Закон про особливий статус Донбасу: що потрібно знати

2 жовтня 2019, 18:29

У Законі передбачена амністія бойовиків і право створити власну "народну міліцію"

1 жовтня стало відомо, що українська влада схвалила текст так званої "формули Штайнмайєра", яка передбачає мирне врегулювання на Донбасі. Про це на брифінгу заявив президент України Володимир Зеленський.

Реклама

Але остаточний варіант "формули Штайнмайєра" буде імплементований в новий Закон про особливий статус Донбасу, робота над яким почнеться після зустрічі "нормандської четвірки". Як вважає глава комітету Ради з питань зовнішньої політики і міжпарламентського співробітництва ( "Слуга народу") Богдан Яременко, в Законі про особливий статус не повинно бути деяких положень, які є в уже існуючому Законі.

"Починати роботу над цим законопроектом, я вважаю, буде неправильним сигналом для наших опонентів, що ми готові щось напрацювати, навіть якщо наші солдати будуть гинути. Ні. Спочатку повинні бути досягнуті умови з безпеки, далі має відбутися саміт в "нормандському форматі", де повинні бути досягнуті якісь домовленості. Потім ми сядемо думати, як краще їх оформити з точки зору міжнародного і українського права. Той закон (про особливості місцевого самоврядування – ред.), який є, особисто мене не влаштовує, тому що в ньому є положення про безумовну амністію, в ньому є положення про місцеву міліцію, і таке інше, і таке інше – все те, чого я не хочу, щоб було на моїй землі. І цього не хоче наша фракція, цього не хоче президент Зеленський", – сказав він.

Дійсно, Закон містить низку положень, які можна назвати спірними. Яких саме – читайте в спеціальному матеріалі сайту "Сьогодні".

Амністія бойовикам

Реклама

Закон України № 1680-VII "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей", відомий також як закон про особливий статус Донбасу, був ухвалений 16 вересня 2014 року. Закон був створений в рамках Мінських домовленостей і полягає у введенні особливого порядку місцевого самоврядування строком на 3 роки для тих територій Донецької і Луганської областей, що не контролювалися Україною на момент ухвалення закону.

У жовтні 2017 року термін дії закону був продовжений на рік, а в жовтні 2018 – до 31 грудня 2019 року. Через невиконання умов особливий порядок місцевого самоврядування на вересень 2019 так і не був введений.

Сам текст Закону можна знайти на сайті Верховної ради. Перше, що кидається в очі при читанні Закону – Стаття 3, яка говорить буквально наступне:

"Держава відповідно до закону гарантує недопущення кримінального переслідування, притягнення до кримінальної, адміністративної відповідальності та покарання осіб – учасників подій на території Донецької, Луганської областей.

Реклама

Органам влади та їх посадовим (службовим) особам, підприємствам, установам, організаціям усіх форм власності забороняється дискримінація, переслідування та притягнення до відповідальності осіб з приводу подій, що мали місце в Донецькій, Луганській областях".

Якщо під "подіями" потрібно розуміти захоплення адміністративних будівель навесні 2014 року, що призвело до створення так званих "ЛНР-ДНР", і участь в незаконних збройних формуваннях в зоні проведення АТО, то виходить, що Закон передбачає амністію для сепаратистів і бойовиків.

Водночас у МЗС України виступили проти повної амністії для бойовиків. Виступаючи на 16-й щорічній зустрічі Ялтинської європейської стратегії (YES) 15 вересня цього року, міністр закордонних справ України Вадим Пристайко нагадав, що в Законі про амністію 2015 року не міститься норма про беззастережну амністію.

"Хочу нагадати, що в 2015 році був проголосований закон про амністію, який не передбачав ніяких повних амністій. Також повних амністій ​​не передбачає ніяка робота нинішньої дипломатії", – сказав Пристайко.

Російська мова

В тренді
Війну в Україні відчує кожна країна Європи – головне з інтерв'ю Зеленського
Реклама

Крім того, наступна Стаття Закону обумовлює надання особливого права російської мови на Донбасі. Так, закон гарантує "вільне користування російського і будь-якою іншою мовою в суспільному та приватному житті, вивчення і підтримку російської і будь-якої іншої мови, їх вільний розвиток і рівноправність".

Нагадаємо, що згідно з ухваленим нещодавно Верховною Радою "Мовним законом", в діяльності органів державної влади органів місцевого самоврядування, державних і комунальних підприємств, установ та організацій, інших суб'єктів господарювання державної та комунальної форм власності застосовується українська мова, а не російська.

Крім того, як свідчить Стаття 5 "Закону про особливий статус", "в окремих районах Донецької і Луганської областей законами України вводиться особливий порядок призначення керівників органів прокуратури та судів, який передбачає участь органів місцевого самоврядування у вирішенні цих питань". Це означає, що місцева влада буде активно брати участь у призначенні керівників органів прокуратури та суддів.

Власна "народна міліція"

Крім того, непідконтрольні Україні території отримують право на створення власної поліції з числа місцевих жителів, яка буде підпорядковуватися виключно місцевій владі.

Як говориться в статті 9 Закону, "в окремих районах Донецької і Луганської областей рішенням міських, селищних і сільських рад створюються загони народної міліції, на які покладається реалізація завдання з охорони громадського порядку в населених пунктах цих районів. Координація діяльності загонів народної міліції з охорони громадського порядку в населених пунктах здійснюється відповідною сільською, селищною, міською головою. Загони народної міліції утворюються на добровільних засадах з числа громадян України, які постійно проживають у відповідних населених пунктах окремих районів Донецької та Луганської областей".

Відповідно до Закону, держава зобов'язалася надавати підтримку соціально-економічного розвитку окремих районів Донецької та Луганської областей. Для цього вводиться відмінний від загального економічний режим господарської та інвестиційної діяльності. Він спрямований на відновлення об'єктів промисловості, транспортної та соціальної інфраструктури, житлового фонду, переорієнтацію промислового потенціалу, створення нових робочих місць, а також залучення інвестицій в окремих районах Донецької і Луганської областей.

Також в законі про Державний бюджет України щорічно передбачаються видатки на підтримку соціально-економічного розвитку окремих районів Донецької та Луганської областей. Навіть при скороченні витрат бюджету фінансування на ці цілі урізати не може.

Крім іншого, документ передбачає "посилення і поглиблення добросусідських відносин між територіальними громадами, органами місцевого самоврядування окремих районів з адміністративно-територіальними одиницями Російської Федерації на основі угод про транскордонне співробітництво між, які складаються територіальними громадами, органами місцевого самоврядування, місцевими органами виконавчої влади України та територіальними громадами в межах компетенції, встановленої законом".

Нарешті, в статті 10, де зібрані прикінцеві положення Закону, зазначається, що Закон набуде чинності після проведення виборів на непідконтрольних територіях. А щоб провести вибори, для початку потрібно вивести всі незаконні збройні формування, військову техніку, а також бойовиків і найманців з території України. (Пункт 4 статті 10.)

Нагадаємо, що Володимир Зеленський чітко дав зрозуміти, що ніякої здачі національних інтересів України немає, і вибори в ОРДЛО не будуть проведені, поки не будуть виведені російські війська і не буде забезпечена безпека.

Також рішенням Києва задоволені й інші учасники нормандського формату – Москва і Берлін.

Всі подробиці в спецтемі Врегулювання на Донбасі

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти