Інтерв'ю з Борисом Колесніковим: "Я вірю у відродження економіки нашої країни"

25 березня 2018, 06:33

Корчинський Олександр Корчинський Олександр

Глава опозиційного уряду України дав оцінку економіці країни, змін в Нацбанку, розповів про ставлення до змови Рубана та Савченко, до акцій Саакашвілі, про вирішення конфлікту на Донбасі і майбутньому парламенті

Борис Вікторович, оцініть, будь ласка, як глава Опозиційного уряду України, одну з найбільш обговорюваних відставок недавнього часу глави НБУ Валерії Гонтарєвої, і роботу головного банку країни. Ви підтримуєте кандидатуру призначеного замість неї Якова Смолія?

Реклама

Я вважаю, що і Валерія Гонтарєва, і Яків Смолій – професіонали дуже високого класу з точки зору банківської діяльності. Це моя думка не тільки як глави Опозиційного уряду, але і як промисловця, підприємця. Проблема в іншому: Нацбанк України – залежна від влади організація, що суперечить її статусу. Його не можна порівняти з Банком Англії або Федеральною резервною системою в США. І керівники Нацбанку змушені йти на ті речі, на які, будучи незалежними, ніколи б не пішли. Це і "друкування" додаткової гривні, і випуск облігацій, і непрозоре рефінансування.

Однак час іде, і судити про успіхи головного банку будемо за результатами. Зменшиться рівень інфляції, отримає промисловість кредити під 5-6% річних, населення – іпотечні кредити в тих же параметрах, значить, і Нацбанк, і вся влада працюють добре, вони успішні. Адже на побутовому рівні українцям все одно, хто там керує Нацбанком, важливо те, що реально робиться для безпечного та вигідного розміщення депозитів, отримання нормальних кредитів і так далі.
А поки 100 мільярдів доларів населення тримає "під подушкою", приблизно по $ 2400 на кожного жителя країни. Чому тримає? Тому що не довіряє нашим банкам. Тому що, дивлячись на декларації депутатів, чиновників, інших можновладців, населення бачить: всі вони нібито тримають гроші вдома. Насправді, звичайно, це не так, але показати справжній стан вони не можуть. Населення бачить, що робить еліта, і робить так само. В результаті у нас немає внутрішнього інвестора. А якщо будуть внутрішні інвестиції в нашу економіку, то обов'язково прийдуть і іноземні інвестори, бо у них з'явиться довіра. Я вірю в швидке відродження економіки країни, якщо на те є політична воля.

Які реформи нинішньої влади ви підтримуєте, вважаєте, наприклад, що вони проводяться успішно?

Ащопідтримувати?Щомимаємоза4згаком рокининішньоївлади?Падіннязарплатвдварази,падінняВВПвдварази,пересварилисязнайближчимисусідамичерезреформуосвіти...псевдопатріотиповиннірозуміти,щовсі етнічнідержавивстиглизруйнуватисящевкінціXIX-початкуXXстоліття.Світщо нині небіполярний,тим більше немоногамний,іщобстатиоднимз"полюсів",слідзапам'ятати,щовсі-всі,хтомаєукраїнськийпаспорт,-рівні.Ізавданнявлади-всіхоб'єднати,а непосварити.

Реклама

Безумовно,народна творчість,національний одяг-цепредметгордостінації.Алене можнапрожитиоднимивишиванками!Абонехайвсіможновладціходятьнароботувшароварах,чоботах,кожушкахісолом'янихкапелюхах,підміняючицимсправжнюроботупопідйомуекономіки...Це,звичайно,жарт,алевньомуєчасткаправди.Насправдіне вкапелюхахсправа.

Чимбагатшебудежитикраїна,тимбільше бажанняулюдейбудевкожномудворіпіднятинаціональнийпрапор,з'явитьсясправжнягордістьзаУкраїну.Інакшевідбуваєтьсяпідмінапонять.

1293008

На заводі. Колесніков пропонує рецепт для росту промвиробництва. Фото: прес-служба Б. Колеснікова

Борис Вікторович, ще один обговорюваний скандал – чи вірите ви в змову Рубана та Савченко з метою підірвати будівлю ВР і проведення інших терактів?

Яне можувіритичи ні,я неслідчийі непопуліст.Унасдостатньоправоохороннихорганів,якіможутьдатитого, що трапилосяоцінку.Алеменеважкочимосьздивувати,хочаідивно,щовтакихтяжкихзлочинахінаміризвинувачуютьГерояУкраїни,народногодепутата,якущенедавнобуквальнонарукахносили...Думаю,начерговихвиборахнароддастьівладі,іопозиції,івсім іншимповнуоцінку.

З приводуправоохоронців.Поліціїостаннім часомдовелосябагатопопрацювати,охороняючирізнімітингиііншіпротестнігромадськізаходи,часомнавітьвтручаючисьвїхперебіг.Яквиоцінюєтедіїправоохоронцівітих,хтоорганізовувавціпротести,наприклад,Саакашвілі?

Реклама

Дії поліції на таких заходах абсолютно правильні. І вона завжди повинна діяти у відповідності з законом, стосовно до всіх. Порушуєте громадський порядок – будете притягнуті до відповідальності. Але не можна застосовувати силу вибірково, коли в одних випадках заворушень кажуть, що втручатися не будемо, тому що там "патріоти", а в інших – можна розігнати. І як можна допустити, щоб поранили поліцейського? Так у всьому успішному світі в такому випадку відкривають вогонь на поразку проти тих, хто зазіхнув на життя правоохоронця. Я завжди був прихильником жорсткої лінії в застосуванні закону, але тільки коли цей закон – один для всіх.
Що стосується ситуації з Саакашвілі, то тут мені пригадується вислів багаторічного голови ФБР Едгара Гувера, коли йому розповіли про "революційну діяльність" великого числа емігрантів, у яких, мовляв, є політичні ідеї ... Гувер заявив цим емігрантам: "Якщо ви прибули в нашу країну, щоб повалити владу, це не ідеї, це – злочин". Він посадив їх усіх, більше 500 осіб, на пароплав і відправив до Європи. Так що для Саакашвілі щастя, що його відправили через Польщу в Голландію, а не поромом до Грузії ...

— Який зараз стан економіки країни?

Стан економіки, на жаль, можна оцінити одним словом – крах! ВВП впав удвічі, що можна порівняти з втратами нашої країни у Другій світовій війні. У промисловості занепад, зокрема, в машинобудуванні, в літакобудуванні ... Навіщо віддавати авіаційні технології вартістю в мільярди доларів на завод в Саудівській Аравії? Ці технології напрацьовувалися десятиліттями, а тепер їх запросто віддають. Хочете співпрацювати з Саудівською Аравією, будь ласка, робіть цій країні знижки, нехай наш "Антонов" випускає літаки з мінімальною рентабельністю, але тут, у нас. Збережеться науково-технічний потенціал, при високій зарплаті будуть відповідні податки, які наповнять як мінімум місцеві бюджети Києва і Харкова. Не можна чіпати такі важливі для країни підприємства, як КБ "Антонов", "Південмаш", "Турбоатом" ... Якщо вже зовсім справи кепські, краще здайте в оренду будівлі Кабміну і Верховної Ради, користі буде більше ...

Що стосується сільського господарства, радує, що експорт зерна виходить на нові ринки. Однак не можна забувати, що, продаючи зерно, а не вироби з нього, ми стаємо сировинним придатком вже не тільки Заходу, але і Сходу. Якщо говорити про м'ясо, то українці споживають його (всіх видів, включаючи птицю) вдвічі менше, ніж інші жителі Європи. Тільки зростання доходів населення дасть можливість нашій країні подолати цей розрив, подвоїти виробництво м'ясопродуктів для внутрішнього ринку.
Про сфері послуг. Тут все сумно. Залізничний транзит втрачений, автомобільний теж, а, значить, і морський. Дійшло до того, що ніхто через Україну їздити не хоче, побоюючись конфліктів з "активістами", які спонсоруються маргінальними партіями – тобто відвертими бандитами. Крім того, жахливий стан наших доріг. Щоб конкурувати хоча б з Білоруссю, дороги треба кардинально покращувати. І не напівзаходами, коли говорять: а ми ось дали на дороги 40 мільярдів гривень! Це 1,5 мільярда доларів. Цього вистачить лише на латання дірок. Якщо будувати так, як на Заході, треба вкладати 5-6 мільйонів доларів або євро в 1 кілометр споруджуваної дороги. Зате потім 30 років – тільки експлуатація. А ми щороку вкладаємо 5-6 мільйонів гривень в цей кілометр, а доріг все одно немає. Скупий платить двічі…

Якщожговоритипро зовнішні ринкидлянашихвиробників,тоторговіправила,встановленіасоціацієюзЄС,простодушатьнашекспорт.Нічогоготовоговинаєвропейськіринкине продасте,ніяловичину,нісвинину,ніптаха...ВстановленінарікквотипоставоквЄСпровідні українськікомпаніївибираютьбуквальнозапершуполовинусічня.

Реклама

1168956

Політик. Вважає, що не можна брати кредити для проїдання. Фото: прес-служба Б. Колеснікова

— Який же вихід?

Вихід один: треба негайно сідати з європейцями за стіл переговорів і домагатися чотирьох ступенів свободи – товарів, послуг, праці і капіталу. Мається на увазі скасування будь-яких квот, вільний продаж в обидві сторони. Звичайно, при дотриманні всіх європейських норм, наприклад, по санітарії, тут державі доведеться попрацювати, треба відкрити незалежні лабораторії і багато іншого. Але все це цілком можливо зробити. Або нам теж треба обмежувати наших партнерів в економічній частині асоціації. Підкреслю: до політичної частини асоціації з ЄС претензій немає, вона, на мій погляд, прописана дуже вдало.

Щеодне болюче питаннявнашихвідносинахіз західнимипартнерами-всілякікредити,відМВФ,відЄСітакдалі.Чи вартопродовжуватиїхбрати?

В тренді
"Медведчук – кремлівський щур": Нацкорпус запалив фаєри під Печерським судом (фото і відео)
В тренді
Загрожують катастрофічні наслідки: РФ збільшила кількість кібератак на Україну
Ілля Вітюк, фото: СБУ
В тренді
У Медведчука можуть відібрати "трубу" за 284 млн грн: подробиці позову до нардепа

В жодному разі! У нас достатньо внутрішніх резервів. Якщо, як ми вже говорили, підняти виробництво і споживання на внутрішньому ринку м'яса і птиці на 1 мільйон тонн на рік, то лише на цьому Україна заробить 2 мільярди доларів. А якщо повернути все транзити через країну, то це дасть ще 5-6 мільярдів доларів. Кредити на проїдання можна брати під розстрілом! Якщо партнери хочуть нам допомогти, нехай дадуть вудку, а не рибу. Не треба давати нам в борг, просто зніміть заборони на торгівлю для українських товарів, і, впевнений, за 2-3 роки Україна міцно стане на шлях до справжнього успіху. А за 10 років ми можемо навіть не подвоїти, а потроїти ВВП, якщо всі будуть наполегливо над цим працювати. І якщо система влади спроститься до банального управління з планшетного комп'ютера.

Слідвіддатимісцевимрадамвсе,крімоборони,безпеки,зовнішньоїполітики,національноїінфраструктури,боцістратегічніречінамісцяхпросто"не потягнуть".Цевикличедовірууміжнароднихінвесторів.Будь ласка,слідомзаскасуваннямвсякихквотприходьте до нас,відкривайтесвоїбанки,насичуйтекраїнугрошима.

Ваша оцінка дій української сторони в ході тяжби з "Газпромом", що закінчилася рішенням Стокгольмського арбітражу.

Те, що ми повинні відстоювати свої національні інтереси, в тому числі в визнаних в світі судах, не підлягає обговоренню. Інша справа, що ми деякими своїми супутніми діями і заявами відлякуємо зарубіжних транзитерів, наприклад, газу і нафти. І з пуском "Північного потоку – 2" Україна може втратити 4 мільярди доларів на рік, а це більше 100 мільярдів гривень, одна восьма всього українського бюджету, причому гроші, які, можна сказати, як манна небесна падають до нас ... І Євросоюз нам тут навряд чи допоможе, тому що туди входять дуже прагматичні країни. Їм потрібні гарантії їх енергетичної безпеки.

— Яке ваше ставлення до продажу землі в Україні?

Я вам розповім, як це буде відбуватися, якщо сьогодні дозволити продавати землю. Надії нашої влади на цьому заробити не виправдаються. Всю землю скуплять багаті арабські і китайські фонди. І здадуть нашим же підприємствам, які нині орендують цю землю, знову в оренду, але за вищою ціною. Населення отримає в середньому по 1000-1100 доларів за гектар і назавжди позбудеться цінної власності, постійного джерела доходів. Покупці потім оцінять землю приблизно в 2000-3000 доларів за гектар, виходячи з цієї ціни, і будуть здавати в оренду. А бізнесу в принципі все одно, у кого орендувати. Ціна зміниться, ну, що ж робити ... Влада ж сама хоче сьогодні скупити по 1000, а продати тим же китайцям або арабам по 2000 доларів за гектар, заробивши на цьому. Але так не вийде, можу відразу сказати. І світ, і внутрішня опозиція зроблять все, щоб такого не сталося.

Звичайно,колисьмивсежприйдемодо вирішенняпитанняпро продажземлі.Але станетьсяцене раніше,ніжселянивідчуютьсправжнюцінуоренди,якабуденараховуватися,виходячизринковоївартостіземлі.АцявартістьвУкраїніне нижче2000 доларівзагектар.

Це ми говоримо про сільських землях. А є ж ще і земля в містах. І нічого влада не заважає влаштувати так, щоб вона продавалася на аукціонах. Однак поки що не зроблено жодного кроку в цьому напрямку. Адже гроші, отримані від аукціонів, треба вкладати в розвиток міст, цього не всі хочуть, інші схеми вигідніше ... І дивіться, до чого прийшли. В середньому 1 квадратний метр житла в Києві (я не беру особливо елітні місця) коштує сьогодні від 600 до 1000 доларів. А ще 3-4 роки таких хаотичних забудов – і цей метр коштуватиме не дорожче 400 доларів. Та й за цю ціну ніхто не купить. Тому що жити в цих новобудовах некомфортно, до будинку толком не проїхати, місць для паркування не вистачає, отже, попит буде падати. А метро у нас, на жаль, поки не розвинене так, як хотілося б. В результаті може наступити повний транспортний колапс, і земля взагалі нічого не буде коштувати. Я про це, до речі, говорив меру Києва Леоніду Черновецькому ще 12 років тому. Але він не повірив, вважаючи, що метр житла в столиці не буде дешевше 5000 доларів за квадратний метр. Я сказав: "Добре, Льоня, подивимося!". Сьогодні ми вже бачимо результат ...

Продовжуючи відповідати на питання про реформи, впевнений, що, коли у нас буде справжня парламентська республіка (а в президентську я не вірю), першою реформою буде – антибюрократична. Країна буде управлятися віртуально, причому обов'язково так станеться, іншого шляху немає. Інша справа, через які муки пройдемо на цьому шляху: все можна зробити за два роки, а можна розтягнути на двадцять років. А чим довше ми будемо це робити, тим менше українців залишиться в країні, тим бідніше стає Україна і тим сильніше на нас тиск інших держав, які диктують свою волю.

Кількістьчиновниківмаєзменшитисякардинально,більшістьфункційуправління,якужеговорив,требапередатимісцевимрадам.Держпідприємствакорпоратизувати,міськіземліпродаватизаукціону,селянамдатиможливістьзароблятиреальнуоренднуплату,післячогоможнавідкриватиринокземлі.

f29925d07a334e1c7ae87a7f18746253

Таланти. Презентація конкурсу "Програміст-2018" в КНУ. Фото: прес-служба Б. Колеснікова

Питання про ріднийвамДонбас.ТамформальнозакінчуєтьсяАТО,починаєтьсяопераціяОб'єднанихсил,призначенийїхкомандувач.Цещосьдасть,навашпогляд?

Відбуласяпростозмінавивісок,навряд чицещосьдастьнапрактиці.Українськавладапідписалаугоди"Мінськ-2".Іповиннане тількисаманеухильноїхвиконувати,алеінаполягатинавиконанніугодусімаучасниками-підписантами.Намвсенамагаютьсядопомогтипобудуватидорожнюкартувиконанняугод,щоббулозрозуміло,щойдезачим,якийчерговийкрок.ВиборинаДонбасіповинніпроходити,безумовно,тількиза українськими законами,нехайнавітьспеціальноприйнятим.ІпідконтролемнашоїЦентральноївиборчоїкомісії.
Саме завдання повернути Донбас під українську юрисдикцію – це завдання номер один. Однак не треба забігати вперед і вже сьогодні міркувати в Раді про те, як буде називатися та чи інша вулиця в звільненому Донецьку. По-перше, це не справа для парламенту – називати вулиці. Я б, чесно, взагалі у ВР забрав би і право перейменовувати міста. Сам я точно не прихильник комуністичної ідеології і свого часу в Донецьку двічі вносив пропозицію до місцевої ради про перейменування площі Леніна. Але, підкреслю, це повинно бути винятковим правом міськради, в даному випадку Донецького, політикам в цьому питанні робити нічого. Городяни обрали депутатів, надали їм довіру, ось вони нехай і вирішують.

До речі, про депутатів, в даному випадку майбутнього парламенту. Прихильником якої моделі виборів ви є?

Потрібновдосконалитизакон,за якимпроходиливиборив2006 році,зробившипартійніспискидійсновідкритими.Єзаконопроект,абсолютноправильний,йогопотрібноприймати.ІЗахід,іопозиціябудутьтиснути,щобніякихмажоритарнихокругівне було.Україні,яказаймаєвЄвропіперше місцеза рівнем корупціїіостаннімза рівнемжиття,не можебутитакихокругів,інакше владаїхскупить.Коли-небудь,напевно,миприйдемодо прямих виборівдепутатів,алене зараз.

До тогожза прикладомунітарнихкраїн(амиж нефедерація),наприклад,ІталіїтаПольщі,требаматидвопалатнийпарламент.Нижняпалата,150депутатів,обираєтьсяза пропорційною системою,аверхня,сенатори,-прямимтаємнимголосуванням.Якщовибиратиподва сенаторивідмільйонавиборців,тоїхповиннобутине більше75-77осіб.Аджевпарламентськійреспубліці,депрезидентне матиметакоївлади,яксьогодні,хтосьповиненматиправонакладативетонапевнірішення.Цебудутьробитисенатори.

ДнямивипрезентувалиВсеукраїнський благодійнийконкурсдлямолодихфахівціввобластіIT-технологій"Програміст-2018"з подальшоюпоїздкоюдо Японії,про щописалаінашагазета.Вивірите,щонашамолодьможезайнятигіднемісцесередталантівзіншихкраїн?

Наші вженасвітовомурівні,вонивипереджаютьУкраїнунапівстоліття!Миповиннівиховуватиновуелітунації,вонаієвцихсемипроектах,якіяведу.Метацихпрограм — щобнашімолодіфахівцірозуміли,щовоничастинасвітовоїцивілізації,відчувалисеберівнимизісвоїмиодноліткамизбільшрозвиненихкраїн.Анаше завдання — показатиїмшляхдо успіху.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти