Що покажуть по ТБ: як Рада пропонує змінити ефір і до чого це призведе

Російський теле- і кінопродукт заборонили, а телеефір зміниться через квотування

У Верховній Раді знаходиться законопроект №2766, згідно з яким 70% ефіру українських телеканалів будуть складатися з "передач європейського виробництва". Ще в минулому році на каналах заборонили показувати російські фільми, серіали та передачі, зроблені після 1 січня 2014 року, а незабаром Міністерство культури опублікувало "чорний список" артистів, фільми з якими, в тому числі й радянські, знаходяться під забороною. Сайт "Сегодня.иа" розбирався, як заборони і обмеження вплинуть на телеефір, і чому більшість телеканалів проти.

Під забороною: що і чому зникає з телеекранів

Реклама

В Україні вже діє закон щодо захисту інформаційного телерадіопростору, згідно з яким, внаслідок прийнятих у минулому році змін, телеканалам заборонили показ не тільки фільмів і серіалів, у яких міститься пропаганда російських силових структур та органів влади, але і весь контент, виготовлений у РФ після 1 січня 2014 року.

Ті телеканали, які порушують заборону, будуть "карати гривнею". За кожен випадок показу забороненого контенту доведеться заплатити штраф у розмірі від 10 до 50 мінімальних заробітних плат (від 14500 до 72500 гривень).

У квітні минулого року нардеп Вікторія Сюмар зареєструвала законопроект №2766 ("Про внесення змін до "Закону про телебачення і радіо"), який незабаром буде проголосований Радою у другому читанні. У список авторів також входять депутати Дмитро Стеценко, Олександр Опанасенко та Сергій Висоцький.

Реклама

Згідно з документом, 70% ефіру українських телеканалів будуть складатися з "передач європейського виробництва". При цьому в перелік "європейських передач" включили програми з США та Канади, в той же час виключили не тільки російські програми, але і контент, вироблений раніше українськими компаніями в кооперації з компаніями-резидентами Російської Федерації.

В даний час на телеканалах діє наступна пропорція: не менше 80% ефіру з 7 до 23.00 – програми європейського виробництва (у тому числі російські), не менше 50 відсотків – програми українського виробництва.

Крім того, для індустрії діє ще одна заборона – як повідомляють в Мінкультурі, Держкіно відмовляє у видачі або припиняє дію вже виданого державного посвідчення на право розповсюдження і демонстрацію фільмів, якщо в акторський склад входить артист з "чорного списку".

Реклама

У списку заборонених артистів знаходяться 83 особи, серед них Михайло Боярський, Борис Грачевський, Валентина Тализіна, Олег Табаков та інші. Таким чином, телеканалам заборонили показ кінокартин, якщо в них навіть в епізодичній ролі знімалися "заборонені" артисти.

Реакція ринку: потрібно розділяти заборони та стимулювання кіновиробництва

5 лютого у прес-центрі одного з інформагенцій відбувся круглий стіл за участю керівників великих телеканалів, представників Нацради з телебачення і радіомовлення та народного депутата Вікторії Сюмар. Більшість представників виробників телепродукту виступили проти запропонованого Радою принципу квотування, "чорного списку" артистів і "огульної заборони всього російського контенту".

Голова Ради директорів і засновник групи компаній Star Media Владислав Ряшин впевнений, "чорний список" артистів – "це абсурд", а особисту позицію актора потрібно розділяти з екранним персонажем.

"Нещодавно тут, у Києві, американський посол Джеффрі Пайєт про це дуже добре сказав – що головна помилка, яку може зробити Україна, це потрапити в пастку – повернутися в минуле, грати у відображення, по суті, копіюючи поведінку свого опонента", – заявив Владислав Ряшин.

Навіть у нинішній складній ситуації виробникам вдається нарощувати виробництво. Так, на телеканалі "Україна" в 2014 році своїх фільмів, серіалів та програм було близько третини, торік цей показник зріс майже до половини. В цьому році – майже 60%. Виробники наполягають, перш ніж вводити заборони, варто звернути увагу, скільки свого контенту виробляють на конкретних телеканалах. В іншому разі закон про квоти виглядає як "потрібний" для переділу ринку на користь окремого українського телеканалу.

Проти "чорного списку" артистів виступила також і експертна рада Української телевізійної академії. В кінці минулого року вона опублікувала відкритого листа, у якому просить створити робочу групу для того, щоб проаналізувати та переглянути існуючий перелік діячів мистецтва, визнаних такими, які створюють загрозу національній безпеці України.

Експерти Української телеакадемії впевнені, "чорний список" може стати загрозою для класичних творів кіномистецтва, частина яких була створена в Україні за участю відомих діячів мистецтва.

За словами Владислава Ряшина, рекламний бюджет, який розподіляється між виробниками контенту, в 2013 році досяг $500 мільйонів на рік, зараз уже він впав до позначки $130 мільйонів на рік. Відповідно, для створення якісного продукту необхідна кооперація, в тому числі і з Росією. Проте створений, наприклад, разом з російським продюсером проект, якщо законопроект Вікторії Сюмар буде прийнятий Радою у другому читанні, не буде вважатися "європейським" – такий продукт в ефірній сітці не може займати більше 30% часу.

Директор Медіа Групи Україна Євген Лященко впевнений, ніхто не може диктувати каналу, що показувати, коли показувати і в якому обсязі. "Це неправильно. Основний меседж – потрібно розділяти заборони та стимулювання кіновиробництва. У тих людей, які розробили законопроект, своє бачення, але галузь – вона не підтримує законопроект. І це головне", – каже Лященко.

Він вважає, обмежувати російську пропаганду необхідно, однак внаслідок того, що зміни в закон "Про захист інформаційного телерадіопростору України" приймалися без узгодження з представниками телеканалів, Рада заборонила абсолютно весь російський кіноконтент – в тому числі і розважальний, документальний, комедійний, мелодраматичний.

"Коли рішення приймаються швидко, без обговорень, як правило, вони несуть дуже багато побічних ефектів. Коли в минулому році приймався закон, завдання стояло обмежити пропаганду. Це логічно і правильно, це підтримують всі канали. Але коли паралельно з цим заборонили весь російський контент, незалежно від того, розважальний він чи мелодраматичний – це призвело до того, що на каналах стався дефіцит продукту. А як цей дефіцит закрити – відповіді немає", – каже директор Медіа Групи Україна.

Засновник film.ua group Сергій Созановський вважає, до того, як приймати закони про обмеження, необхідно було прийняти закон про підтримку національного продукту.

"Чому у нас закон про підтримку національного (продукту, – ред.) приймається в кращому разі через рік, а почне діяти через два. Після того, як заборонено все. Потрібно правильно і якісно робити свою справу", – каже Созановський.

За його словами, важливо, щоб "ми приймали закони не просто написані, не просто щось забороняли, а діяли".

У свою чергу Влад Ряшин впевнений, для того, щоб підтримати український продукт, необхідно в першу чергу отримати державну підтримку, сприятливі фіскальні умови і прийняти антипіратське законодавство.

До чого призводять заборони: якість контенту падає, а глядачі дивляться відео з піратських джерел

В результаті заборони російського телепродукту, зазначають експерти, якість контенту на українських каналах погіршилася. Крім того, за їхніми словами, кількість супутникових абонентів в Україні збільшилася до 5 мільйонів чоловік – глядачі знаходять спосіб дивитися звичний їм телепродукт, але вже на російських каналах. При цьому, крім серіалів і розважальних програм, українці за допомогою супутника дивляться новини на ОРТ, Россия24, НТВ та інших телеканалах. Подальше обмеження на українському телебаченні, кажуть експерти, призведе до того, що кількість супутникових абонентів буде зростати.

Так, гендиректор М1 Валентин Коваль зазначив, що вже на сьогоднішній день третя частина домогосподарств в Україні дивляться супутник, 85% українців постійно мають доступ до інтернету.

На думку експерта, вводячи обмеження для національних телеканалів, влада "ховає цю частину сфери". "Коли в новорічну ніч на "Інтері" хтось побачив Кобзона, то за кілька хвилин до цього побачили президента, який сказав щось позитивне для українського народу. Якщо ми приберемо з ефірних каналів те, що хочуть дивитися глядачі, вони підуть в Інтернет і на наступний Новий рік президента взагалі не побачать. Я не до того, що щось трапиться з телеканалами, щось трапиться з глядачами", – каже Валентин Коваль.

Якщо ми приберемо з ефірних каналів те, що хочуть дивитися глядачі, вони підуть в Інтернет і на наступний Новий рік президента взагалі не побачать, – Валентин Коваль.

Крім того, програми з Росії, Китайської Народної Республіки, Південної Кореї, Туреччини, Бразилії, Індії та низки інших країн значно дешевші, ніж, приміром, серіали із США і Канади.

Експерт медіаринку Віталій Гурієнко впевнений, якщо законопроект Вікторії Сюмар приймуть, під ударом опиняться маленькі телеканали – вони не зможуть виконувати квоту, бо у них не буде коштів на придбання необхідної кількості дорогого контенту.

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

43200.16

Bitcoin Cash (BCH)

245.52

Binance Coin (BNB)

232.37

Dogecoin (DOGE)

0.09

Ethereum Classic (ETC)

21.8

Litecoin (LTC)

74.01

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
52,90
50,90
51,90
35,40
54,00
53,50
53,50
37,79
54,59
53,18
53,09
34,99
54,84
53,47
53,46
36,70
54,90
52,90
51,90
35,29
58,88
56,49
55,49
36,31
58,99
56,99
55,99
36,00
58,99
56,99
55,99
36,12
59,99
57,99
57,99
35,73
-
51,27
50,36
34,07
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

36.67

Євро (€)

39.5

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти