Результати позачергового засідання Ради: зміни до держбюджету і драконівські штрафи за підпал

Парламент схвалив збільшення штрафів для "шашличників" і "городників" до захмарних висот. А для боротьби з коронавірусом дозволив держорганам опрацьовувати персональні дані громадян

У понеділок Верховна Рада України під час короткого, але насиченого позачергового пленарного засідання прийняла кілька вкрай важливих законопроєктів. Зокрема, нарешті розрубавши гордіїв вузол змін до держбюджету, затвердивши зміни в "антікоронавірусное" законодавство, а також посиливши покарання паліям. Останнє, зазначимо, вельми актуально з огляду на небезпечні пожежі в районі Чорнобильської АЕС, що й далі тривають. Утім, по порядку.

Нинішнє позачергове засідання Верховної Ради очікувалося не таким простим, яким воно виявилося насправді. На "порядку денному" влади – отримання кредиту від МВФ. А для цього треба приймати не тільки закон про землю (затверджений парламентом тиждень раніше), а й зміни в закон про банківську діяльність. Той самий законопроєкт, в який було внесено рекордну в історії вітчизняного законотворення кількість поправок – 16 тисяч. Укупі з таким же непростим законопроєктом про секвестр держбюджету, а також необхідністю затвердити це "на вчора" виходила гримуча суміш, яка обіцяла дуже бурхливий парламентський день (а то і ніч). Ситуацію погіршували з десяток зареєстрованих постанов про скасування "земельного" рішення ВР.

Реклама

Однак влада, тверезо оцінивши ситуацію, вирішила не лізти на рожен і розвести в часі зміни в бюджет і зміни в закон про банківську діяльність. Хоча напередодні ЗМІ й деякі спостерігачі припускали, що цей законопроєкт буде внесений на порядок денний "з голосу", цього не сталося. Що істотно розрядило ситуацію і дало змогу парламенту результативно проголосувати за всіма пунктами.

Бюджет узято з другої спроби

Головним був, звичайно ж, закон про зміни до державного бюджету. Документ, дійсно вкрай потрібний в умовах, що склалися, Кабмін намагався провести через парламент "з наскоку" ще на минулому позачерговому засіданні. Але оскільки в той день розглядали також банківський закон у першому читанні і земельний у другому, виходила та сама гримуча суміш, яка передбачала "жертви". Жертвою стали зміни до держбюджету, що не набрали потрібної кількості голосів. У підсумку документ скерували на доопрацювання – вже за участю народних депутатів.

Представляючи оновлену версію змін, прем'єр-міністр України Денис Шмигаль зазначив: у процесі доопрацювання вдалося повернути фінансування багатьох програм, зокрема фінансування регіонів, культури, освіти тощо.

Реклама

За словами Дениса Шмигаля, пріоритетами під час підготовки проєкту стали заходи щодо подолання коронавірусу, серед них підтримка лікарів і закупівля медобладнання. У цілому витрати на МОЗ збільшені більш ніж на 16 мільярдів гривень. Також будуть збільшені на 29,7 млрд грн видатки Пенсійного фонду – щоб уже в травні провести індексацію пенсій, а також виплатити пенсіонерам, які отримують менше ніж 5 тисяч гривень, додатково по тисячі гривень.

Як розповів прем'єр, передбачає змінений держбюджет і значні витрати на сфери, що стимулюють економіку. Зокрема, понад 70 мільярдів виділено на будівництво і ремонт доріг.

"Будівництво доріг – це швидкий "розігрів економіки і додаткові робочі місця" , – сказав Денис Шмигаль.

Реклама

Внесені зміни в початковий текст документа, судячи з усього, допомогли кризі скреснути: за затвердження проєкту змін до держбюджету в цілому проголосували 249 народних депутатів. Рішення підтримали монокоаліція (фракція "Слуга народу" дала 226 голосів, чого, загалом, вистачило б для затвердження проєкту) і група "Довіра".

Закінчивши з найскладнішим у цей день документом, парламент узявся за значно менш дискусійні проєкти. Ще на погоджувальній раді було вирішено розглядати їх без обговорення, тому затвердження пройшло швидко і без сюрпризів.

Все для боротьби з коронавірусом

Парламент конституційною більшістю в 332 голоси ухвалив у цілому законопроєкт №3320 про внесення змін до закону "Про захист населення від інфекційних хвороб" щодо запобігання поширення коронавірусної хвороби (COVID-19).

Законопроєкт, тільки-но з'явившись на сайті парламенту, викликав запитання. Оскільки припускав дозволити збір персональної інформації про громадян і обмін нею між різними органами держвлади. Як передбачається, серед даних, які держорганам буде дозволено збирати і опрацьовувати за цією нормою, – ПІБ громадянина, його місце проживання, місце роботи або навчання, місце госпіталізації і інформація про стан здоров'я. Це могло розцінюватися (та й розцінювалося) деякими ревнителями прав і свобод громадянина як посягання держави на ці права і свободи.

Однак, як пояснила в коментарі сайту "Сьогодні" ініціатор і співавтор законопроєкту, заступник голови комітету ВР з питань здоров'я нації Оксана Дмитрієва (фракція "Слуга народу"), захід цей вимушений і тимчасовий. Крім того, стосуватиметься він не всіх громадян, а лише представників "групи ризику". А саме: громадян України, госпіталізованих з коронавірусом, і тих, хто перебуває на самоізоляції (хворі з легким перебігом хвороби, особи з підозрою на COVID-19, контактні й ті, хто повернувся з-за кордону).

"На жаль, багато наших громадян регулярно порушує умови самоізоляції. А це несе загрозу життю і здоров'ю практично для кожного... І може призвести до розвитку гіршого сценарію. Виникла ситуація, коли через відсутність оперативної інформації (щодо громадян, які повинні перебувати на самоізоляції. – Ред.) Представники правоохоронних органів не мають підстав і можливості встановлювати факт перебування особи за межами місця обов'язкової самоізоляції ", – розповіла Оксана Дмитрієва.

Як зазначила народний депутат, норма діятиме тільки на період карантину та 30 днів після нього. Всі персональні дані, зібрані в період дії норми, потім будуть знеособлені або знищені, каже парламентарій.

Крім норми про персональні дані, проєкт містить й інші моменти, які допомагають ефективно боротися з епідемією і підготуватися до нових хвиль, якщо такі будуть.

Наприклад, документ дає змогу на період карантину та обмежувальних заходів створювати, у разі потреби, тимчасові госпіталі.

"Україна нині перебуває в першій хвилі боротьби з COVID-19, проте система вже готова до можливої другої і третьої хвиль. Тимчасові госпіталі – це на випадок четвертої хвилі, гіршого сценарію. Наші медики докладають усіх зусиль, щоб не допустити сценарію деяких країн. Але ми, законодавці, повинні надати можливість повної готовності до будь-якої ситуації", – сказала Оксана Дмитрієва.

Суд підготували до карантину

Ще один актуальний проєкт, затверджений парламентом, регламентує роботу судових органів у період карантину та епідемії коронавірусу. Щоб захистити права й інтереси громадян у судовому процесі, парламент 310 голосами підтримав зміни до перехідних положень Кримінального процесуального кодексу.

Згідно зі змінами, тимчасово, на час карантину, пропонуються, зокрема, такі нововведення:

  • якщо в конкретному суді неможливо надати суддю для розгляду клопотання, воно може бути передано на розгляд в інший суд. Норма не стосується Вищого Антикорупційного суду;
  • якщо суддя не має можливості розглянути клопотання про обрання або продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, клопотання може бути передано на розгляд до іншого судді або розглянуто головою чи іншим суддею зі складу колегії суддів;
  • судове засідання на досудовій та судовій стадії кримінального провадження за рішенням суду може проходити в режимі відеоконференції. Однак якщо на такому засіданні передбачається розгляд питання про утримання підозрюваного під вартою, на засідання у вигляді відеоконференції потрібен дозвіл цього громадянина;
  • сторона обвинувачення зобов'язана подавати клопотання про продовження строків тримання під вартою не пізніше ніж за десять днів до закінчення дії попереднього рішення про утримання під вартою.

Драконівські штрафи для любителів багать

Нарешті, парламент прийняв проєкт, що істотно збільшує покарання для "піроманів". Тобто паліїв, які перманентно влаштовують нам степові або лісові пожежі. А також для громадян, які, незважаючи на законодавчу заборону, спалюють листя на подвір'ях і в підсобних господарствах. Або громадян, що завдають шкоди екології.

Зокрема, якщо раніше штраф за забруднення атмосфери шкідливими відходами (якщо це створило небезпеку для життя, здоров'я людей або для довкілля) становив до 200 неоподатковуваних мінімумів (тобто до 3400 гривень), то після підписання закону любителі забруднювати атмосферу викладатимуть з кишень до 61 200 гривень.

Знищення або пошкодження вогнем лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикорослих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення загрожує штрафом від 91 800 гривень до 153 тисяч гривень.

Самовільне (тобто без дотримання правил, встановлених держорганами) випалювання залишків рослинності на стерні обійдеться громадянам до 6120 гривень, посадовим особам – до 21 420 гривень. А якщо випалювання відбувалося на землях заповідного фонду – вдвічі дорожче громадянам, а посадовим особам – у 30 600 гривень.

Нарешті, нелегко доведеться і любителям посмажити шашлики в лісі. Особливо якщо ідея прийшла в період заборони розведення багать. Штраф за порушення вимог пожежної безпеки буде збільшений з 255 до 4590 гривень. А якщо багаття спричинило пожежу, штраф може становити 15 300 гривень.

Частину часу парламентарії присвятили розгляду постанов про скасування затвердженого раніше "земельного закону". Як і очікувалося, жодна з них не набрала потрібної кількості голосів. Що означає: для набуття чинності закону немає ніяких перешкод. Зрозуміло, крім Конституційного суду, який у разі звернення до нього депутатів може визнати закон таким, що не відповідає Конституції. При цьому фракція "Батьківщина" вже заявила про намір звернутися в КС.


Нагадаємо, що для гасіння пожеж у районі Чорнобильської АЕС, спричинених підпалами, довелося застосовувати авіацію:

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал

Рекомендації

Останні новини
Реклама
Пряма трансляція
Опитування
Влада
Візит Зеленського до Байдена у Вашингтон
Докладніше
Комаровський в темі
Який тест на COVID-19 надійніший
Думка Комаровського
Читати статтю
АКТУАЛОЧКА
Збираєшся на пікнік?
Де краще купувати продукти
Хочу дізнатись
Кейт Вінслет для LA Times
Гороскоп
Твій гороскоп на сьогодні
Читати гороскоп
Спецпроект
Календар лайфхаків на літо
Серпень
Лайфхаки за календарем
Для батьків
Аптечка малюка у відпустці і дома
Зібрати
Сприятливі та небезпечні дні у серпні
Місячний календар на серпень
Що треба робити

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти