Досягнення Кабміну за півроку: кредити від МВФ, боєздатна армія і нова система ЗНО

Експерти: реформи йдуть, але дуже багато в "тіні"

Міністерства почали звітувати про роботу, виконану за перше півріччя 2015-го. Першими це зробили в Мінфіні – інформацію відомство оприлюднило на своїй сторінці в Facebook. "Сегодня" розібралася, що встигли і не встигли зробити за цей час шість ключових відомств – Мінсоцполітики, МОЗ, Мінфін, Міносвіти, Міноборони, Мінінфраструктури та Кабмін у цілому.

ПЛЮСИ. Економісти оцінюють роботу уряду на четвірку, оскільки є і досягнення, і огріхи.

Реклама

На думку аналітика компанії "Простобанк консалтинг" Івана Нікітченка, до плюсів піврічної роботи Кабміну можна віднести стабілізацію держфінансів, адже дефіцит бюджету-2015 повинен скласти не більше 4,2%

Дохідна частина поки виконується з випередженням графіка. "Також непоганим результатом стало затвердження програми з МВФ та отримання перших грошей, які допомогли резервам НБУ. Крім того, стабілізовано курс гривні, тому Нацбанку не треба витрачати свої резерви в розмірі $10,2 млрд на інтервенції на міжбанку", – зазначає експерт.

За його словами, добре йде реформа бюджетної децентралізації, яка дозволяє збільшити фінресурси місцевих бюджетів: "У цьому ключі виявилося корисним зниження кількості податків та рівня єдиного соцвнеску. І, нарешті, Кабмін системно контролює дерегуляцію бізнесу: постійно йдуть пропозиції про скасування інших ліцензій, перевірок".

МІНУСИ. З недоліків діяльності Кабміну аналітики відзначають інструменти досягнення цілей.

Реклама

Стабілізація держбюджету відбулася завдяки непопулярним серед населення діям – зростання тарифів на ЖКП та заморожуванню індексації соцвиплат

"Переговори із зовнішніми кредиторами поки не увінчалися успіхом, – уточнює президент Украналітцентра Олександр Охріменко. – А дохідна частина бюджету виконується з профіцитом, в першу чергу через інфляцію. За перший квартал перевиконання склало 25%, при цьому інфляція більше 50% – тобто без зростання цін, швидше за все, був би навіть дефіцит".

Також мінусом, за словами експерта, можна вважати те, що хоча є спрощення адміністрування податків і зниження ЄСВ, але рівень тіньової економіки, як і раніше, становить більше 50%, хоча роботи в напрямку детінізації ведуться. "Відомства економблоку не подали свої комплексні програми реформування на роки вперед. Поки робота організована, як і раніше – реакція по ситуації, а не стратегічний підхід", – вважає Охріменко.

ПОБАЖАННЯ. Активно працюють Мінагрополітики, Мінінфраструктури і Мінекономрозвитку, а ось Мінекології можна назвати пасивним, вважає головний експерт Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський. "Відомства працюють в потрібному ключі – згідно з Коаліційною угодою, Програмою розвитку до 2020-го і Планом імплементації договору з ЄС. Тому всі реформи, які зараз реалізуються, необхідні – це децентралізація, перезавантаження правоохоронної системи, боротьба з корупцією.

Реклама

Часто зміни йдуть дуже повільно – умовно кажучи, на створення, перевірку чи очищення відомства йде близько півроку

Це довго, так що потрібна злагоджена робота. Дивно також, коли в рамках загальної стратегії реформування Кабмін і Рада не підтримують один одного, і депутати затягують процедуру прийняття важливих законопроектів – необхідних, наприклад, для отримання другого траншу МВФ", – говорить Забловський.

Мінфін: домовилися про кредити

Мінфін головним своїм досягненням вважає переговори з МВФ: домовленість про нову чотирирічної програмою кредитування на $17,5 млрд, отриманий перший транш в $5 млрд. І інші грошові надходження: займ на $1 млрд під кредитні гарантії США, $167 млн кредиту від Канади, підписання угоди з ЄС про надання 1,8 млрд євро, домовленості про додаткову міжнародної допомоги на $7,5 млрд. Усередині країни: з 22 до 11 знижена кількість податків, дефіцит держбюджету поки невеликий (4,1%), вдалося профінансувати оборонні потреби в розмірі 5 % ВВП або понад 90 млрд грн (в 2014 р. на армію витратили 1,5% ВВП). Для детінізації економіки введено електронне адміністрування (стягнення і повернення) ПДВ і касові апарати для платників єдиного податку з річним оборотом понад 1 млн грн.

Однак президент Украналітцентра Олександр Охріменко вважає, що за півроку Мінфін так і не вирішив проблему реструктуризації боргів, що загрожує країні технічним дефолтом: "Але в досягнення можна записати боротьбу з тіньовою економікою шляхом запровадження касових апаратів і електронних акцизних марок".

МОЗ не перебудувався

Підготовлено законопроекти про страхову медицину і соцстрахування. У восьми областях реалізовується проект Світового банку, спрямований на впровадження платних послуг, удосконалення первинної меддопомоги, розробку єдиної електронної системи охорони здоров'я.

Але аналітик агентства MPP Consulting Павло Мельник вважає, що МОЗ в основному займається видачею ліцензій, а не охороною здоров'я населення:

"Треба повністю замінити корумпованих чиновників на нових, тоді буде толк".

Тобто за півроку викорінити старі схеми не вдалося.

Мінсоцполітики: робота над помилками і зрушення

Головні напрямки роботи Мінсоцполітики – пенсійна реформа та налагодження механізму субсидій для оплати компослуг сім'ям з низькими доходами. З субсидіями успіхів більше: за півроку розробили і вже вдруге спростили форму декларації про доходи тих, хто претендує на допомогу держави, на місцях підключили більше співробітників для обробки декларацій.

А ось пенсреформа буксує: міністр Павло Розенко не раз заявляв, що Рада затримує ухвалення закону про введення персональних пенсійних накопичувальних рахунків та скасування спецпенсій. Їх перестали нараховувати новим пенсіонерам цих категорій і не платять пенсії працюючим чиновникам.

У роботі проект Трудового кодексу, який повинен замінити КЗпП часів СРСР, але коли він буде готовий, неясно

Держпрограма підтримки сім'ї до 2016 р. показала результати в межах похибки: шлюбів стало більше на 1,5% порівняно з 2014 р., розлучень менше на 1%, сімей з двома і більше дітьми більше на 1,5%.

На думку Охріменка, непогано впоралися з оновленням системи субсидій: "Але урізання пенсій працюючим людям похилого віку в 15% неправильно".

МІУ: дороги і відкрите небо

Готується реформування "Укрзалізниці" в акціонерне товариство; майже 70% автодоріг (120 тис. км) міжрегіонального та місцевого значення разом із облавтодорами передадуть в 2015-2016 рр. в підпорядкування обласним органам влади, за "Укравтодором" залишаться лише дороги державного значення, розпочато тендер на концесійне будівництво першої платної автодороги Краковець – Львів (70 км); в Одеському, Іллічівському та Южному морпортах працює пілотний проект електронного оформлення вантажів: він скоротив час їх оформлення та збільшив пропускну здатність терміналів; розроблено проект закону "Про внутрішній водний транспорт" (прийняття дозволить збільшити перевезення по річках); підписаний договір з ЄС "Про єдиний авіапростір", що підвищить конкуренцію авіакомпаній на ринку України і знизить ціну польотів.

Охріменко впевнений: "Потрібно тотально міняти підхід до ремонту автошляхів за прикладом будівництва першої платної траси в країні – там йде повна зміна дорожнього покриття замість ямкового ремонту".

Міносвіти: навчання 12 років і нові тести

Розроблено новий закон, спрямований на реформування дошкільної, середньої, профтехосвіти відповідно до євростандартів. Після його прийняття середня школа перейде до 12-річного навчання, а вузи отримають більше самостійності. Також удосконалюється система ЗНО. На думку експертів, корупцію у вузах викорінити все ще не вдалося, а програма переходу до 12-річної освіти повинна включати обов'язкове вивчення двох іноземних мов. Також необхідно збільшити фінансування шкіл і підняти зарплати вчителям.

Міноборони: армія стала боєздатною

Розпочато поступовий перехід армії на стандарти НАТО, поліпшена мобілізаційна підготовка, збільшено чисельність військкоматів, підвищено платню військовим, насамперед тим, хто знаходиться в зоні бойових дій, розпочато реалізацію проекту "Європейський вал" – зміцнення на кордоні з РФ. Організована видача посвідчень учасників бойових дій, фінансуються пільги, забезпечено лікування і соцреабілітації учасників боїв. Днями ввели електронні торги із закупівлі товарів для армії (харчування, спорядження, транспорт).

Але експерти не такі оптимістичні: досягнення пов'язані з поліпшенням фінансування, а проблема застарілих кадрів, які гальмують реформи, залишилася

"За півроку ЗСУ стали набагато більш боєздатними, насамперед завдяки збільшенню фінансування та боротьби з крадіжками бюджетних грошей. Але треба оновити 80% начальників, не боятися ставити на високі посади здібних випускників вузів і офіцерів, в боях показали свої полководческие якості. А також звільняти тих командирів, хто не може здати єдині для всіх нормативи з фізпідготовки", – сказав Мельник.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

51720.06

Bitcoin Cash (BCH)

268.76

Binance Coin (BNB)

380.67

Dogecoin (DOGE)

0.09

Ethereum Classic (ETC)

26.33

Litecoin (LTC)

70.09

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,40
49,40
50,90
27,89
51,50
49,38
50,05
26,74
53,09
51,09
51,20
27,10
53,12
51,35
51,51
26,98
53,68
52,29
53,68
28,29
56,99
54,99
54,99
28,60
56,99
54,99
54,99
28,64
57,88
54,39
54,49
27,65
58,99
56,99
55,99
27,98
-
48,83
49,05
26,74
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

38.48

Євро (€)

41.73

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти