Що криється за корупційним скандалом в ГПУ: "показуха" чи реальна "чистка"

Скандал навколо корупції в прокуратурі набирає обертів

Двох прокурорів, яких звинувачують у вимаганні, відпустили під заставу – за три мільйони гривень для кожного. Йдеться про заступника керівника слідчого управління ГПУ Володимирі Шапакіна і заступника прокурора Київської області Олександра Корнійця. Раніше повідомлялося, що Шапакіна і Корнієць були затримані при отриманні хабара в розмірі понад 3 млн гривень, яку вони вимагали від одного з підприємців.

При обшуках у фігурантів виявили близько $ 400 тис., автомат Калашникова, холодну зброю, багато ювелірних виробів і пакетів з діамантами. Їм загрожує від 8 до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Також при обшуку у Корнійця було знайдено 35 пакетів з 65 діамантами.

Реклама

Адвокат Віктор Петруненко, який представляє інтереси Корнійця, сказав "Сегодня", що виявлені при обшуку ювелірні вироби були не з діамантів, а з цирконію (дешевий замінник, часто використовуваний в якості підробки під брюлики або алмаз). Адвокат стверджує, що експертиза вилученого не проводилася. "До того ж, за словами дочки Корнійця Анастасії, знайдені у її батька речі не представляють практичної цінності, оскільки це всього лише сімейні реліквії, що дісталися на пам'ять від прабабусі", – додав він.

Судді діяли за законом або "система відкупу" працює стабільно

Заступник генпрокурора Давид Сакварелідзе вважає, що судді своїм рішенням надали корумпованим чиновникам можливість, в обмін на частину награбованого майна, вийти під заставу.

Реклама

"Принцип" вкрав мільйон – заплати десяту частину і спи спокійно "має бути скасований – він руйнівний для держави", – написав він у Facebook. Сакварелідзе також зазначив, що прокуратура пропонувала встановити для кожного з прокурорів заставу в розмірі не менше 20 млн грн.

На його думку, частина суддів продовжує "наполегливо і нахабно ігнорувати волю народу, і зміни", які відбуваються в Україні.

Віце-спікер ВР Андрій Парубій вважає, що судді, які прийняли таке рішення повинні бути відсторонені від роботи. "Відповідне звернення я направив до Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Переконаний, що для таких суддів і таких рішень має бути проведене розслідування", – написав він у себе в facebook.

Реклама

У той же час адвокат Ігор Фомін зазначає, що відпустивши прокурорів-хабарників під заставу, діяли в рамках закону. За його словами, справи, що стосуються хабарів, відносяться до тієї категорії, де передбачена тільки застава.

"Тому поверхнево суд прийняв правильне рішення і тиск на суд у цій частині абсолютно неправомірний. Не можна тиснути на суд за те, що він визначає людям заставу", – сказав він.

Адвокат нагадав, що на сьогоднішній день згідно з Кримінально-процесуальним кодексом розмір максимальної застави становить порядку 360-380 тисяч гривень.

"За законом написано, що суд може вийти за межі зазначеної суми в якихось особливих обставин. В цьому випадку він вийшов за межі цієї суми майже в 10 разів. Я вважаю це абсолютно адекватна сума застави. Суд діяв у межах своїх повноважень", – сказав Ігор Фомін.

Глава Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко, у свою чергу, зазначає, що в Україні зараз діє добре налагоджена "система відкупу".

"Уже давно в суспільній свідомості присутнє те, що працює "система відкуп". Спочатку відкупився від держави – заплатив заставу, в цьому випадку 3,2 млн, в суді швидше за все ти заплатив якусь суму зверху, щоб тобі призначили прийнятний варіант застави. І є підозра, що для того, щоб виїхати за кордон, будуть відкуповуватися від прикордонників або від інших спецслужб, які займаються контролем за виїздом з країни", – сказав він.

При цьому експерт зазначив, що сума в 3 млн для простих людей непідйомна, але для чиновників-хабарників цілком посильна. "Будь-який серйозний хабарник він не тільки вдома "в кубушці" зберігає гроші, є й інші способи приховування. Відкупитись не проблема. А далі, як показує практика, виїхати", – зазначив Володимир Фесенко.

Дійсно, події останніх місяців показують, що чиновникам, політикам і суддям, які знаходяться під слідством, не складає труднощів покинути країну.

Гра "по крупному", або хто замінить Шокіна

Що цікаво, спецоперацію по затриманню двох прокурорів-хабарників проводили Давид Сакварелідзе і глава СБУ Василь Грицак. В.о. генпрокурора Володимир Гузир, по всій видимості, був не в курсі. Про це спочатку повідомив нардеп Мустафа Найєм, а після цю інформацію підтвердив і сам в.о. глави ГПУ.

"Наскільки я знаю, на проведення цієї спецоперації була санкція президента України. Не випадково потім показали цей репортаж про доповідь", – говорить Володимир Фесенко.

За інформацією Найема, Володимир Гузир навіть дав доручення про відкриття кримінального провадження за фактом дій Сакарелідзе і Грицака (йшлося про те, що бійці "Альфи" коли виламували двері в кабінетах ГПУ не мали на руках постанови суду. – Ред.), але "зрештою Петро Порошенко став на бік слідчих і Давида Сакварелідзе, тим самим поставивши крапку в інциденті".

За однією з непідтверджених версій, до скандалу в ГПУ може бути причетний народний депутат України від "Народного Фронту" В'ячеслав Константиновський, якого деякі ЗМІ пов'язують з незаконним видобутком піску в Київській області. Так, на думку журналіста Володимира Бойка, прокурори могли робити спроби віджати під свій "дах" нелегальний бізнес, а нардеп, у відповідь, міг звернутися в СБУ.

При цьому Володимир Фесенко, зазначає, що скандал із затриманням прокурорів ніяк не вплине на главу Генпрокуратури Віктора Шокіна, який зараз перебуває у відпустці.

"Цей конфлікт стався без його участі, вже точно він не" під ударом ". Під ударом швидше Гузир (перший заступник Генпрокурора, – ред.) і можливо деякі інші (працівники ГПУ, – ред.). Шокін – людина, дуже близька до президента. Питання тільки в іншому, хто замінить Шокіна, коли він піде. А піде він не з причини таких скандалів. Швидше за станом здоров'я. Є багато чуток про те, що це може відбутися в серпні", – сказав експерт.

За неперевіреною інформацією, зазначає Фесенко, кандидат №1 на посаду нового глави ГПУ – це Сакварелідзе. "Підтримка з боку Адміністрації президента тобто не Гузиря, а Сакварелідзе", – зазначив він.

Адвокат Ігор Фомін, навпаки, впевнений, що у Сакварелідзе немає шансів зайняти цей високий пост. "Треба виходити з того що на сьогоднішній день президент ніколи не поставить радикального генерального прокурора і Сакварелідзе ніколи ним не стане. Його не приймуть ні прокуратура, ні наша існуюча система", – сказав він.

Країні потрібні арешти, або як змінити систему

Як би не склалася історія кругом голови ГПУ, експерти прогнозують, що кампанія по боротьбі з корупцією продовжитися. Але наскільки вона буде ефективною, і хто потрапить "під ніж", покаже тільки час. Поки ж ясно одне, що владі від слів пора переходити до діла.

"Керівництво країни прекрасно розуміє, що потрібно показувати боротьбу з корупцією. Є запит (з боку суспільства, – ред.) на арешти. Є запит з боку наших міжнародних партнерів, що потрібно боротися з корупцією. Чи можна це назвати кампанією (по боротьбі з корупцією, – ред.) чи ні, покаже найближчий час. Але очевидно є якась політична доцільність", – зазначає Володимир Фесенко.

А два прокурори, які попалися на хабарі, за його словами, – не єдині корупціонери в системі.

"Одна з версій – карають тих, у кого недостатньо прикриття. Ця версія існує. Багато хто її дотримується. У всякому разі, ті, хто знайомий з ситуацією чудово розуміють, що в прокуратурі не тільки ці два товариші причетні до корупції, а набагато більш широкий круг. Подивимося, якщо буде продовження, значить йдеться не просто про те, щоб показати боротьбу з корупцією і скажемо когось, кому не пощастило, принесли в жертву", – сказав він.

Адвокат Ігор Фомін, у свою чергу, зазначає, що повинна працювати система, а не піарники. "Ви зверніть увагу, всі ці справи шумлять-шумлять на початку, потім жодна з них до суду не доходить. А якщо доходить, то там вона вже не має особливих перспектив", – зазначає він. При цьому Фомін нагадав, що було безліч справ за злочини проти Майдану. Але так досі жоден винний не поніс покарання. А все, за його словами, робиться для "показухи".

Адвокат зазначає, що зараз в правоохоронних органах, у судовій системі працівників фактично провокують до хабарництва. "Повинні підбиратися кадри, які хочуть працювати. І вони повинні отримувати гідну зарплату. У нас на сьогоднішній день я вважаю, що просто провокується порушення закону цими зарплатами в 2-3 тисячі гривень. Хто буде працювати з ранку до ночі, так як це відбувається в прокуратурі в судах за ці гроші, на які ти просто не можеш оплатити квартиру, прогодувати сім'ю", – говорить Ігор Фомін.

При цьому він додає, що законів по боротьбі з корупцією в Україні достатньо, головне тепер добитися їх виконання, що, як показує практика, дуже непросто.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

50905.38

Bitcoin Cash (BCH)

260.64

Binance Coin (BNB)

377.34

Dogecoin (DOGE)

0.08

Ethereum Classic (ETC)

25.42

Litecoin (LTC)

67.95

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,40
49,40
50,90
26,39
51,50
49,31
49,91
26,59
52,59
50,59
50,70
26,71
53,05
51,26
51,44
26,24
53,68
52,29
53,68
27,79
56,99
54,99
54,99
28,10
56,99
54,99
54,99
28,14
57,49
53,85
53,99
27,20
58,99
56,99
55,99
27,98
-
48,74
48,63
26,06
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

38.48

Євро (€)

41.73

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти