський в Брюсселі. Досить було подивитися на реакцію генсека НАТО на ці слова, щоб зрозуміти: саме цих дій чекають від нас в першу чергу.

Український президент різко висловився проти будівництва "Північного потоку-2" – цей меседж був спрямований як до внутрішньоукраїнського споживача, так і до нашому найближчого сусіда – Польщі, а також Сполучених Штатів, які можуть стати головним військовим союзником України.

В ході зустрічі з Анджеєм Дудою український президент акцентував на необхідності будувати відносини, дивлячись в майбутнє, а не озираючись на протиріччя, які нам залишила у спадок історія. Важко сказати, наскільки такий підхід знайде відгук у сучасній Польщі, але те, що він правильний за суттю – це факт.

З чим поїхав

Експерти сайту "Сьогодні" в цілому позитивно оцінюють результати першого закордонного візиту нового українського президента.

"Яка задача першої зустрічі? Забезпечити другу. І вона була виконана, – зазначив в коментарі сайту "Сьогодні" політолог, засновник дослідницької компанії ACTIVE GROUP Андрій Єременко. – Сторони спілкувалися, тиснули один одному руки, посміхалися, ніжно обіймалися, всіляко демонстрували любов і повагу, запрошували один одного в гості. Тобто, Зеленського сприйняли як президента України, із Зеленським готові спілкуватися", – зазначив експерт.

За словами Андрія Єременка, про підписання якихось важливих документів і досягнення важливих домовленостей на першій зустрічі не йшлося і бути не могло.

"Але бюрократична система всіх учасників зустрічей, і не тільки, отримала команду: продовжуємо працювати. В принципі, що і було потрібно. Тобто перший візит не "супер-вау!", але цілком успішний", – сказав Андрій Єременко.

У свою чергу, політолог Вадим Карасьов звертає увагу на правильну тональність, обрану Володимиром Зеленським.

"Перший візит ознайомлювальний. Пройшов він рівно, були сказані правильні, збалансовані речі. Думаю, очікування на Заході були гірші, ніж виявилося насправді. Це стосується і моментів щодо НАТО і ЄС. І звернув би увагу на меседжі, сказані під час зустрічі з Анджеєм Дудою. Думаю, у відносинах з Польщею буде певна розрядка", – сказав Вадим Карасьов в коментарі сайту "Сьогодні".

За словами політолога Володимира Фесенка важливо також те, що українському президенту, судячи з усього, вдалося встановити тісний емоційний контакт як мінімум з деякими зі своїх візаві.

"Як я розумію, Зеленський як людина позитивного емоційного настрою і хороший актор вміє зачарувати, налагодити гарні особисті стосунки. І він спробував цим умінням скористатися. І якщо не з усіма, то з деякими керівниками Євросоюзу і НАТО йому вдалося такий контакт встановити", – зазначає Володимир Фесенко.

Також, за його словами, для самого Володимира Зеленського був в цілому важливий перший досвід офіційних міжнародних контактів.

"Потрібно розуміти, що для звичайних політиків контакти на вищому міжнародному рівні – непросто. Я пам'ятаю, які "ляпи" допускали наші вищі посадові особи в ході міжнародних візитів. А Зеленський адже взагалі не займався політикою, для нього це взагалі нова ситуація. І можна оцінювати як позитив навіть те, що в Брюсселі обійшлося без проблем і якихось "ляпів", – сказав експерт.

Говорячи про конкретні результати поїздки, Володимир Фесенко зазначив, зокрема, узгодження дати саміту Україна-ЄС. За його словами, це було непросто у зв'язку зі складною політичною ситуацією в Україні.

"Але проведення самітів – один з важливих інституційних елементів євроінтеграції України. Образно кажучи, це як обов'язкові військові навчання для армії – щоб вона була в тонусі, щоб підтримувалася координація. Саміти тримають Україну в тонусі, і те, що не сталося збою з проведенням саміту, дуже важливо", – зазначив політолог.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти