Майбутнє України: Парасолька НАТО або Васали Росії. Третього не дано – Барамідзе

24 квітня 2014, 07:40

Олексій Біловол Олексій Біловол

Віце-спікер Грузії переконаний, що анексія і приєднання Криму до Росії – це наслідок нерішучості Заходу після російського вторгнення до Грузії в 2008-му

У 2008 році, коли в результаті п'ятиденної війни російські танки стояли фактично під Тбілісі, чинний віце-спікер парламенту Грузії Георгі Барамідзе займав пост державного міністра з європейської та євроатлантичної інтеграції і не з чуток знає, що таке кремлівське вторгнення. А враховуючи, що до цих подій один із творців "грузинського економічного дива" очолював МВС і Міноборони Грузії, то зрозуміло, що кому, як не йому, відомі подробиці того, як споконвічні грузинські території перетворювалися на номінально незалежні, а по факту – ніким не визнані, так звані сірі території. В інтерв'ю "Сегодня.ua" Георгі Барамідзе розповів про причини і механізм відторгнення Абхазії і Південної Осетії, поділився думкою щодо перспектив вторгнення РФ в Україну, прокоментував пасивність Заходу відносно Грузії і України і виніс вирок зовнішній політиці Києва.

Реклама

Експертисперечаються дохрипів,але відповідінаключове питання -чи увійдутьвійськаРФнатериторіюУкраїни- як і раніше,немає.Ви особистодлясебейогознайшли?

На жаль, від Путіна можна чекати всього. Але, як показали їх дії і в Грузії, і в Україні – у РФ ніколи не цінують якісь жести, для того щоб, так би мовити, мирно вирішити ситуацію. Тобто, Путін, коли він перед собою ставить якесь завдання, він намагається в будь-якому випадку це завдання виконати.

Але йому стає складніше це завдання виконати, якщо є відповідне протистояння. Якщо ні – він легше своє завдання виконує. І якщо ми не будемо противитися тим незаконним планам... я не маю на увазі плани, які він будує всередині Росії. Я говорю про плани відносно наших країн. Якщо ми не будемо протистояти цим планам, то ми цим полегшимо йому завдання
.

Тому висновок і мораль з того, чого ми навчилися після Абхазії, Південної Осетії та Криму – це те, що краще йому не давати свободу дій. Якби ми не пручалися тоді, вони точно дійшли б до Тбілісі.

Тому що Грузія маленька. Якби не було зараз набагато більшої реакції міжнародної громадськості, а також – якщо б вони не зрозуміли, що українське суспільство готове до реального опору, якщо потрібно, і воювати, – вони б, природно, пішли і далі – до Києва. Тому, якщо ми дійсно хочемо миру, якщо хочемо, щоб Путін не зміг реалізувати свої агресивні плани відносно нас, ми повинні бути готовими до будь-яких варіантів розвитку ситуації
.

Тобто визгодні з тимиекспертами,які говорять,що як тількиукраїнськийвантаж200(тілажертв)прийденатериторію Росії,кількість шанувальників"російськоївесни"вРФзначнопоменшає?

Реклама

Ні, не відразу... Оскільки, на жаль, російське суспільство все ще заражене цією імперською бацилою і сприйняло плани Путіна щодо захоплення території України більшою мірою позитивно, ніж негативно. Втім, зрозуміло, що витоки цього – з радянського минулого, коли більшість в СРСР готові були підтримувати комуністичну владу при їх діях в Угорщині, Чехословаччині і навіть Афганістані. Якби тоді реально провели громадське опитування, тоді, напевно, теж 70 % і, може, набагато більше відсотків населення підтримали б своє тодішнє комуністичне уряд.

Після загибеліпершихсолдатівнастрійпочав змінюватися?

Так, алепотрібен час.Тому нампотрібно набратисяі жорсткості, стійкості,атакож ітерпіння.Те,що робитьПутін зараз- цереальнопочаток кінцяериПутіна іпочаток кінцятакої Росії,імперської Росії.Але це не означає,що цейперіод мипройдемодуже швидко.Нампотрібно будереальновистраждатисвоюсвободу,повторюю- щеразвистраждатисвоюсвободу.

Ви спілкувалисязі своїми зарубіжнимиколегамияк тоді,в2008-му,після відторгненнядо ПівденноїОсетії іАбхазії,такі зараз,вжепісля Криму-2014.У нихнемає почуттяпровини засвою бездіяльність,щочерез 6 роківгрузинськийсценарій бувфактичноповторений?

— Багато,якімаютьсовість,визнають,що реакціяЗаходубула не зовсімадекватною,точніше,зовсімнеадекватною.І тоді,і зараз.Вони кажуть,що,мовляв,суспільство не було готоведо таких рішень.

Так само,як тоді,і зараз воникажуть,що суспільство вякихось країнахне готове: скажімотак- загалом уЄвросоюзі та
США.

Реклама

Але тодіу мене питання.Адже в тому,що воно,за їхніми ж словами,не готове- це жвинаполітиків.Провина в тому,що вони,посуті, неінформувалисвоїх громадян.

Це ж невиналюдейв тому,що вони незнають усієїправдипро сутністьрежимуПутіна.Якіреальні цілівінпереслідує.

І якщо вони небудутьпояснювати своїмгромадянам,яку загрозуїхособистого благополуччя надалі несепутінськаРосія,то,природно,люди незможутьвсе цевідразупереваритиі сказати,що так -ми готовіпіти на якісьжертви
.

Тому що зараздійсноситуація така,щоякщо Західдійснозробитьякісьсерйозні кроки,які б змусилиРосіювідступити(третійпакетсанкцій),це будекоштувати нетільки Росії(хоча,звичайно,Росії це будекоштувати набагато більше),але своюціну доведетьсязаплатити іЗаходу.Але,намій погляд,краще зараззаплатитицю цінуіне одержатитой прибутокна яку багато компанії розраховують у відносинах з Росією, ніж пізніше заплатити в десять разів більшу ціну.

Я наведу таку аналогію – якщо людина хоче з пункту "А" дійти в пункт "Б", і вона бачить в дорозі, що наближається крижаний фронт, вона зобов'язана витратитися, щоб придбати теплий одяг. Якщо цього не зробити, то коли прийде цей фронт, вона або загине, або настільки захворіє, що для одужання йому знадобиться в 10 разів більше витратитися, ніж до того, якби він купив теплий одяг. І ситуація, на мій погляд, зараз саме така
.

Чому заразкрімПрибалтики,Польщі, якоюсь міроюЧехії-країни невірять уцю загрозу?

Не вірять, оскільки політики не розкривали всю правду, тому люди не знають всю правду, вони не підготовлені. Та тому що, скажімо, обиватель, який звичайна людина, простий обиватель... не те, що не повинен – природно, що не знає про такі речі. Люди живуть своїм життям, займаються своїми справами. Вони не можуть мати ту інформацію, якою володіє уряд... про відкриті і приховані діяння Росії, які, по суті, спрямовані в одну мету – завоювати контроль над громадською думкою в демократичних країнах, тим самим паралізувати волю цих країн для захисту своїх же інтересів.

ЯкГрузіязараз себепочуває?Напевно увасє відчуття,що наступнимиможетестативи?

Реклама

— У наспостійнотаке відчуття,що ми... не те,що наступні,що ми постійнов програмі(Російськогопоглинання)присутні.Т.еми вжетам:живемо в ційситуації.Зараз, на жаль,наступноївиявиласяУкраїна.

Наступною після України може бути Молдова...

На щастя, люди в Грузії сприймають більш-менш, я б не сказав, що 100%, але більш-менш адекватно загрозу, що виходить від Росії. Але разом з тим, Росія, як і скрізь, дуже серйозно працює всередині країн, використовує механізми демократичні проти грузинської ж держави.

Це і преса, яка працює на Кремль, це і радіо, і партії, і політики, які працюють на Кремль. Не кажучи вже про представників інших, практично всіх сфер діяльності. Тобто скрізь у них (РФ)... є ті, кого ми називаємо російськими агентами. Не тільки впливу – тобто, прямі агенти впливу. Вони (РФ) дуже активно діють у всіх напрямках: в ідеологічному плані і, так би мовити, чисто фізично створюють групи, які готові боротися за російські інтереси
.

В тренді
Позбавити ОАСК повноважень: які скандали тягнуться за Київським адмінсудом

Мені соромно,якгрузину,що за останній місяцькілька разівбулотак,щоб...хтось піднявросійський прапор,хтось сказав- "япротиНАТО".Зараз взагаліз'явилася маленькапартія,маленькакоаліція,алепрямоу нихгасло"НіНАТО",тобто"НіЗахід"і "Так -Росія"однозначно.

Хоча на сьогоднішнійдень,славаБогу,це дужемала кількістьгромадян Грузії,аленавіть така кількість

Длявас"Ні -НАТО"- це "Ні -Захід"?

Однозначно,тому що... небудемосебеобманювати.У нашомуположенні,в нашійгеополітиці,якщоми були бтам,деШвейцаріяіАвстрія- добре.Оточеніцивілізованимикраїнами.

Коли тизнаходишся поручз країною,у якої втой чи інший деньприходитьнарозумвикористовувати коженсвійшанснапастинатебев прямому абонепрямомусенсіабопідірватитвоюдержавністьі тим більше -територіальнуцілісність,ми приреченіабобути підпарасолькоюзахідногоцивілізованого світу,абобутивасаламиРосії.Іншогоне дано
.

Грузія теж це на своєму досвіді, до речі, відчула, коли Грузія відновила свою незалежність від Російської імперії в 1918-му під натиском Леніна, Грузія тоді оголосила себе нейтральною країною. Мало хто це знає.

Незважаючи на це через 3 роки в 1921 році з трьох сторін більшовицькі армії атакували країну і окупували. Тобто, перепрошую за вираз, вони плювати хотіли на всі міжнародні домовленості. Те, що не підкріплене конкретною силою, прямо скажемо, вони це не поважають.

Так що потрібно дивитися правді в очі. Це не те, що мені подобається, це не те, що мені б хотілося... Просто у нас немає іншого виходу. Я б завжди хотів, щоб у нас у всіх були різні варіанти, просто на цей раз потрібно змиритися з цим. На жаль, може бути, на щастя... не знаю... у нас немає іншого вибору
.

Намвсі кажуть:от дивіться,Грузіястріляла поЦхінвалі,і цедало привідКремлюздійснитиоперацію...Якби мичинили опір,то Кремльб все одноКриманексував,але щебмасоютрупів,втому числіі мирного населенняувінчавопераціюз "возз'єднання"?

Ценапівправда.Ми вкогостріляли?Миколистріляли?Мистрілялитоді,коли вжеколонау складі100одиниць бронетехніки,більшеніж3000 осібвже була натериторії Грузії,прямувалидоЦхінвалі.Хто знаєгеографіюЦхінвалі,ПівденноїОсетії,той підтвердить,щонаїхшляху булоблизькодесятигрузинських сіл(у так званійдолинірічки ВеликаЛіахві).

І якщоб нічогоне зробили,вонипросто бпереїхаличерезцісела ісказалиб,це не ми,це якісьтітушкіце робили... якв Криму.Це якіськавказцівлаштувалирозбірки міжсобою.

Ітамбула бздійснена,на відмінувід Криму,етнічначистка,вбили блюдей...У Кримухоча блюдей невбивали іетнічнучисткупокищене проводили,хочалюдейпоступово нібивитісняють.

І ми повиннібулисидіти,склавши руки,і дивитисянавсе це!?Прицьому Росіяговорилаб, щоце не ми... Уявляєте?Ізрештою миб отрималиситуацію,що нашихлюдей,громадян,незалежновід національності,тих,хто там жив- убилиб,провели бетнічнучистку.

Миб практичновтратиликонтрольнадЦхінваліі при томуРосіяговорилаб,що "цене ми",ми зновухочемо бутимиротворцями.Виуявляєте такуситуацію?Це якраз тойжесценарій (щоі в Криму).Такщоядумаю,ви цепрекраснорозумієте.

Такнахабновони себевели.Говорили,щоце не вони... Всьоголише через те,щоу них небулонашивки.Той же самийплан був.Простоми булизмушені відповідати,тому що за Конституцієюв урядунемає можливостіне відповістинатаку загрозу

Те,щоти слабшийтого,хто на тебенападає- це не означає,що ти неповинензахищатися.Якби булотак,ми бне дійшлиу своїй історіїдо сьогоднішньогодня,якби мипросто жилиза принципом:"разсильнішесупротивник -відразу потрібноздаватися іне пручатися".Тоді бні Грузіїне існувало,ніУкраїни,явпевнений-не існувало... Тобтоворог повинензнати,що вінзаплатитьціну за те,що віннападенатебе.

Виходить,щовасдуже довгопровокували.

Всі, хточитав цірапорти,знають:за тиждень до цьогоевакуювали90% жінокта дітей зЦхінвалі.Це всевони -росіяниробилияк... завійськовими книжками.До цього кількароків вонипідготовлялимісцевихсепаратистів,вонибудувалитам бази,сховищанафтопродуктів.

Миговорилипро це.Всьому світуговорили.Візьмітьпростов гуглінаберітьГеоргійБарамідзенаСNNнаBBCвчервні 2008 року,і ви переконаєтеся,що я щетоді казав:"Війнапочинається.Якщо Західхоче їїзупинити,робіть цезараз".Але

Резюмуючидіалог.У васє відповідь,чомуКримвідразузробиличастиноюРФ,аАбхазіяз ПівденноюОсетієювсе щев такзваній сірійзоніі Путінїх так і неприєднав?

Намій погляд – цепростонаступний крок.Він тодіспробував(тактикувідторгнення),азараз настількиосмілів,щовирішивпіти ще далі.Плюсє ще йетнічнийфактор.Націоналістиабхазиреально нехочуть віддаватисвоюнезалежність,вони розуміють,що воникрапляу великомуокеаніРосії, і вонипростовньомурозчиняться.Сьогоднів Абхазіїживеабхазів-80тис.Менше, ніжодин стадіон!Вонирозчинятьсямоментально.Ви уявляєте собі,що буде забхазькиммовою і культурою?Вони вже нерозмовляють одне з одним.

А Південна Осетія?

А скільки там тисяч живе, 20 максимум?! Там навіть мова не йде про якусь місцевій еліті, і все управляється з Москви. Крим – це зовсім інша справа. Ласий шматок для того, щоб довести, що Путін великий. І нюанси (залежність Криму від води, продовольства та електроенергії з материкової України) їх (росіян) не цікавлять. Їм хліба, як кажуть, не давай, аби тільки були горді своїми "досягненнями". На цій філософії та базується влада і рейтинг Путіна. Ось чому я кажу, що коли люди (росіяни) зрозуміють, що в сухому залишку вони залишилися в програші, в дурнях. Тоді і кінець Путіну.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти