Курс на BREXIT: як Британія може стати мостом між сильними світу цього і що це дасть Україні

11 березня 2017, 08:21

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

Для Києва BREXIT може принести вигоди, адже Лондон стане більш самостійним у прийнятті рішень, при цьому в Британії обіцяють підтримувати Україну

У перших числах квітня на черговому саміті ЄС в Брюсселі прем'єр Британії Тереза Мей може офіційно оголосила про початок виходу Сполученого Королівства з ЄС. Процес займе два роки і має завершитися в 2019 році. Спочатку про своє рішення Мей планувала оголосити на неформальному саміті ЄС на Мальті, який пройшов в перших числах березня. Що було б символічно, оскільки в 1964 році Мальта отримала незалежність від Британії і там до сих пір проживає близько 12 тисяч англійців. Але британський парламент не встиг узгодити всі законодавчі процедури із запуску 50 статті Лісабонського договору, тому терміни переносяться більше ніж на місяць. За словами Терези Мей, Британія має намір вийти з ЄС на кращих для себе умовах. У топ-пріоритеті – міграційний контроль і вихід з єдиного ринку ЄС, щоб, за словами Мей, "відновить роль великої Світової організації торгівлі держави". За це, за інформацією деяких європейських чиновників, Брюссель може вимагати від Лондона 57 млрд євро відступнихсаместількиБританіяобіцялавкластиврізніпроектиЄвросоюзудо2020 року.Тількипісляцього,за словамиєвропейськихчиновників,вониприступлятьдо переговорівпро вихідБританіїззонивільноїторгівлі.ДляУкраїниBREXITпринесетількивигоди.По-перше,ЛондонстанебільшсамостійнимвідБерлінавприйняттірішень.По-друге,самеБританіяразомзПольщеюнедавновиступилазастворенняальтернативного"нормандського"форматпереговорівзРосією.

Реклама

Британці – не пасажири, вони  водії.Через44 рокичленстваВеликобританіявирішуєвийтизЄвросоюзу.Нареферендумі23червня2016року51,9%британцівпроголосувализавихідзЄС(проти-48%).Багато в чому,за словамиДевідаКемерона,якийпішовзпостапрем'єр-міністравідразупісляBREXIT,британціпроголосувалипротиміграційноїполітикиЄС,одновалютностііпосиленняєвроінтеграції.Але,мабуть,одназголовнихпричинтакогорішення-Британіяніколине відчувалаілюзійвідчленствавЄС,ставши радшескептикомпроектуЄвропейськогосоюзу.

Колись 35-й прем'єр Великобританії Генрі Джон Темпл сказав: "У нас немає незмінних союзників, у нас немає вічних ворогів. Лише наші інтереси незмінні і вічні, і наш обов'язок – дотримуватися їх". Великобританія, яка постійно тяжіла до дружби зі Штатами, швидше хотіла бути схожою на США, ніж на об'єднаний Європейський союз з головним "фюрером" на чолі – Німеччиною. Тому в риториці Девіда Кемерона, незважаючи на всю його прихильність членства Британії в ЄС, завжди були присутні нотки прем'єра імперської держави: "Я знаю британців. Вони – не пасажири. Вони – водії. У нас характер острівної нації: ми незалежні, прямолінійні і пристрасно захищаємо нашу суверенність. Наше ставлення до Європейського союзу засноване на практичному інтересі, а не на емоціях".

Реклама

Хоча затяті противники BREXIT, такі, як 72-й прем'єр Джон Мейджор, називають референдум історичною помилкою, а європейські лідери пошепки нагадують Лондону часи створення ЄС. Великобританія приєдналася до тоді ще Європейського економічного союзу в 1961 році, переживаючи гостру економічну кризу. Причому увійти в ЄЕС Лондону вдалося з другої спроби: першу заблокував президент Франції Шарль де Голль. А зараз виходить, що Британія, отримавши всі вигоди від членства, покидає лави Євросоюзу, що переживає гостру міграційну кризу і кризу довіри.

Безсумніву,результативолевиявленнягромадянСполученогоКоролівствасталисправжнімшокомдлявсьогосвіту.По-перше,цепохитнулодовірудо єдностіЄС.Адже,за словаминорвезькогоекономістаЕріка Райнерта, "наступною країноюнавихідзЄСможестатиГолландія".

По-друге,щеніхтоініколи неприводиввдіюстаттю50Лісабонськогодоговору,депрописаніумовитатермінивиходукраїнизЄвросоюзу.Зокрема,встатті50йдетьсяпро те,що"держава,якаприймаєрішеннявийтизі складуЄС,повинна поінформувати РадуЄС".ТерезаМейобіцялаофіційноповідомитиЄСпро вихідБританіїдо31 березня.ЦеможназробитивуснійформінасамітіЄСабовписьмовій,повторившисвій намірзнову-такинасаміті.

В тренді
Позбавити ОАСК повноважень: які скандали тягнуться за Київським адмінсудом

Життя після BREXIT: процедури, терміни і наслідки. Ще в січні видання The Times повідомляло, що на неформальному саміті ЄС на Мальті, який планували провести 9 березня, прем'єр Британії Тереза Мей може офіційно оголосити про початок виходу з ЄС. Але узгодження відповідних законодавчих процедур в Сполученому Королівстві сильно затягнулося. Парламент Британії в третьому читанні схвалив законопроект уряду про вихід країни з ЄС лише 9 лютого. Тепер в Євросоюзі чекають офіційного звернення Британії про задіювання статті 50 Лісабонського договору, яка передбачає дворічну процедуру виходу. Плюс в самому Брюсселі всіляко відтягують момент початку BREXIT, висуваючи Лондону все нові і нові вимоги.

За даними Sky News, в середині лютого Німеччина і Франція погодили суму репарацій для Британії. Йдеться про 70 млрд євро, хоча раніше, за словами головного переговірника ЄС по BREXIT Мішеля Барньє, йшлося про 57 млрд євро. "Ми фіксуємо рахунку ЄС на момент виходу Британії, зробимо аудит і домовимося, як розрахувати частку британських рахунків. Якщо ми домовимося про це, то підсумкова сума вийде після аудиту: ми закладемо всі дані в формулу, яку ми всі узгодимо, і ця формула в зрештою видасть остаточну суму", – наводить Reuters слова одного з єврочиновників, який був присутній на закритому для преси семінарі, де обговорювали питання відступних.

Це гроші, які Лондон зобов'язався виділити в рамках багатомільярдних проектів ЄС до 2020 року, а також на пенсії чиновників. І, як неофіційно говорять в Брюсселі, будь-які переговори про вихід Британії з зони вільної торгівлі можна вести тільки після виплати відповідної суми репарацій. Та й сама торгівля Великобританії ЄС в рамках зони вільної торгівлі зачіпає 12,6% ВВП. Урядові експерти в своєму звіті відзначають, що в разі успішного виходу Британії з ЄС, торгівля з ЄС буде здійснюватися за правилами СОТ, а це – багатомільярдні збитки на митах. Наприклад, тільки на алкоголь і тютюн, ввізні мита в ЄС перевищують 20%, а віскі Англія щорічно експортує на $ 6 млрд.

В цілому, за оцінками інституту OBR (Office for Budget Responsibility), прогноз економічного зростання Британії через BREXIT знижений з 2,2% до 1,4%. Також аналітики прогнозують подальшу девальвацію фунта і як наслідок зростання інфляції і боргів. А 72-й прем'єр Джон Мейджор вважає, що вихід Британії з ЄС найбільше вдарить по незахищеним верствам населення. У той же час експерти і аналітики, які ратують за BREXIT, не очікують сильного спаду економіки і стрибка інфляції.

В наслідки BREXIT є ще й дуже цікава геополітична складова. Першу свою зустріч з іноземними лідерами президент США Дональд Трамп провів саме з британським прем'єром Терезою Мей. "Сегодня" вже згадував про давні теплі стосунки Лондона і Вашингтона. Але нюанс у тому, що, за словами старшого наукового співробітника Центру досліджень безпеки (Цюріх) Деніела Кеохана, Трамп неодноразово захоплювався BREXIT і заявляв, що не буде турбуватися, якщо ЄС розпадеться.

Раніше в січні в одному з інтерв'ю Трамп дійсно заявив, що ЄС існує переважно на користь Німеччини. "Ви подивіться на ЄС і на Німеччину. Переважно ЄС – на користь Німеччини. Ось чому я думаю, що Британія дуже розумно вчинила, проголосувавши за вихід. Я вважаю, що інші покинуть ЄС. Думаю, що тримати все це разом буде не так просто, як багато хто думає".

На думку Деніела Кеохана, деякі в Лондоні очікують, що США посилять позицію Великобританії на майбутніх переговорах в ЄС з BREXIT. "Але підтримка США може розколоти НАТО на агло-сферу і євро-сферу. Тобто, з Великобританією з одного боку, і Францією, Німеччиною, Італією та Іспанією, – з іншого. Альтернативний і більш оптимістичний сценарій передбачає, що Великобританія може стати мостом між Європою і США", – вважає Кеохан
.

836497-01-08

Реклама

Фото: AFP

"SCEXIT – Scotland EXIT" як бомба вповільненої дії.Більштого,на думкуаналітиківChatham House,Британія можебутимостомне тількиміжСШАіЄС,а йміжСШАіКитаєм.АосьвсерединіСполученогоКоролівстваситуаціяне такарайдужна,якназовнішньополітичномуфронті.Так,під часпроведенняBREXIT62%виборцівШотландіїпроголосувализате,щобБританіязалишиласявЄС,а 7лютого парламентШотландіїпроголосувавпротизапускупроцедуриBREXIT.
Плюсдо всього,за словамипершогоміністраШотландіїНіколаСтарджен,восени2018року"самездоровечас"дляпроведення нового референдуму про відділення Шотландії від Британії. До цього періоду,вважаєСтарджен,урядБританіївизначитьсязумовамидоговорузЄС,щодастьаргументи"за"або"проти"дляшотландців.Прицьомуміністрне називаєніякихконкретнихдатпроведенняголосування,оскількиреферендумповиненбутизатвердженийурядомдержавивЛондоні.ОднакСтардженочікує,щоцентральнавладапіденакомпромісзШотландією.Нагадаємо,наминулорічномуреферендуміпротинезалежностіШотландіїпроголосували55%громадян.

У свою чергу Тереза Мей обіцяє врахувати позицію Шотландії в питанні імплементації BREXIT, проте не зможе накласти вето на процес в цілому. "Уряд буде прислухатися до занепокоєння Шотландії та інших частин Сполученого Королівства. Але ми будемо слухати і брати до уваги особливі інтереси Шотландії та інших частин Великобританії, і ми хочемо, щоб переваги, яких ми прагнемо досягти, поширювалися на всю країну", – заявляла Мей .

Експерти Chatham House вважають, що зовсім ігнорувати позицію Шотландії і, наприклад, Ірландії Лондону навряд чи вдасться. Саме тому план уряду по переговорам про вихід країни з ЄС, який в січні представила Тереза Мей, присвячений в більшості єдності Сполученого Королівства. "Вихід з Європейського Союзу означатиме, що ми будемо керуватися нашими законами у Вестмінстері, Единбурзі, Кардіффі і Белфасті. Зміцнення Британії вимагає, щоб ми зміцнювали дорогоцінний союз між чотирма країнами Сполученого Королівства", – йдеться в плані по переговорам.

Перспективи для України. Тереза Мей неодноразово заявляла, що позиція офіційного Лондона щодо санкцій проти Росії і стосовно України не зміниться.

"Зобов'язання Британії за гарантіями безпеки Європи залишаються непорушними, як це було з часів Другої світової війни. Тому мій сигнал простий: ми не збираємося забувати про Україну. Ми підтримуємо наших друзів, як в добрі, так і в складні часи", – заявив міністр оборони Великобританії Майкл Феллон.

З іншого боку, в Європі вимальовується ще один самостійний гравець. За часів президентства Барака Обами США спілкувалися і вирішували всі питання переважно з Німеччиною. Зараз після обрання Дональда Трампа і BREXIT, Вашингтон почав більше тяжіти до Лондона, віддаляючись від Берліна. Україні варто використовувати цей момент для налагодження відносин і з "новою" Британією, і з США нагадуючи, що вони гаранти нашого суверенітету за Будапештським меморандумом. Адже не дарма ж під час спільного брифінгу з головою українського МЗС Павлом Клімкіним і британського Борисом Джонсоном, міністр закордонних справ Польщі Вітольд Ващиковський натякнув на існування альтернативи "нормандського формату".

"Ми обговорили і намагалися дати оцінку "нормандського формату" і "мінському формату". Ми прийшли до висновку, що обидва цих формати принесли трохи позитивних змін. "Мінський" та "нормандський" формат зупинили повномасштабну війну і повномасштабний конфлікт між Україною і Росією, але обидва ці формати не вирішили проблему, не принесли мир між двома країнами. Ми готові до того, що Європа повинна надати розширений формат, щоб допомогти Україні вибратися з проблем, створених російською агресією. Ми сподіваємося на можливість відкриття дискусії про новий формат і нові рішення , але, звичайно, рішення (відносного нового формату) буде прийматися Павлом (Клімкіним) і президентом Порошенком", – заявив Ващиковський.

Сторони не уточнили, що це буде за формат переговорів, і які країни він буде включати. Але саме Британія і Польща свого часу виступили ініціаторами запуску програми Східного партнерства. Інша справа, що запускати новий формат переговорів по Криму і Донбасу треба з упевненістю, що Росія буде в ньому брати участь. Адже, як уже писав "Сегодня", в березні 2014 року в посольстві США у Франції Україна, Америка та Британія скликали консультації щодо виконання Будапештського меморандуму. "І там був порожній стілець – російська сторона в особі міністра закордонних справ Сергія Лаврова не захотіла брати участі в консультаціях. Але США і Британія намагаються і продовжать намагатися виконати Будапештський меморандум", – пояснювала посол Британії в Україні Джудіт Гоф.

Всі подробиці в спецтемі Brexit

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти