Великі ігри США і РФ: як Україні не стати розмінною монетою

Експерти оцінили, як співпраця США і РФ по Близькому Сходу може вплинути на їх політику щодо України

Після укладення історичної угоди з Іраном і заяв Обами про неоціненну допомогу Путіна в переговорах, а також на тлі пожвавлення американо-російських відносин деякі експерти та ЗМІ заговорили про те, що США "зливають" Україну Росії в обмін на Близький Схід.

Останнім часом можна констатувати, що відносини між Вашингтоном і Москвою кілька потеплішали.

Реклама

Так, 14 липня буквально через кілька годин після підписання угоди між Іраном і "шісткою" міжнародних переговірників, до якої входять, зокрема, США та РФ, Барак Обама в інтерв'ю газеті New York Times заявив про те, що домовитися з Тегераном вийшло завдяки Росії.

"Я буду чесний з вами. Я не був упевнений, враховуючи сильні відмінності з Росією навколо українського питання, чи буде підтримка. Ми б не досягли цієї угоди, якби не готовність Росії підтримувати нас та інших членів "шістки", – сказав він.

Як відомо, Іран погодився заморозити на 15 років наукові розробки з переробки ядерного палива, а в подальшому – скоротити свою ядерну програму до обсягів, що не викликають побоювань у створенні ядерних боєголовок. Країни Заходу і ООН, у свою чергу, будуть покроково знімати з Ірану санкції, які почали вводити 13 років тому.

Реклама

Крім того президент США повідомив, що кілька тижнів тому йому дзвонив його російський колега. "Я був натхнений тим, що Путін подзвонив мені пару тижнів тому й ініціював розмову про Сирію. Я думаю, вони розуміють, що режим Асада втрачає контроль над все більшою частиною Сирії, і перспективи повалення режиму сунітами-джихадистами не є неминучими, це стає все більшою загрозою щодня. Це дає нам можливість почати серйозну розмову з ними", – заявив Обама.

Також ряд ЗМІ вказують на те, що останнім часом почастішали дипломатичні контакти Вашингтона і Москви. Так, у травні держсекретар Джон Керрі провів у Сочі переговори з главою МЗС РФ Сергієм Лавровим. Потім його прийняв президент Росії Володимир Путін. Слідом за держсекретарем Росію відвідала і його зам Вікторія Нуланд. У Москві, як повідомлялося, вона із заступником закордонних справ РФ Григорієм Карасіним обговорювала українське питання.

Чи була "змова", покаже час

Реклама

Все це, а також той факт, що Вікторія Нуланд присутня в залі Верховної Ради, коли голосувався питання про направлення до Конституційного суду змін до Основного закону в частині децентралізації, які включають, у тому числі положення про особливий статус Донбасу, на думку ряду експертів, свідчить про те, що домовленості між США і РФ по Близькому Сходу могли відбитися і на політиці щодо України.

"Просто зіставлення фактів свідчить про потепління (відносин РФ і США, – ред.), Причому навіть на публічному рівні. Розміну це Україна, або хитра гра з боку Держдепу – тут ми можемо тільки гадати. Давайте подивимося до осені, якщо й далі будуть такі продавлювання конституційних змін (які вписуються в сценарій РФ, – ред.), то це буде свідчити про те, що "змова "сталася", – сказав Сегодня.ua експерт з міжнародних питань Геннадій Друзенко. Поки ж у нас немає всієї повноти інформації, відзначає глава центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов.

Директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос, у свою чергу заявив, що Україна не змінюється ні на Іран, ні на Сирію, це абсолютно інші розклади.

Іранська ціна для РФ і сирійський вузол

Як би там не було, але факт залишається фактом, Росія зіграла ключову роль у вирішенні іранської проблеми.

"РФ приєдналася до позиції Заходу, що Іран повинен відмовитися від ядерних програм, а обладнання для можливого виробництва урану, плутонію та ін. поставляла якраз РФ. Фактично вона відмовилася від ринку збуту. Це серйозні поступки", – пояснює Геннадій Друзенко.

"РФ – це одна з опорних точок, на які спирався іранський режим, і Росія може впливати на Іран. Не будемо забувати, що ембарго і санкції, які діють стосовно Ірану, багато в чому перекривалися поставками російського озброєння. Очевидно, РФ використовувала свій вплив, щоб схилити Іран до компромісу", – додає Андрій Золотарьов.

При цьому зняття санкцій призведе до подальшого здешевлення нафти, що також "вдарить" по РФ. Відповідно, як відзначають експерти, РФ не могла піти на такі поступки, не отримавши нічого натомість.

Однак Ігор Семиволос вважає, що мотивація у Москви була дещо інша. "Росія не могла вийти з переговорного процесу, оскільки це питання престижу для Путіна. Але ні в якому разі не питання зближення позицій (Москви і Вашингтона, – ред.). Росія не може взяти і вийти з переговорного процесу, в якому вона брала участь з 2012 року. Багато чого вже було зроблено. Росія не могла просто взяти і "грюкнути" дверима", – пояснив він Сегодня.ua. При цьому експерт додав, що похвала президента США на адресу його російського колеги – це всього лише дипломатія.

Також Ігор Семиволос не вірить, що Путін піде на здачу президента Сирії Башара Асада, зміни якого домагаються США. "Росія навряд чи піде на відмову від підтримки Ассада, навіщо вона тоді з 2012 тримає його у "себе в кишені". І обміняти його ні на що вона не зможе", – сказав він.

Геннадій Друзенко, у свою чергу, відзначає, що мета політики США не Сирія, їхня мета – ліквідація "Ісламської держави". "У Вашингтона прямий інтерес – контрольована заміна Асада на якихось нових лідерів, оскільки Асад не контролює ситуацію, втратив контроль над значною частиною території, на якій зараз панує головний біль Америки – "Ісламська держава". Відповідно зміна режиму може бути за сприятливим для США сценарієм, коли вдасться Асада змінити на кандидатуру прийнятну, як для РФ, так і для США. І після цього тиснути на ісламістів. І є несприятливий варіант – це коли ісламісти перемагають", – пояснив він.

Якраз "ІДІЛ", як вважає Андрій Золотарьов, і може ще перемішати всі карти в сирійському питанні. "За Асада абсолютно не враховують фактор "ІДІЛ", який набирає обертів і по суті перетворився на таке квазі-державу. Тому той же ІДІЛ здатний змішати всі розклади", – зазначив він.

До чого може призвести зближення США і РФ, або як Україні не втратити суб'єктність

При цьому, як відзначають експерти, зближення Росії та Сполучених Штатів може дещо заспокоїти ситуацію на Близькому Сході.

"Можливо, якби відбувалося таке зближення, воно могло б все-таки якось дати світові більше спокою. В економічному і технологічному плані виграла б Росія, оскільки є технологічна відсталість і зацікавленість у західних фінансових ринках і інвестиціях. А Україна все більше б перетворювалася на об'єкт чужої політики і могла попросту виявитися розмінною монетою", – відзначає Андрій Золотарьов.

При цьому він підкреслив, що в даний час можна говорити лише про тактичні домовленостях Москви і Вашингтона. "Але стратегічно ми власне бачимо те, що говорити про зближення РФ і США не доводиться. Більше того є ряд таких непрямих речей. Як тільки, наприклад, у Сербії провели соціологічне опитування, яке показало зростання проросійських симпатій, тут же прискорено постало питання про прийняттz Чорногорії в НАТО. Або як тільки Китай заговорив про глобальні проекти з Росією, звалилася китайська біржа. Тому ми можемо говорити про тактичне, коньюктурне, поточне, але не про стратегічне зближення", – пояснив експерт.

Геннадій Друзенко також вважає, що в короткостроковій перспективі, нинішня влада США може бути зацікавлена в дружбі з Кремлем.

"Америка все ж внутрішньо орієнтована країна. Демократи грають в ігри, які перспективні на залишок періоду Обами – рік-півтора. Їм потрібно те, що може принести помітний успіх перед виборами. Ці всі ігри з РФ я б розглядав, як велику передвиборчу стратегію. Якщо спрацює, це вирішує відразу кілька питань: Обама був ініціатором "перезавантаження відносин" з РФ, які провалилися, і зараз він намагається врятувати, то що можна врятувати. Друге, успіх на Близькому Сході, на чому він приходив і перший, і другий раз в Білий дім – тобто якесь врегулювання", – сказав він.

При цьому, як кажуть експерти, Україна у всіх цих геополітичних іграх головне не тільки зберегти суб'єктність, а й навчитися відстоювати свої інтереси.

"Нарощування власних ресурсів, відстоювання своєї позиції, розуміння, що партнери міняються, а інтереси залишаються. Зрештою, потрібно навчитися говорити "ні" навіть таким потужним гравцям, як США. Україна, опинившись у центрі геополітичного конфлікту, могла б використовувати це для збільшення своєї ваги. Тим більше ми бачимо, що на відміну від Тайваню, Південної Кореї не європейські військові, і не європейська зброя забезпечують наш суверенітет і незалежність – а героїзм саме українських військових. І це підстава для більш жорсткої позиції Києва", – сказав Геннадій Друзенко.

Поки ж, як зазначає Андрій Золотарьов, Україна на статус повноправного партнера з тими ж США "не тягне".

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

50983.21

Bitcoin Cash (BCH)

266.06

Binance Coin (BNB)

380.23

Dogecoin (DOGE)

0.08

Ethereum Classic (ETC)

25.72

Litecoin (LTC)

69.53

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,40
49,40
50,90
27,89
51,50
49,38
50,05
26,74
53,09
51,09
51,20
27,10
53,12
51,35
51,51
26,98
53,68
52,29
53,68
28,29
56,99
54,99
54,99
28,60
56,99
54,99
54,99
28,64
57,88
54,39
54,49
27,65
58,99
56,99
55,99
27,98
-
48,83
49,05
26,74
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

38.48

Євро (€)

41.73

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти