Що криється за корупційним скандалом в ГПУ: "показуха" чи реальна "чистка"

10 липня 2015, 08:40

Денис Беспалов Денис Беспалов

Скандал навколо корупції в прокуратурі набирає обертів

Двох прокурорів, яких звинувачують у вимаганні, відпустили під заставу – за три мільйони гривень для кожного. Йдеться про заступника керівника слідчого управління ГПУ Володимирі Шапакіна і заступника прокурора Київської області Олександра Корнійця. Раніше повідомлялося, що Шапакіна і Корнієць були затримані при отриманні хабара в розмірі понад 3 млн гривень, яку вони вимагали від одного з підприємців.

Реклама

При обшуках у фігурантів виявили близько $ 400 тис., автомат Калашникова, холодну зброю, багато ювелірних виробів і пакетів з діамантами. Їм загрожує від 8 до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Також при обшуку у Корнійця було знайдено 35 пакетів з 65 діамантами.

Адвокат Віктор Петруненко, який представляє інтереси Корнійця, сказав "Сегодня", що виявлені при обшуку ювелірні вироби були не з діамантів, а з цирконію (дешевий замінник, часто використовуваний в якості підробки під брюлики або алмаз). Адвокат стверджує, що експертиза вилученого не проводилася. "До того ж, за словами дочки Корнійця Анастасії, знайдені у її батька речі не представляють практичної цінності, оскільки це всього лише сімейні реліквії, що дісталися на пам'ять від прабабусі", – додав він.

Судді діяли за законом або "система відкупу" працює стабільно

Заступник генпрокурора Давид Сакварелідзе вважає, що судді своїм рішенням надали корумпованим чиновникам можливість, в обмін на частину награбованого майна, вийти під заставу.

Реклама

"Принцип" вкрав мільйон – заплати десяту частину і спи спокійно "має бути скасований – він руйнівний для держави", – написав він у Facebook. Сакварелідзе також зазначив, що прокуратура пропонувала встановити для кожного з прокурорів заставу в розмірі не менше 20 млн грн.

На його думку, частина суддів продовжує "наполегливо і нахабно ігнорувати волю народу, і зміни", які відбуваються в Україні.

Віце-спікер ВР Андрій Парубій вважає, що судді, які прийняли таке рішення повинні бути відсторонені від роботи. "Відповідне звернення я направив до Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Переконаний, що для таких суддів і таких рішень має бути проведене розслідування", – написав він у себе в facebook.

У той же час адвокат Ігор Фомін зазначає, що відпустивши прокурорів-хабарників під заставу, діяли в рамках закону. За його словами, справи, що стосуються хабарів, відносяться до тієї категорії, де передбачена тільки застава.

"Тому поверхнево суд прийняв правильне рішення і тиск на суд у цій частині абсолютно неправомірний. Не можна тиснути на суд за те, що він визначає людям заставу", – сказав він.

Реклама

Адвокат нагадав, що на сьогоднішній день згідно з Кримінально-процесуальним кодексом розмір максимальної застави становить порядку 360-380 тисяч гривень.

"За законом написано, що суд може вийти за межі зазначеної суми в якихось особливих обставин. В цьому випадку він вийшов за межі цієї суми майже в 10 разів. Я вважаю це абсолютно адекватна сума застави. Суд діяв у межах своїх повноважень", – сказав Ігор Фомін.

Глава Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко, у свою чергу, зазначає, що в Україні зараз діє добре налагоджена "система відкупу".

"Уже давно в суспільній свідомості присутнє те, що працює "система відкуп". Спочатку відкупився від держави – заплатив заставу, в цьому випадку 3,2 млн, в суді швидше за все ти заплатив якусь суму зверху, щоб тобі призначили прийнятний варіант застави. І є підозра, що для того, щоб виїхати за кордон, будуть відкуповуватися від прикордонників або від інших спецслужб, які займаються контролем за виїздом з країни", – сказав він.

При цьому експерт зазначив, що сума в 3 млн для простих людей непідйомна, але для чиновників-хабарників цілком посильна. "Будь-який серйозний хабарник він не тільки вдома "в кубушці" зберігає гроші, є й інші способи приховування. Відкупитись не проблема. А далі, як показує практика, виїхати", – зазначив Володимир Фесенко.

Реклама

Дійсно, події останніх місяців показують, що чиновникам, політикам і суддям, які знаходяться під слідством, не складає труднощів покинути країну.

Гра "по крупному", або хто замінить Шокіна

Що цікаво, спецоперацію по затриманню двох прокурорів-хабарників проводили Давид Сакварелідзе і глава СБУ Василь Грицак. В.о. генпрокурора Володимир Гузир, по всій видимості, був не в курсі. Про це спочатку повідомив нардеп Мустафа Найєм, а після цю інформацію підтвердив і сам в.о. глави ГПУ.

В тренді
У Путіна вперше відреагували на підозру Медведчуку

"Наскільки я знаю, на проведення цієї спецоперації була санкція президента України. Не випадково потім показали цей репортаж про доповідь", – говорить Володимир Фесенко.

За інформацією Найема, Володимир Гузир навіть дав доручення про відкриття кримінального провадження за фактом дій Сакарелідзе і Грицака (йшлося про те, що бійці "Альфи" коли виламували двері в кабінетах ГПУ не мали на руках постанови суду. – Ред.), але "зрештою Петро Порошенко став на бік слідчих і Давида Сакварелідзе, тим самим поставивши крапку в інциденті".

За однією з непідтверджених версій, до скандалу в ГПУ може бути причетний народний депутат України від "Народного Фронту" В'ячеслав Константиновський, якого деякі ЗМІ пов'язують з незаконним видобутком піску в Київській області. Так, на думку журналіста Володимира Бойка, прокурори могли робити спроби віджати під свій "дах" нелегальний бізнес, а нардеп, у відповідь, міг звернутися в СБУ.

При цьому Володимир Фесенко, зазначає, що скандал із затриманням прокурорів ніяк не вплине на главу Генпрокуратури Віктора Шокіна, який зараз перебуває у відпустці.

"Цей конфлікт стався без його участі, вже точно він не" під ударом ". Під ударом швидше Гузир (перший заступник Генпрокурора, – ред.) і можливо деякі інші (працівники ГПУ, – ред.). Шокін – людина, дуже близька до президента. Питання тільки в іншому, хто замінить Шокіна, коли він піде. А піде він не з причини таких скандалів. Швидше за станом здоров'я. Є багато чуток про те, що це може відбутися в серпні", – сказав експерт.

За неперевіреною інформацією, зазначає Фесенко, кандидат №1 на посаду нового глави ГПУ – це Сакварелідзе. "Підтримка з боку Адміністрації президента тобто не Гузиря, а Сакварелідзе", – зазначив він.

Адвокат Ігор Фомін, навпаки, впевнений, що у Сакварелідзе немає шансів зайняти цей високий пост. "Треба виходити з того що на сьогоднішній день президент ніколи не поставить радикального генерального прокурора і Сакварелідзе ніколи ним не стане. Його не приймуть ні прокуратура, ні наша існуюча система", – сказав він.

Країні потрібні арешти, або як змінити систему

Як би не склалася історія кругом голови ГПУ, експерти прогнозують, що кампанія по боротьбі з корупцією продовжитися. Але наскільки вона буде ефективною, і хто потрапить "під ніж", покаже тільки час. Поки ж ясно одне, що владі від слів пора переходити до діла.

"Керівництво країни прекрасно розуміє, що потрібно показувати боротьбу з корупцією. Є запит (з боку суспільства, – ред.) на арешти. Є запит з боку наших міжнародних партнерів, що потрібно боротися з корупцією. Чи можна це назвати кампанією (по боротьбі з корупцією, – ред.) чи ні, покаже найближчий час. Але очевидно є якась політична доцільність", – зазначає Володимир Фесенко.

А два прокурори, які попалися на хабарі, за його словами, – не єдині корупціонери в системі.

"Одна з версій – карають тих, у кого недостатньо прикриття. Ця версія існує. Багато хто її дотримується. У всякому разі, ті, хто знайомий з ситуацією чудово розуміють, що в прокуратурі не тільки ці два товариші причетні до корупції, а набагато більш широкий круг. Подивимося, якщо буде продовження, значить йдеться не просто про те, щоб показати боротьбу з корупцією і скажемо когось, кому не пощастило, принесли в жертву", – сказав він.

Адвокат Ігор Фомін, у свою чергу, зазначає, що повинна працювати система, а не піарники. "Ви зверніть увагу, всі ці справи шумлять-шумлять на початку, потім жодна з них до суду не доходить. А якщо доходить, то там вона вже не має особливих перспектив", – зазначає він. При цьому Фомін нагадав, що було безліч справ за злочини проти Майдану. Але так досі жоден винний не поніс покарання. А все, за його словами, робиться для "показухи".

Адвокат зазначає, що зараз в правоохоронних органах, у судовій системі працівників фактично провокують до хабарництва. "Повинні підбиратися кадри, які хочуть працювати. І вони повинні отримувати гідну зарплату. У нас на сьогоднішній день я вважаю, що просто провокується порушення закону цими зарплатами в 2-3 тисячі гривень. Хто буде працювати з ранку до ночі, так як це відбувається в прокуратурі в судах за ці гроші, на які ти просто не можеш оплатити квартиру, прогодувати сім'ю", – говорить Ігор Фомін.

При цьому він додає, що законів по боротьбі з корупцією в Україні достатньо, головне тепер добитися їх виконання, що, як показує практика, дуже непросто.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти