Чого хоче Угорщина: все про "паспортний скандал"

2 жовтня 2018, 20:52

Як кажуть в українському МЗС, угорський консул скоро вирушить додому

В Україні (а також на міжнародних майданчиках, наприклад, в кулуарах Генасамблеї ООН) обговорюють скандал, який розгорівся після появи 19 вересня відео із закарпатського міста Берегова. Завдяки відеоролику стало відомо, як українцям роздають угорські паспорти. Скандал наразі далекий від завершення, Україна і Угорщина обмінюються жорсткими заявами, а сайт "Сегодня" тим часом згадує, з чого все почалося і що говорили з цього приводу офіційні особи.

Як отримати угорський паспорт: клятва під шампанське

Реклама

За ретельно заштореними вікнами Генерального консульства Угорщини громадяни України вголос присягають на вірність сусідній державі. Для цього потрібно тричі повторити на тлі угорського прапора: "Клянуся вважати Угорщину своєю батьківщиною. Буду вірним громадянином, захищати і служити Угорщини. Хай допоможе мені Бог". Після отримання паспорта новоспечений угорський громадянин відзначає цю подію келихом шампанського і отримує докладні інструкції, як приховати інформацію про подвійне громадянство від української влади.

Вся ця процедура нагадує посвячення в члени таємного товариства "Меча і рала" зі знаменитого роману Ільфа і Петрова і повинна, по ідеї, викликати посмішку, якби не одне "але". Україна, взагалі-то, подвійне громадянство – поза законом. А сам процес видачі закордонних паспортів може бути одним з ходів у великій грі, спрямованої на дестабілізацію ситуації в регіоні за Донбаським сценарієм.

Що найцікавіше, в посольстві Угорщини в Києві відмовилися прокоментувати офіційний запит журналістів, відправлений до угорського консульства в Береговому.

"Ми відіслали ваш запит до нашого міністерство. Якщо там захочуть, то, можливо, вам дадуть відповідь", – відповіла працівниця диппредставництва російською мовою і при цьому підкреслила, що українською не володіє.

Реклама

З української сторони першими прокоментували ситуацію в Службі безпеки України. Як повідомила прес-секретар СБУ Олена Гітлянська, спецслужба весь час публічно заявляє про загрозливі тенденції видачі українцям паспортів громадян Угорщини.

"Але українське законодавство не передбачає кримінальної відповідальності за подвійне громадянство. Єдине, що ми можемо – це позбавити чиновника доступу до держтаємниці. А це питання краще адресувати МЗС, який повинен реагувати на дії консульства", – зазначила прес-секретар СБУ.

Що найцікавіше, що з часом знайшлися і чиновники з подвійним громадянством – потрібно було тільки як слід пошукати. Але все по порядку.

Угорщина у відповідь пообіцяла ускладнити євроінтеграцію України

Угорська влада відреагувала на ситуацію вже наступного дня, але вважала за краще перейти в наступ. 20 вересня міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто звинуватив українських політиків в поширенні антиугорських настроїв.

"Подвійне громадянство – це звичайна практика в ЄС, і, відповідно, українські заперечення проти цього сигналізують про несерйозність відносини Києва до європейської інтеграції та вступу до НАТО", – заявив міністр, виступаючи на конференції в Будапешті.

Реклама

Міністр закликав Україну "поважати свої міжнародні зобов'язання і визнати той факт, що 150 тис представників угорської громади, які проживають в Україні, як і раніше, мають права, навіть незважаючи на спроби України їх послабити".

Він назвав "недружнім і ризикованим кроком" загрози його українського колеги Павла Клімкіна оголосити персоною нон грата угорського консула в Берегові.

"Угорщина постійно стежить за розвитком подій, і не виключено, що в майбутньому також можуть бути зроблені подальші заходи щодо уповільнення євроінтеграції України", – заявив він.

Дестабілізація ситуації в Закарпатті: план Кремля?

Цікаву версію можливого розвитку подій озвучив координатор групи "Інформаційний спротив", народний депутат Дмитро Тимчук. За його версією, все, що відбувається на Закарпатті, – це результат діяльності ГРУ, яке "розгойдує" етнічний фактор в регіоні.

"Мета "московського сценарію" в даному випадку – створення нової точки напруженості на території України в рамках концепції "федералізації" нашої країни після виборчого циклу 2019 року", – зазначив Тимчук.

Реклама

За його словами, на першому етапі російські спецслужби мають намір піти за сценарієм 2014 року на Донбасі – тобто шляхом організації провокацій для того, щоб нагнітати невдоволення місцевого угорського населення. Невдоволення цілком очікувано виливаються в масові заворушення. Наступний етап припускатиме введення "зелених угорських чоловічків" з числа неонацистів і націоналістів з Угорщини, яких фінансує Росія.

"Такий розвиток ситуації змусить Будапешт, під тиском сформованої "громадської думки", втягуватися в даний процес активніше, зокрема – шляхом відповідних офіційних заяв і дипломатичних дій, які за фактом підіграватимуть інтересам Москви. Яка, в свою чергу, заперечуватиме свою безпосередню участь, як і 2014 року, і перекладатиме всю відповідальність на офіційний Будапешт", – підкреслив нардеп.

Далі, на думку Тимчука, процес піде за Донбаським сценарієм – шляхом організації невизнаної республіки.

Схожої думки дотримується і міністр закордонних справ України Павло Клімкін. В інтерв'ю Радіо НВ міністр заявив, що Закарпаття є ризикованим регіоном  з точки зору гібридного впливу на регіон сусідніх країн і підкреслив, що в регіоні потрібно рішуче будувати власну "логіку поведінки з національними меншинами".

"Є й інші регіони, де у нас є національні меншини: румунське, болгарське. Ми прекрасно розуміємо, як Росія працює серед румунської та болгарської меншин. Росія може і вдосконалюватиметься в застосуванні гібридних методів. Потрібна послідовна і чітка політика по відношенню до всіх цих регіонів", – зазначив Клімкін.

Київ 25 років закривав очі на експансію Угорщини та Закарпаття

Цікаво, що експерти давно попереджали про те, що "угорська експансія" несе загрозу для територіальної цілісності України. Про це в коментарі сайту "Сегодня" розповів експерт з питань безпеки, ветеран зовнішньої розвідки генерал-лейтенант Василь Богдан.

"Спецслужби ще 15-20 років тому повідомляли/інформували вище військово-політичне керівництво України про те, що відбувається в західних областях і які загрози для її національної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності несуть в собі кроки сусідніх європейських країн (Польщі, Угорщини та Румунії ). Але ситуація розвивалася, як розвивається зараз, і як ми бачимо, знову ці країни активізують міжнаціональне питання з урахуванням того, що Україна нібито ослабла, РФ її мучить, агресивно на неї впливає. І це добра нагода, щоб спробувати вирішити свої внутрішні проблеми за рахунок зовнішніх завоювань", – підкреслив він.

З Василем Богданом солідарний і військовий експерт Михайло Жирохов.

"Всі останні 25 років Угорщина цілеспрямовано проводила, скажімо так, "матеріалізацію" Закарпаття. Всі, хто відвідують цей регіон, відзначають, що нарівні з українським прапором на всіх державних установах висять угорські державні прапори. Наприклад, підтримка місцевого населення була на рівні освіти. З того, що я знаю, вчителі, які викладали угорською мовою, отримували додаткову зарплату через благодійні фонди, які спонсорувались Угорщиною. Тобто в цьому випадку проходила культурна експансія, на яку Київ і вся інша Україна закривала очі. Склалася приблизно така ж ситуація, тільки ще гірше, ніж була на Донбасі до 2014 року", – підкреслив він.

Клімкін та Сіярто так і не могли домовитися

Тим часом, угорськими паспортами завбачливо запасалися не тільки пересічні громадяни, яким хотілося полегшити собі безвізовий проїзд до Європи, але також і слуги народу. 23 вересня стало відомо, що база "Миротворця" поповнилася чотирма місцевими депутатами міськрад із Закарпаття і одним заступником мера, у яких після спеціальної перевірки виявили угорські паспорти.

Як уточнюється в повідомленні "Миротворця", перелік осіб з подвійним громадянством поповнили Йосип Фовріш, Адальберт Браун, Степан Гала і Кароль Беркі, які мають депутатські мандати міських рад, а також Оскар Балог – заступник міського голови міста Чоп.

На жаль, зустріч голови МЗС Павла Клімкіна з міністром закордонних справ Угорщини Петером Сіярто, яка відбулася 26 вересня, не принесла розрядку в цю непросту ситуацію: сторони так і не дійшли взаєморозуміння. Про це міністр повідомив в коментарі журналістам після зустрічі з його угорським колегою в штаб-квартирі ООН.

"Зустріч була дуже непроста. Щодо ключових питань ми не досягли успіху і, я так розумію, ми не можемо досягти розуміння, оскільки у нас принципово різне розуміння того, як допомагати угорській громаді. Але я сказав Сіярто, що я налаштований, щоб допомогти нашій угорській громаді, це наша угорська громада", – сказав Клімкін.

За словами міністра, в ході зустрічі сторони детально обговорили те, що відбувається в угорському консульстві в Берегові Закарпатської області, але Сіярто не погодився з позицією Києва щодо того, що угорський консул дозволив собі порушення.

"Звісно, це проблема (факт видачі паспортів. – Ред.). Але не тільки в цьому. Друга фундаментальна проблема – що Угорщина порушує міжнародне право і законодавство України. Якщо Угорщина хоче це робити відповідно до Віденської конвенції про консульські зносини, нехай вона запитає про це. І якщо ми це теоретично дозволимо, то будь ласка. Але ми цього не дозволяємо. Але угорські консули інструктують українських громадян, як приховувати нові отримані права і обов'язки – це також є фундаментальним порушенням нашого законодавства", – зазначив Клімкін.

"В результаті годинної дискусії ми не досягли згоди щодо того, яким чином вичерпати цей інцидент. Я запропонував Сіярто самому відкликати консула, я так розумію, він з цим не згоден. Якщо відповідного рішення найближчими днями не буде, він поїде додому – це безумовно", – підкреслив голова МЗС України.

2 жовтня Клімкін у відеозверненні на своїй сторінці в Facebook знову написав, що угорський консул в Берегові Матяш Силаді в найближчі кілька днів покине Україну – або його відкличе МЗС Угорщини, або українська сторона відправить його додому.

Будапешт вказав Києву на "дірку" в законі

На жаль, доводиться відзначити, що угорська сторона почувається в ситуації, що склалася, вельми впевнено. Уважно вивчивши українське законодавство, угорський МЗС дійшов висновку, що українці Закарпаття мають повне право на другий паспорт. І нічого їм за це не буде – ні в Україні, ні по інший бік кордону.

Так, 1 жовтня на сайті уряду Угорщини з'явилася заява прес-секретаря МЗС Угорщини Тамаша Менцера, в якому стверджується: видача паспортів в Берегові проходила в рамках закону.

"На зустрічі міністр закордонних справ України визнав, що в Україні не існує закону, що забороняє громадянам мати паспорт з іншої країни. Крім того, законом не заборонено надання паспорта іншої країни, і не є злочином, коли хтось не повідомив про те, що він також має паспорт іншої країни", – заявив Менцер.

На думку угорської сторони, події в Генеральному консульстві в Берегові знаходяться в гармонії з угорським і міжнародним правом і не суперечать будь-яким українським нормам.

Слід визнати, що на поточний момент ситуація йде саме таким чином. Не можна сказати, що в Україні заборонене подвійне громадянство. Воно просто не визнається

Мало того: закон України навіть не зобов'язує повідомляти владу про отримання іншого паспорта, а лише залишає за людиною таке право. Дійсно, таке повідомлення може вважатися підставою для припинення громадянства України, але автоматичного припинення не відбувається. В цьому і полягає головна проблема законодавчого регулювання питань громадянства в Україні. По суті, влада не має обов'язку перевіряти наявність у людей другого громадянства. І навіть якщо стане відомо про наявність другого паспорта, людина може бути позбавлений українського громадянства, але президент (а відповідно до закону, лише президент має право позбавляти громадянства України) не зобов'язаний цього робити.

За різними оцінками, в Україні близько півмільйона осіб мають другі паспорти (переважно Польщі, Росії, Угорщини, Румунії). Щоб дізнатися, чи має наш громадянин паспорт іншої держави, українська влада зобов'язана подати запит офіційним органам іншої країни про друге громадянство. Також джерелами інформації можуть стати бази даних митних відомств (за якими паспортами людина перетинала кордон), а також податкових органів (на який паспорт зареєстрована компанія).

Втім, Київ не залишився перед Будапештом в боргу. Днями генеральний прокурор України Юрій Луценко запропонував для вирішення паспортного скандалу посилити нарешті законодавство – і позбавляти громадянства українців з двома паспортами.

"Якщо в ході слідства СБУ будуть встановлені такі випадки по відношенню до інших осіб, будь-яких – мерів, губернаторів, міністрів, пенсіонерів, військовослужбовців, дія буде така ж: позбавлення українського громадянства", – заявив генпрокурор.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти