Чим загрожує Україні і ЄС референдум в Нідерландах: думки експертів

Брюссель намагається не допустити провалу Угоди про асоціацію, а Росія всіляко розігрувати карту "голландського референдуму", вважають експерти

У квітні в Нідерландах пройде референдум щодо Угоди про асоціацію з Україною. Експерти відзначають, що результати голосування носять консультативний характер, але негативний результат для України означатиме, що шлях до ЄС ставати складніше.

Менше ніж через місяць, 6 квітня, в Нідерландах пройде так званий рекомендаційний референдум щодо Угоди про асоціацію Україна-ЄС.

Реклама

Парламент країни завершив процедуру ратифікації УА ще в липні минулого року. Однак ініціативним групам вдалося зібрати необхідну кількість голосів (не менше 300 тисяч), щоб уряд країни був зобов'язаний виставити питання про приєднання до Угоди на всенародний референдум.

Як пише видання EUobserver, зібрати підписи вдалося завдяки інтенсивної онлайн-кампанії сатиричного блогу GeenStijl, групи громадян Burgercomite ЄС ("Комітет громадян ЄС"), і евроскептічного мозкового центру "Форум для демократії".

Дискусія в ЄС

Реклама

Ситуація навколо референдуму викликала бурхливі дискусії і обговорення в самому Євросоюзі.

Зокрема, глава Єврокомісії Жан-Клод Юнкер попередив нідерландських виборців про негативні наслідки голосування проти Асоціації. "Я хочу, щоб голландці розуміли, що це питання виходить за рамки інтересів Нідерландів. Давайте не будемо перетворювати референдум в референдум по Європі. Я не вірю, що голландці скажуть "ні", це відкриє двері для великої континентальної кризи, а Росія буде пожинати плоди легкої перемоги", – підкреслив він.

Під час свого недавнього виступу в Гаазі Юнкер заявив, що Україна не зможе стати членом ЄС в наступні 20-25 років. За його словами, деякі нідерландські виборці не правильно зрозуміли, що Угода про асоціацію є першим кроком на шляху до членства.

Реклама

Посол ЄС в Україні Ян Томбінський заявив, що поки не знає, як буде реагувати в разі негативного результату на референдумі. "Я впевнений, що результат цього референдуму буде позитивним для України", – додав він.

На думку колишнього голови Європейської ради Хермана ван Ромпея, якщо голландці проголосують проти ратифікації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, це стане ганьбою для уряду Нідерландів. "Якщо більшість голландців скаже "ні", то це зробить Нідерланди менш надійним партнером", – підкреслив Ромпей.

"Країна повинна бути в змозі взяти на себе відповідальність. Нідерланди – єдині, хто використовує таку процедуру (референдуму)", – додав він.

У той же час, за словами одного з організаторів референдуму Яна Роса, проведення голосування – це можливість для Нідерландів посилити свій вплив в Європі. "Навіщо ЄС пов'язувати себе з країною, яка знаходиться в стані війни? Але ми в Нідерландах не можемо вплинути на те, що було вирішено в Брюсселі. Цей референдум дає голландцям можливість збільшити вплив на Євросоюз", – цитують Яна Роса західні ЗМІ.

Разом з тим деякі голландські ЗМІ засуджують таку позицію. "Голосування проти Угоди про асоціацію – це уклін Кремлю і проросійським бунтівникам. Це голосування за людей, які, ймовірно, збили рейс MH17", – написав оглядач Берт Лантінг в газеті Volkskrant.

За словами посла з особливих доручень МЗС України Дмитра Кулеби, опоненти України на цьому референдумі використовують підміну понять.

"Вони в Нідерландах поширюють тезу про те, що це не угода про асоціацію, а угода про членство", – сказав Кулеба в ефірі Громадського.

За словами експертів, активну роль в "обробці" голландців сьогодні грає Москва. "Росія дуже активно працює з громадською думкою. Вони "включилися" два місяці тому: витрачають величезні гроші і на експертів, журналістів, величезна кількість соцопитувань, круглих столів, конференцій. Вкидають тезу про той, що українці масово переїдуть в Голландію", – розповів Сегодня.ua директор компанії стратегічного консалтингу Berta Communications Тарас Березовець.

Директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов закликає не перебільшувати вплив РФ на сам процес організації цього референдуму. "Може бути і був і якийсь відбиток пальця ("руки Кремля"). Але головна причина – це не Україна, і не Росія, а внутрішні проблеми ЄС і ставлення до цих проблем голландського суспільства", – пояснив він Сегодня.ua.

Чого чекати від референдуму

На думку експертів, швидше за все, на референдумі більшість голландців скажуть "ні" Угоди, однак для України дуже важливо якою буде явка і яким в результаті виявиться розрив між прихильниками і противниками Асоціації.

"Оскільки цей референдум не стільки по Асоціацію з Україною, а щодо майбутнього європейського проекту, а сьогодні багато скепсису в ядрі ЄС щодо загальноєвропейського проекту, то, швидше за все, на референдумі з мінімальним але все-таки перевагою переможуть противники Асоціації", – вважає Вадим Карасьов.

За його словами, Україна потрапила в несприятливий для себе тренд розвитку самого загальноєвропейського проекту на тлі тривалої економічної рецесії. "Уже 8 років ЄС перебуває у фінансовій кризі, економічної рецесії і в кризі соціальної держави і плюс міграційний криза", – пояснив він.

Але шанси на референдумі все-таки є, вважає Тарас Березовець. "Все буде залежати від явки: що вища явка, то гірше для нас. Поки великого інтересу цей референдум не викликає і поки це наша головна надія", – сказав експерт.

Згідно з останніми даними, більшість голландців поки не підтримують СА Україна-ЄС. Так, березневий опитування, проведене компанією I & O Research, показує, що 57% голландців з числа тих, хто прийдуть на референдум з приводу Угоди про асоціацію Україна-Євросоюз, збираються голосувати проти нього.

Організатори дослідження відзначають, що Співвідношення прихильників і противників угоди практично не змінюється в останні місяці. І велика кількість респондентів, як і раніше, коливаються в своєму виборі. За останніми даними, майже кожен четвертий житель Нідерландів не може відповісти на питання, як би він проголосував на референдумі, якби він відбувся вже сьогодні.

.jpeg_10.

Перший рядок результатів – "за", друга – "проти", третя – "не знаю". Стовпці в лівій частині таблиці включать всіх опитаних, в правій – тільки тих, хто визначився. Дані з грудня 2015-го по березень 2016-го. Джерело: I&O Research

"Очікувати від референдуму тріумфу Асоціації України не варто, але до цього треба спокійно поставитися, розуміючи, що тут не стільки проблема в Україні, скільки в самій Європі", – зазначає Вадим Карасьов.

При цьому експерти нагадують, що результати референдуму мають рекомендаційний характер.

"Цей референдум необов'язковий до виконання. Вони (влада Нідерландів) неформально дали сигнал, що навіть якщо Україна програє його, але з невеликою різницею – в межах 10% – то тоді вони його не будуть, швидше за все, враховувати. Але є одна складність, у них парламентські вибори восени і тому партії змушені будуть змушені прислухатися до громадської думки, якщо розрив буде занадто великий", – сказав він.

Але тут багато що залежить і від позиції самої влади, додає заступник голови Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький. "Якщо Нідерланди дійсно шукають привід, то це буде якраз чудова нагода сказати: ми, звісно, не проти (Асоціації з Україною), але бачите, народ проти", – сказав він Сегодня.ua.

Крім того, за словами експерта, цей привід будуть активно використовувати і проросійські сили в Європі. "Це шикарний привід для супротивників санкцій проти РФ піти на розмову про їх скасування, посилаючись на волю народу: якщо у нас виходить Асоціація, то чому ми повинні втрачати те, що втрачаємо від зупинки торгівлі з РФ", – пояснив він.

Як відомо, щоб результати референдуму були визнані дійсними, явка повинна скласти не менше 30% із загальної кількості тих, хто має право голосу.

Міністр закордонних справ Нідерландів Берт Кундерс вже заявив, що уряд врахує підсумки голосування. "Закон про референдум каже, що уряд повинен переглянути (рішення, – ред.), якщо буде негативний результат. Я не збираюся нічого говорити про результат, але тоді ми будемо вирішувати, що робити", – сказав Кундерс.

Але якщо Голландія піде на відмову від Угоди про асоціацію, це буде означати крах в цілому зовнішньої політики ЄС, попереджає Тарас Березовець. "Це погані новини не тільки для України, але і для ЄС. Це буде удар по їх зовнішній політиці", – сказав експерт.

Берлін і Париж постараються цього не допустити, вважає Олексій Голобуцький. "Якщо Німеччина і Франція прийняли остаточне рішення (по Асоціацію з Україною), тоді для Голландії це буде просто приводом для переговорів з цими країнами з приводу спільного рішення", – сказав експерт.

І в підсумку якихось прямих наслідків для України не буде, але сам процес євроінтеграції для нашої країни в перспективі буде проходити складніше, вважає Вадим Карасьов.

"Безвізовий режим це не торкнеться. Це окрема тема. Тут, думаю, особливих проблем не буде. Але це сигнал, що інтеграція в ЄС, як і інтенсифікація зв'язків в рамках вільної торгівлі та асоціацію з ЄС буде важкою справою", – сказав він.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

62378.37

Bitcoin Cash (BCH)

311.74

Binance Coin (BNB)

406.64

Dogecoin (DOGE)

0.14

Ethereum Classic (ETC)

29.68

Litecoin (LTC)

84.02

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,50
49,54
50,78
27,61
51,90
49,90
50,90
27,89
53,15
51,41
51,67
27,81
53,50
51,50
51,50
28,21
53,99
52,49
53,99
28,48
56,99
54,99
54,99
28,97
56,99
54,99
54,99
28,98
57,88
54,39
54,49
28,65
58,99
56,99
55,99
28,98
-
48,90
49,01
26,98
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

38.05

Євро (€)

41.2

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти