Бюджет України і процес його прийняття: що потрібно знати

19 вересня 2017, 08:42

Катерина Степаненко Катерина Степаненко

Ким, як і коли повинен бути прийнятий головний фінансовий документ країни

Бюджет (державний бюджет) – найважливіший фінансовий документ країни, який являє собою сукупність кошторисів усіх державних органів і установ, програм та інших передбачуваних витрат. Також в тексті бюджету обов'язково позначається розмір державного боргу і плани з його збільшення або зменшення прийдешнього бюджетного року.

Реклама

В Україні бюджет встановлюється спеціальним законом, який розробляється Кабінетом міністрів і ухвалюється Верховною Радою напередодні початку нового бюджетного року (починається 1 січня і закінчується 31 грудня).

Бюджетний процес – діяльність, результатом якої стає ухвалення закону про бюджет. У ній беруть участь не тільки Кабмін і Верховна Рада, але тільки для них в Конституції України встановлено чіткі терміни.

Так, Кабінет міністрів 15 вересня зобов'язаний надати проект закону. Варто зауважити, що ось уже другий рік Кабмін справляється з цим завданням. Раніше ж проект бюджету регулярно ставав "подарунком під ялинку". 2015 року ця перемога була лише формальною – проект бюджету-2016 внесли до Ради вчасно, але тут же відкликали для доопрацювання назад до Кабміну. Бюджет-2018, за обіцянками голови Кабміну, відзиватися на доопрацювання не повинен і буде зрозумілим для кожного українця.

В такому випадку до 20 жовтня Верховна Рада повинна буде провести перше, а до 20 листопада – і друге читання. У першому читанні, в ідеалі, Верховна Рада повинна проголосувати за прийняття проекту бюджету в цілому, а також затвердити голосуванням Бюджетні висновки. Бюджетні висновки Верховної Ради складаються з результатів обговорень проекту закону і з пропозицій щодо правок. Саме з урахуванням Бюджетних висновків проект закону про бюджет і готується до другого читання. У другому читанні проводиться повторне голосування за проект закону в цілому. І якщо після внесення правок проект закону прийнятий, то народні депутати вже можуть проголосувати і за ухвалення закону про бюджет. Третє читання, якщо таке знадобиться, має відбутися не пізніше 25 листопада. Крайній термін ухвалення закону про бюджет України – 1 грудня.

В тренді
"Козявка" і "нікчема": сварка Саакашвілі та Марченка пішла по другому колу
Реклама

Зміст закону про бюджет стандартний. Він встановлений Бюджетним кодексом України. Так, в бюджеті обов'язково повинні бути вказані:

  • макроекономічні показники:

- загальна сума доходів і загальна сума видатків (з розподілом на загальний та спеціальний фонди, а також з розподілом видатків на поточні і капітальні);
- граничний обсяг річного дефіциту (або профіциту, але доходи бюджету України рідко перевищують його витрати) у майбутньому бюджетному періоді;
- розмір державного боргу і плани на його збільшення або зменшення, в тому числі через залучення або погашення зовнішніх кредитів;
- прогнозована інфляція і курс національної валюти України;
- прогноз зростання або падіння ВВП;
- очікувана динаміка імпорту і експорту;

  • соціальні стандарти:

- рівень прожиткового мінімуму;
- розмір мінімальної заробітної плати;
- розмір мінімальної пенсії;

обсяг надходжень від податків і акцизів;
обсяг фінансових ресурсів місцевих бюджетів;
цільове призначення витрат бюджету: наприклад, на освіту, військові потреби, потреби держорганів тощо;
додаткові положення, що регламентують процес виконання бюджету.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти